ابلاغ دستورالعمل مهم گمرکی درباره ارزشگذاری کالاهای اساسی

ابلاغ دستورالعمل مهم گمرکی درباره ارزشگذاری کالاهای اساسی

مصوبات مهم کارگروه تنظیم بازار در خصوص چگونگی ملاک قرار دادن ارزش مندرج در ثبت سفارش کالاهای اساسی و ضروری جهت تخصیص ارز، اظهار و ترخیص گمرکی و تعیین نرخ توسط سازمان حمایت مصرف کنندگان ابلاغ شد.

پنجشنبه 12 دی 1398 ساعت 20:35

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، این مصوبات در بخشنامه ای از سوی مهرداد جمال ارونقی معاون فنی و امور گمرکی به گمرکات سراسر کشور ابلاغ شده و پیش بینی می شود با اجرایی شدن این بخشنامه روند ترخیص کالاهای ضروری و اساسی از گمرکات سراسر کشور آسان تر شود.

متن بخشنامه معاون فنی و امور گمرکی بدین شرح است: با عطف توجه به مصوبات ابلاغی ستاد اقتصادی دولت به شمارۀ ۶۴۸۵۴ مورخ ۱۸‌‏/۵‌‏/۹۷ توسط ریاست محترم جمهوری، همچنین مصوبات نهمین جلسۀ شورای عالی هماهنگی اقتصادی مورخ ۲۷‌‏/۵‌‏/۹۷ که بندهای ۳ و ۴ آن به تأیید مقام معظم رهبری رسیده است (نامۀ شمارۀ ۷۰۱۱۸ مورخ ۲۹‌‏/۵‌‏/۹۷ رئیس جمهور محترم و رئیس شورای عالی هماهنگی اقتصادی)، همچنین با عنایت به تکالیف محوله از سوی ریاست محترم جمهور در بند (۳) ابلاغیۀ شمارۀ ۶۴۸۵۴ مورخ ۱۸‌‏/۵‌‏/۹۷، تصمیمات هفتادمین جلسات کارگروه تنظیم بازار به شرح ذیل جهت اجراء ابلاغ می گردد:

با عنایت به تصمیمات بند ۵ صورتجلسه هفتادمین جلسه کارگروه ملی تنظیم بازار، در ثبت سفارش های صادره ۵‏/۵‏/۹۸ به بعد، ارزش مندرج در ثبت سفارش کالاهای اساسی و ضروری به شرح ذیل ملاک تخصیص ارز، اظهار و ترخیص گمرکی و تعیین نرخ توسط سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان خواهد بود.

۱‏-۱‏-) فهرست کالاها (شامل ۱۱ قلم و ۱۹ ردیف تعرفه پیوست موضوع صورتجلسه شماره ۲۵۵۷۳۰‏/۶۰ مورخ ۲۴‏/۹‏/۹۸ به جز لاستیک سنگین و مواد اولیه آن) به شرح : ۱‏-گندم انسانی، ۲‏- ذرت دامی، ۳‏- جو، ۴‏-کنجاله سویا، ۵‏- دانه های روغنی(سویا، کلزا)، ۶‏- روغن خام (سویا، پالم، کلزا، آفتاب)، ۷‏- شکرخام، ۸‏- برنج سفید، ۹‏- برنج قهوه ای، ۱۰‏- گوشت مرغ، ۱۱‏- تخم مرغ خوراکی می باشد.

۱‏-۲‏-) ارزش مندرج در ثبت سفارش های کالاهای اساسی و ضروری فهرست بند ۱‏-۱‏- در بازه زمانی ۱۸‏/۵‏/۹۷ تا ۵‏/۵‏/۹۸ در سقف قیمت مورد تایید وزارت جهاد کشاورزی که متعاقباً ارزش آنها اعلام خواهد گردید قابل پذیرش می‌باشد و ارزش های بالاتر از نرخ اعلامی می بایست در قالب اختیارات ماده ۱۴ و ۱۵ قانون امور گمرکی و آییننامه مربوطه برای صیانت از منابع ارزی کشور اقدام گردد.

