بازار سرمایه جایگزینی مناسب برای جذب نقدینگی

بازار سرمایه جایگزینی مناسب برای جذب نقدینگی

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: به دلیل تورم بالا در سایر بازارها و نقدشوندگی پایین آنها، بازار سرمایه می‌تواند جایگزین مناسبی برای سرمایه و نقدینگی افسارگسیخته جامعه باشد.

چهارشنبه 11 تیر 1399 ساعت 9:35

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

منصور کریمی در گفتگو با خبرنگار ایبِنا گفت: پس از اصلاح کوتاه و یکی دو روزه شاخص بورس و قیمت سهام برخی کشورها، به لطف نقدینگی بالایی که در بازار سرمایه حضور دارد و هر روز نیز افزایش می‌یابد، شاخص بورس با اطمینان به ارتفاع یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد رسید که این موضوع نشان از این دارد که کماکان بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری و کسب سود بازار سهام است.

این کارشناس بازار سرمایه دلیل ورود نقدینگی به بازار سهام افزود: انتظارات تورمی در کنار رشد قیمت ارز و تورم اقتصادی موجب شده تا شاهد افزایش مداوم شاخص بورس و قیمت سهام شرکت‌ها در تالار شیشه‌ای باشیم. ضمن اینکه ورود نقدینگی جدید به بازار سرمایه نیز موجب شده تا این رشد و صعود از قدرت بیشتری برخوردار شود.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از اقشار جامعه به سمت بازار سهام گرایش پیدا کرده و مردم نقدینگی خود را به این بازار آورده‌اند، متولیان امر باید با برنامه‌ریزی مناسب اقدام به هدایت درست این نقدینگی کنند و با افزایش عرضه‌های اولیه و پذیرش شرکت‌ها این نقدینگی را در محل مناسب خود جذب کنند.

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص رسالت اصلی این بازار گفت: تامین مالی ارزان، شفاف و سریع از ویژگی‌های اصلی و رسالت‌های در نظر گرفته شده برای بازار سرمایه است که تحقق درست آن می‌تواند به رونق تولید در کشور کمک کند.

وی همچنین با تاکید بر این که بازار سرمایه‌ محور شدن اقتصاد موجب شفافیت بیشتر اقتصاد ملی می‌شود، اذعان داشت: در این راستا لازم است علاوه بر تصمیم‌گیری‌های مناسب و درست برای جذب این نقدینگی، فرهنگ‌سازی مناسبی نیز صورت گیرد و این رسالت مهم بازار سهام به مردم اطلاع‌رسانی شود.

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص آینده معاملات نیز اظهار داشت: موارد و تصمیماتی همچون کاهش مالیات ورود شرکت‌ها به این بازار در کنار کاهش کارمزد معاملات در میان مدت می‌تواند در این بازار اثر خود را نمایان کند. ضمن اینکه اقبال اقشار مختلف جامعه به بازار سهام و در پی آن ورود نقدینگی جدید به این بازار نیز کمک می‌کند تا روند صعودی شاخص و قیمت سهام شرکت‌ها ادامه‌دار باشد.

وی تاکید کرد: به دلیل تورم بالایی که در سایر بازارها است و سرمایه‌گذاری در آنها نیز به نقدینگی قابل توجهی نیاز دارد و نقدشوندگی آنها نیز با سرعت کمتری انجام می‌شود، بازار سرمایه به دلیل مشخصه‌هایی که دارد می‌تواند جایگزین مناسبی برای سرمایه و نقدینگی افسارگسیخته جامعه باشد.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

آغاز رسمی معاملات شرکت های سرمایه گذاری استانی در بورس

بورس اوراق بهادار تهران از پذیرش و درج نماد شرکت سرمایه گذاری استانی خراسان جنوبی خبر داد و اعلام کرد : با این اتفاق معاملات این شرکت ها در بورس تهران از فردا یکشنبه ۱۹ مرداد ماه رسما آغاز می شود.

 • 36

پیام تبریک مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت عید سعید غدیرخم

مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت عید غدیرخم پیام تبریکی صادر کرد.

 • 35

تغییر ساعت معاملات بورس تهران

مدیرعامل بورس تهران اعلام کرد : از هفته آینده، معاملات بورس در دو زمان مشخص انجام می‌شود.

 • 33

ریزش سراسری بورس های اروپایی

برخلاف شاخص های آمریکایی، شاخص های بورسی مهم اروپا یکدست قرمز شدند.

 • 42

بانک سامان به مجمع می رود

بانک سامان زمان برگزاری عمومی عادی بطور فوق العاده صاحبان سهام خود را اعلام کرد.

