ابلاغ دستورالعمل مهم گمرکی درباره ارزشگذاری کالاهای اساسی

ابلاغ دستورالعمل مهم گمرکی درباره ارزشگذاری کالاهای اساسی

مصوبات مهم کارگروه تنظیم بازار در خصوص چگونگی ملاک قرار دادن ارزش مندرج در ثبت سفارش کالاهای اساسی و ضروری جهت تخصیص ارز، اظهار و ترخیص گمرکی و تعیین نرخ توسط سازمان حمایت مصرف کنندگان ابلاغ شد.

پنجشنبه 12 دی 1398 ساعت 20:35

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، این مصوبات در بخشنامه ای از سوی مهرداد جمال ارونقی معاون فنی و امور گمرکی به گمرکات سراسر کشور ابلاغ شده و پیش بینی می شود با اجرایی شدن این بخشنامه روند ترخیص کالاهای ضروری و اساسی از گمرکات سراسر کشور آسان تر شود.

متن بخشنامه معاون فنی و امور گمرکی بدین شرح است: با عطف توجه به مصوبات ابلاغی ستاد اقتصادی دولت به شمارۀ ۶۴۸۵۴ مورخ ۱۸‌‏/۵‌‏/۹۷ توسط ریاست محترم جمهوری، همچنین مصوبات نهمین جلسۀ شورای عالی هماهنگی اقتصادی مورخ ۲۷‌‏/۵‌‏/۹۷ که بندهای ۳ و ۴ آن به تأیید مقام معظم رهبری رسیده است (نامۀ شمارۀ ۷۰۱۱۸ مورخ ۲۹‌‏/۵‌‏/۹۷ رئیس جمهور محترم و رئیس شورای عالی هماهنگی اقتصادی)، همچنین با عنایت به تکالیف محوله از سوی ریاست محترم جمهور در بند (۳) ابلاغیۀ شمارۀ ۶۴۸۵۴ مورخ ۱۸‌‏/۵‌‏/۹۷، تصمیمات هفتادمین جلسات کارگروه تنظیم بازار به شرح ذیل جهت اجراء ابلاغ می گردد:

با عنایت به تصمیمات بند ۵ صورتجلسه هفتادمین جلسه کارگروه ملی تنظیم بازار، در ثبت سفارش های صادره ۵‏/۵‏/۹۸ به بعد، ارزش مندرج در ثبت سفارش کالاهای اساسی و ضروری به شرح ذیل ملاک تخصیص ارز، اظهار و ترخیص گمرکی و تعیین نرخ توسط سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان خواهد بود.

۱‏-۱‏-) فهرست کالاها (شامل ۱۱ قلم و ۱۹ ردیف تعرفه پیوست موضوع صورتجلسه شماره ۲۵۵۷۳۰‏/۶۰ مورخ ۲۴‏/۹‏/۹۸ به جز لاستیک سنگین و مواد اولیه آن) به شرح : ۱‏-گندم انسانی، ۲‏- ذرت دامی، ۳‏- جو، ۴‏-کنجاله سویا، ۵‏- دانه های روغنی(سویا، کلزا)، ۶‏- روغن خام (سویا، پالم، کلزا، آفتاب)، ۷‏- شکرخام، ۸‏- برنج سفید، ۹‏- برنج قهوه ای، ۱۰‏- گوشت مرغ، ۱۱‏- تخم مرغ خوراکی می باشد.

۱‏-۲‏-) ارزش مندرج در ثبت سفارش های کالاهای اساسی و ضروری فهرست بند ۱‏-۱‏- در بازه زمانی ۱۸‏/۵‏/۹۷ تا ۵‏/۵‏/۹۸ در سقف قیمت مورد تایید وزارت جهاد کشاورزی که متعاقباً ارزش آنها اعلام خواهد گردید قابل پذیرش می‌باشد و ارزش های بالاتر از نرخ اعلامی می بایست در قالب اختیارات ماده ۱۴ و ۱۵ قانون امور گمرکی و آییننامه مربوطه برای صیانت از منابع ارزی کشور اقدام گردد.

