انواع سرمایه گذاری

انواع سرمایه گذاری

عواملی که در قیمت سکه تأثیر می گذارند، از ارز بیشتر هستند.

چهارشنبه 5 دی 1397 ساعت 12:30

مقایسه انواع سرمایه گذاری در ایران

برای این که بتوانید سرمایه گذاری با سود بالا داشته باشید و در این راه موفق عمل کنید، سرمایه گذاری شما باید سه عامل را در کنار هم داشته باشد. در هر سرمایه گذاری با توجه به جمع آنها و تطبیق آن بر شرایط شخصی و مالی خود، باید بهترین گزینه را انتخاب کنید. سه عاملی که یک سرمایه گذاری ممکن است داشته باشد عبارتند از: بازدهی انتظاری، خطرپذیری و نقدشوندگی. در ادامه انواع سرمایه گذاری در کشورمان برای شما آورده شده است و هر کدام را از نظر این سه عامل مقایسه می کنیم.

 

انواع سرمایه گذاری

اگر سرمایه ای داشته باشید، برای شما مهم است که با توجه به شرایط بازار سرمایه خودتان را وارد چه حوزه ای بکنید که برای شما سود بالایی را به همراه داشته باشد.

 

سرمایه گذاری در مسکن

شاید با توجه به شرایط اقتصادی موجود در کشور، سرمایه گذاری در مسکن را همچنان بتوان از انواع سرمایه گذاری محسوب کرد که با سودآوری همراه است. از عواملی که بر روی این سرمایه گذاری با سود بالا مؤثر هستند می توان به سیاست های دولت درباره بافت فرسوده و مسکن اجتماعی و نحوه اجرای آن، رشد اقتصادی و قدرت خرید مردم و همچنین وجود قوانینی مثل مالیات بر خانه خالی و غیره اشاره کرد. با توجه به بالا رفتن تقاضا از محل صندوق یکم برای خرید مسکن و بالا رفتن قیمت تمام شده، انتظار رشد قیمت ها با توجه به تحولات اقتصادی اخیر در ایران همواره وجود دارد. بازار مسکن مانند ارز همگن نیست.

 

 

انواع سرمایه گذاری

 

سرمایه گذاری در سکه

عواملی که در قیمت سکه تأثیر می گذارند، از ارز بیشتر هستند. به دلیل این که طلا علاوه بر تأثیر گرفتن مستقیم از نوسات نرخ ارز، به اونس جهانی نیز مربوط است. اونس جهانی نیز به عوامل زیادی مربوط است که از آن جمله می توان به جنگ و درگیری در کشورهای افریقایی، آزمایش های موشکی کره شمالی، عملکرد اقتصادی چین و نرخ بهره در امریکا اشاره کرد. با توجه به این عوامل بسیار مشکل است که از این نوع سرمایه گذاری از انواع سرمایه گذاری پر سود در حال حاضر در ایران نام برد.

 

سرمایه گذاری در سپرده بانکی

نرخ سود سپرده بانکی در حال حاضر 10 درصد است. این سرمایه گذاری جزء کم خطرترین سرمایه گذاری ها است، اما دیگر نباید انتظار سرمایه گذاری با سود بالا را از آن داشت. البته تجربه نشان داده است که ریسک سپرده صفر نیست، به ویژه در مورد بانک هایی که سود بیشتری را پیشنهاد می دهند. سود بیشتر را می توان در سرمایه گذاری پاداش کسانی دانست که خطر بیشتری را از سر می گذرانند.

 

سرمایه گذاری در فرابورس

فرابورس در طول سال پیش رکورد شکسته و به سطح هزار واحد رسیده است. در عمل نیز بازدهی زیادی را در میان بازارهای مالی به ثبت رسانده است. این بازار از نظر سود همگن نیست. نمادهای بازارهای نخست و دوم مانند بورس واضح هستند، ولی نمادهای بازار پایه اگرچه در نوسانات بالاتر و احتمال سود بیشتر وجود دارد، ولی با خطر بیشتر و احتمال توقف طولانی و حبس نقدینگی در آنها همراه خواهد بود.

 

انواع سرمایه گذاری

 

انواع سرمایه گذاری در اوراق با درآمد ثابت

در صورتی که نمی توانید خطر بازار سهام بورس و فرابورس را تحمل کنید، رفتن به سراغ اوراق با درآمد ثابت می تواند گزینه خوبی برای شما باشد. این اوراق از نظر سود و ریسک متنوع هستند. ریسک اوراق بدهی دولتی صفر است، ولی اوراق بدهی شرکت ها یا اوراق مشارکت شهرداری ها اگرچه خطر نکول کمی دارند، اما مانند اوراق دولتی نیستند. بعضی از اوراق سود ماهانه یا سه ماهه دارند و برخی تعهد سود ندارند و بازدهی آنها تنها از محل افزایش قیمت تا سررسید به وجود می آید. با توجه به پایین آمدن نرخ سود بانکی، نرخ سود اسمی و واقعی این اوراق هم پایین آمده است. برای خرید این اوراق باید یک کد بورسی داشته باشید و بعد از بررسی اوراق آن را بررسی کنید.

