وام مسکن دردی از مردم دوا نکرد

 وام مسکن دردی از مردم دوا نکرد

کارشناس اقتصادی گفت: اعطای وام 160 میلیون تومانی تسهیلاتی مسکن با درآمد اقشار کم درآمد همخوانی ندارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی بانک و بیمه ( بینا )، به نقل از باشگاه خبرنگاران، زینب رئوفی کارشناس اقتصادی، در خصوص تاثیر وام 160 میلیونی مسکن بر بازار خرید، گفت:اینکه صاحب خانه شدن مردم در اولویت و برنامه‌ریزی‌های اساسی دولت قرار گرفته اتفاق خوبی است، چرا که بسیاری از اقشار کم درآمد جامعه منتظر فراهم شدن بستری برای صاحب خانه شدن هستند.

این کارشناس اقتصادی در ادامه تصریح کرد: رقم وام 160 میلیون تومانی به ویژه بازپرداخت آن با شرایط درآمدی این اقشار همخوانی ندارد.
 
رئوفی معتقد است بازپرداخت این وام‌ها کمتر از یک میلیون و پانصد تومان نخواهد بود این درحالی است که متوسط حقوق ماهیانه یک کارگر یک میلیون پانصد تا دو میلیون تومان است که این امر خود نشان از آن است که این دو با هم همخوانی ندارد.

این کارشناس در پایان گفت:دولت باید برای شرایط بازپرداخت این وام کاری فکری اساسی کند.


**شوک وام 160 میلیونی به پیکره بی جان مسکن

احمدرضا سرحدی، کارشناس مسکنگفت:دو شرط اساسی برای بازخورد موفقیت آمیز وام مسکن، توان باز پرداخت وام گیرنده و امکان تامین سرپناه با وام پرداختی است.

وی در ادامه گفت: در وضعیت اقتصادی کنونی جامعه و وجود معضل بیکاری و درآمدهای پایین ، بسیاری از افراد قدرت بازپرداخت وام مذکور را نخواهند داشت.

عضو اسبق هیئت رئیسه نظام مهندسی ساختمانی استان تهران، تصریح کرد: در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان مردم برای تهیه مسکن از وام بهره می برنداما تفاوت ارزش مالی اقساط آن با اجاره بهای منزل خریداری شده 5 تا 10 درصد است و بدین صورت خرید خانه از اجاره آن بصرفه تر است.

وی در ادامه افزود: باید در کشور ما نیز بستری فراهم شود تا تمام اقشار مختلف از پس پرداخت اقساط وام مسکن بر بیایند.

رئیس اسبق هیئت مدیره تعاونی مسکن سازمان نظام مهندسی استان تهران با اشاره به لزوم سودآور بودن وام مذکور برای بانک ها، افزود: بسیاری از بانک ها در عمل از پرداخت این وام شانه خالی می کنند و دلیل اصلی این امر رکود بازار و کمبود نقدینگی بانک ها و از طرفی فشار دولت برای پایین نگه داشتن سود وام های اعطایی است.

وی ادامه داد: بنابراین در عمل تا بحال وامی چه با سپرده یکساله چه بدون آن از طرف بانک به مردم تعلق نگرفته است و بنظر می رسد سیاست عنوان نکردن پرداخت وام 160 میلیونی، راهکاری برای تهییج بازار ساکت مسکن بوده است.

سرحدی اذعان کرد: مسکن یک کالای اساسی و گران است و شوک های کوچک تاثیر زیادی در رونق گرفتن آن نخواهد داشت.

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

دومین جلسه دادگاه متهمان پرونده موسسه غیرمجاز حافظ برگزار شد

دومین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده موسسه غیرمجاز حافظ و شرکت کشاورزی خوشه طلایی مهر ماندگار، برگزار شد.

 • 2

انجام نسخه پیچی الکترونیکی در۵۰درصدموسسات طرف قرارداد بیمه سلامت

زنجان- مدیرکل بیمه سلامت استان زنجان گفت: ۵۰درصد موسسات طرف قرارداد بیمه سلامت استان شامل آزمایشگاه، مطب و داروخانه ها از نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیکی استفاده می کنند.

 • 3

افزایش مبادلات ایران و ترکیه با پول ملی

رئیس کل بانک مرکزی از بالا بردن حجم تجارت دو کشور ایران و ترکیه و حل و فصل مسائل بانکی به ویژه ارتباط بیشتر بین بانک‌های مرکزی برای پیگیری افزایش مبادلات بر اساس پول ملی دو کشور خبر داد.

