آشنایی با نوآوری‌های جدید دوربین گوشی های هوشمند

آشنایی با نوآوری‌های جدید دوربین گوشی های هوشمند

شنبه 12 آبان 1397 ساعت 19:11

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از سرپوش 

امروزه دوربین گوشی های هوشمند پیشرفت زیادی کرده و به رقیبی قدرتمند برای دوربین های دیجیتال تبدیل شده است. در این مطلب قصد داریم فاکتورها و نوآوری‌های تاثیرگذار دوربین گوشی های مدرن از جمله آنر ۱۰ را بررسی کنیم.

گوشی های هوشمند مدت‌هاست که از رقیبی دست و پا بسته برای دوربین های دیجیتال، فراتر رفته و به رقیبی قدرتمند برای این دستگاه‌های الکترونیکی تبدیل شده‌اند. محبوبیت دوربین گوشی های هوشمند و البته همراهی همیشگی آن‌ها با کاربران باعث شده شرکت‌های سازنده به نیازهای کاربرانی که برای آن‌ها استفاده از دوربین، اولویتی مهم به حساب می‌آید، پاسخ داده و در بعد نرم افزاری و سخت افزاری، تمهیداتی را به کار ببندند.

در حوزه دوربین گوشی های هوشمند، بهبود عملکرد مولفه‌های پایه نظیر سنسور و لنز یا حتی استفاده از ترکیب دوربین های دوگانه و سیستم پردازش تصویر بهینه شده، از جمله راهکارهایی است که تلاش شرکت‌های سازنده را برای برآورده کردن نیازهای کاربران مشتاق عکاسی نشان می‌‌دهد. این در حالی است که در بعد نرم افزاری نیز اقدامات قابل توجهی، به ویژه با توسعه تکنولوژی‌هایی نظیر هوش مصنوعی به کار بسته شده است.

با این مقدمه، در ادامه در دو بعد سخت افزار و نرم افزار، نگاهی دقیق‌تر به اهمیت دوربین گوشی های هوشمند خواهیم داشت و مثال‌هایی از گوشی‌های به‌روز که این قابلیت‌ها را ارائه می‌کنند، بیان خواهیم کرد، اما پیش از آن، دلایل عمومی‌تر برای تمایل کاربران به استفاده از دوربین گوشی های هوشمند را به طور خلاصه مرور خواهیم کرد.

دلایل تمایل به استفاده از دوربین گوشی های هوشمند

پیش از آن که از ابعاد فنی به بررسی تمایل کاربران برای استفاده از گوشی های هوشمند در جهت ثبت عکس و فیلم بپردازیم، بد نیست نگاهی عمومی‌تر به این مقوله داشته باشیم.

به بیان ساده‌تر، دلایلی نظیر همراه بودن همیشگی گوشی های هوشمند، قیمت مناسب‌تر این محصولات در مقایسه با دوربین های حرفه‌ای (به ویژه با توجه به پیشرفت چشمگیر قابلیت‌های دوربین گوشی های هوشمند در سال‌های اخیر) روند رو به رشد استفاده از اپلیکیشن‌های همراه مخصوص ویرایش تصاویر یا پلتفرم‌های مختلف به منظور به اشتراک‌گذاری آسان محتویات ثبت شده در شبکه های اجتماعی از طریق گوشی های هوشمند، توسعه اپلیکیشن‌های طرف ثالث یا حتی ادغام فیلترها و قابلیت‌های مختلف از طرف شرکت‌های سازنده به منظور ویرایش یا شخصی‌سازی عکس‌ها، در لیست مواردی قرار می‌گیرند که تمایل هرچه بیشتر کاربران را به استفاده از گوشی های هوشمند در جهت ثبت عکس و فیلم به دنبال داشته است.

