آسیب جدی به بازار شب عید اصناف کشور در اثر شیوع کرونا

آسیب جدی به بازار شب عید اصناف کشور در اثر شیوع کرونا

معاون اقتصادی اتاق اصناف ایران گفت: بازار تمام صنوف کشور براثر التهابات و فضای ایجاد شده متأثر از کرونا ویروس، آسیب‌های جدی دیده اند.

سه شنبه 20 اسفند 1398 ساعت 4:58

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از مهر 

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، هوشیار فقیهی شب گذشته در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: بازار تمام صنوف کشور براثر التهابات و فضای ایجاد شده متأثر از کرونا ویروس، آسیب‌های جدی دیده اند بازار شب عید که به نوعی پوشش دهنده خواب ۱۱ ماهه بسیاری از صنوف محسوب می‌شود هم از این قائله مستثنی نمانده است.

وی ادامه داد: طباخی‌ها، رستوران‌ها و تالارها به عنوان خط مقدم صنوف مرتبط با مصرف کنندگان، آسیب‌های مستقیم و جدی دیده اند به گونه‌ای که بسیاری از این صنوف رو به ورشکستگی رفته اند.

فقیهی صنف پوشاک و شیرینی را دیگر قربانی غیر مستقیم و پنهان متأثر از کرونا خواند و افزود: پوشاک ممکن است قابل نگهداری باشد و در ماه‌های آینده دوباره عرضه گردد، اما مواد خوراکی فاسد شدنی منقضی شده و از دست می‌روند به این ترتیب می‌توان منتظر تعطیلی بسیاری از صنوف و تولیدی‌ها بود البته این ضررها آسیب و اثر جدی به فضای کسب و کار خواهد داشت.

معاون اقتصادی اتاق اصناف گفت: در خصوص شرایط پیش آمده و تهدیدهای بر سر راه اقتصاد کشور، نامه‌ای به آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهور نوشتیم و درخواست کردیم تا حد امکان نظام‌های پولی و بانکی و مالی به کمک اقتصاد کشور بیایند از سوی دیگر معتقد هستیم نظام بیمه‌ای کشور باید پرونده در دست اجرا را معلق و به تعلیق بیندازند تا اشتغال حفظ شود و اقتصاد و اشتغال از تلاطم فعلی جان سالم به در ببرد.

مشاور تأمین اجتماعی: دفترچه‌های بیمه را تا پایان فروردین تمدید کردیم

محمد محمدی مشاور سازمان تأمین اجتماعی هم گفت: از جمله تمهیداتی که برای صنوف آسیب دیده از کرونا و سازمان تأمین اجتماعی دیده شده می‌توان به اصلاح فرآیندهای بیمه‌ای اشاره کرد به گونه‌ای که اعتبار دفترچه افرادی که مهلت اعتبارشان تا پایان بهمن ماه بود با تمدید دو ماهه به پایان فروردین تغییر یافت این اقدام برای کارگران خاص و کارگران ساختمانی هم اعمال شد.

وی افزود: در بخش کارفرمایی هم بازرسی از کارگاه‌ها تا پایان فروردین ۹۹ متوقف گردید هیأت‌های بدوی و تجدید نظر تشخیص مطالبات را همچنین تا پایان فروردین ۹۹ معلق کردیم.

محمدی ادامه داد: بخش کارفرمایی با توجه به شرایط فعلی کشور بی شک متضرر خواهد شد برای جلوگیری از ضرر این دسته از صنوف هم پیشنهاداتی مطرح شد که در صورت تصویب، ضرر این بخش هم کاهش خواهد یافت.

سلاح ورزی: کرونا سرعت رشد اقتصادی کشور را کند می‌کند

حسین سلاح ورزی نایب رئیس اتاق ایران هم گفت: طبق بررسی‌های انجام گرفته بر روی کشورهای آسیب دیده از کرونا، کشور چین متأثر از تبعات این ویروس با حدود ۱/۲ درصد افت و کاهش سرعت رو به رو شده و از آنجا که اقتصاد ایران هم شرایط مشابهی با این کشور دارد انتظار چنین افت و کاهش سرعت اقتصادی برای ایران هم به دور از واقعیت نیست.

وی ادامه داد: اگر دخالت مؤثری از سوی نظام پولی و بانکی کشور ایجاد نشود می‌توان برای ماه‌های آینده شکل گیری سکته اقتصادی را در بازار کسب و کار کشور متصور بود سکته‌ای که در دراز مدت گریبان نهادهای مالی بالادست را هم خواهد گرفت.

