تله‌ای برای غیر حرفه‌ای‌ها

تله‌ای برای غیر حرفه‌ای‌ها

مرتضی احمدی/ کارشناس بازار سرمایه مشکلات متعدد در اقتصاد کلان کشور همچون نوسانات ارزی، کاهش ارزش پول ملی، شکل‌گیری حباب قیمتی در بازار‌های مختلف، بحران بانکی، رکود تورمی و در نهایت تنش‌های سیاسی طی سال‌های اخیر سبب شکل‌گیری جهش قیمت‌ها و خلق بازدهی‌های بالا در مقطع زمانی کوتاه شده است.

سه شنبه 1 مرداد 1398 ساعت 2:36

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

تله‌ای برای غیر حرفه‌ای‌ها

این موضوع داستانی است که درخصوص انواع دارایی‌ها در سال‌های اخیر به دفعات به وقوع پیوسته است. بازار سرمایه کشور نیز از این قاعده مستثنی نبوده و نخواهد بود. به‌طوری‌که شاخص کل از ابتدای سال با عدد ۱۷۸ هزار و ۶۵۹ واحد کار خود را آغاز کرد و در ۲۳تیرماه توانست قله جدید ۲۵۳.۵۷۸ واحدی را فتح کند. این امر سبب شد تا سهامداران بازار سرمایه موفق به کسب بازدهی نزدیک به۴۲ درصدی سرمایه خود از ابتدای سال تاکنون شوند. بررسی عملکرد بازار سهام نسبت به سایر بازارهای موازی از جمله طلا، سکه، ارز، خودرو و مسکن از ابتدای سال تاکنون، نشان‌دهنده آن است که این بازارها با توجه به ثبات و کاهش جزئی نرخ دلار، رشد قیمتی و خلق بازدهی سال گذشته را برای سرمایه‌گذاران تکرار نکردند. به‌طور قطع مهم‌ترین عامل در رشد خیره‌کننده بازار سرمایه، تاخیر در واکنش این بازار به رشد قیمت دلار از ۴ هزار تومان بوده است. حال نکته قابل تامل در مقطع کنونی این است که آیا بازار توان ادامه روند صعودی خود را دارد یا خیر؟

بررسی‌ها حاکی از آن است که در همه بازارها پس از رشدهای فزاینده، اصلاح قیمت و تمایل تقاضا به سرمایه‌گذاری در محدوده ارزش ذاتی یک دارایی امری طبیعی است. به نظر می‌رسد با ثبات نسبی قیمت دلار و همسان‌سازی ارزش بازار سرمایه با میانگین قیمت دلار مورد انتظار کارشناسان برای سال۹۸، حرکت نقدینگی باید به سمت سهام شرکت‌ها و صنایعی که دارای عملکرد مناسب و رو به رشد در تولید و فروش به قیمت‌های متناسب و به دور از ابهام درحوزه صادرات محصولات هستند، چرخش کند.  بی‌گمان تاثیر دو عامل تورم بالا و رکود حاصل ازکاهش میزان مصرف درکنار مباحث سیاسی، از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی اقتصاد خواهد بود.

با این حال ایجاد آرامش در فضای سیاسی و تحرکات دیپلماتیک درخصوص رفع مشکلات موجود می‌تواند همچنان جایگاه بازار سرمایه را به‌عنوان بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری حجم عظیم نقدینگی در جریان حفظ کند.  در نخستین نگاه آنچه از موارد فوق استنباط می‌شود توجه به مهم‌ترین نیاز بازار سرمایه درتصمیمات مربوط به سرمایه‌گذاری یعنی به‌کارگیری ارزیابی‌های بنیادی دقیق برای انتخاب کم‌ریسک‌ترین گزینه‌ها است. با این حال موضوعی که به نظر می‌رسد ریسک زیادی را نیز به سرمایه‌گذاران منتقل می‌کند، افزایش حجم معاملات در سهام شرکت‌های کوچک است. به‌طور کلی همواره سرمایه‌گذاران و به ویژه نوسان‌گیرها به دنبال فرصت‌های کسب بازدهی از محل تغییرات قیمت سهام (از بابت دلایل بنیادی یا از محل تزریق منابع مالی کم با به نوسان درآوردن سهام برخی از این نوع شرکت‌ها) هستند و می‌توان دلایل آن را به اختصار این‌گونه بیان کرد:

۱- افزایش ناگهانی نرخ فروش محصولات این شرکت‌ها و اثر ریالی زیاد در سود هر سهم به دلیل سرمایه پایین

۲- جذابیت‌های موجود در قانون رفع موانع تولید و ارتقای نظام مالی کشور و موضوع معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها به‌خصوص برای شرکت‌های کوچک و متوسط

