آسیب جدی به بازار شب عید اصناف کشور در اثر شیوع کرونا

آسیب جدی به بازار شب عید اصناف کشور در اثر شیوع کرونا

معاون اقتصادی اتاق اصناف ایران گفت: بازار تمام صنوف کشور براثر التهابات و فضای ایجاد شده متأثر از کرونا ویروس، آسیب‌های جدی دیده اند.

سه شنبه 20 اسفند 1398 ساعت 4:58

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از مهر 

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، هوشیار فقیهی شب گذشته در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: بازار تمام صنوف کشور براثر التهابات و فضای ایجاد شده متأثر از کرونا ویروس، آسیب‌های جدی دیده اند بازار شب عید که به نوعی پوشش دهنده خواب ۱۱ ماهه بسیاری از صنوف محسوب می‌شود هم از این قائله مستثنی نمانده است.

وی ادامه داد: طباخی‌ها، رستوران‌ها و تالارها به عنوان خط مقدم صنوف مرتبط با مصرف کنندگان، آسیب‌های مستقیم و جدی دیده اند به گونه‌ای که بسیاری از این صنوف رو به ورشکستگی رفته اند.

فقیهی صنف پوشاک و شیرینی را دیگر قربانی غیر مستقیم و پنهان متأثر از کرونا خواند و افزود: پوشاک ممکن است قابل نگهداری باشد و در ماه‌های آینده دوباره عرضه گردد، اما مواد خوراکی فاسد شدنی منقضی شده و از دست می‌روند به این ترتیب می‌توان منتظر تعطیلی بسیاری از صنوف و تولیدی‌ها بود البته این ضررها آسیب و اثر جدی به فضای کسب و کار خواهد داشت.

معاون اقتصادی اتاق اصناف گفت: در خصوص شرایط پیش آمده و تهدیدهای بر سر راه اقتصاد کشور، نامه‌ای به آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهور نوشتیم و درخواست کردیم تا حد امکان نظام‌های پولی و بانکی و مالی به کمک اقتصاد کشور بیایند از سوی دیگر معتقد هستیم نظام بیمه‌ای کشور باید پرونده در دست اجرا را معلق و به تعلیق بیندازند تا اشتغال حفظ شود و اقتصاد و اشتغال از تلاطم فعلی جان سالم به در ببرد.

مشاور تأمین اجتماعی: دفترچه‌های بیمه را تا پایان فروردین تمدید کردیم

محمد محمدی مشاور سازمان تأمین اجتماعی هم گفت: از جمله تمهیداتی که برای صنوف آسیب دیده از کرونا و سازمان تأمین اجتماعی دیده شده می‌توان به اصلاح فرآیندهای بیمه‌ای اشاره کرد به گونه‌ای که اعتبار دفترچه افرادی که مهلت اعتبارشان تا پایان بهمن ماه بود با تمدید دو ماهه به پایان فروردین تغییر یافت این اقدام برای کارگران خاص و کارگران ساختمانی هم اعمال شد.

وی افزود: در بخش کارفرمایی هم بازرسی از کارگاه‌ها تا پایان فروردین ۹۹ متوقف گردید هیأت‌های بدوی و تجدید نظر تشخیص مطالبات را همچنین تا پایان فروردین ۹۹ معلق کردیم.

محمدی ادامه داد: بخش کارفرمایی با توجه به شرایط فعلی کشور بی شک متضرر خواهد شد برای جلوگیری از ضرر این دسته از صنوف هم پیشنهاداتی مطرح شد که در صورت تصویب، ضرر این بخش هم کاهش خواهد یافت.

سلاح ورزی: کرونا سرعت رشد اقتصادی کشور را کند می‌کند

حسین سلاح ورزی نایب رئیس اتاق ایران هم گفت: طبق بررسی‌های انجام گرفته بر روی کشورهای آسیب دیده از کرونا، کشور چین متأثر از تبعات این ویروس با حدود ۱/۲ درصد افت و کاهش سرعت رو به رو شده و از آنجا که اقتصاد ایران هم شرایط مشابهی با این کشور دارد انتظار چنین افت و کاهش سرعت اقتصادی برای ایران هم به دور از واقعیت نیست.

وی ادامه داد: اگر دخالت مؤثری از سوی نظام پولی و بانکی کشور ایجاد نشود می‌توان برای ماه‌های آینده شکل گیری سکته اقتصادی را در بازار کسب و کار کشور متصور بود سکته‌ای که در دراز مدت گریبان نهادهای مالی بالادست را هم خواهد گرفت.