سلاح ورزی در ادامه با اشاره به وضعیت نابسامان و نیمه تعطیل صادرات محصولات فساد پذیر کشور گفت: مرزهای کلیدی و صادرات پذیر کشور متأثر از فضای کرونایی، بسته یا نیمه بسته اند و این امر آسیب و صدمه جدی به صادرات کشور وارد آورده و خواهد آورد جالب اینجاست که عمده درآمد ارزی کشور حاصل صادرات است.

نایب رئیس اتاق ایران در خصوص برنامه‌های سازمان تأمین اجتماعی با بیان اینکه ارائه فرصت به کارفرمایان و اعمال تمهیدات اجبار برانگیز راه کار مناسبی نخواهد بود افزود: با روشی که تأمین اجتماعی پیش گرفته این گونه بر می‌آید که فروردین ۹۹ بسیاری از کسب و کارها و کارفرمایان بنگاه‌های خرد با سونامی روبرو خواهند شد و شاید برخی کسب و کارها از بین برود، زیرا سازمان تأمین اجتماعی نه تنها به کارفرمایان و صنوف کمکی نمی‌کند بلکه آن‌ها را تبدیل به بدهکاران بیمه‌ای هم می‌کند.

وی در خصوص دستورالعمل بانک مرکزی نیز گفت: با توجه به شرایطی که بانک مرکزی در موارد مختلف برای افراد می‌گذارند نمی‌توان گشایشی را متصور شد این حرف‌های نماینده بانک مرکزی بیشتر شبیه وعده‌هایی است که در زمان سیل فروردین ماه به افراد و صنوف آسیب دیده داده می‌شد آن زمان هم اتفاق خاصی را شاهد نبودیم.

کارشناس اقتصادی: صنوف شرایط بدتر از این را هم تجربه کرده اند

محمد هادی سلیم زاده کارشناس اقتصادی هم گفت: اتفاقی که در هفته‌های اخیر رخ داده چندان غریب نیست چرا که اقتصاد کشور تاکنون شرایط بدتر این را هم تجربه کرده است تورم‌های افسار گسیخته از آن جمله اند تورم‌هایی که تا حدود ۴۵ درصد از توان خرید و معیشت بسیاری از بنگاه‌های کوچک و همینطور کارگرانی که بعضاً بیمه نبوده اند به باد داده است آثار این اتفاق را می‌توان در آمار ورودی‌های کمیته امداد و اداره بهزیستی مشاهده کرد.

وی ادامه داد: در حوزه مالیاتی هم برای بنگاه‌های کوچک و آسیب پذیر درخواست تسهیلاتی کرده ایم و توافقات کلامی و شفاهی هم صورت پذیرفته است.

کد خبر 4870686

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

تثبیت شاخص بورس در کانال یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحدی

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری با افزایش بیش از ۲۲۰۰۰ واحدی به یک میلیون و ۸۴۴ هزار و ۸۵۸ واحد رسید.

 • 5

بازار سرمایه فرصت طلایی تامین اعتبار پروژه‌های عمرانی است

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: بازار سرمایه درحال حاضر فرصتی برای اقتصاد کشور است که باید از آن استفاده کرد، دولت می‌تواند از فرصت به وجود آمده برای تامین اعتبار پروژه‌های عمرانی استفاده کند.

 • 11

اطلاعیه بانک سرمایه در خصوص ساعت کاری شعب دو استان

بانک سرمایه طی اطلاعیه ای تغییر ساعت کار شعب استان های لرستان و خراسان جنوبی را اعلام کرد.

 • 14

عضویت مدیران بانک صنعت و معدن مازندران و قم در هیات خبرگان بانکی

با حکم عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی علیرضا خرمیان مدیر بانک صنعت و معدن در استان مازندران و رقیه صادق نیا در استان قم به عضویت هیأت خبرگان مورد وثوق بانکی و اقتصادی منصوب شدند.

 • 14

بانک گردشگری به مجمع می‌رود

بانک گردشگری زمان برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام خود با دستور جلسه افزایش سرمایه را اعلام کرد.

 • 14

برگزاری مجمع‌عمومی پست‌بانک‌ با حضور حداکثر ۱۵ نفر

مجمع‌عمومی پست‌بانک‌ایران با حضور حداکثر۱۵ نفر روز چهارشنبه ۲۵ تیرماه برگزار و مراسم آن به صورت زنده از طریق وب سایت این بانک به نشانی؛ www.postbank.ir پخش می‌شود.

