استمرار ورود نقدینگی به بازار سرمایه

استمرار ورود نقدینگی به بازار سرمایه

یک کارشناس بازار سرمایه اعلام کرد: تداوم رشد شاخص و افزایش حجم و ارزش معاملات بازار سهام نشان می‌دهد که نقدینگی به جای جولان در سایر بازارهای مالی در بازار سرمایه به جریان افتاده است.

دوشنبه 25 شهریور 1398 ساعت 2:8

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

علیرضا محمدپور در گفتگو با ایبِنا با اشاره به رکوردشکنی شاخص بورس و افزایش چشمگیر حجم و ارزش و همچنین نوبت‌های معاملات طی روزهای گذشته گفت: تداوم رشد شاخص و افزایش حجم و ارزش معاملات در مجموع اتفاق خوبی بوده و نشان از این دارد که نقدینگی به جای جولان در سایر بازارها از جمله مسکن، ارز، طلا و خودرو در بازار سرمایه حضور دارد و در خدمت تامین مالی و رونق تولید است.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: البته باید این موضوع بررسی شود که آیا نقدینگی صرفا به دلیل این که سایر بازارها دچار رکود شدید هستند و سودی را نصیب سرمایه‌گذاران خود نمی‌کنند به سمت بازار سهام روانه شده یا اینکه در صنایع و بنگاه‌های مختلف اتفاقات خوبی افتاده و تولید و سودآوری بنگاه‌ها موجب شده تا این روزها نقدینگی به سمت بازار سهام بیاید.

وی ادامه داد: البته در این میان این پرسش پیش می‌آید که آیا صنایع و بنگاه‌های حاضر در بازار سرمایه باید سودآور شوند تا نقدینگی به سمت آنها هدایت شود یا این که نقدینگی‌ای که به ویژه این روزها به سمت این بازار آمده می‌تواند در خدمت تامین مالی ارزان، شفاف و آسان بنگاه‌ها و در نتیجه سودآوری و کاهش هزینه تمام شده تولید در آنها شود.

این کارشناس بازار سرمایه اذعان داشت: بر این اساس باید گفت آنچه در عمل اتفاق افتاده این است که رکود حاکم بر سایر بازارها موجب شده تا بخشی از نقدینگی سرگردان جامعه و سایر بازارها روانه بازار سهام شود، ضمن اینکه حرکتی که از سال گذشته در راستای افزایش شاخص بورس و قیمت سهام شرکت‌ها در تالار شیشه‌ای اتفاق افتاده بیشتر مربوط به رشد ریالی دارایی شرکت‌ها و همتراز شدن بازار سرمایه با تورم تحمیلی در سایر بازارها است که این اتفاق با تاخیر در بازار سرمایه نیز در حال وقوع است.

وی به متولیان بازار سهام توصیه کرد از فرصت مغتنم پیش آمده در خصوص آمدن نقدینگی به بازار سرمایه استفاده کنند و شرایطی را فراهم آورند تا این نقدینگی در بازار سهام ماندگار شود. محمدپور اظهار داشت: یکی از این شرایط مهار ریسک حضور سهامداران به ویژه تازه‌واردان به بازار سهام است که متاسفانه این روزها هیچ‌گونه فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی مناسبی در این زمینه رخ نمی‌دهد و جای توصیه به تازه‌واردان برای حضور در صندوق‌های سرمایه‌گذاری به جای خریدو فروش مستقیم سهام شرکت‌ها خالی است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر به سهامداران پیشنهاد می‌شود علاوه بر کنترل ریسک خود از طریق سرمایه‌گذاری بخشی از نقدینگی خود در صندوق‌ها، به دنبال سهامی برای دادوستد باشند که هم از نظر بنیادی مناسب باشند و هم اینکه رشد قابل توجهی نسبت به سایر نمادها تجربه نکرده باشند.

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

ثبات و کنترل بازار ارز بدون از دست دادن ذخایر ارزی

رئیس کل بانک مرکزی گفت: جلوگیری از خروج سرمایه و توجه به عوامل بنیادی شکل دهنده نرخ ارز دو راهبرد اصلی بانک مرکزی در مقابله با تحریم ها بوده است.

 • 67

رئیس کل بانک مرکزی فردا به آذربایجان غربی سفر می کند

ارومیه - عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی فردا جمعه به آذربایجان غربی سفر می کند.

 • 71

ابلاغ مصوبات جدید بازارپایه فرابورس

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس از ابلاغ مصوبات جدید با موضوع بازار پایه فرابورس خبر داد.

 • 81

انجام عملیات تخصصی بانکداری در ۴۵۰ واحد بانکی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون عنوان کرد: ۴۵۰ واحد بانکی در استان‌های سراسر کشور با انجام عملیات تخصصی بانکداری مجموعه فعالیت توسعه‌ای بانک توسعه تعاون را ساماندهی می‌کنند.

