انواع سرمایه گذاری

انواع سرمایه گذاری

عواملی که در قیمت سکه تأثیر می گذارند، از ارز بیشتر هستند.

چهارشنبه 5 دی 1397 ساعت 12:30

مقایسه انواع سرمایه گذاری در ایران

برای این که بتوانید سرمایه گذاری با سود بالا داشته باشید و در این راه موفق عمل کنید، سرمایه گذاری شما باید سه عامل را در کنار هم داشته باشد. در هر سرمایه گذاری با توجه به جمع آنها و تطبیق آن بر شرایط شخصی و مالی خود، باید بهترین گزینه را انتخاب کنید. سه عاملی که یک سرمایه گذاری ممکن است داشته باشد عبارتند از: بازدهی انتظاری، خطرپذیری و نقدشوندگی. در ادامه انواع سرمایه گذاری در کشورمان برای شما آورده شده است و هر کدام را از نظر این سه عامل مقایسه می کنیم.

 

انواع سرمایه گذاری

اگر سرمایه ای داشته باشید، برای شما مهم است که با توجه به شرایط بازار سرمایه خودتان را وارد چه حوزه ای بکنید که برای شما سود بالایی را به همراه داشته باشد.

 

سرمایه گذاری در مسکن

شاید با توجه به شرایط اقتصادی موجود در کشور، سرمایه گذاری در مسکن را همچنان بتوان از انواع سرمایه گذاری محسوب کرد که با سودآوری همراه است. از عواملی که بر روی این سرمایه گذاری با سود بالا مؤثر هستند می توان به سیاست های دولت درباره بافت فرسوده و مسکن اجتماعی و نحوه اجرای آن، رشد اقتصادی و قدرت خرید مردم و همچنین وجود قوانینی مثل مالیات بر خانه خالی و غیره اشاره کرد. با توجه به بالا رفتن تقاضا از محل صندوق یکم برای خرید مسکن و بالا رفتن قیمت تمام شده، انتظار رشد قیمت ها با توجه به تحولات اقتصادی اخیر در ایران همواره وجود دارد. بازار مسکن مانند ارز همگن نیست.

 

 

انواع سرمایه گذاری

 

سرمایه گذاری در سکه

عواملی که در قیمت سکه تأثیر می گذارند، از ارز بیشتر هستند. به دلیل این که طلا علاوه بر تأثیر گرفتن مستقیم از نوسات نرخ ارز، به اونس جهانی نیز مربوط است. اونس جهانی نیز به عوامل زیادی مربوط است که از آن جمله می توان به جنگ و درگیری در کشورهای افریقایی، آزمایش های موشکی کره شمالی، عملکرد اقتصادی چین و نرخ بهره در امریکا اشاره کرد. با توجه به این عوامل بسیار مشکل است که از این نوع سرمایه گذاری از انواع سرمایه گذاری پر سود در حال حاضر در ایران نام برد.

 

سرمایه گذاری در سپرده بانکی

نرخ سود سپرده بانکی در حال حاضر 10 درصد است. این سرمایه گذاری جزء کم خطرترین سرمایه گذاری ها است، اما دیگر نباید انتظار سرمایه گذاری با سود بالا را از آن داشت. البته تجربه نشان داده است که ریسک سپرده صفر نیست، به ویژه در مورد بانک هایی که سود بیشتری را پیشنهاد می دهند. سود بیشتر را می توان در سرمایه گذاری پاداش کسانی دانست که خطر بیشتری را از سر می گذرانند.

 

سرمایه گذاری در فرابورس

فرابورس در طول سال پیش رکورد شکسته و به سطح هزار واحد رسیده است. در عمل نیز بازدهی زیادی را در میان بازارهای مالی به ثبت رسانده است. این بازار از نظر سود همگن نیست. نمادهای بازارهای نخست و دوم مانند بورس واضح هستند، ولی نمادهای بازار پایه اگرچه در نوسانات بالاتر و احتمال سود بیشتر وجود دارد، ولی با خطر بیشتر و احتمال توقف طولانی و حبس نقدینگی در آنها همراه خواهد بود.