۱‏-۳‏-) وفق مفاد تبصرۀ ذیل بند ۱۴ تصمیمات پنجاه و چهارمین جلسۀ کارگروه تنظیم بازار مورخ ۱۳‌‏/۷‌‏/۹۸، درخصوص سایر کالاهای اساسی و ضروری مستثنی از لیست فوق، مستند به صورتجلسۀ شمارۀ ۱۹۹۸۰۱‌‏/۱‌‏/۸ مورخ ۱۱‌‏/۱۰‌‏/۹۲ گمرک ایران، چنانچه ارزش های مندرج در سامانۀ ارزش گمرک ایران نسبت به ارزش مندرج در ثبت سفارش و فاکتور که ملاک اظهار ارزش به گمرک واقع شده است تا ۱۵ درصد کمتر باشد، گمرک با رعایت مفاد مواد ۱۴ و ۱۵ قانون امور گمرکی، نسبت به پذیرش این میزان تلورانس ارزش، اقدام نماید. اختلاف ارزش بیش از ۱۵ درصد، مطابق فرآیند رسیدگی معمول مندرج در قانون امور گمرکی و آئین نامۀ اجرائی آن خواهد بود؛

تبصره : اجرای بندهای فوق به استناد صورتجلسۀ تصمیمات بند (۱) دستور سوم بیست و سومین جلسه کارگروه تنظیم بازار (ابلاغی طی نامۀ شمارۀ ۶۶۸۷۷‌‏/۶۰ مورخ ۳۱‌‏/۲‌‏/۹۸ وزارت صنعت، معدن و تجارت)، از زمان ابلاغ مصوبۀ شمارۀ ۶۴۸۵۴ مورخ ۱۸‌‏/۵‌‏/۹۷ ستاد اقتصادی دولت، تا پایان تحریم های اقتصادی می باشد و گمرک جمهوری اسلامی ایران مکلف است گزارش اقدامات صورت پذیرفته درخصوص بندهای فوق را بصورت ماهیانه، بصورت مستند و مکتوب به کارگروه نظارت و تخصیص ارز و وزارتخانه های متولی و دستگاههای نظارتی گزارش نماید؛

مفاد بند ۱ فوق صرفاً درخصوص پرونده های جاری و تحت رسیدگی در گمرکات اجرائی یا دفتر ارزش گمرک جمهوری اسلامی ایران بوده و مشمول پرونده هایی که رسیدگی آنها خاتمه پذیرفته و مراتب به مراجع ذیربط و ذیصلاح از جمله بانکهای عامل اعلام گردیده است نمی شود. درخصوص پرونده های طرح شده در کمیسیون ها، در مواردی که پس از صدور رأی از کمیسیون رسیدگی به اختلافات گمرکی، صاحب کالا مستند به مفاد این بخشنامه، نسبت به رأی صادره اعتراض و تقاضای ارجاع پرونده به کمیسیون تجدیدنظر را داشته باشد، مراتب در مکاتبه صورت پذیرفته با کمیسیون تجدیدنظر، اشاره گردیده؛ بدیهی است رأی کمیسیون تجدیدنظر در این خصوص ملاک عمل خواهد بود.

در خصوص ارزش اظهاری کالاهای اولویت ارزی گروه ۲ (ارز نیما و واردات در مقابل صادرات) مقرر گردید طبق بند ۵ دستور سایر چهل و هشتمین جلسه کارگروه تنظیم بازار، گمرک جمهوری اسلامی ایران نسبت به تشکیل کارگروه بررسی و تعیین ارزش کالاهای وارداتی و صادراتی و اصلاح و به‌روز رسانی سامانۀ ارزش TSC اقدام و مراتب را طی بخشنامه‌ای به گمرکات اجرایی ابلاغ و نتیجه را به دفتر مقررات صادرات و واردات و دبیرخانۀ کارگروه تنظیم بازار گزارش نماید.

مسئولیت حُسن اجرای مراتب ابلاغی فوق برعهده کارشناسان، معاونین امور گمرکی و مدیران محترم گمرکات اجرائی و مسئولیت نظارت بر موارد اعلامی برعهدۀ ناظرین محترم حوزه های نظارت گمرکات و دفتر ارزش گمرک جمهوری اسلامی ایران می باشد.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

شاخص بورس۴۵۹۷ واحد کاهش یافت

شاخص بورس روز جاری باز هم با نوسان مواجه شد به طوری که با افت بیش از ۴۵۰۰ واحدی در پایان معاملات به یک میلیون و ۶۹۹ هزار و ۵۱۰ واحد رسید.

 • 14

تمدید مجدد پذیره‌نویسی واحدهای پالایشی یکم ازدرگاه‌های بانک تجارت

سازمان خصوصی‌سازی در اطلاعیه‌ای جدید مهلت پذیره‌نویسی واحد های پالایشی یکم را تا تاریخ یکشنبه سی‌ام شهریور ۹۹ تمدید کرد.

 • 15

افزایش سرمایه بانک کارآفرین به ۴۰ هزار میلیارد ریال تصویب شد

افزایش سرمایه بانک کارآفرین در مجمع عمومی فوق‌العاده بانک از ۸۵۰۰ میلیارد ریال به ۴۰ هزار میلیارد ریال به تصویب سهامداران رسید.