علاوه بر این، مواردی نظیر بهبود عملکرد دوربین های سلفی، علاقه‌مندی کاربران به استفاده از این المان برای ثبت لحظات به صورت تکی یا دسته جمعی و فناوری‌هایی نظیر هوش مصنوعی هم تاثیرات خاص خود را داشته‌اند. همین امر باعث شده شرکت‌های تولیدکننده گوشی‌ هوشمند نیز امید بیشتری به رقابت با برندهای تولیدکننده دوربین های دیجیتالی داشته و پیگیرتر، به دنبال ارائه فناوری‌های متفاوت باشند. نکته قابل توجه این که، جابه‌جایی راحت گوشی های هوشمند باعث شده این دستگاه‌های الکترونیکی همراه و البته تکنولوژی‌های گسترده ادغام شده در آن‌ها نظیر AI را همیشه و در همه لحظات به همراه خود داشته باشیم.

در این راستا، بهره‌مندی از قابلیت‌های ارتباطی پیشرفته‌تر در گوشی های هوشمند در مقایسه با دوربین های دیجیتالی یا حتی استفاده از فناوری‌هایی نظیر هوش مصنوعی نیز باعث شده گوشی های هوشمند به گزینه‌هایی جذاب با امکان رقابت قدرتمندتر با دوربین‌های دیجیتالی مبدل شوند.

اهمیت از نگاه سخت افزاری

تا همین چند سال پیش، عملکرد دوربین گوشی های هوشمند تا حدی مایوس‌کننده بود که حتی خوش‌بین‌ترین طرفداران این دستگاه‌های الکترونیکی همراه نیز تصور نمی‌کردند دوربین این دسته از محصولات، توانایی رقابت حتی با دوربین های دیجیتالی سطح پایین بازار را داشته باشد. با وجود این، شرکت‌های سازنده خیلی سریع تمرکز خود را روی بهبود المان‌های سخت افزاری گذاشتند و با راهکارهای متفاوت، گزینه‌هایی را با مزایای رقابتی چشم‌گیر روانه بازار کردند که در ادامه به مرور بعضی از این المان‌ها و نوآوری می‌پردازیم.

استفاده از ترکیب دوربین دوگانه

با پیشرفت فناوری، راهکارهای متفاوتی به منظور بهبود تجربه کاربران در دستور کار قرار گرفت که یک نمونه از آن‌ها را می‌توان در قالب ادغام ترکیب دوربین دوگانه در بدنه پشتی گوشی آنر ۱۰(HONOR 10) مشاهده کرد. ترکیب دوربین دوگانه‌ای که سنسور ۱۶ مگاپیکسلی رنگی را در کنار سنسور دوم ۲۴ مگاپیکسلی سیاه و سفید قرار داده است. این ترکیب، امکان استفاده از عکس‌برداری رنگی با رزولوشن بالا را در کنار ثبت تصاویر سیاه و سفید با جزئیات چشمگیر فراهم می‌کند.

در این بین، برخی از محصولات دیگر آنر، ترکیب دوربین دوگانه یا حتی دوربین‌های چندگانه را به منظور دسترسی به گزینه‌های متنوع‌تر نظیر امکان عکس‌برداری با خلق افکت بوکه مشابه با آنچه در دوربین های دیجیتالی حرفه‌ای شاهد هستیم یا حتی بزرگ‌نمایی چند برابری به همراه دارند. در واقع، رقابت میان شرکت‌های تولیدکننده گوشی های هوشمند به سمتی رفته است که نشان از درک اهمیت بالای المان‌های سخت افزاری دارد.

بهبود مولفه‌های سنسور و لنز

استفاده از پیکسل‌هایی بزرگ‌تر، به دریافت بهتر نور و در نتیجه، امکان عکس‌برداری با کیفیت‌تر در شرایط محیطی با نور محدودتر کمک خواهد کرد. تغییرات مولفه مربوط به میزان گشودگی دیافراگم نیز به همان اندازه می‌تواند در دریافت بهتر نور از محیط یا حتی اعمال تغییرات مربوط به عمق میدان، موثر باشد. به عنوان مثال در HONOR 10 شاهد استفاده از لنزی با مولفه میزان گشودگی دیافراگم f/1.8 در دوربین‌های پشتی هستیم تا امکان عکس‌برداری با کیفیت بالا در شرایط محیطی با نور محدود نیز به بهترین شکل ممکن وجود داشته باشد.

همان‌طور که می‌دانید به طور کلی هر چه مقدار گشودگی دیافراگم (F) در دوربین گوشی های هوشمند کمتر باشد، گوشی نور بیشتری را ثبت کرده و تصاویر شفاف‌تر و روشن‌تری را شاهد هستیم.