 

انواع سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری انواع گوناگونی مانند سرمایه گذاری در سهام، درآمد ثابت، مختلف و قابل معامله دارند که هر یک شرایط ویژه خود را دارا هستند. برای سرمایه گذاری در آنها می توان از طریق بازار سرمایه یا کارگزای ها یا برخی از بانک ها اقدام کرد. سهام بعضی از صندوق ها هم در بورس قابل خرید و فروش هستند.

 

سرمایه گذاری در بورس

بورس جزء پرطرفدارترین انواع سرمایه گذاری است. از گذشته از این سرمایه گذاری به عنوان یک سرمایه گذاری با سود بالا یاد می شده است. بورس از اواسط دی ماه 1395 تا دی ماه 1396 مبلغی حدود 22 درصد سود را نصیب صاحبان سهام کرده است. به همین دلیل، می توان گفت سرمایه گذاری در بورس همچنان چشم انداز مثبتی دارد. هرچند خطر آن بالا است و سهام شرکت ها و گروه های گوناگون مشابه به هیچ وجه همگن نیستند. با توجه به روند قیمت های جهانی، نرخ ارز و قیمت فعلی سهام شرکت های مختلف، اما هنوز سهام هایی هستند که می توان بر روی بازدهی و سود آنها حساب کرد. البته برای این کار بهتر است از اهالی فن کمک گرفته شود.

 

سرمایه گذاری در ارز

سرمایه کذاری در ارز همیشه جزء سرمایه گذاری با سود بالا محسوب می شده است و از انواع سرمایه گذاری است که طرفداران زیادی داشته است. اما این بازار بسیار پرنوسان و پر خطر است. عوامل زیادی بر روند قیمت آینده ارز مؤثر است که از آن جمله می توان روابط سیاسی ایران با کشورهای دیگر، عملکرد اقتصاد ملی مانند صادرات و واردات و همچنین سیاست های بانک مرکزی در مورد ارز تک نرخی، ارزش پول ملی و تورم را نام برد. با توجه به همه این عوامل که در قیمت دلار و ارز تأثیرگذار هستند، انتخاب با شما است که به سراغ آن بروید یا راه دیگری را برای افزایش سرمایه خود پیدا کنید.

در زمان انتخاب هر نوع شیوه ای برای سرمایه گذاری یکی از مهم ترین عواملی که باید مد نظر قرار گرفته شود، نرخ تورم در ایران است. به خصوص با اتفاقاتی که در ماه های اخیر در ایران افتاده است، هر اقدامی برای انواع سرمایه گذاری باید با مطالعه و بررسی بیشتر صورت گیرد.

 

انواع سرمایه گذاری

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

بیانیه رسمی بانک ملی ایران درباره برخی فضاسازی های تخریبی

در پی برخی فضاسازی ها علیه بانک ملی ایران، این بانک بیانیه ای صادر کرد.

 • 11

بیانیه رسمی بانک ملی ایران درباره برخی فضاسازی های تخریبی

در پی برخی فضاسازی ها علیه بانک ملی ایران، این بانک بیانیه ای صادر کرد.

 • 12

اعلام برندگان "جشنواره همراه شهر" بانک شهر

نخستین "جشنواره همراه شهر" بانک شهر با هدف جلوگیری از شیوع ویروس" کرونا" و حفظ سلامت سرمایه های انسانی فعال در شعب و ترغیب مشتریان به استفاده از خدمات بانکداری الکترونیک، برگزار شد.

 • 11

اعلام برندگان "جشنواره همراه شهر" بانک شهر

نخستین "جشنواره همراه شهر" بانک شهر با هدف جلوگیری از شیوع ویروس" کرونا" و حفظ سلامت سرمایه های انسانی فعال در شعب و ترغیب مشتریان به استفاده از خدمات بانکداری الکترونیک، برگزار شد.

 • 15

روابط عمومی بانک توسعه تعاون در حوزه مسئولیت اجتماعی تقدیر شد

در چهارمین رخداد و جشنواره ملی بررسی مسائل و چالش‌های روابط عمومی با موضوع کرونا از روابط عمومی بانک توسعه تعاون در حوزه مسئولیت اجتماعی با اهدای لوح تقدیر شد.

 • 12

روابط عمومی بانک توسعه تعاون در حوزه مسئولیت اجتماعی تقدیر شد

در چهارمین رخداد و جشنواره ملی بررسی مسائل و چالش‌های روابط عمومی با موضوع کرونا از روابط عمومی بانک توسعه تعاون در حوزه مسئولیت اجتماعی با اهدای لوح تقدیر شد.