 

انواع سرمایه گذاری

 

انواع سرمایه گذاری در اوراق با درآمد ثابت

در صورتی که نمی توانید خطر بازار سهام بورس و فرابورس را تحمل کنید، رفتن به سراغ اوراق با درآمد ثابت می تواند گزینه خوبی برای شما باشد. این اوراق از نظر سود و ریسک متنوع هستند. ریسک اوراق بدهی دولتی صفر است، ولی اوراق بدهی شرکت ها یا اوراق مشارکت شهرداری ها اگرچه خطر نکول کمی دارند، اما مانند اوراق دولتی نیستند. بعضی از اوراق سود ماهانه یا سه ماهه دارند و برخی تعهد سود ندارند و بازدهی آنها تنها از محل افزایش قیمت تا سررسید به وجود می آید. با توجه به پایین آمدن نرخ سود بانکی، نرخ سود اسمی و واقعی این اوراق هم پایین آمده است. برای خرید این اوراق باید یک کد بورسی داشته باشید و بعد از بررسی اوراق آن را بررسی کنید.

 

انواع سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری انواع گوناگونی مانند سرمایه گذاری در سهام، درآمد ثابت، مختلف و قابل معامله دارند که هر یک شرایط ویژه خود را دارا هستند. برای سرمایه گذاری در آنها می توان از طریق بازار سرمایه یا کارگزای ها یا برخی از بانک ها اقدام کرد. سهام بعضی از صندوق ها هم در بورس قابل خرید و فروش هستند.

 

سرمایه گذاری در بورس

بورس جزء پرطرفدارترین انواع سرمایه گذاری است. از گذشته از این سرمایه گذاری به عنوان یک سرمایه گذاری با سود بالا یاد می شده است. بورس از اواسط دی ماه 1395 تا دی ماه 1396 مبلغی حدود 22 درصد سود را نصیب صاحبان سهام کرده است. به همین دلیل، می توان گفت سرمایه گذاری در بورس همچنان چشم انداز مثبتی دارد. هرچند خطر آن بالا است و سهام شرکت ها و گروه های گوناگون مشابه به هیچ وجه همگن نیستند. با توجه به روند قیمت های جهانی، نرخ ارز و قیمت فعلی سهام شرکت های مختلف، اما هنوز سهام هایی هستند که می توان بر روی بازدهی و سود آنها حساب کرد. البته برای این کار بهتر است از اهالی فن کمک گرفته شود.

 

سرمایه گذاری در ارز

سرمایه کذاری در ارز همیشه جزء سرمایه گذاری با سود بالا محسوب می شده است و از انواع سرمایه گذاری است که طرفداران زیادی داشته است. اما این بازار بسیار پرنوسان و پر خطر است. عوامل زیادی بر روند قیمت آینده ارز مؤثر است که از آن جمله می توان روابط سیاسی ایران با کشورهای دیگر، عملکرد اقتصاد ملی مانند صادرات و واردات و همچنین سیاست های بانک مرکزی در مورد ارز تک نرخی، ارزش پول ملی و تورم را نام برد. با توجه به همه این عوامل که در قیمت دلار و ارز تأثیرگذار هستند، انتخاب با شما است که به سراغ آن بروید یا راه دیگری را برای افزایش سرمایه خود پیدا کنید.

در زمان انتخاب هر نوع شیوه ای برای سرمایه گذاری یکی از مهم ترین عواملی که باید مد نظر قرار گرفته شود، نرخ تورم در ایران است. به خصوص با اتفاقاتی که در ماه های اخیر در ایران افتاده است، هر اقدامی برای انواع سرمایه گذاری باید با مطالعه و بررسی بیشتر صورت گیرد.

 

انواع سرمایه گذاری

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

"بیمه" پول کدام درمان‌های اعصاب و روان را می‌پردازد؟

مدیرکل بیمه سلامت استان تهران ضمن تشریح چگونگی پوشش هزینه‌های دارو و درمان اختلالات روانپزشکی، بر لزوم تدوین بسته خدمتی جدید برای این بیماران گفت: بیماران روان و خانواده‌هایشان به خدمات حمایتی مخصوص خود نیاز دارند که از حیطه پوشش‌های بسته بیمه پایه خارج است.

 • 12

کدام شرکت بیشترین ارز دولتی را گرفت؟/ پشت‌پرده نقش قطعه‌ساز خاص در تولید خودروهای ناقص

بررسی جدول تخصیص ارز دولتی به فعالان اقتصادی نشان می‌دهد شرکت صنایع تولیدی کروز بیشترین میزان ارز دولتی دریافتی را در بین شرکت‌های قطعه‌ساز به خود اختصاص داده است.

