انواع سرمایه گذاری

انواع سرمایه گذاری

عواملی که در قیمت سکه تأثیر می گذارند، از ارز بیشتر هستند.

چهارشنبه 5 دی 1397 ساعت 12:30

مقایسه انواع سرمایه گذاری در ایران

برای این که بتوانید سرمایه گذاری با سود بالا داشته باشید و در این راه موفق عمل کنید، سرمایه گذاری شما باید سه عامل را در کنار هم داشته باشد. در هر سرمایه گذاری با توجه به جمع آنها و تطبیق آن بر شرایط شخصی و مالی خود، باید بهترین گزینه را انتخاب کنید. سه عاملی که یک سرمایه گذاری ممکن است داشته باشد عبارتند از: بازدهی انتظاری، خطرپذیری و نقدشوندگی. در ادامه انواع سرمایه گذاری در کشورمان برای شما آورده شده است و هر کدام را از نظر این سه عامل مقایسه می کنیم.

 

انواع سرمایه گذاری

اگر سرمایه ای داشته باشید، برای شما مهم است که با توجه به شرایط بازار سرمایه خودتان را وارد چه حوزه ای بکنید که برای شما سود بالایی را به همراه داشته باشد.

 

سرمایه گذاری در مسکن

شاید با توجه به شرایط اقتصادی موجود در کشور، سرمایه گذاری در مسکن را همچنان بتوان از انواع سرمایه گذاری محسوب کرد که با سودآوری همراه است. از عواملی که بر روی این سرمایه گذاری با سود بالا مؤثر هستند می توان به سیاست های دولت درباره بافت فرسوده و مسکن اجتماعی و نحوه اجرای آن، رشد اقتصادی و قدرت خرید مردم و همچنین وجود قوانینی مثل مالیات بر خانه خالی و غیره اشاره کرد. با توجه به بالا رفتن تقاضا از محل صندوق یکم برای خرید مسکن و بالا رفتن قیمت تمام شده، انتظار رشد قیمت ها با توجه به تحولات اقتصادی اخیر در ایران همواره وجود دارد. بازار مسکن مانند ارز همگن نیست.

 

 

انواع سرمایه گذاری

 

سرمایه گذاری در سکه

عواملی که در قیمت سکه تأثیر می گذارند، از ارز بیشتر هستند. به دلیل این که طلا علاوه بر تأثیر گرفتن مستقیم از نوسات نرخ ارز، به اونس جهانی نیز مربوط است. اونس جهانی نیز به عوامل زیادی مربوط است که از آن جمله می توان به جنگ و درگیری در کشورهای افریقایی، آزمایش های موشکی کره شمالی، عملکرد اقتصادی چین و نرخ بهره در امریکا اشاره کرد. با توجه به این عوامل بسیار مشکل است که از این نوع سرمایه گذاری از انواع سرمایه گذاری پر سود در حال حاضر در ایران نام برد.

 

سرمایه گذاری در سپرده بانکی

نرخ سود سپرده بانکی در حال حاضر 10 درصد است. این سرمایه گذاری جزء کم خطرترین سرمایه گذاری ها است، اما دیگر نباید انتظار سرمایه گذاری با سود بالا را از آن داشت. البته تجربه نشان داده است که ریسک سپرده صفر نیست، به ویژه در مورد بانک هایی که سود بیشتری را پیشنهاد می دهند. سود بیشتر را می توان در سرمایه گذاری پاداش کسانی دانست که خطر بیشتری را از سر می گذرانند.

 

سرمایه گذاری در فرابورس

فرابورس در طول سال پیش رکورد شکسته و به سطح هزار واحد رسیده است. در عمل نیز بازدهی زیادی را در میان بازارهای مالی به ثبت رسانده است. این بازار از نظر سود همگن نیست. نمادهای بازارهای نخست و دوم مانند بورس واضح هستند، ولی نمادهای بازار پایه اگرچه در نوسانات بالاتر و احتمال سود بیشتر وجود دارد، ولی با خطر بیشتر و احتمال توقف طولانی و حبس نقدینگی در آنها همراه خواهد بود.

 

انواع سرمایه گذاری

 

انواع سرمایه گذاری در اوراق با درآمد ثابت

در صورتی که نمی توانید خطر بازار سهام بورس و فرابورس را تحمل کنید، رفتن به سراغ اوراق با درآمد ثابت می تواند گزینه خوبی برای شما باشد. این اوراق از نظر سود و ریسک متنوع هستند. ریسک اوراق بدهی دولتی صفر است، ولی اوراق بدهی شرکت ها یا اوراق مشارکت شهرداری ها اگرچه خطر نکول کمی دارند، اما مانند اوراق دولتی نیستند. بعضی از اوراق سود ماهانه یا سه ماهه دارند و برخی تعهد سود ندارند و بازدهی آنها تنها از محل افزایش قیمت تا سررسید به وجود می آید. با توجه به پایین آمدن نرخ سود بانکی، نرخ سود اسمی و واقعی این اوراق هم پایین آمده است. برای خرید این اوراق باید یک کد بورسی داشته باشید و بعد از بررسی اوراق آن را بررسی کنید.