سلاح ورزی در ادامه با اشاره به وضعیت نابسامان و نیمه تعطیل صادرات محصولات فساد پذیر کشور گفت: مرزهای کلیدی و صادرات پذیر کشور متأثر از فضای کرونایی، بسته یا نیمه بسته اند و این امر آسیب و صدمه جدی به صادرات کشور وارد آورده و خواهد آورد جالب اینجاست که عمده درآمد ارزی کشور حاصل صادرات است.

نایب رئیس اتاق ایران در خصوص برنامه‌های سازمان تأمین اجتماعی با بیان اینکه ارائه فرصت به کارفرمایان و اعمال تمهیدات اجبار برانگیز راه کار مناسبی نخواهد بود افزود: با روشی که تأمین اجتماعی پیش گرفته این گونه بر می‌آید که فروردین ۹۹ بسیاری از کسب و کارها و کارفرمایان بنگاه‌های خرد با سونامی روبرو خواهند شد و شاید برخی کسب و کارها از بین برود، زیرا سازمان تأمین اجتماعی نه تنها به کارفرمایان و صنوف کمکی نمی‌کند بلکه آن‌ها را تبدیل به بدهکاران بیمه‌ای هم می‌کند.

وی در خصوص دستورالعمل بانک مرکزی نیز گفت: با توجه به شرایطی که بانک مرکزی در موارد مختلف برای افراد می‌گذارند نمی‌توان گشایشی را متصور شد این حرف‌های نماینده بانک مرکزی بیشتر شبیه وعده‌هایی است که در زمان سیل فروردین ماه به افراد و صنوف آسیب دیده داده می‌شد آن زمان هم اتفاق خاصی را شاهد نبودیم.

کارشناس اقتصادی: صنوف شرایط بدتر از این را هم تجربه کرده اند

محمد هادی سلیم زاده کارشناس اقتصادی هم گفت: اتفاقی که در هفته‌های اخیر رخ داده چندان غریب نیست چرا که اقتصاد کشور تاکنون شرایط بدتر این را هم تجربه کرده است تورم‌های افسار گسیخته از آن جمله اند تورم‌هایی که تا حدود ۴۵ درصد از توان خرید و معیشت بسیاری از بنگاه‌های کوچک و همینطور کارگرانی که بعضاً بیمه نبوده اند به باد داده است آثار این اتفاق را می‌توان در آمار ورودی‌های کمیته امداد و اداره بهزیستی مشاهده کرد.

وی ادامه داد: در حوزه مالیاتی هم برای بنگاه‌های کوچک و آسیب پذیر درخواست تسهیلاتی کرده ایم و توافقات کلامی و شفاهی هم صورت پذیرفته است.

کد خبر 4870686

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

قیمت دلار امروز ۱۵ اسفند ۹۸ به ۱۵ هزار و ۲۰۰ تومان رسید

قیمت هر دلار آمریکا (اسکناس) در جریان معاملات امروز دوشنبه، ۱۹ اسفند ۹۸ صرافی‌های بانکی به ۱۵۲۰۰ تومان رسید.

 • 153

سقف کارت به کارت ۱۰ میلیون تومان شد

مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی از افزایش سقف کارت به کارت به ۱۰ میلیون تومان در ابزارهای خودپرداز، کیوسک، اینترنت بانک و همراه بانک خبر داد.

 • 129

دادوستد ۱۵۱ هزار میلیارد تومانی بورس کالا در ۱۱ ماه

کارنامه عملکرد ۱۱ ماه گذشته بورس کالا در حالی منتشر شد که آمارها از ثبت ارزش معاملاتی بیش از ۱۵۱ هزار و ۹۳۰ میلیارد و ۵۹۲ میلیون تومان در بازارهای فیزیکی، مشتقه و نیز بازار مالی حکایت دارد.

 • 97

راه‌اندازی نسخه اول سامانه ماهرسان/ تشریح مشوق‌ها و دیگر امکانات

فرمانده قرارگاه مهارت آموزی کارکنان وظیفه ستاد کل نیروهای مسلح از راه‌اندازی نسخه اول این سامانه در روز ولادت امام علی (ع) خبر داد.

 • 386

ریزش ۱۰۰۰۰ واحدی شاخص بورس

شاخص بورس اوراق بهادار تهران با ریزشی بیش از ۱۰۰۰۰ واحدی به کانال ۵۳۸ واحدی عقبگرد کرد.

