اتحادیه اروپا؛ ترجیح منافع تجاری به جای مبارزه با پولشویی

اتحادیه اروپا؛ ترجیح منافع تجاری به جای مبارزه با پولشویی

تهران-ایرنا- حذف نام عربستان سعودی از فهرست کمیسیون اروپایی در زمینه پولشویی و تامین تروریسم که با تهدید تجاری و سرمایه گذاری ریاض صورت گرفت، موج گسترده ای از انتقادهای بین المللی را به همراه داشته است.

جمعه 24 اسفند 1397 ساعت 23:11

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایرنا 

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، وقتی هفته گذشته کمیسیون عالی اروپا، به کشورهای عضو این اتحادیه توصیه کرد تا تعداد کشورها در فهرست سیاه پولشویی را افزایش دهند نام یک کشور بهت همگان را برانگیخت و باعث حرف و حدیث های بسیاری شد. اهمیت این تصمیم اروپا در آن است که سیستم مالی و بانکی اروپا را مجبور می سازد نظارت دقیق تری را بر تجارت با کشورهای این فهرست و روندهای مالی آن ها داشته باشد.
عربستان سعودی از جمله کشورهایی بود که در کنار برخی اسامی دیگر قرار بود به این فهرست سیاه اضافه شوند. جالب اینجاست بیشتر کشورهایی که قرار بود وارد این لیست شوند به صورت عمده روابط ویژه ای با ایالات متحده داشته اند و حتی برخی به نوعی مستعمره واشنگتن به شمار می آیند. لیبی، نیجریه، پاناما، بوتسوانا، ساموآ، باهاما، ساموآ، گوام، جزایر ویرجین ایالات متحده و پورتوریکو اسامی بودند که اتحادیه اروپا برای گنجاندن در فهرست در نظر گرفته بود.

**اعتراض عربستان و آمریکا
گفتنی است فهرست سیاه مورد نظر اتحادیه اروپا با فهرستی که گروه ویژه اقدام مالی (FAFT) منتشر می کند متفاوت است. فهرست فوق به مفهوم تحریم تجاری کشورها از سوی اتحادیه اروپا نیست بلکه به نهادهای مالی اروپا در زمینه معامله با این کشورها هشدارهایی را می دهد.
در مورد عربستان نیز سرانجام با فشارهای واشنگتن و ریاض در کنار مخالفت های آشکار سه کشور قدرتمند اروپایی و دیدگاه اسپانیا، یونان، ایتالیا و بلژیک نام عربستان سعودی از این فهرست حذف شد و 28 کشور عضو اتحادیه اروپا این طرح کمیسیون اروپا را رد و از افزودن ریاض به فهرست سیاه پولشویی قاره سبز خودداری کردند.
تارنمای شبکه خبری «الجزیره» در گزارشی نوشت که کشورهای اروپایی در زمینه گنجاندن نام عربستان سعودی در فهرست سیاه حامیان تروریسم و کشورهای درگیر پولشویی به تصمیمی نهایی نرسیدند. از نگاه کمیسیون اروپا، عربستان از جمله کشورهایی است که تلاش کافی را برای جلوگیری از معاملات مالی غیرقانونی انجام نمی دهد.
کمیسیون اتحادیه اروپا به شدت تلاش داشت تا ریاض را در این فهرست قرار دهد اما پیش از نهایی کردن این اقدام، ملک سلمان نامه ای را برای کشورهای اروپایی ارسال کرد که در آن چنین اقدامی را باعث صدمه دیدن روابط تجاری و روند سرمایه گذاری این کشور در اتحادیه اروپا توصیف کرد. از طرف دیگر واشنگتن هم به شدت مخالف این موضوع بود. وجود نام جزایر گوام، ویرجین و ساموآی آمریکا بعلاوه پورتوریکو در این فهرست با اعتراض شدید ایالات متحده همراه شد.
«کارل دولن» مدیر اروپایی شفافیت بین المللی عنوان داشت عربستان سعودی و ایالات متحده فشار سنگینی را پیش از تصمیم گیری در این زمینه بر دولت های اروپایی وارد ساختند. وی تاکید کرد: تصمیمی که در این مورد گرفته شد آشکارا نشان دهنده آن بود که منافع دیپلماتیک کشورهای عضو بر جریان مقابله با پول های کثیف اولویت دارد.