 

انواع سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری انواع گوناگونی مانند سرمایه گذاری در سهام، درآمد ثابت، مختلف و قابل معامله دارند که هر یک شرایط ویژه خود را دارا هستند. برای سرمایه گذاری در آنها می توان از طریق بازار سرمایه یا کارگزای ها یا برخی از بانک ها اقدام کرد. سهام بعضی از صندوق ها هم در بورس قابل خرید و فروش هستند.

 

سرمایه گذاری در بورس

بورس جزء پرطرفدارترین انواع سرمایه گذاری است. از گذشته از این سرمایه گذاری به عنوان یک سرمایه گذاری با سود بالا یاد می شده است. بورس از اواسط دی ماه 1395 تا دی ماه 1396 مبلغی حدود 22 درصد سود را نصیب صاحبان سهام کرده است. به همین دلیل، می توان گفت سرمایه گذاری در بورس همچنان چشم انداز مثبتی دارد. هرچند خطر آن بالا است و سهام شرکت ها و گروه های گوناگون مشابه به هیچ وجه همگن نیستند. با توجه به روند قیمت های جهانی، نرخ ارز و قیمت فعلی سهام شرکت های مختلف، اما هنوز سهام هایی هستند که می توان بر روی بازدهی و سود آنها حساب کرد. البته برای این کار بهتر است از اهالی فن کمک گرفته شود.

 

سرمایه گذاری در ارز

سرمایه کذاری در ارز همیشه جزء سرمایه گذاری با سود بالا محسوب می شده است و از انواع سرمایه گذاری است که طرفداران زیادی داشته است. اما این بازار بسیار پرنوسان و پر خطر است. عوامل زیادی بر روند قیمت آینده ارز مؤثر است که از آن جمله می توان روابط سیاسی ایران با کشورهای دیگر، عملکرد اقتصاد ملی مانند صادرات و واردات و همچنین سیاست های بانک مرکزی در مورد ارز تک نرخی، ارزش پول ملی و تورم را نام برد. با توجه به همه این عوامل که در قیمت دلار و ارز تأثیرگذار هستند، انتخاب با شما است که به سراغ آن بروید یا راه دیگری را برای افزایش سرمایه خود پیدا کنید.

در زمان انتخاب هر نوع شیوه ای برای سرمایه گذاری یکی از مهم ترین عواملی که باید مد نظر قرار گرفته شود، نرخ تورم در ایران است. به خصوص با اتفاقاتی که در ماه های اخیر در ایران افتاده است، هر اقدامی برای انواع سرمایه گذاری باید با مطالعه و بررسی بیشتر صورت گیرد.

 

انواع سرمایه گذاری

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

وزیر اسرائیلی به بحرین سفر می‌کند

یک نویسنده و تحلیلگر سیاسی اسرائیلی تاکید کرد که از وزیر اقتصاد و صنعت رژیم صهیونیستی برای سفر به یک کشور حاشیه خلیج فارس دعوت به عمل آمده است.

 • 3

وزیر اقتصاد: اگر شرایط فعلی اقتصاد مدیریت نشود وضع بدتر می‌شود/

فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص وضعیت اقتصادی ایران گفت: اقتصاد کشور البته نه به آن شدت که گفته می‌شود شرایط سختی دارد و این شرایط سخت اگر مدیریت نشود ممکن که مراتب سختی آن بیشتر شود.

 • 6

وام ۲ میلیارد دلاری ترامپ از دویچه بانک

یک روزنامه آمریکایی به اسنادی دست یافته است که نشان می‌دهد ترامپ تا پیش از رسیدن به ریاست جمهوری آمریکا دو میلیارد دلار از دویچه بانک آلمان وام دریافت کرده است.

 • 7

وضعیت اشتغال به کمک دلار آمد

با انتشار آمار مثبت از روند اشتغال زایی در آمریکا، دلار دست به پیشروی از سطوح پایین روز قبل خود زد.

 • 8

صرافی‌های منتخب بانکی از فردا خدمات ارزی ارائه می‌دهند

بانک مرکزی اعلام کرد که صرافی‌های بانکی منتخب از روز شنبه، سوم فروردین ماه، فعال خواهند بود.

