توافقات جدید گمرکات ایران و ترکیه

توافقات جدید گمرکات ایران و ترکیه

رؤسای گمرکات ایران و ترکیه با ابراز علاقه نسبت به توسعه تجارت و بهبود روابط گمرکی به توافق‌های تازه‌ای دست یافتند.

پنجشنبه 18 مهر 1398 ساعت 22:3

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

به نقل از روابط عمومی گمرک ایران، مقامات گمرکی ایران و ترکیه در نشستی که در محل ستاد مرکزی گمرک ایران برگزار شد، تمایل خود را به همکاری کامل برای اجرای مرحله نهایی تیر الکترونیکی، امنیت و تسهیل تجارت، مقابله با قاچاق مواد مخدر و کالا، نوسازی و مکانیزاسیون رویه‌های گمرکی، ایجاد دروازه مشترک مرزی مجازی، تبادل اطلاعات الکترونیکی درباره فعالان مجاز اقتصادی (AEO)، موافقت‌نامه تجارت ترجیحی و افزایش ساعات کاری بین گمرکات و بازارچه‌های مرزی اعلام کردند.

بر اساس این گزارش، مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک ایران با اشاره به مشترکات فراوان فرهنگی، دینی و جغرافیایی بین دو کشور گفت: مناسبات خوب دو کشور موجب تقویت صلح و دوستی است و یکی از کم‌هزینه‌ترین راه‌های اشاعه صلح، ارتقای سطح تجارت می‌باشد. به همین دلیل در افق مناسبات تجاری دو کشور ۳۰ میلیارد دلار تبادل کالا دیده شده است.

رییس کل گمرک ایران تأکید کرد: تسهیل تجارت همچنین موجب کاهش قیمت کالاها برای مصرف‌کنندگان در بازارهای دو کشور و منطقه خواهد شد و ما با ارتقای سطح همکاری گمرکی می‌توانیم هزینه‌های تجارت را کاهش دهیم.

میراشرفی با اشاره به لزوم همکاری و هماهنگی بیشتر بین ایران و ترکیه در زمینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر گفت: ناامن کردن مسیر ترانزیت قاچاق مواد مخدر در گرو همکاری نزدیک دو کشور است و به یک برنامه جامع نیاز دارد.

وی تسریع در نوسازی و مکانیزاسیون رویه‌های گمرکی بین دو کشور را حائز اهمیت خواند و گفت: باید در زمینه ایجاد دروازه مشترک مرزی تلاش بیشتری صورت گیرد.

رییس کل گمرک ایران شناسایی و معرفی فعالان مجاز اقتصادی (AEO) و تبادل اطلاعات آنها بین گمرکات دو کشور را از موارد مؤثر در تسهیل تجارت خواند و در مورد موافقت‌نامه تجارت ترجیحی که به دلیل تحریم‌های آمریکا در حال حاضر برای طرف ایرانی با دشواری‌هایی مواجه شده است، گفت: خوشبختانه با سفر اخیر رئیس دفتر رئیس جمهوری که ریاست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه را برعهده دارد این امیدواری به وجود آمده است که محدودیت ایجاد شده در این زمینه برطرف شود.

معاون وزیر اقتصاد در ادامه به موضوع صدور گواهی مبدأ به صورت الکترونیکی بین ایران و ترکیه اشاره کرد و در  مورد هماهنگ‌سازی ساعات کاری در مرزهای مشترک دو کشور مطالبی بیان کرد.

میراشرفی گفت: روزانه بیش از ۵ هزار نفر از طریق مرز رازی- کاپی کوی تردد می‌کنند که زمان فعلی برای انجام تشریفات گمرکی آنان کم است و ما خواهان افزایش ساعت کاری و هماهنگی بیشتر در این زمینه هستیم. همچنین موضوع افزایش تردد کامیون‌ها در مرز بازرگان و گوربلاغ دارای اهمیت است، چراکه تعداد پذیرش فعلی کامیون‌ها از سوی گمرک گوربلاغ ترکیه کافی نیست و باعث ترافیک در دو طرف مرز می‌شود. درخواست ما این است که ارزیابی کالاهای ایرانی به جای گمرک گوربلاغ در منطقه دوبایزید انجام شود تا از معطلی کامیون‌ها جلوگیری به عمل آید.