 • 51

پروژه تکمیل اورژانس دانشگاه علوم پزشکی تکمیل می شود

مدیریت شعب استان یزد در تکمیل پروژه ساختمان اورژانس دانشگاه علوم پزشکی استان مشارکت کرد.

 • 38

پیام تبریک مدیرعامل بانک رفاه به مناسبت فرا رسیدن عید سعید غدیر

اسماعیل للـه گانی مدیرعامل بانک رفاه کارگران، در پیامی فرا رسیدن عید سعید غدیر و آغاز امامت و ولایت امیرالمؤمنین حضرت علی (ع) را تبریک گفت.

 • 42

کاهش آثار بیماری کرونا بر تجارت خارجی کشور

رئیس کل گمرک ایران گفت: با بررسی آمار تجارت خارجی کشور می‌توان گفت، آثار بیماری کرونا بر تجارت خارجی کشور در حال کمرنگ شدن است.

 • 37

انجام تشریفات گمرکی باصحت سنجی اطلاعات با کد رهگیری بانک

سخنگوی گمرک سازوکار جدید برای حل مشکل ترخیص کالاها به ویژه کالاهای فسادپذیر، در برهه زمانی که سرویس استعلام ثبت سفارش وزارت صمت دچار مشکلاتی شده را تشریح کرد.

 • 35

لیزینگ کارآفرین هم بورسی شد

با همت وتلاش مدیران شرکت لیزینگ کارآفرین، این شرکت مجوز ورود به بورس را دریافت کرد.

 • 25

الزام بانک ها به ارائه کارت اعتباری با وثیقه سهام عدالت

معاون امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزارت اقتصاد، طی بخشنامه ای، بانک های دولتی را موظف کرد، اطلاع رسانی لازم را در مورد پذیرش سهام عدالت به عنوان وثیقه صدور کارت اعتباری انجام دهند.

 • 36

مرکز عملیات امنیت (SOC) و احراز هویت چند عاملی رونمایی می شود

با توجه به ضرورت ارتقاء سطح امنیت اطلاعات در بازار سرمایه و حفاظت از منافع و اطلاعات سرمایه‌گذاران و مخاطبان بازار سرمایه جلسه‌ای دراین خصوص تشکیل شد.

 • 7

بانک تجارت از زیان به سود رسید

بانک تجارت در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۹۸، به ازای هر سهم خود ۱۰ ریال کنار گذاشت که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته که زیان هر سهم ۲۵ اعلام شده بود، از سودسازی در هر سهم حکایت دارد.

 • 33

توقف ۴ نماد بانکی در بورس/ ۴۰ نماد ممنوع المعامله هستند

انتشار آخرین لیست نمادهای متوقف شده در تالار شیشه ای از سوی بورس اوراق بهادار تهران نشان می دهد که در میان ۴۴ نماد متوقف شده، ۴ نماد بانکی نیز حضور دارد.

 • 27

سهام ۴ شرکت دولتی واگذار می شود

سازمان خصوصی‌سازی بلوک‌های ۱۵ درصدی سهام شرکت‌های پالایش نفت بندرعباس، تهران و اصفهان و نیز بلوک ۱۲.۳۱درصدی شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران را واگذار می کند.

 • 23

با نرخ ترجیحی به مرغداران برای احیاء و توسعه مرغ لاین آرین

بانک کشاورزی با هدف حمایت از طرح احیا و توسعه مرغ بومی نژاد آرین، تسهیلاتی با نرخ ترجیهی به این مرغداران پرداخت می کند.

 • 24

تثبیت شاخص بورس در کانال ۲ میلیون واحدی

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری با رشد بیش از ۳۹۰۰۰ واحدی در کانال دو میلیون واحدی تثبیت شد و به ۲ میلیون و ۳۴ هزار و ۱۸۶ واحد رسید.

 • 34

پرداخت روزانه ۳میلیارد ریال تسهیلات رفع احتیاجات ضروری دربانک ملی

بانک ملی ایران روزانه بیش از سه میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه رفع احتیاجات ضروری از محل منابع قرض‌الحسنه خود در چهار ماه نخست امسال به متقاضیان پرداخت کرده است.

 • 38

جزییات عرضه ۸.۹۹ درصدی سهام بانک سینا

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای جزییات عرضه ۸.۹۹ درصدی سهام شرکت بانک سینا به صورت عمده «غیر مدیریتی» را اعلام کرد.

 • 40

رئیس جدید اداره امور شعب بانک ملی در استان ایلام معارفه شد

مراسم تودیع و معارفه رییس اداره امور شعب بانک ملی در استان ایلام با حضور مدیر امور شعب منطقه یک کشور، رئیس اداره کل سرمایه انسانی و معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری ایلام برگزار شد.

 • 36