اما این تنها میزان گشودگی دیافراگم لنز دوربین گوشی های هوشمند نیست که اهمیت داشته و استفاده از لنزی با زاویه دید گسترده برای ثبت تصاویری واید به منظور جا دادن اکثر سوژه‌های مهم در یک کادر نیز حائز اهمیت است. این مقدار بر حسب درجه بیان شده و اگر طرفدار عکاسی از مناظر و یا ثبت عکس‌های دسته‌جمعی هستید، حتما این مقوله را در هنگام خرید بررسی کنید.

اهمیت از نگاه نرم افزاری

همان‌طور که گفتیم، اهمیت دوربین گوشی های هوشمند از نقطه نظر نرم افزاری را می‌توان از تمرکز شرکت‌های سازنده روی تکنولوژی‌هایی نظیر هوش مصنوعی یا یادگیری ماشینی متوجه شد. این در حالی است که رابط کاربری گوشی های هوشمند نیز کمابیش به گزینه‌های مهم و تاثیرگذاری مجهز شده‌اند که تجربه کاربر را به مراتب در مقایسه با آنچه پیش از این شاهد بوده‌ایم بهبود داده‌اند.

هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی

تا پیش از به‌کارگیری تکنولوژی هوش مصنوعی در نرم افزار دوربین گوشی های هوشمند ، تنها دو گزینه استفاده از تنظیمات اتوماتیک و تنظیمات دستی در اختیار کاربر بود. این در حالی است که تنظیمات اتوماتیک، گزینه‌های محدودی را برای بهینه‌سازی عکس‌های به ثبت رسیده در نظر می‌گرفت و استفاده از گزینه تنظیمات دستی نیز به تبحر زیادی در جهت اعمال درست مولفه‌ها نیاز داشت.

به عنوان مثال در آنر ۱۰ با استفاده از هوش مصنوعی و در پرتو به‌کارگیری قابلیتی به نام Beauty Effect، زیباسازی چهره به بهترین شکل ممکن بر پایه امکان هماهنگ‌سازی با رنگ پوست، سن و حتی جنسیت کاربر فراهم شده است. به این ترتیب، خبری از افکت‌های اغراق‌آمیز یا نه چندان دلچسبی که در به‌کارگیری قابلیت‌های زیباسازی عکس‌ها، تا پیش از این در دوربین گوشی های هوشمند به چشم می‌خورد، نخواهد بود. امکان تشخیص سوژه‌ و صحنه نیز از دیگر قابلیت‌هایی است که هماهنگی هر چه بیشتر مولفه‌های به ثبت رسیده توسط دوربین گوشی را به همراه خواهد داشت.

قلمرو بهره‌گیری از هوش مصنوعی به اینجا ختم نشده و شما در گوشی‌های مدرن می‌توانید بک‌گراند تصاویر سلفی را عوض کنید و حالت‌هایی نظیر عکس‌های استودیویی را استفاده کنید که اوایل در گوشی های گران قیمت نظیر آیفون ایکس (iPhone X) فقط وجود داشت اما هم‌اکنون برندهایی نظیر آنر با گوشی‌های متفاوت، این قابلیت‌ها را به رده قیمتی اقتصادی آوردند.

در نهایت باید خاطر نشان شد که استفاده از قابلیت‌های هوش مصنوعی انتها نداشته و در گوشی‌های به‌روز همانند Honor 10 ذکر شده، قابلیت‌هایی نظیر AI Sports Shot اضافه شده که به واسطه آن می‌توانید تصاویر سوژه‌های متحرک را بدون لرزش و مات شدن، ثبت کنید.

بهینه‌سازی رنگ نور فلش

استفاده از فلش‌های تکی، فلش‌هایی از نوع متفاوت (مانند فلش زنون و LED) یا ترکیبی از فلش‌ها با نورهای متفاوت، از جمله گزینه‌هایی است که به منظور بهینه‌سازی هر چه بیشتر دمای رنگ و میزان نور تصاویر، از طرف شرکت‌های مختلف مد نظر قرار گرفته است.