**ارجحیت منافع تجاری بر مبارزه با پولشویی
اگرچه مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم نکته ای است که 28 عضو اتحادیه اروپا بر آن اتفاق نظر دارند اما فهرست پیشنهادی کمیسیون اروپایی در زمینه کشورهای درگیر با پول های کثیف به چالشی دیپلماتیک تبدیل شد. تارنمای «بلومبرگ» در این زمینه آورده است: این چالش موجب شد تا اعضای اتحادیه با فهرست پیشنهاد شده که عربستان سعودی در آن وجود داشت مخالفت کنند. این تغییر نظر پس از فشار عربستان رخ داد و حکایت از ضعف و ناتوانی اروپا داشت.
به باور تحلیلگران اگرچه علت عوض کردن فهرست، شفاف نبودن آن بیان شد اما تلاش های دوساله ای که برای تهیه این لیست با نظارت افکار عمومی صورت گرفته بود نشان می داد که از نظر فنی اشکالی بر آن وارد نیست. این تحلیل گران معتقدند اگرچه گنجاندن نام عربستان در فهرست از آغاز تعجب آور بود اما گزارش ها و بررسی ها از ریاض نشان می داد که این کشور در سال 2018 به شدت درگیر پولشویی بود و فعالیت هایی را در جهت تامین منابع مالی تروریسم انجام می داد. به همین دلایل بود که گروه اقدام ویژه هم عربستان سعودی را در زمینه پولشویی و دیگر معیارها در رده پایینی قرار داده است.
تارنمای خبری پژوهشی «میدل ایست مانیتور» هم عنوان داشت درست پس از نامه ملک سلمان کشورهای بزرگ اروپایی نظر خود را تغییر دادند و به مخالفت با فهرست اعلام شده اولیه ای که نام عربستان در آن به چشم می خورد، پرداختند. پادشاه عربستان در نامه خود تهدید کرد گنجانده شدن ریاض در این فهرست از یک طرف به اعتبار عربستان آسیب می زند و از طرف دیگر در تجارت و جریان سرمایه گذاری عربستان در این اتحادیه چالش هایی را پدید خواهد آورد.
براساس این تحلیل همزمان با رسانه ای شدن چنین فهرستی، دیپلمات های اروپایی هم از تشدید لابی گری سعودی ها در نشست اعراب و اروپا در شرم الشیخ خبر دادند. حتی ملک سلمان در دیدار مستقیم با رهبران فرانسه و بریتانیا به این موضوع پرداخت. گفته می شود فشارهای دیپلماتیک بر سفیران کشورهای اتحادیه اروپا در عربستان سعودی هم به شدت بالا بود.
به نوشته بلومبرگ، پیامی که تغییر نظر و اصلاح لیست کشورهای درگیر پولشویی به جهان مخابره کرد واضح بود. از یک سو فرانسه و بریتانیا به عنوان دو فروشنده بزرگ اروپایی اسلحه به عربستان حامی این کشور هستند و از طرف دیگر اتحادیه اروپا اشتیاق خود را برای خرید نفت از ریاض و جذب 230 میلیارد دلار از سرمایه های این کشور نشان داد. با این حال روشی که از سوی ریاض مورد استفاده گرفت، ناخوشایند توصیف شد.
خط مشی های محمد بن سلمان ولیعهد سعودی اکنون باعث شده است تا اعتبار این کشور به شدت افت کند.
بلومبرگ نوشت این سیاست نمی تواند معیار واقعی اروپا برای مقابله با پول های کثیف به شمار آید. شما می توانید ادعا کنید که روش تهیه این فهرست ناقص بوده است و می توانید در مورد علت گنجانده شدن یا نشدن برخی کشورها تردیدهایی را مطرح کنید اما ضعف اتحادیه اروپایی در سیاستگذاری های بانکی و مالی در سرتاسر این بلوک اکنون به نمایش درآمد و ضرورت اصلاحات فوری نشان داده شد. با این حال این شکست در مقابل عربستان سعودی نشان داد که برخی پیش فرض ها هرگز تغییر نمی کنند.
پژوهشم**9130**1552

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

عرضه سهام یکی از بزرگترین گروه‌های مالی کشور در بورس

مدیرعامل بانک ملت از تصمیم این بانک برای عرضه سهام گروه مالی ملت و سرمایه‌گذاری توسعه معین ملت در بورس طی ماه‌های آینده خبر داد.

 • 10

موزه بانک ملی ایران سه ساله شد

۲۱ تیرماه سالروز تاسیس موزه بانک ملی ایران است و این گنجینه فاخر و میراث ماندگار ملی طی سه سال گذشته، میزبان علاقه مندان به تاریخ، هنر و تاریخچه پولی و بانکی کشور بوده است.

 • 11

افت ۱۲۳۴۷ واحدی شاخص بورس

شاخص بورس روز جاری با افت بیش از ۱۲ هزار واحدی در پایان معاملات به یک میلیون و ۷۴۱ هزار و ۲۹۶ واحد رسید.

 • 9

بانک پاسارگاد برای مقابله با کرونا سنگ تمام گذاشت

بانک‌پاسارگاد با انجام اقدامات متعددی در حوزه‌های اطلاع‌رسانی، پیشگیری و مقابله با کرونا در سطح کشور سنگ تمام گذاشت.

 • 13

پاسخگویی ۲۴ ساعته مرکز ارتباط با مشتریان بانک‌پاسارگاد (CRM)

مشتریان بانک پاسارگاد می‌توانند موارد پیشنهاد، انتقاد، مغایرت، سؤال و شکایت خود را از طریق سامانه (CRM) ثبت و از نتیجه آن آگاه شوند.