 • 72

برنامه جدید ایران و چین برای همکاری‌های گمرکی و تسهیل تجارت

برنامه جدید ایران و چین برای گسترش همکاری‌های گمرکی و تسهیل تجارت در دیدار سفیر چین در تهران با رییس کل گمرک ایران بررسی و سفیر چین در تهران تاکید کرد که چین خواستار گسترش مناسبات تجاری است.

 • 54

تغییرات نرخ رسمی ۴۷ واحد پولی/ دلار ثابت ماند

بر اساس آخرین تغییرات نرخ رسمی ارز، نرخ ۲۸ ارز نسبت به روز گذشته افزایش و قیمت ۹ واحد پولی دیگر کاهش یافت. نرخ دلار و ۹ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 63

تغییرات نرخ رسمی ۴۷ واحد پولی/ دلار ثابت ماند

بر اساس آخرین تغییرات نرخ رسمی ارز، نرخ ۲۸ ارز نسبت به روز گذشته افزایش و قیمت ۹ واحد پولی دیگر کاهش یافت. نرخ دلار و ۹ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 54

برترین بانک‌های سوئیسی کدامند؟

سوئیس یکی از اصلی‌ترین قطب‌های بانکی جهان محسوب می‌شود. جایی که محل ذخیره‌سازی بسیاری از سرمایه‌های کلان است.

 • 68

تاکید سرپرست بیمه ایران بر حداکثر تلاش در خدمت‌رسانی به زائران

سرپرست بیمه ایران بر حداکثر تلاش در خدمت‌رسانی به زائران اربعین حسینی (ع) تاکید کرد.

 • 67

آینه تعاملی برای تمرینات ورزشی و ارتباط با مربی

یک شرکت تجاری آینه ای تعاملی تولید کرده که مجهز به نمایشگر ال سی دی است و برای مشاهده و برنامه ریزی تمرینات ورزشی و ارتباط با مربی قابل استفاده است.

 • 61

بیشترین حجم ضمانت‌نامه‌ها صادره بانک توسعه تعاون مربوط به خوزستان

رییس هیات مدیره و مدیرعامل بانک توسعه تعاون: بیشترین حجم ضمانت‌نامه‌های صادره بانک توسعه تعاون مربوط به استان خوزستان است.

 • 64

دلیل ثبات نرخ ارز در بازار از زبان همتی

رئیس کل بانک مرکزی گفت: یکی از دلایلی که می‌بینید در بازار ارز ثبات نسبی فراهم شده است، برگشت ارز صادرکنندگان و سامانه نیما است امروز هم اعلام شد که ۱۹ میلیارد دلار در شش ماهه اول امسال ارز تخصیص داده‌ایم.

 • 61

ادغام بانک های نیروهای مسلح تا آذرماه نهایی می شود

رئیس کل بانک مرکزی در مورد ادغام بانک های وابسته به نیروهای مسلح گفت: این امر روند خوبی دارد تا پایان آذرماه باید ادغام بانکها نهایی شود.

 • 65

افزایش منابع بانک،توان حمایت از رونق تولیدرا ارتقا می‌دهد

در شرایطی که فعالان اقتصادی انتظار دارندتا تسهیلات ریالی به تناسب افزایش نرخ ارز افزایش پیدا کند،لذا افزایش منابع بانک توسعه صادرات می‌تواند توان حمایتی بانک ازصادرکنندگان ورونق تولیدرا افزایش دهد.

 • 65

توافق روسیه و ترکیه برای حذف تدریجی دلار

مسکو و آنکارا بر سر جایگزین کردن دلار با روبل و لیر توافق کردند.

 • 60

اعطای تسهیلات ویژه بانک شهر به تمامی صنوف

بانک شهر با هدف حمایت از فعالیت های اقتصادی و بخش های اثرگذار در جامعه، تسهیلات ویژه ای در قالب طرح "شهریار" به فعالان بخش اقتصادی دو گروه پزشکی و غیر پزشکی ارائه می کند.

 • 66

قیمت خرید تضمینی گندم با توجه به شرایط اقتصادی کشور تعیین شد

وزیر جهاد کشاورزی گفت: شورای اقتصاد برای تعیین قیمت تضمینی گندم مسائل اقتصادی کنونی کشور را مد نظر قرار داده است.

 • 106

۳ کارگزاری بانکی در جمع برترین‌های بورس انرژی

آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد در ۶ ماهه نخست سال جاری، ۳ کارگزاری بانکی از نظر ارزش کل معاملات از مجموع ۷۰ شرکت کارگزاری بورس انرژی، در میان برترین کارگزاری‌ها قرار داشته‌اند.

 • 69

مکزیک و ویتنام بزرگترین برندگان جنگ تجاری آمریکا و چین

واردات آمریکا از بزرگترین تامین‌کننده خود، چین، بدلیل جنگ تجاری به شدت کاهش یافته است و فعلا مکزیک و ویتنام این جای خالی را با وارد کردن خیل عظیمی از کالا به آمریکا پر کرده‌اند.

 • 65

پولدارترین زنان جهان را بشناسید

۱۵زن ثروتمند آمریکایی در مجموع ۲۶۲.۴میلیارد دلار ثروت دارند.

 • 73