 • 14

رشد ۳۲۶ درصدی شاخص ۳۰ شرکت بزرگ بورسی

شاخص ۳۰ شرکت بزرگ بورسی طی ۱۱۳ روز نخست سال منتهی به ۲۰ تیر ۱۳۹۹ رشد ۳۲۶ درصدی داشته در حالی که رشد شاخص کل بورس در همین بازه زمانی ۲۴۰ درصد بوده است.

 • 17

کمیته انضباطی در سندیکای بیمه‌گران تشکیل می‌شود

دستورالعمل جدیدی برای اساسنامه سندیکای بیمه‌گران ایران به تصویب رسیده که براساس آن کمیته‌ای انضباطی متشکل از هفت عضو برای رسیدگی تخلفات اعلام شده علیه هریک از اعضای این سندیکا تشکیل خواهد شد.

 • 18

آغاز دوره معاملاتی قراردادهای اختیار معامله سهام بانک صادرات

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای جزییات آغاز دوره معاملاتی قراردادهای اختیار معامله خرید و فروش سهام بانک صادرات را اعلام کرد.

 • 16

پرداخت خسارت ۲۲ میلیارد ریالی توسط بیمه ایران معین در آبادان

چک خسارت ۲۲ میلیارد ریالی یکی از مجتمع‌های تجاری شهرستان آبادان با حضور معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان آبادان و داریوش محمدی مدیرعامل شرکت بیمه ایران معین پرداخت شد.

 • 14

گردش چرخ دو هزار بنگاه اقتصادی با تسهیلات بانک ملی ایران

بانک ملی ایران طی بهار امسال به حدود دو هزار بنگاه اقتصادی کوچک و متوسط تسهیلات اعطا کرد.

 • 15

کارمزد سازمان بورس ۵۰ درصد کاهش یافت

بر اساس تصویب شورای عالی بورس که به ریاست وزیر اقتصاد برگزار شد، ۵۰ درصد از کارمزد سازمان بورس کاهش یافت.

 • 16

تاثیر افزایش سهام شناور شرکت‌ها بر معاملات بازار سرمایه

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: با توجه به نقدینگی قابل توجهی که در بازار سرمایه حضور دارد، اقداماتی همچون افزایش عرضه‌های اولیه و سهام شناور شرکت‌ها می‌تواند به متعادل کردن بازار سرمایه کمک کند.

 • 4

خدمت رسانی به بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی جزو برنامه

بانک رفاه کارگران، خدمت رسانی به بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی را جزو برنامه های اصلی خود قرار داده است.

 • 21

اعطای تسهیلات از سوی بانک رفاه در قالب "طرح عدل"

بانک رفاه کارگران به پاس قدردانی از قضات و کارکنان شاغل در دستگاه قضایی کشور، در قالب "طرح عدل" تسهیلات پرداخت می کند.

 • 22

پذیره‌نویسی ۱۰۰۰ میلیارد تومانی اوراق رهنی بانک مسکن

مدیرعامل تامین سرمایه بانک مسکن، از پذیره‌نویسی دومین مرحله اوراق رهنی به مبلغ ۱۰۰۰ میلیارد تومان با نرخ سود ۱۶ درصدی خبر داد.

 • 20

اشتباه رایج این روزهای دارندگان کارت های بانکی

آیا تا به حال به جای ارسال شماره عابر کارتتان برای انجام امور روزمره بانکی، عکس کارت بانکی را برای شخص دیگری ارسال کرده اید؟

 • 22

صادرکنندگان باید درباره ارز دریافتی شفاف‌سازی کنند

دبیرکل اتاق تعاون ایران با بیان اینکه باید زبان مشترکی در زمینه بازگشت ارز صادراتی داشته باشیم، افزود: هر کسی ارز دریافت کرده باید طبق تعهد خود شفاف سازی کند که چه کالایی را به چه میزان وارد کرده است.

 • 19

بورس در بالاترین سطح تاریخی

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری با افزایش بیش از ۷۱۰۰۰ واحدی به یک میلیون و ۸۱۲ هزار و ۷۹۷ واحد رسید تا به بالاترین سطح تاریخی خود دست پیدا کند.

 • 23

مبلغ وام قرض الحسنه طرح پردیس بانک سینا افزایش یافت

به منظور ایجاد شرایط بهره مندی تعداد بیشتری از هموطنان و مشتریان عزیز از تسهیلات ارزان قیمت، مبلغ طرح تسهیلات ارزان قیمت پردیس بانک سینا افزایش و زمان اجرای این طرح نیز تا پایان سال ۹۹ تمدید شد.

 • 29