 • 101

معرفی برگزیدگان مسابقه اینستاگرامی بانک سرمایه

مسابقه اینستاگرامی «مهم‌ترین سرمایه شما چیست؟» با انتخاب ۱۴ برگزیده به پایان رسید.

 • 88

معرفی برگزیدگان مسابقه اینستاگرامی بانک سرمایه

مسابقه اینستاگرامی «مهم‌ترین سرمایه شما چیست؟» با انتخاب ۱۴ برگزیده به پایان رسید.

 • 90

ارزهای مجازی با سقوط نفت ۲۱میلیارد دلار از ارزش خود را از دست داد

بازار ارز مجازی به دنبال سقوط قیمت نفت و سقوط سهام فرو ریخت و باعث شد ۲۱.۵۸ میلیارد دلار از ارزش ارزهای مجازی تنها ظرف چند ساعت بر باد برود.

 • 284

با «نشان پرداخت» مقابل کرونا بایستید!

در روزهایی که ویروس کرونا به شدت سلامت عموم مردم را تهدید می کند، لمس کردن اشیای آلوده از جمله کارت های بانکی و دستگاه های کارتخوان می تواند یکی از ساده ترین عوامل انتقال این ویروس باشد.

 • 255

پیام تبریک مدیرعامل پست‌بانک‌ به مناسبت ولادت حضرت علی‌ (ع)

مدیرعامل پست‌بانک‌ ولادت با سعادت امیرمؤمنان حضرت علی‌ (ع) و روزمرد را تبریک گفت.

 • 130

۲۰ میلیون بسته دستکش در مرحله ترخیص از گمرک/ ۳۳۰ هزار دلار مواد ضدعفونی وارد شد

ناظر گمرکات استان هرمزگان از طی شدن فرایند ترخیص ۲۰ میلیون دستکش و نیز مواد ضدعفونی کننده از گمرک استان خبر داد.

 • 109

قیمت سکه طرح جدید ۱۷ اسفند ۹۸ به ۵ میلیون و ۹۸۰ هزارتومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸ در جریان معاملات بازار آزاد تهران به ۵ میلیون و ۹۸۰ هزارتومان رسید.

 • 279

توصیه‌های بانک رفاه برای مقابله با ویروس کرونا

پزشک معتمد بانک رفاه کارگران در پاسخ به پرسش هایی مبنی بر اینکه علائم ویروس کرونا چیست و چگونه باید با آن مقابله کنیم گفت: علائم ویروس کرونا بسیار شبیه به سرماخوردگی و آنفلوانزا است.

 • 94

تداوم رشد بانکداری اسلامی در عربستان

ارزش کل دارایی‌های بانکداری اسلامی عربستان سعودی در پایان سه ماهه سوم سال ۲۰۱۹ به ۱۷۶ میلیارد دلار رسیده که نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد ۶٫۵ درصدی را تجربه نموده است.

 • 71

روسیه توافق کاهش تولید اوپک را رد کرد/ قیمت نفت ۳ درصد سقوط کرد

پس از گزارشاتی که نشان داد روسیه توافق اوپک برای کاهش بیشتر تولید نفت را رد کرده است، قیمت نفت تا ۳ درصد سقوط کرد.

 • 138

عرضه صکوک اجاره ۷۵۰۰ میلیارد ریالی

با مجوز سازمان بورس، صکوک اجاره ۷,۵۰۰ میلیارد ریالی منتشر می شود.

 • 92

دو میلیون تن ذرت در بنادر، چشم انتظار تأمین ارز برای ترخیص

دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور گفت: ۲ میلیون تن ذرت به منظور تأمین نیاز صنایع وابسته، وارد کشورشده؛ اما به دلیل عدم تأمین ارز در بنادر رسوب شده اند.

 • 94

جزییات عرضه بلوک ۱۷ درصدی بیمه البرز در بورس

بلوک ۱۷.۳۴ درصدی بیمه البرز به قیمت پایه هر سهم ۵۲۱۷ ریال، فردا (چهارشنبه ۱۴ اسفند ماه ۹۸) در بورس اوراق بهادار عرضه می‌شود.

 • 107

ساعت معاملات بورس کالا تغییر کرد

بورس کالا با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: ساعت خاتمه معاملات گواهی سپرده کالایی، صندوق‌ها، قراردادهای آتی و اختیار معامله تا اطلاع ثانوی تغییر کرد.

 • 91