۳- سهل‌الوصول‌تر بودن تمایل به قبضه مدیریت در شرکت‌های کوچک

۴- ایجاد امکان صادرات با توجه به بهای تمام‌شده پایین شرکت‌های تولیدی از طریق خود شرکت یا از طرق مختلف دیگر

۵- افزایش میزان فروش شرکت‌های داخلی با توجه به کاهش کالاهای وارداتی

۶- تقاضای کاذب ایجاد شده از سوی برخی افراد و افزایش قیمت سهم با هدف کسب سود کوتاه‌مدت در شرکت‌های کوچک

هرچند برخی از دلایل ذکر شده درخصوص شرکت‌های بزرگ نیز می‌تواند صادق باشد، اما اثر آن در شرکت‌های کوچک به مراتب بیشتر خواهد بود. موضوعی که لازم است سرمایه‌گذاران دقت زیادی نسبت به آن داشته باشند، تحلیل سودآوری بلندمدت شرکت‌ها و میزان جریان نقدی برآوردی از محل سود تقسیمی یک شرکت است. هر چند در برخی موارد ذکر شده، رشد قیمت سهم منطقی است و محدودیت‌های موجود از جمله دامنه نوسان و حجم مبنا فرصت را برای کسب بازدهی ایجاد می‌کند، ولی در برخی موارد همچون ایجاد تقاضای کاذب از سوی برخی افراد سودجو، صدمات و زیان‌های مالی زیادی به سرمایه‌گذاران غیرحرفه‌ای وارد خواهد آورد. بنابراین به سرمایه‌گذاران توصیه می‌شود در صورتی‌که از دانش کافی در حوزه سرمایه‌گذاری برخوردار نیستند یا زمان کافی برای آموزش ندارند، از خدمات مجموعه‌هایی همچون تامین سرمایه‌ها، شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری و سبدگردان‌ها که مجوز لازم را از سازمان بورس و اوراق بهادار کسب کرده‌اند، استفاده کنند و به هیچ عنوان شخصا اقدام به خرید و فروش سهام و ابزارهای موجود در بازار سرمایه ایران نکنند.

این مطلب برایم مفید است

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

مطالبات سال ۹۸ داروخانه‌ها تا پایان خرداد پرداخت شد

مدیرکل روابط عمومی بیمه سلامت گفت: مطالبات سال ٩٧ داروخانه‌های طرف قرارداد در سراسر کشور به طور متوسط تا آذر ماه پرداخت شده و پرداخت مانده مطالبات سال ۹۷ به محض دریافت اعتبار پرداخت می‌شود.

 • 44

کاهش رفت و آمدها در سبزه‌میدان/کاهش تقاضا باعث افت قیمت شد

اگرچه بانک مرکزی هر روز نرخ‌های مد نظر خود را برای انواع ارز در دو قالب رسمی و صرافی‌های بانکی اعلام می‌کند، اما فعالان بازار معتقدند کاهش جذابیت خرید ارز، نرخ را کاهش داده است.

 • 54

کاهش رفت و آمدها در سبزه‌میدان/کاهش تقاضا باعث افت قیمت شد

اگرچه بانک مرکزی هر روز نرخ‌های مد نظر خود را برای انواع ارز در دو قالب رسمی و صرافی‌های بانکی اعلام می‌کند، اما فعالان بازار معتقدند کاهش جذابیت خرید ارز، نرخ را کاهش داده است.

 • 56

قیمت سکه طرح جدید ۱۹ مردادماه ۹۸ به ۴میلیون و ۱۹۵ هزارتومان رسید

در جریان معاملات بازار آزاد تهران امروز شنبه ۱۹ مردادماه ۱۳۹۸ قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به ۴ میلیون و ۱۹۵ هزارتومان رسید.

 • 45

اختلال در دسترسی به "پورتال اطلاع رسانی" بانک رفاه کارگران محتمل

احتمال اختلال در دسترسی به پورتال اطلاع رسانی بانک رفاه کارگران وجود دارد.

 • 48

رشد ۱۴۳ واحدی شاخص بورس تهران

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با رشد ۱۴۳ واحدی در ارتفاع ۲۵۵ هزار و ۳۰۶ واحدی ایستاد.

 • 38

سایت آمازون خانه می فروشد!

به تازگی در آمازون بسته ای شامل پنل های چوبی عرضه شده که می توان با سرهم کردن آنها یک خانه به مساحت ۲۲۷ فوت مربع ساخت.

 • 42

فقط ۳۸ درصد از خسارات سیل پرداخت شد

به گفته رئیس کل بیمه مرکزی، صنعت بیمه تاکنون ۱۴۲ میلیارد تومان به آسیب‌دیدگان سیل پرداخت کرده است؛ اما این مبلغ هنوز با آخرین پیش‌بینی‌های رسمی از کل خسارات مرتبط با سیل که حدود ۳۶۵ میلیارد تومان است فاصله زیادی دارد.

