آسیب جدی به بازار شب عید اصناف کشور در اثر شیوع کرونا

آسیب جدی به بازار شب عید اصناف کشور در اثر شیوع کرونا

معاون اقتصادی اتاق اصناف ایران گفت: بازار تمام صنوف کشور براثر التهابات و فضای ایجاد شده متأثر از کرونا ویروس، آسیب‌های جدی دیده اند.

سه شنبه 20 اسفند 1398 ساعت 4:58

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از مهر 

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، هوشیار فقیهی شب گذشته در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: بازار تمام صنوف کشور براثر التهابات و فضای ایجاد شده متأثر از کرونا ویروس، آسیب‌های جدی دیده اند بازار شب عید که به نوعی پوشش دهنده خواب ۱۱ ماهه بسیاری از صنوف محسوب می‌شود هم از این قائله مستثنی نمانده است.

وی ادامه داد: طباخی‌ها، رستوران‌ها و تالارها به عنوان خط مقدم صنوف مرتبط با مصرف کنندگان، آسیب‌های مستقیم و جدی دیده اند به گونه‌ای که بسیاری از این صنوف رو به ورشکستگی رفته اند.

فقیهی صنف پوشاک و شیرینی را دیگر قربانی غیر مستقیم و پنهان متأثر از کرونا خواند و افزود: پوشاک ممکن است قابل نگهداری باشد و در ماه‌های آینده دوباره عرضه گردد، اما مواد خوراکی فاسد شدنی منقضی شده و از دست می‌روند به این ترتیب می‌توان منتظر تعطیلی بسیاری از صنوف و تولیدی‌ها بود البته این ضررها آسیب و اثر جدی به فضای کسب و کار خواهد داشت.

معاون اقتصادی اتاق اصناف گفت: در خصوص شرایط پیش آمده و تهدیدهای بر سر راه اقتصاد کشور، نامه‌ای به آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهور نوشتیم و درخواست کردیم تا حد امکان نظام‌های پولی و بانکی و مالی به کمک اقتصاد کشور بیایند از سوی دیگر معتقد هستیم نظام بیمه‌ای کشور باید پرونده در دست اجرا را معلق و به تعلیق بیندازند تا اشتغال حفظ شود و اقتصاد و اشتغال از تلاطم فعلی جان سالم به در ببرد.

مشاور تأمین اجتماعی: دفترچه‌های بیمه را تا پایان فروردین تمدید کردیم

محمد محمدی مشاور سازمان تأمین اجتماعی هم گفت: از جمله تمهیداتی که برای صنوف آسیب دیده از کرونا و سازمان تأمین اجتماعی دیده شده می‌توان به اصلاح فرآیندهای بیمه‌ای اشاره کرد به گونه‌ای که اعتبار دفترچه افرادی که مهلت اعتبارشان تا پایان بهمن ماه بود با تمدید دو ماهه به پایان فروردین تغییر یافت این اقدام برای کارگران خاص و کارگران ساختمانی هم اعمال شد.

وی افزود: در بخش کارفرمایی هم بازرسی از کارگاه‌ها تا پایان فروردین ۹۹ متوقف گردید هیأت‌های بدوی و تجدید نظر تشخیص مطالبات را همچنین تا پایان فروردین ۹۹ معلق کردیم.

محمدی ادامه داد: بخش کارفرمایی با توجه به شرایط فعلی کشور بی شک متضرر خواهد شد برای جلوگیری از ضرر این دسته از صنوف هم پیشنهاداتی مطرح شد که در صورت تصویب، ضرر این بخش هم کاهش خواهد یافت.

سلاح ورزی: کرونا سرعت رشد اقتصادی کشور را کند می‌کند

حسین سلاح ورزی نایب رئیس اتاق ایران هم گفت: طبق بررسی‌های انجام گرفته بر روی کشورهای آسیب دیده از کرونا، کشور چین متأثر از تبعات این ویروس با حدود ۱/۲ درصد افت و کاهش سرعت رو به رو شده و از آنجا که اقتصاد ایران هم شرایط مشابهی با این کشور دارد انتظار چنین افت و کاهش سرعت اقتصادی برای ایران هم به دور از واقعیت نیست.

وی ادامه داد: اگر دخالت مؤثری از سوی نظام پولی و بانکی کشور ایجاد نشود می‌توان برای ماه‌های آینده شکل گیری سکته اقتصادی را در بازار کسب و کار کشور متصور بود سکته‌ای که در دراز مدت گریبان نهادهای مالی بالادست را هم خواهد گرفت.