تکنولوژی‌هایی نظیر بهینه‌سازی رنگ نور فلش (۴ in 1 Light Fusion) به منظور سازگاری با سوژه و محیط یا حتی امکان استفاده از لرزش‌گیر الکترونیکی (EIS) از دیگر نکات قابل توجه نرم افزاری در گوشی‌های مدرن برند آنر است.

علاوه بر این، رابط کاربری نرم افزار دوربین نیز گزینه‌های قابل توجه و متنوعی را برای شخصی‌سازی هر چه بهتر تنظیمات یا حتی استفاده از حالت عکس‌برداری خودکار با تنظیمات بهینه در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

جمع‌بندی

به طور کلی، سبک و سیاق زندگی مدرن کاربران گوشی های هوشمند، استفاده‌های متفاوتی که انسان دنیای مدرن از این دستگاه‌های الکترونیکی همراه در ثبت لحظات دارد و نیازهای متفاوتی که با پیشرفت سخت افزاری و نرم افزاری المان‌های مرتبط با دوربین گوشی های هوشمند شاهد هستیم باعث شده شرکت‌های سازنده، تمرکز خود را روی توسعه محصولاتی با قابلیت‌های سطح بالا در زمینه عکس‌برداری و فیلم‌برداری بگذارند.

در این بین، شرکت‌هایی نظیر آنر دست به کار شده‌اند تا قابلیت‌های مدرن و کاربردی را در محصولاتی با قیمت مناسب، پیش روی مشتاقان قرار داده و نیازهای خریداران را با پرداخت حداقل هزینه، برآورده کنند. قابلیت‌های مدرن و کاربردی در قالب به‌کارگیری المان‌های سخت افزاری پیشرفته و جذاب یا فناوری‌های به‌روز به مرحله بهره‌برداری رسیده‌اند تا کاربران نهایی، جدیدترین فناوری‌های سخت افزاری و نرم افزاری را در محصولی خوش‌قیمت و اقتصادی، در مقابل داشته باشند.

به این ترتیب، گوشی هوشمندی را در اختیار خواهید داشت که امکان ثبت عکس‌ها و ویدیوها را با کیفیت مطلوب فراهم کرده و با توجه به وضعیت بازار، هزینه زیادی را نیز به شما تحمیل نخواهد کرد.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

حدنصاب جدید تصویب تسهیلات وام بانک کشاورزی

بانک کشاورزی به منظور تسریع و سهولت دسترسی مشتریان به خدمات اعتباری و دریافت تسهیلات، حدنصاب و اختیارات استان ها در زمینه تصویب طرح ها و پرداخت تسهیلات را در سال ۱۴۰۰ افزایش داد.

 • 96

رونمایی از کیف اعتباری دیجیتال مشترک بانک پارسیان و همراه اول

همزمان با اعیاد شعبانیه، بانک پارسیان و همراه اول در نشستی مشترک در محل بانک پارسیان و با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد از کیف اعتباری دیجیتال " همپا " رونمایی کردند.

 • 90

رعایت اصول بانکداری اسلامی در سیاست های اعتباری بانک توسعه تعاون

مدیر عامل بانک توسعه تعاون در خصوص نقش اساسی اصول بانکداری اسلامی در سیاست های اعتباری بانک توسعه تعاون توضیحاتی ارائه داد.

 • 161

معرفی شعب کشیک بانک سپه در ایام نوروز

شعب کشیک بانک که از تاریخ دوم تا چهارم فروردین سال ۱۴۰۰ آماده ارائه خدمت به مردم شریف ایران هستند معرفی شد.

 • 198

تاریخ و ترکیب نهایی جوایز قرعه کشی حساب های قرض الحسنه بانک رفاه

بانک رفاه کارگران تاریخ و ترکیب نهایی جوایز قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز ریالی و ارزی در سال ۱۳۹۹را اعلام کرد.

 • 180

مدیر روابط عمومی بیمه رازی منصوب شد

مدیرعامل بیمه رازی، طی حکمی ناصرالدین اسلامی فرد را به سمت مدیر روابط عمومی و امور بین الملل بیمه رازی منصوب کرد.