۱‏-۳‏-) وفق مفاد تبصرۀ ذیل بند ۱۴ تصمیمات پنجاه و چهارمین جلسۀ کارگروه تنظیم بازار مورخ ۱۳‌‏/۷‌‏/۹۸، درخصوص سایر کالاهای اساسی و ضروری مستثنی از لیست فوق، مستند به صورتجلسۀ شمارۀ ۱۹۹۸۰۱‌‏/۱‌‏/۸ مورخ ۱۱‌‏/۱۰‌‏/۹۲ گمرک ایران، چنانچه ارزش های مندرج در سامانۀ ارزش گمرک ایران نسبت به ارزش مندرج در ثبت سفارش و فاکتور که ملاک اظهار ارزش به گمرک واقع شده است تا ۱۵ درصد کمتر باشد، گمرک با رعایت مفاد مواد ۱۴ و ۱۵ قانون امور گمرکی، نسبت به پذیرش این میزان تلورانس ارزش، اقدام نماید. اختلاف ارزش بیش از ۱۵ درصد، مطابق فرآیند رسیدگی معمول مندرج در قانون امور گمرکی و آئین نامۀ اجرائی آن خواهد بود؛

تبصره : اجرای بندهای فوق به استناد صورتجلسۀ تصمیمات بند (۱) دستور سوم بیست و سومین جلسه کارگروه تنظیم بازار (ابلاغی طی نامۀ شمارۀ ۶۶۸۷۷‌‏/۶۰ مورخ ۳۱‌‏/۲‌‏/۹۸ وزارت صنعت، معدن و تجارت)، از زمان ابلاغ مصوبۀ شمارۀ ۶۴۸۵۴ مورخ ۱۸‌‏/۵‌‏/۹۷ ستاد اقتصادی دولت، تا پایان تحریم های اقتصادی می باشد و گمرک جمهوری اسلامی ایران مکلف است گزارش اقدامات صورت پذیرفته درخصوص بندهای فوق را بصورت ماهیانه، بصورت مستند و مکتوب به کارگروه نظارت و تخصیص ارز و وزارتخانه های متولی و دستگاههای نظارتی گزارش نماید؛

مفاد بند ۱ فوق صرفاً درخصوص پرونده های جاری و تحت رسیدگی در گمرکات اجرائی یا دفتر ارزش گمرک جمهوری اسلامی ایران بوده و مشمول پرونده هایی که رسیدگی آنها خاتمه پذیرفته و مراتب به مراجع ذیربط و ذیصلاح از جمله بانکهای عامل اعلام گردیده است نمی شود. درخصوص پرونده های طرح شده در کمیسیون ها، در مواردی که پس از صدور رأی از کمیسیون رسیدگی به اختلافات گمرکی، صاحب کالا مستند به مفاد این بخشنامه، نسبت به رأی صادره اعتراض و تقاضای ارجاع پرونده به کمیسیون تجدیدنظر را داشته باشد، مراتب در مکاتبه صورت پذیرفته با کمیسیون تجدیدنظر، اشاره گردیده؛ بدیهی است رأی کمیسیون تجدیدنظر در این خصوص ملاک عمل خواهد بود.

در خصوص ارزش اظهاری کالاهای اولویت ارزی گروه ۲ (ارز نیما و واردات در مقابل صادرات) مقرر گردید طبق بند ۵ دستور سایر چهل و هشتمین جلسه کارگروه تنظیم بازار، گمرک جمهوری اسلامی ایران نسبت به تشکیل کارگروه بررسی و تعیین ارزش کالاهای وارداتی و صادراتی و اصلاح و به‌روز رسانی سامانۀ ارزش TSC اقدام و مراتب را طی بخشنامه‌ای به گمرکات اجرایی ابلاغ و نتیجه را به دفتر مقررات صادرات و واردات و دبیرخانۀ کارگروه تنظیم بازار گزارش نماید.

مسئولیت حُسن اجرای مراتب ابلاغی فوق برعهده کارشناسان، معاونین امور گمرکی و مدیران محترم گمرکات اجرائی و مسئولیت نظارت بر موارد اعلامی برعهدۀ ناظرین محترم حوزه های نظارت گمرکات و دفتر ارزش گمرک جمهوری اسلامی ایران می باشد.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

قیمت نفت سنگین ایران کاهش یافت/تولید ۲.۰۸۶ میلیون بشکه در روز

طبق جدیدترین گزارش ماهانه اوپک، تولید نفت ایران در ماه ژانویه به ۲.۰۸۶ میلیون بشکه در روز رسید و نفت سنگین ایران بیش از یک دلار در هر بشکه ارزان شد.