 • 10

تثبیت شاخص بورس در کانال ۱۶۰۰۰۰۰ واحدی

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری با افزایش بیش از ۳۴۰۰۰ واحدی به یک میلیون و ۶۵۵ هزار و ۴۰۸ واحد رسید.

 • 8

اعلام ساعات کاری شعب و ادارات مرکزی بانک آینده از ۱۵ تیر

بانک آینده هم‌گام با نهادهای دیگر کشور با هدف حفظ سلامتی کارکنان و مشتریان بانک، ساعات کاری شعب و ادارات مرکزی خود را اعلام کرد.

 • 8

پیام تبریک مدیرعامل بانک شهر، به مناسبت روز شهرداری ها و دهیاریها

مدیرعامل بانک شهر، فرارسیدن روز شهرداری ها و دهیاری ها را به شهرداران، دهیاران و تمامی کارکنان تلاشگر و خدوم در مدیریت شهری، تبریک گفت.

 • 11

‌بازدهی ٣٦٦ درصدی «وبصادر» در ٦٤ روز کاری بورس در سال ٩٩

نماد «وبصادر» در ٦٤ روز کاری بازار سرمایه و از ابتدای سال ٩٩ تا نیمه تیرماه سال جاری، بیش از ٣٦٦ درصد سود نصیب سهامداران کرد.

 • 11

اولین جلسه پایش عملکرد فصلی واحدهای ستادی بانک کارآفرین برگزار شد

اولین جلسه پایش عملکرد فصلی واحدهای ستادی بانک کارآفرین با موضوع تحقق برنامه‌های عملیاتی و توسعه‌ای، با هدف پاسخگویی واحدها در خصوص میزان تحقق اهداف تعیین شده در برنامه دوساله برگزار شد.

 • 13

رشد شاخص عامل تورم نیست، محصول تورم است

عضو شورای عالی بورس اظهار داشت: یکی از مهمترین دلایل رشد شاخص، افزایش حجم نقدینگی وارد شده به بازار سرمایه است و مردم به دنبال فرصت سرمایه‌گذاری برای حفظ ارزش پول در برابر تورم بودند.

 • 4

بانک صادرات بیش از ٢٨ هزار وام قرض‌الحسنه ازدواج پرداخت کرد

بانک صادرات ایران تا نیمه تیرماه ٩٩ با پرداخت بیش از ١٤ هزار میلیار ریال وام قرض‌الحسنه ازدواج و تهیه جهیزیه، زمینه ازدواج بیش از ٢٨ هزار نفر را فراهم کرد.

 • 12

آغاز دوره معاملاتی قرارداد اختیار معامله سهام بانک صادرات

با اعلام بورس اوراق بهادار تهران، دوره معاملاتی قرارداد اختیار معامله سهام بانک صادرات آغاز شد.

 • 16

زمان معاملات ETF دولت تا اطلاع ثانوی تغییر کرد

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای از تغییر زمان معاملات ETF دولت خبر داد.

 • 20

رشد ۷ رقمی شاخص بورس در ۶۷ روز معاملاتی

شاخص بورس از ابتدای امسال تا پایان هفته گذشته در مدت ۶۷ روز معاملاتی، با ثبت بیش از یک میلیون و ۱۰۰هزار رشد، بازدهی ۲۱۴ درصدی را در این مدت نصیب سرمایه‌گذاران خود کرده است.

 • 17

صورت‌های مالی سال ۱۳۹۸ شرکت لیزینگ گردشگری به تصویب رسید

در جلسه مجمع عمومی شرکت لیزینگ گردشگری(سهامی خاص) که با حضور ١٠٠ درصدی سهامداران برگزار شد، صورت های مالی سال ۱۳۹۸ این شرکت به تصویب رسید.

 • 15

برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه پست بانک ایران ۲۵تیرماه سالجاری

مجمع عمومی عادی سالیانه، سال مالی منتهی به پایان اسفندماه سال ۱۳۹۸پست بانک ایران روز چهارشنبه بیست و پنجم تیرماه سال جاری در تهران برگزار می‌شود.

 • 14

انجام عرضه اولیه سهام در هفته جاری قطعی است

معاون شرکت بورس تهران درباره انجام عرضه اولیه در بورس گفت: به طور حتم چهارشنبه هفته جاری شاهد عرضه اولیه خواهیم بود، اما هنوز شرکتی که قرار است سهام آن در بورس عرضه شود مشخص نشده است.

 • 14

رشد ۶۵ درصدی حق بیمه تولیدی در بخش کشتی

شرکت‌ها و موسسات بیمه‌ای در دو ماهه نخست سال ۹۹ رقمی معادل ۲۷۰.۴۱۹ میلیون ریال حق بیمه در رشته کشتی تولید کرده‌اند که این رقم ۶۵.۰۷ درصد بیشتر از مدت زمان مشابه سال قبل است.

 • 15