 • 2

پیگیری ۷.۵ میلیارد دلار طرح حمل‌ونقل ریلی

شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت ۱۵ میلیارد دلار پروژه ماده ۱۲ (قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر) مصوب شورای اقتصاد در حال اجرا دارد که ۷.۵ میلیارد دلار آن مربوط به پروژه‌های حمل‌ونقل ریلی است.

 • 2

نرخ رسمی ۲۶ ارز کاهش یافت

بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را اعلام کرد که بر اساس آن بهای ۱۱ ارز افزایش، ۱۰ ارز ثابت و ۲۶ واحد پولی دیگر کاهش یافت.

 • 8

اقدامات در حوزه نفت منطبق با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی

معاون اول رییس جمهور گفت: اقدامات انجام شده در حوزه نفت کاملا منطبق با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بوده و باید با جدیت تداوم یابد.

 • 1

وضعیت معاملات ارزی/ ارز مسافرتی ۲۵۰ تومان ارزان شد

امروز قیمت‌ها در معاملات بازار ارز به مانند روزهای اخیر نوسان چندانی نداشت و بازار آرام بود.

 • 2

پناهندگان جهت دریافت دفترچه بیمه سلامت به دفاتر پیشخوان مراجعه کنند

مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور از ادامه مرحله پنجم طرح بیمه سلامت پناهندگان خبر داد و گفت: تمامی پناهندگان می‌توانند جهت ثبت نام به یکی از دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کرده و دفترچه خود را دریافت کنند.

 • 3

قیمت سکه طرح جدید ۲۵ شهریور ۹۸ به ۴ میلیون و ۲۵ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۲۵ شهریور ۹۸ به ۴ میلیون و ۲۵ هزار تومان رسید.

 • 2

پرداخت ۲۰۰ میلیارد تومان وام اشتغال به مددجویان امداد

با امضای تفاهم‌‌نامه میان کمیته امداد و بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، این بانک متعهد شد امسال مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه اشتغال به مددجویان امداد ارائه دهد.

 • 4

طیب نیا با اقتصاد ایران چه کرد؟ / آقای ضد تورم خیر؛ وزیر زمینه ساز بحران اقتصادی بله/ عاقبت کنترل دستوری قیمت ارز، مسکن و تورم چه شد؟

حکایت دوغ و دوشاب حکایت وزیری است که در دولت یازدهم سکان اقتصاد را در دست داشت، حالا روزنامه شرق و برخی رسانه ها از او با تعابیری چون "آقای ضد تورم" و "رکورد دار رای اعتماد مجلس" یاد کرده اند.این تعریف و تمجیدها ظاهراً به دلیل انتصاب دکتر طیب نیا به سمت رئیس کمیته اقتصاد وزارت آموزش‌و‌پرورش می باشد ...

 • 3

موتورولا تلویزیون اندرویدی به بازار عرضه می کند

شاخه شرکت موتورولا در هند با همکاری یک شرکت تجارت آنلاین تلویزیون های هوشمندی را در این کشور عرضه می کند که مجهز به اندروید۹ هستند.

 • 2

قیمت دلار آمریکا امروز دوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸ به ۱۱۳۵۰ تومان رسید

قیمت دلار آمریکا امروز دوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸ در صرافی‌های بانکی به ۱۱۳۵۰ تومان رسید.

 • 2

دستور جهانگیری به وزارت اقتصاد، سازمان بودجه و صندوق توسعه ملی

معاون اول رئیس جمهور از وزارت اقتصاد و دارایی، سازمان برنامه و بودجه و صندوق توسعه ملی خواست تا از بخش نفت و گاز حمایت های لازم را انجام دهند.

 • 1

پرداخت بیش از ۶۵۳ میلیارد ریال خسارت از سوی تجارت‌نو به سیل‌زدگان

نهمین چک از سوی بیمه تجارت نو در ادامه پرداخت خسارات ناشی از سیل، به مبلغ ۲۰۰ میلیارد ریال در وجه کمیته امداد امام خمینی (ره) صادر شد.

 • 3

بهبود ساختار صادراتی با تقویت بانک توسعه صادرات

معاون اقتصادی وزارت امور خارجه بر ضرورت بهبود ساختار صادراتی با تقویت بانک توسعه صادرات تاکید کرد.

 • 2

بهبود ساختار صادراتی با تقویت بانک توسعه صادرات

معاون اقتصادی وزارت امور خارجه بر ضرورت بهبود ساختار صادراتی با تقویت بانک توسعه صادرات تاکید کرد.

 • 3

رشد ۳۵۲۲ واحدی شاخص بورس

شاخص بورس روز جاری با رشد ۳۵۲۲ واحدی در پایان معاملات به ۳۰۵ هزار و ۹۱۸ واحد رسید.

 • 3