 • 9

قیمت طلا نزدیک به رکورد ۳ هفته‌ای باقی ماند/ پالادیوم در اوج

قیمت طلا در یک جلسه پرنوسان به رکورد ۳ هفته‌ای رسید و پس از این‌که گزارشات اقتصادی آمریکا دلار را بالا برد، قیمت طلا اندکی کاهش یافت. اما پالادیوم با نگرانی از عرضه، رکورد قیمتی تاریخی زد.

 • 9

قیمت ال‌ان‌جی اروپا و آسیا به زیر ۵ دلار سقوط کرد

قیمت ال‌ان‌جی، این هفته پس از ۱۳ هفته متوالی افت، به علت عدم رشد تقاضا و نبود اختلال قابل‌توجه، به کمتر از ۵ دلار برای هر یک میلیون واحد حرارتی انگلیسی (ام‌ام‌بی‌تی‌یو)، سقوط کرد.

 • 10

صادرات 8.3 میلیارد دلار بخش معدن و صنایع معدنی

تهران- ایرنا - عملکرد تجارت خارجی بخش معدن وصنایع معدنی در مدت 11 ماهه 97 نشان دهنده صادرات 51 میلیون و 770 هزار تن کالا به ارزش بیش از هشت میلیارد و 299 میلیون دلار است که نسبت به دوره مشابه از نظر وزنی 6 درصد و از نظر ارزشی سه دهم درصد کاهش داشته است.

 • 5

ضرر ۱ تریلیون دلاری آمریکا از تشدید جنگ تعرفه‌ای پکن-واشنگتن

مطالعه جدیدی در اتاق بازرگانی آمریکا نشان می‌دهد تشدید مناقشات بین دو اقتصاد بزرگ جهان، تاثیر منفی شدیدی بر اقتصاد آمریکا خواهد گذاشت.

 • 8

مبادلات تجاری ایران و عراق به ۲۰ میلیارد دلار افزایش می یابد

رییس دفتر رییس جمهور گفت: مبادلات تجاری ایران و عراق از ۱۲ میلیارد دلار به ۲۰ میلیارد دلار افزایش می یابد.

 • 8

هزینه برگزیت بر اقتصاد اسپانیا

بانک اسپانیا هزینه خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا برای اسپانیا را ۱۰ میلیارد یورو برآورد کرد.

 • 8

تولید دوچرخه برقی برای جاده‌های سنگلاخ

شرکت یاماها بعد از تولید میلیون‌ها دوچرخه برقی در ۲۵ سال گذشته، محصول پیشرفته‌ای تولید کرده که برای حرکت در مسیرهای سنگلاخ و شیبدار بسیار مناسب است.

 • 8

بزرگترین بانک اسلامی با تمرکز بر انرژی در قطر آغاز به کار می‌کند

بزرگترین بانک اسلامی که قرار است به طور تخصصی در بخش انرژی فعالیت کند، در سه ماهه چهارم سال جاری، در قطر آغاز به کار می‌کند.

 • 8

سرقت از صندوق امانات یک بانک/ اموال مشتریان از بانک خارج نشده است

یکی از بانکهای خصوصی کشور با صدور اطلاعیه‌ای درباره سرقت از صندوق امانات این بانک اعلام کرد هیچ یک از اموال امانی مشتریان از بانک خارج نشده است.

 • 10

عرضه ایرپادهای جدید اپل با قاب شارژ بی سیم و باتری قوی‌تر

اپل عرضه محصولات تازه خود را در هفته اخیر با رونمایی از نسل دوم هدفون بی سیم ایرپاد تکمیل کرده است. به نظر می‌رسد مهم‌ترین ویژگی این هدفون بهره مندی از یک قاب شارژ بی سیم باشد.

 • 9

مادورو، ترامپ را به سرقت ۵ میلیارد دلار از ونزوئلا متهم کرد

رئیس جمهور ونزوئلا دونالد ترامپ را به سرقت ۵ میلیارد دلار از این کشور آمریکایی جنوبی متهم کرد.

 • 8

کاهش مالیات بر نقل و انتقال سهام، بورس را رونق می‌دهد؟

در ماه‌های گذشته مقدار مالیات شرکت‌های بورسی از نیم به یک دهم درصد کاهش یافت که می‌تواند به افزایش معاملات در بازار سهام کمک کند.

 • 5

هیچ یک از اموال امانی مشتریان از بانک خارج نشده است

بانک اقتصادنوین در اطلاعیه درباره سرقت از صندوق امانات این بانک اعلام کرد هیچ یک از اموال امانی مشتریان از بانک خارج نشده است .

 • 11

مادورو: آمریکا ۵ میلیارد دلار بودجه داروییِ ما را دزدید

رئیس‌جمهوری ونزوئلا در اظهاراتی تصریح کرد: آمریکا ۵ میلیارد دلار بودجه داروییِ ما را دزدید.

 • 7