 • 51

نرخ دلار آزاد در ۲۴ بهمن / دلار ۱۳ هزار و ۷۲۰ تومان شد

بر اساس معاملات انجام شده در صرافی‌های مجاز امروز، (۲۴ بهمن ۹۸) هر دلار آمریکا به مبلغ ۱۳ هزار و ۷۲۰ تومان داد و ستد شد.

 • 51

جهش ۲۵ درصدی کسری بودجه آمریکا/بدهی ملی رکورد زد

اوضاع هزینه‌کردهای دولت آمریکا هر روز بدتر و بدتر می‌شود و کسری بودجه دولت فدرال به میزان متوسط ۱۰۰ میلیارد دلار در ماه رسیده است.

 • 42

نرخ بهره منفی داد سوئیسی‌ها را درآورد

ذخایر ارزی سوئیس در نتیجه تداوم سیاست نرخ بهره منفی تا پایان سال ۲۰۱۹ کاهش یافت.

 • 89

۱۰۰۰۰همپوشانی بیمه ای رفع شد/بهره مندی ۱۶۸۰بیمارخاص از بیمه سلامت

گرگان- مدیرکل بیمه سلامت گلستان گفت: از مرداد ۹۷ تاکنون در گلستان ۱۰ هزار و ۶۴۷ همپوشانی بیمه ای شناسایی شده و برطرف شده است.

 • 54

نقدینگی آذر ماه ۹۸ به ۲۲ هزار و ۶۲۳ هزار میلیارد ریال رسید

براساس اعلام بانک مرکزی، رقم نقدینگی آذر ماه ۹۸ به ۲۲ هزار و ۶۲۳ هزار میلیارد ریال رسید.

 • 47

کمک ۳۲ میلیون دلاری ژاپن به ملت فلسطین

دولت ژاپن از تقدیم کمک‌های مالی جدید به ملت فلسطین به ارزش ۳۲ میلیون دلار خبر داد.

 • 41

پیش شرط های انتشار اوراق با درآمد ثابت برای بخش خصوصی

عضو سابق شورای عالی بورسگفت: برای انتشار اوراق با درآمد ثابت برای بخش خصوصی، نیاز مبرم به برنامه‌ریزی وجود دارد.

 • 46

نرخ رسمی ۲۹ ارز کاهش یافت/ افت قیمت یورو و پوند انگلیس

بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۸ ارز افزایش و قیمت ۲۹ واحد پولی از جمله پوند انگلیس و یورو کاهش یافت؛ ۱۰ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 46

راه هموار دریافت رمز دوم پویا در بانک تجارت

دریافت رمز دوم پویا در بانک تجارت با مسیرهای ساده امکان پذیر است.

 • 58

روش‌های دریافت رمز پویا برای کارت‌های بانک‌پاسارگاد

بانک پاسارگاد همگام با نظام بانکی کشور، برای ارتقای امنیت در پرداخت‌های اینترنتی، امکان دریافت رمز پویا را برای مشتریان دارنده‌ی تلفن‌های همراه هوشمند و غیرهوشمند فراهم کرده‌است.

 • 45

سرمایه‌گذاری اتباع آسیایی و اروپایی در آذربایجان‌غربی

ارومیه- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی ‌آذربایجان‌غربی گفت: این استان میزبان طرح‌های ‌سرمایه‌گذاری از ۶ کشور جهان از جمله سرمایه‌گذارانی از چهار کشور اروپایی است.

 • 43

سرمایه‌گذاری اتباع آسیایی و اروپایی در آذربایجان‌غربی

ارومیه- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی ‌آذربایجان‌غربی گفت: این استان میزبان طرح‌های ‌سرمایه‌گذاری از ۶ کشور جهان از جمله سرمایه‌گذارانی از چهار کشور اروپایی است.

 • 39

سرمایه‌گذاری اتباع آسیایی و اروپایی در آذربایجان‌غربی

ارومیه- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی ‌آذربایجان‌غربی گفت: این استان میزبان طرح‌های ‌سرمایه‌گذاری از ۶ کشور جهان از جمله سرمایه‌گذارانی از چهار کشور اروپایی است.

 • 37

قیمت سکه طرح جدید ۲۳ بهمن به ۵ میلیون و ۱۰۵ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸ به ۵ میلیون و ۱۰۵ هزار تومان رسید.

 • 40

آیین نامه تسویه تعهدات ارزی اصلاح شد

آئین‌نامه اجرایی موضوع تسهیل و تسریع در تسویه تعهدات ارزی بانک مرکزی به منظور تأمین نظر هیئت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین مجلس، اصلاح شد.

 • 40