 • 18

چهارمین جلسه محاکمه داماد وزیر کار/ متهم دلاویز:‌ هادی رضوی فردی تندخو، و عصبی‌مزاج است

چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات محمدهادی رضوی و تعدادی از متهمان بانک سرمایه در شعبه سوم دادگاه ویژه به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد.

 • 57

برگزاری مسابقات سراسری قرآن کریم در سطح کارکنان بانک سپه

مدیرعامل بانک در مسابقات سراسری قرآن کریم ویژه کارکنان بانک سپه و بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح امتیازاتی که برای کارمندان حافظ و قاریان قرآن بانک در نظر گرفته بود تمدید کرد.

 • 19

نت بانک جدید سامان رونمایی شد

نت بانک جدید سامان با امکانات و ظاهری جدید و با رابط کاربری تازه رونمایی شد.

 • 17

ساختمان دانشگاه ادیان و مذاهب قم به فروش می‌رسد

از سوی دادگستری قم ساختمان دانشگاه غیرانتفاعی ادیان و مذاهب به مزایده گذاشته شد.

 • 17

رشد ۳۲۶۰ واحدی بورس با نگاه به تحولات داخلی

بورس تهران پس از یک روز استراحت در آغاز هفته، امروز با رشد ۳۲۶۰ واحدی همراه شد و به میانه کانال ۲۱۷ هزار واحدی صعود کرد. تعطیلی بازار جهانی و به دنبال آن کاهش اثرگذاری تلاطم‌های آن بر بورس تهران از مهمترین دلایل صعود شاخص سهام به شمار می‌رود.

 • 20

رئیس بانک اطلاعات هویت ژنتیک ایران منصوب شد

طی حکمی از سوی دکتر عباس مسجدی رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور رضا رئوفیان به عنوان رئیس بانک اطلاعات هویت ژنتیک ایران منصوب شد.

 • 15

اکران فیلم A Quiet Place 2 جلو افتاد

شرکت پارامونت پیکچرز از تغییر تاریخ اکران فیلم A Quiet Place 2 و فیلم Playing With Fire خبر داده است.

 • 17

بانک‌ها و کارگزاری‌های بورس چگونه امنیت خود را افزایش دهند؟

روزانه بیش از ۳ میلیون حمله متوجه سایت‌ها و کسب‌وکارهای اینترنتی می‌شود که هزینه‌ هنگفتی را برای صاحبان آن‌ها در پی دارد.

 • 23

بازار تعهدی مصالح ساختمانی ایجاد شد/ خرید کلی؛ تزریق مرحله‌ای

مدیر امور طرح و برنامه بانک عامل بخش مسکن آخرین وضعیت راه اندازی بازار تعهدی فروش مصالح ساختمانی به سازنده‌ها را اعلام کرد.

 • 14

همکاری مطلوب بانک توسعه صادرات ایران با واحدهای خوش حساب

مشاور بانکی اتاق بازرگانی گفت:بانک توسعه صادرات ایران با واحدهای خوش حساب همکاری مطلوب دارد.

 • 20

غول هالیوودی با پول می‌خواهد از اتهام سوء‌استفاده جنسی فرار کند

جزییات یک توافق پیشنهادی ۴۴ میلیون دلاری نشان می‌دهد که غول هالیوودی به‌دنبال صرف هزینه‌ای کلان برای فرار از اتهام سوء‌استفاده جنسی است.

 • 18

برترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازار سرمایه

مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران در حالی عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای اردیبهشت ماه ۹۸ را اعلام کرد که طی این ماه شاخص کل بورس با بازدهی ۵.۳ درصد بالاتر از سایر بازارهای موازی قرار گرفته است.

 • 20

ارزان‌ترین وگران‌ترین قیمت بنزین در جهان + جدول

ایران پس از ونزوئلا و سودان ارزان‌ترین بنزین و هنگ‌کنگ گران‌ترین بنزین را در دنیا عرضه می‌کند.

 • 37

رشد ۳۲۰۰ واحدی شاخص بورس

شاخص بورس در پایان معاملات روز جاری با رشد ۳۲۵۹ واحدی به ۲۱۷ هزار و ۵۷۳ واحد رسید.

 • 16

کاهش قیمت سبد نفتی اوپک به ۶۸.۵ دلار در هر بشکه

قیمتی سبد نفتی اوپک به ۶۸.۵۶ دلار در هر بشکه کاهش یافت که از بالاترین قیمت این نوع نفت در سال جاری ۳.۰۱ دلار کمتر است.

 • 18