 • 11

سقف انتقال وجه، از طریق بانکداری مجازی بانک‌پاسارگاد افزایش یافت

بانک‌پاسارگاد جهت رفاه حال مشتریان، سقف پیش‌فرض برای انتقال وجه به سایر حساب‌ها و یا حواله بین بانکی را برای تمام کاربران اینترنت بانک با رمز ثابت و دوعاملی، به مبلغ۵۰ میلیون ریال افزایش داد.

 • 10

آگهی پرداخت سود سهام بانک کارآفرین

با توجه به برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه بانک کارآفرین (شرکت سهامی عام) در تاریخ ۳۱ تیر ماه، سود سهام عملکرد سال مالی ۱۳۹۸ از روز شنبه ۱۱ مرداد ماه به شرح ذیل واریز خواهد شد:

 • 11

آگهی دعوت به مجمع عمومی فوق‌العاده بانک کارآفرین

جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده بانک کارآفرین در تاریخ ۳۱ تیر ماه برگزار خواهد شد.

 • 12

آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام بانک کارآفرین

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام بانک کارآفرین روز سه‌شنبه ۳۱ تیر ماه برگزار خواهد شد.

 • 11

بانک ملی ایران به فکر سلامتی شماست

بانک ملی ایران به همه مشتریان خود توصیه می کند در صورت ضرورت مراجعه حضوری به واحدها، رعایت پروتکل های بهداشتی را در اولویت قرار دهند.

 • 13

آمادگی بانک توسعه صادرات برای خرید اسکناس ارز صادرکنندگان

مدیرعامل بانک توسعه صادرات با تاکید بر لزوم حمایت از بازگشت ارز به کشور، گفت: آمادگی داریم تمام اسکناس ارز صادرکنندگان را خریداری و به نرخ روز به آنها پرداخت کنیم.

 • 13

برگزاری آنلاین مجامع عمومی عادی سالانه و فوق العاده بانک پارسیان

مجامع عمومی عادی سالانه و فوق العاده بانک پارسیان روز سه شنبه۳۱ تیرماه ۱۳۹۹ برگزار می شود و مراسم آن به صورت آنلاین پخش می شود.

 • 12

گردهمایی مسئولان حراست بانک های غیردولتی به میزبانی بانک گردشگری

نخستین گردهمایی مسئولان حراست بانک های غیردولتی و موسسات مالی غیراعتباری (تحت پوشش حراست بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران) به میزبانی بانک گردشگری در تهران برگزار شد.

 • 13

تهاتر مطالبات و بدهی‌های بانک ملت با بدهی شرکت نیروی برق حرارتی

مصوبه مربوط به تهاتر مطالبات و بدهی‌های بانک ملت با بدهی شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی به سازمان امور مالیاتی کشور ابلاغ شد.

 • 13

بهره برداری ازطرح توسعه ذوب آهن پاسارگاد بااعتبار بانک صنعت ومعدن

فاز اول طرح توسعه مجتمع صنعتی ذوب آهن پاسارگاد با اعتبارات بانک صنعت و معدن در شهرستان کوار به دستور رییس جمهور و از طریق ویدئو کنفرانس به بهره برداری رسید.

 • 17

تمدید بدهی واحدهای پرورش مرغ گوشتی آسیب دیده از کرونا

بانک کشاورزی به واحدهای پرورش مرغ گوشتی و مرغ مادرگوشتی آسیب دیده از کرونا که سررسید اقساط آنان اسفند۱۳۹۸ و فروردین ۱۳۹۹ است،برای یک دوره تولید و حد اکثر یکسال مهلت داد.

 • 15

اعلام زمان برگزاری مجمع ۵ بانک بورسی

جزییات و زمان برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه و فوق‌العاده صاحبان سهام ۵ بانک مشخص و اعلام شد.

 • 18

گزارش فصلی اقتصاد ایران در زمستان ۹۹ منتشر شد

گزارش فصلی اقتصاد ایران در زمستان ١٣٩٨ منتشر شد که بر این اساس رشد اقتصادی بدون نفت منفی ۲.۵ درصد، نرخ تورم ۳۴.۸ درصد و حجم نقدینگی بیش از ۲۴۰۰ میلیارد تومان بوده است.

 • 16

کاهش ۴.۵ درصدی فروش بیمه‌های زندگی در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱

جدیدترین گزارش موسسه سوئیس‌ری (گزارش سیگما) با اشاره به تاثیر بحران ویروس کرونا و رکود اقتصادی جهانی پیش‌بینی کرده که حق بیمه تولیدی رشته زندگی در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ معادل ۴.۵ درصد کاهش یابد.

 • 20

آغاز دوره معاملاتی قرارداد اختیار معامله سهام بانک تجارت

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای از آغاز دوره معاملاتی قراردادهای اختیار معامله خرید و فروش سهام بانک تجارت خبر داد.

 • 17