 • 15

عملیاتی شدن نخستین گام فروش شفاف املاک بانکی

مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالا از عملیاتی شدن و فروش موفقیت آمیز اموال غیرمنقول بانک‌ها در بورس کالا خبر داد.

 • 13

عرضه ۱۲ بنگاه در راه تالار شیشه‌ای

رییس سازمان خصوصی‌سازی از آماده‌سازی ورود ۱۲ بنگاه دیگر از جمله سه هلدینگ نیروگاهی در بورس خبر داد.

 • 11

اهداف بانک اقتصاد نوین از عرضه املاک مازاد در بورس کالا

اهداف بانک اقتصاد نوین از عرضه املاک مازاد در بورس کالا، افزایش شفافیت، تمرکز بر بانکداری حرفه‌ای، حرکت در چهارچوب استانداردهای صنعت بانکداری و مولد سازی دارایی‌های راکد است.

 • 14

اتخاذ سیاست‌های انبساطی مالی در سال آینده

رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه سیاست‌های مالی سال آینده انبساطی خواهد بود، گفت: برای تحقق این سیاست و جهت‌گیری کلان بودجه سال آینده باید منابع پایدار درآمدی پیش‌بینی شود.

 • 14

بررسی طرح «جهش تولید دانش بنیان» در دولت

معاونت امور مجلس رییس جمهور طی پیشنهادی، خواستار بررسی و تصویب طرح «جهش تولید دانش بنیان» در کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست دولت شد.

 • 7

قیمت سبد نفتی اوپک از ۴۱ دلار گذشت

قیمت سبد نفتی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) از مرز ۴۱ دلار گذشت.

 • 18

جزییات عرضه اوراق اختیار فروش تبعی سهام بانک ملت و پارسیان

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای جزییات عرضه اوراق اختیار فروش تبعی سهام بانک ملت و بانک پارسیان را اعلام کرد.

 • 17

پرداخت بدهی‌های شهرداری اراک به بانک شهر طی یک ماه آینده

شهردار کلانشهر اراک از پرداخت بدهی‌های این شهرداری به بانک شهر طی یک ماه آینده خبر داد و افزود امیدواریم با تحقق این مهم بتوانیم بیش از پیش از ظرفیت‌های این بانک درتحقق اهداف مدیریت شهری استفاده کنیم.

 • 14

پشتیبانی بانک پارسیان از طرح‌های زیربنایی و مولد اقتصاد

در راستای توسعه همکاری های بانک پارسیان با واحدهای تولیدی، مدیرعامل و دیگر مدیران بانک پارسیان همزمان با سالروز تاسیس این بانک از شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران دیدن کردند.

 • 29

جشنواره قرعه‌کشی سپرده‌های قرض‌الحسنه ریالی صندوق پارسیان

جشنواره قرعه‌کشی سپرده‌های قرض‌الحسنه ریالی صندوق قرض الحسنه بانک پارسیان برگزار شد.

 • 26

آماده‌سازی ۱۲ بنگاه اقتصادی برای ورود به بورس

رییس سازمان خصوصی سازی از آماده سازی ۱۲ بنگاه اقتصادی برای ورود به بورس خبر داد.

 • 19

پیش‌بینی خروج ۲۰۰ میلیارد دلار پول از بورس‌های بین‌المللی

بانک جی‌پی مورگان آمریکا پیش بینی کرد، صندوق‌های بازنشستگی و صندوق‌های منابع ملی کشورها در سه ماه جاری ۲۰۰ میلیارد دلار پول خود را از بورس‌های بین‌المللی بیرون خواهند کشید.

 • 21

فروش اموال غیرمنقول بانک‌ها از طریق بورس کالا

مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران از فروش اموال غیر منقول بانک‌ها در بورس کالا خبر داد.

 • 16

آمادگی صندوق توسعه ملی برای حمایت از بازار سرمایه

صندوق توسعه ملی آمادگی خود را جهت سپرده‌گذاری در صندوق تثبیت بازار سرمایه اعلام کرد.

 • 7

بازدید مدیرعامل بانک کارآفرین از شرکت صرافی کارآفرین

بهره‌گیری از فرایندهای گردش کار الکترونیک، حذف بوروکراسی اداری و کاهش فرایندهای کاری به حداقل زمان ممکن، در دستور کار بانک کارآفرین قرار دارد.

 • 28

دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه زودتر از موعد

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در چارچوب طرح حمایتی فرد حقیقی امکان دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه را زودتر از موعد مقرر برای مشتریان خود فراهم کرده است.

 • 27

تفاهمنامه بانک کشاورزی و معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری

بانک کشاورزی و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری برای پرداخت تسهیلات قرض الحسنه در مناطق روستایی تفاهمنامه همکاری امضا کردند.

 • 21