میراشرفی تبادل تصاویر اسکن شده کامیون‌ها به روش الکترونیک در مرزهای ایران و ترکیه را از دیگر موارد مهم در تجارت بین دو کشور عنوان کرد و اظهارداشت: با توجه به تجارت ۵ میلیارد دلاری بین دو کشور در ۶ ماهه نخست سال‌جاری و وجود توازن تجاری فی‌مابین، ارتقای سطح واردات و صادرات می‌تواند به تحقق اهداف تجاری دو کشور کمک کند.

رضا توناتوراگای معاون وزیر تجارت و رئیس کل گمرک ترکیه نیز در این نشست با اظهار خرسندی از حضور در ایران و تأکید بر لزوم افزایش حجم مبادلات تجاری دو کشور گفت: ما به خوبی از مشکلات و مسائل شما در ارتباط با تحریم اقتصادی مطلع هستیم و امیدواریم در آینده نزدیک این مشکل برطرف شود.

رییس کل گمرک ترکیه که به همراه جمعی از مسئولان و مدیران بخش‌های مختلف گمرک این کشور در این نشست حضور یافته بود، موافقت و آمادگی خود را برای همکاری در مورد اکثر موضوعاتی که از سوی رئیس کل گمرک ایران مطرح شد، ازجمله بحث تیر الکترونیکی، تبادل آنلاین اطلاعات گمرکی از طریق پنجره واحد تجاری، مبارزه با قاچاق کالا، مواد مخدر و انسان اعلام کرد و گفت: گمرک ترکیه طرح‌ها و پروژه‌های متعددی را برای مدرن‌سازی گمرکات هم‌مرز خود با ایران به ویژه گمرک گوربلاغ در دست اجرا یا مطالعه دارد و به همین خاطر از گمرک ایران می‌خواهیم در مورد مسائل و مشکلاتی که از این بابت برای تجار و مسافران ایرانی به وجود می‌آید سعه صدر نشان داده و همکاری کند.

برپایه این گزارش در پایان این نشست که در فضایی دوستانه و صمیمانه برگزار شد و ناظر گمرکات استان آذربایجان غربی و مدیران گمرکات بازرگان، سرو، رازی، مدیرکل دفتر ترانزیت، مدیرکل دفتر همکاری‌های بین‌الملل و معاونین کارشناسان این دفتر و معاون مرکز واردات گمرک ایران حضور داشتند، صورتجلسه نشست به امضای رؤسای کل دو کشور رسید.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

با گران‌ترین شماره موبایل جهان آشنا شوید

گران‌ترین خط شماره تلفن همراه در جهان به مبلغ 2.75 میلیون دلار توسط یک تاجر قطری خریداری شد.

 • 4

حمایت بانک توسعه تعاون از زلزله‌زدگان آذربایجان شرقی

به‌منظور کمک‌رسانی به هموطنان زلزله‌زده استان آذربایجان شرقی همزمان با برودت وسردی هوا بانک توسعه تعاون با همکاری اداره کل تعاون،کار و رفاه این استان اقدام به خریداری دوهزار دستگاه هیترو توزیع آن کرد.

 • 6

سقف تسهیلات مسکن از محل اوراق افزایش می‌یابد

مدیرعامل بانک مسکن از افزایش سقف تسهیلات مسکن از محل اوراق حق تقدم در صورت موافقت بانک مرکزی خبر داد.

 • 5

قیمت سکه طرح جدید ۲۵ آبان ۹۸ به ۴ میلیون و ۱۳۰ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز شنبه ۲۵ آبان ۹۸ به ۴ میلیون و ۱۳۰ هزار تومان رسید.

 • 5

قیمت دلار به ۱۱۷۰۰ تومان رسید/هر یورو: ۱۲۹۰۰ تومان

قیمت هر اسکناس دلار آمریکا، امروز شنبه ۲۵ آبان ۹۸ در صرافی‌های بانکی به ۱۱۷۰۰ تومان برای فروش و ۱۱۵۰۰ تومان برای خرید رسید.

 • 6

قیمت دلار به ۱۱۷۰۰ تومان رسید/هر یورو: ۱۲۹۰۰ تومان

قیمت هر اسکناس دلار آمریکا، امروز شنبه ۲۵ آبان ۹۸ در صرافی‌های بانکی به ۱۱۷۰۰ تومان برای فروش و ۱۱۵۰۰ تومان برای خرید رسید.