سلاح ورزی در ادامه با اشاره به وضعیت نابسامان و نیمه تعطیل صادرات محصولات فساد پذیر کشور گفت: مرزهای کلیدی و صادرات پذیر کشور متأثر از فضای کرونایی، بسته یا نیمه بسته اند و این امر آسیب و صدمه جدی به صادرات کشور وارد آورده و خواهد آورد جالب اینجاست که عمده درآمد ارزی کشور حاصل صادرات است.

نایب رئیس اتاق ایران در خصوص برنامه‌های سازمان تأمین اجتماعی با بیان اینکه ارائه فرصت به کارفرمایان و اعمال تمهیدات اجبار برانگیز راه کار مناسبی نخواهد بود افزود: با روشی که تأمین اجتماعی پیش گرفته این گونه بر می‌آید که فروردین ۹۹ بسیاری از کسب و کارها و کارفرمایان بنگاه‌های خرد با سونامی روبرو خواهند شد و شاید برخی کسب و کارها از بین برود، زیرا سازمان تأمین اجتماعی نه تنها به کارفرمایان و صنوف کمکی نمی‌کند بلکه آن‌ها را تبدیل به بدهکاران بیمه‌ای هم می‌کند.

وی در خصوص دستورالعمل بانک مرکزی نیز گفت: با توجه به شرایطی که بانک مرکزی در موارد مختلف برای افراد می‌گذارند نمی‌توان گشایشی را متصور شد این حرف‌های نماینده بانک مرکزی بیشتر شبیه وعده‌هایی است که در زمان سیل فروردین ماه به افراد و صنوف آسیب دیده داده می‌شد آن زمان هم اتفاق خاصی را شاهد نبودیم.

کارشناس اقتصادی: صنوف شرایط بدتر از این را هم تجربه کرده اند

محمد هادی سلیم زاده کارشناس اقتصادی هم گفت: اتفاقی که در هفته‌های اخیر رخ داده چندان غریب نیست چرا که اقتصاد کشور تاکنون شرایط بدتر این را هم تجربه کرده است تورم‌های افسار گسیخته از آن جمله اند تورم‌هایی که تا حدود ۴۵ درصد از توان خرید و معیشت بسیاری از بنگاه‌های کوچک و همینطور کارگرانی که بعضاً بیمه نبوده اند به باد داده است آثار این اتفاق را می‌توان در آمار ورودی‌های کمیته امداد و اداره بهزیستی مشاهده کرد.

وی ادامه داد: در حوزه مالیاتی هم برای بنگاه‌های کوچک و آسیب پذیر درخواست تسهیلاتی کرده ایم و توافقات کلامی و شفاهی هم صورت پذیرفته است.

کد خبر 4870686

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

حدنصاب جدید تصویب تسهیلات وام بانک کشاورزی

بانک کشاورزی به منظور تسریع و سهولت دسترسی مشتریان به خدمات اعتباری و دریافت تسهیلات، حدنصاب و اختیارات استان ها در زمینه تصویب طرح ها و پرداخت تسهیلات را در سال ۱۴۰۰ افزایش داد.

 • 92

رونمایی از کیف اعتباری دیجیتال مشترک بانک پارسیان و همراه اول

همزمان با اعیاد شعبانیه، بانک پارسیان و همراه اول در نشستی مشترک در محل بانک پارسیان و با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد از کیف اعتباری دیجیتال " همپا " رونمایی کردند.

 • 86

رعایت اصول بانکداری اسلامی در سیاست های اعتباری بانک توسعه تعاون

مدیر عامل بانک توسعه تعاون در خصوص نقش اساسی اصول بانکداری اسلامی در سیاست های اعتباری بانک توسعه تعاون توضیحاتی ارائه داد.

 • 157

معرفی شعب کشیک بانک سپه در ایام نوروز

شعب کشیک بانک که از تاریخ دوم تا چهارم فروردین سال ۱۴۰۰ آماده ارائه خدمت به مردم شریف ایران هستند معرفی شد.

 • 192

تاریخ و ترکیب نهایی جوایز قرعه کشی حساب های قرض الحسنه بانک رفاه

بانک رفاه کارگران تاریخ و ترکیب نهایی جوایز قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز ریالی و ارزی در سال ۱۳۹۹را اعلام کرد.