 • 105

شاخص کل بورس در روزهای آخر سال سبز شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۷ هزار و ۱۸۲ واحدی معادل ۱.۳۳ درصد به یک میلیون و ۳۰۷ هزار و ۶۵۷ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۱۶۲ واحدی به ۱۷ هزار و ۹۹۰ واحد رسید.

 • 98

اعلام اسامی برندگان خوش شانس سومین دوره طرح "امید رفاه" بانک رفاه

اسامی برندگان سومین قرعه کشی طرح "امید رفاه" بانک رفاه کارگران اعلام شد.

 • 101

اعلام شعب کشیک بانک سرمایه در تعطیلات نوروز ۱۴۰۰

فهرست شعب کشیک بانک سرمایه در تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ اعلام شد.

 • 80

سه عامل ایجاد نوسان شدید در بازار بورس تشریح شد

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید دارد: سه عامل بر نوسان بازار بورس تاثیرگذار بوده و این عوامل را تشریح کرد.

 • 50

بانک مرکزی جلوی سقوط آزاد بورس را گرفت

یک کارشناس اقتصادی معتقد است هرچند سیاست‌های حمایتی بانک مرکزی از بازار سرمایه ناگزیر بود اما توانست جلوی سقوط آزاد بازار سرمایه را تا حد زیادی بگیرد.

 • 68

اعلام نرخ حق‌الوکاله سپرده‌های مدت‌دار بانک کشاورزی در سال ۱۴۰۰

نرخ حق‌الوکاله سپرده‌های مدت دار بانک کشاورزی در سال ۱۴۰۰ به میزان ۳ درصد اعلام شد.

 • 58

فرایندهای چک صیاد را در «ایوا» انجام دهید

اپلیکیشن «ایوا» به فهرست برنامک‌های موبایلی مورد تایید «شاپرک» به منظور انجام فرایندهای مرتبط با چک های صیادی افزوده شد.

 • 28

اصلاح مصوبه تسویه اعتبارات اسنادی مدت‌دار و بازتامین به نرخ رسمی

با ابلاغ دولت، تصویب‌نامه موضوع تسویه اعتبارات اسنادی مدت‌دار (یوزانس) و بازتامین (ریفاینانس) به نرخ رسمی اصلاح شد.

 • 151

افزایش سرمایه دولت در بانک توسعه تعاون تایید شد

هیات وزیران با هدف کمک به منظور اعطای تسهیلات به طرح‌های پیشران بخش تعاونی و کمک برای بهبود وضعیت بانک توسعه تعاون، با افزایش سرمایه دولت در این بانک موافقت کرد.

 • 25

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بانک آینده و انجمن صنفی دفاتر هوایی

تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین بانک آینده و انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران منعقد شد.

 • 25

در ایام نوروز پاسخگوی مشتریان هستیم

پاسخگویی به مشتریان در بانک قرض الحسنه رسالت از ساعت ۱۲ روز پنج شنبه ۲۸اسفند تا ساعت شش صبح پنجم فروردین ۱۴۰۰ توسط واحد اجرایی مقیم مرکز ارتباط با اعضا و اطلاع رسانی انجام می گیرد.

 • 26

کسب رتبه نخست سرمایه ثبتی در بین بانک‌های کشور

ارتقای سرمایه ثبتی بانک ملی ایران در سال جاری موجب شده که این بانک در مقایسه با سایر بانک های رقیب، رتبه اول سرمایه ثبتی را در بین کلیه بانک­ های کشور کسب کند.

 • 19

مراقب کلاهبرداری‌ها باشید

بانک ملی ایران از مشتریان و کاربران سامانه های اینترنتی خود خواست نسبت به کلاهبرداری های تلفنی و آنلاین احتمالی هوشیار باشند و از افشای هرگونه اطلاعات بانکی شان به عناوین مختلف اجتناب کنند.

 • 25

شاخص کل بورس بیش از ۳۶ هزار واحد افزایش یافت

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۳۶ هزار و ۳۰۹ واحدی معادل ۲.۹۰ درصد به یک میلیون و ۲۹۰ هزار و ۵۲۲ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۳۵۷ واحدی به ۱۷ هزار و ۸۲۷ واحد رسید.

 • 33