 • 6

فعالسازی رمز دوم کارت از طریق اینترنت بانک سینا هم فراهم شد

به منظور سهولت و تسریع در دسترسی مشتریان، امکان فعالسازی رمز دوم یکبار مصرف کارت از طریق اینترنت بانک سینا نیز فراهم شد.

 • 6

نرخ دلار به ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان رسید

بهای دلار در صرافی‌های بانکی امروز (شنبه) با رشد ۳۰۰ تومانی قیمت نسبت به روز پنجشنبه، به ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان رسید.

 • 4

کاهش ۲۰۸ درصدی شاخص بورس

معاملات تالار شیشه‌ای روز جاری با کاهش بیش از ۲۰۰ واحدی شاخص کل بورس و رسیدن این متغیر به ۳۰۶ هزار و ۸۸۵ واحد به پایان رسید.

 • 4

احیای ثبات اقتصادی زیر سایه فشار حداکثری

معاون پژوهشی پژوهشکده پولی و بانکی در تازه‌ترین شماره نشریه تازه‌های اقتصاد در یادداشتی درباره ثبات اقتصادی نوشته است: سال ۱۳۹۸، سال احیای ثبات اقتصاد ایران پس از نوسانات اقتصادی سال ۹۷ است.

 • 5

تلاش مدیران بانک ملی برای بازگشت واحدهای راکد به چرخه تولید

حمایت از واحدهای تولیدی راکد و غیرفعال و تلاش برای بازگشت این واحدها به چرخه تولید همواره یکی از دغدغه های مهم مدیران بانک ملی بوده و در این راستا عزم جدی برای رفع مشکلات تولیدکنندگان شکل گرفته است.

 • 3

تلاش مدیران بانک ملی برای بازگشت واحدهای راکد به چرخه تولید

حمایت از واحدهای تولیدی راکد و غیرفعال و تلاش برای بازگشت این واحدها به چرخه تولید همواره یکی از دغدغه های مهم مدیران بانک ملی بوده و در این راستا عزم جدی برای رفع مشکلات تولیدکنندگان شکل گرفته است.

 • 4

ترامپ صورت‌حساب ۸ میلیارد دلاری برای ژاپن فرستاد

یک رسانه آمریکایی می‌گوید رئیس‌جمهوری این کشور از توکیو خواسته سهم سالانه خود از پرداخت هزینه نظامیان آمریکایی مستقر در ژاپن را به ۸ میلیارد دلار افزایش دهد.

 • 5

ترامپ صورت‌حساب ۸ میلیارد دلاری برای ژاپن فرستاد

یک رسانه آمریکایی می‌گوید رئیس‌جمهوری این کشور از توکیو خواسته سهم سالانه خود از پرداخت هزینه نظامیان آمریکایی مستقر در ژاپن را به ۸ میلیارد دلار افزایش دهد.

 • 6

قرعه کشی جشنواره ۱۳۹۸ باشگاه مشتریان بانک سپه

مراسم قرعه کشی جشنواره ۱۳۹۸ باشگاه مشتریان بانک سپه در بیست و هشتم آبان ماه برگزار می شود.

 • 5

معامله ۲۵۲ تن فرآورده نفتی در بورس انرژی

در هفته منتهی به ۲۲ آبان ماه ۹۸ در بورس انرژی بیش از ۲۵۲ تن انواع فرآورده نفتی به مقاصد صادراتی معامله شد که ارزش آن به ۱۳ هزار و ۶۸۹ میلیارد و ۶۲۷ میلیون و ۵۷۶ هزار و ۸۹۲ ریال رسید.

 • 5

حرکت آرام تالار شیشه‌ای

آمارهای رسمی منتشر شده از سوی بورس اوراق بهاردار تهران حاکی از آن است که رشد معاملات بورس در هفته سوم آبان ماه سال جاری، ادامه یافته است.

 • 5

پرداخت ۲۰ هزار فقره وام قرض الحسنه بانک ملی ایران به سیل زدگان

بانک ملی ایران از ابتدای سال جاری تا پایان مهرماه بیش از ۲۰ هزار فقره وام قرض الحسنه به منظور حمایت از هموطنان سیل زده پرداخت کرده است.

 • 5