 • 174

مدیر روابط عمومی بیمه رازی منصوب شد

مدیرعامل بیمه رازی، طی حکمی ناصرالدین اسلامی فرد را به سمت مدیر روابط عمومی و امور بین الملل بیمه رازی منصوب کرد.

 • 102

شاخص کل بورس در روزهای آخر سال سبز شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۷ هزار و ۱۸۲ واحدی معادل ۱.۳۳ درصد به یک میلیون و ۳۰۷ هزار و ۶۵۷ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۱۶۲ واحدی به ۱۷ هزار و ۹۹۰ واحد رسید.

 • 97

اعلام اسامی برندگان خوش شانس سومین دوره طرح "امید رفاه" بانک رفاه

اسامی برندگان سومین قرعه کشی طرح "امید رفاه" بانک رفاه کارگران اعلام شد.

 • 99

اعلام شعب کشیک بانک سرمایه در تعطیلات نوروز ۱۴۰۰

فهرست شعب کشیک بانک سرمایه در تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ اعلام شد.

 • 78

سه عامل ایجاد نوسان شدید در بازار بورس تشریح شد

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید دارد: سه عامل بر نوسان بازار بورس تاثیرگذار بوده و این عوامل را تشریح کرد.

 • 48

بانک مرکزی جلوی سقوط آزاد بورس را گرفت

یک کارشناس اقتصادی معتقد است هرچند سیاست‌های حمایتی بانک مرکزی از بازار سرمایه ناگزیر بود اما توانست جلوی سقوط آزاد بازار سرمایه را تا حد زیادی بگیرد.

 • 66

اعلام نرخ حق‌الوکاله سپرده‌های مدت‌دار بانک کشاورزی در سال ۱۴۰۰

نرخ حق‌الوکاله سپرده‌های مدت دار بانک کشاورزی در سال ۱۴۰۰ به میزان ۳ درصد اعلام شد.

 • 57

فرایندهای چک صیاد را در «ایوا» انجام دهید

اپلیکیشن «ایوا» به فهرست برنامک‌های موبایلی مورد تایید «شاپرک» به منظور انجام فرایندهای مرتبط با چک های صیادی افزوده شد.

 • 26

اصلاح مصوبه تسویه اعتبارات اسنادی مدت‌دار و بازتامین به نرخ رسمی

با ابلاغ دولت، تصویب‌نامه موضوع تسویه اعتبارات اسنادی مدت‌دار (یوزانس) و بازتامین (ریفاینانس) به نرخ رسمی اصلاح شد.

 • 149

افزایش سرمایه دولت در بانک توسعه تعاون تایید شد

هیات وزیران با هدف کمک به منظور اعطای تسهیلات به طرح‌های پیشران بخش تعاونی و کمک برای بهبود وضعیت بانک توسعه تعاون، با افزایش سرمایه دولت در این بانک موافقت کرد.

 • 24

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بانک آینده و انجمن صنفی دفاتر هوایی

تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین بانک آینده و انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران منعقد شد.

 • 24

در ایام نوروز پاسخگوی مشتریان هستیم

پاسخگویی به مشتریان در بانک قرض الحسنه رسالت از ساعت ۱۲ روز پنج شنبه ۲۸اسفند تا ساعت شش صبح پنجم فروردین ۱۴۰۰ توسط واحد اجرایی مقیم مرکز ارتباط با اعضا و اطلاع رسانی انجام می گیرد.

 • 23

کسب رتبه نخست سرمایه ثبتی در بین بانک‌های کشور

ارتقای سرمایه ثبتی بانک ملی ایران در سال جاری موجب شده که این بانک در مقایسه با سایر بانک های رقیب، رتبه اول سرمایه ثبتی را در بین کلیه بانک­ های کشور کسب کند.

 • 19

مراقب کلاهبرداری‌ها باشید

بانک ملی ایران از مشتریان و کاربران سامانه های اینترنتی خود خواست نسبت به کلاهبرداری های تلفنی و آنلاین احتمالی هوشیار باشند و از افشای هرگونه اطلاعات بانکی شان به عناوین مختلف اجتناب کنند.

 • 24

شاخص کل بورس بیش از ۳۶ هزار واحد افزایش یافت

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۳۶ هزار و ۳۰۹ واحدی معادل ۲.۹۰ درصد به یک میلیون و ۲۹۰ هزار و ۵۲۲ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۳۵۷ واحدی به ۱۷ هزار و ۸۲۷ واحد رسید.

 • 32