 • 37

زورآزمایی بانک مرکزی با متخلفان ارزی

رئیس‌کل بانک مرکزی با کسی شوخی ندارد و می‌خواهد از همه حساب‌کشی کند، او گفته که اگر زورمان نرسد به رئیس‌جمهور می‌گوییم. به این ترتیب به نظر می‌رسد که برخی از شرکت‌هایی که اقدام به رفع تعهد ارزی نکرده‌اند و دولتی هم بوده‌اند، به نوعی به زور قصد داشتند قانون را دور بزنند که با رسانه‌ای شدن این موضوع ...

 • 54

پیشنهاد نصب تابلو بورس کالا در عراق

دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق با استقبال از پیشنهاد نصب تابلوی بورس کالای ایران در عراق گفت: با نصب این تابلو، عراقی‌ها می‌توانند بدون واسطه از طریق بورس کالا، محصول مورد نظر خود را خریداری کنند.

 • 37

قیمت دلار امروز ۱۹ مرداد به ۱۱ هزار و ۸۵۰ تومان رسید

قیمت هر اسکناس دلار آمریکا در صرافی‌های بانکی امروز شنبه ۱۹ مرداد ۹۸ برای فروش به ۱۱ هزار و ۸۵۰ تومان رسید.

 • 46

پست بانک ایران بیش از ۱۵ هزار طرح روستایی را تامین مالی کرده است

دکترشیری گفت:این بانک باپرداخت ۱۲ هزار و ۴۰۰ میلیاردریال تسهیلات درقالب قانون حمایت ازتوسعه وایجاد اشتغال درمناطق روستایی و عشایری توانسته تامین مالی بیش از ۱۵هزارطرح اشتغالزایی رابخوبی انجام دهد.

 • 44

غزه هر ماه ۷۰ میلیون دلار به دلیل محاصره خسارت می‌بیند

رئیس کمیته مردمی مقابله با محاصره غزه تاکید کرد که این باریکه هر ماه در نتیجه ادامه محاصره و بحران‌های پیش‌رو از جمله عدم پرداخت حقوق کارمندان، متحمل ۷۰ میلیون دلار خسارت می‌شود.

 • 45

۱۴۲ میلیارد تومان خسارت سیل‌زدگان پرداخت شد

رییس کل بیمه مرکزی گفت: بیش از یکصد و چهل و دو میلیارد تومان خسارت به زیان‌دیدگان سیل در استان‌های آسیب دیده پرداخت شد.

 • 45

۱۴۲ میلیارد تومان خسارت سیل‌زدگان پرداخت شد

رییس کل بیمه مرکزی گفت: بیش از یکصد و چهل و دو میلیارد تومان خسارت به زیان‌دیدگان سیل در استان‌های آسیب دیده پرداخت شد.

 • 40

توفیقات تولید مسکن با اجرای ۴ پروژه صندوق سرمایه‌گذاری

مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری مسکن با اشاره به تجربه‌ ارزشمند مجموعه بانک مسکن در اجرای ۴ پروژه مسکونی با استفاده از ابزار مالی صندوق های سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان، خواستار رفع محدودیت در صدور مجوز شد.

 • 48

پرداخت پیش از موعد سود سهام بازنشستگان از سوی بیمه ملت

بیمه ملت، سود سهام بازنشستگان سهامدار خود را پیش از موعد مقرر، پرداخت می کند.

 • 45

آیفون تاشو ۳۵۰۰ دلار قیمت خواهد داشت

خبر تلاش اپل برای تولید آیفون تاشو مدتی است در فضای مجازی منتشر شده و اطلاعات تازه حاکی است که قیمت این آیفون سرسام آور و برابر با ۳۵۰۰ دلار خواهد بود.

 • 33

نوارغزه ماهانه ۷۰ میلیون دلار به دلیل تداوم محاصره خسارت می‌بیند

یک عضو مجلس قانون گذاری فلسطین اعلام کرد که نوارغزه به دلیل تداوم محاصره صهیونیستها، ماهانه ۷۰ میلیون دلار خسارت متحمل می شود.

 • 37

بازدید مدیرعامل بانک صنعت و معدن از خبرگزاری ایرنا در استان قم

مدیر عامل بانک صنعت ومعدن در بازدید از خبرگزاری ایرنا در استان قم با تبریک روزخبرنگار و تأکید بر نقش حساس این حرفه در تعیین سرنوشت کشور گفت: ایجاد امید و همدلی در جامعه باید محور فعالیت رسانه ها باشد.

 • 44