مدیرعامل هلدینگ مالی، بانکی و امور سهام صندوق بازنشستگی کشوری:

بانک امیرکبیر را تاسیس می‌کنیم...

سن بازنشستگی به ۶۰ سال افزایش یابد

 بانک امیرکبیر را تاسیس می‌کنیم...

محمود طهماسبی گفت: تعداد افراد بازنشسته در کشور بالا است و هر سال تعداد بازنشستگان بیشتر هم می‌شود و ضرورت دارد بین ورودی‌ها و خروجی‌های صندوق تعادل برقرار شود.

دوشنبه 30 فروردین 1395 ساعت 13:13

به گزارش شبکه اطلاع رسانی بانک و بیمه ( بینا )، به نقل از ایلنا، صندوق بازنشستگی کشوری دارای شخصیت حقوقی مستقل و وابسته به وزارت رفاه وتامین اجتماعی است که مسئولیت اداره امورصندوق بازنشستگی مستخدمان مشمول مقررات بازنشستگی کشوری را با رعایت مقررات استخدامی مربوط عهده‌دار است.

 این صندوق اداره امور بازنشستگی و از کار افتادگی و وظیفه وراث مستخدمین مشترک صندوق بازنشستگی کشوری و کارکنان شرکت‌های دولتی و شهرداریهای کشور را نیز بر عهده دارد.

در این راستا گفتگو با محمود طهماسبی، مدیرعامل هلدینگ مالی، بانکی و امور سهام صندوق بازنشستگی کشوری در خصوص عملکرد این صندوق و نقش مؤثر هلدینگ‌ها در بازارگردانی و چرخش سرمایه  را می خوانید؛

ساز و کار صندوق بازنشستگی کشوری چگونه است و با چه مشکلاتی روبروست؟

صندوق بازنشستگی کشوری دارای شرکتهای بسیار زیادی است که در دهه گذشته خیلی خوب مدیریت نشدند و مشکلات زیادی هم دارند که این مشکلات به چند دسته تقسیم بندی می‌شود، اول مشکلات ساختاری صندوق، دوم قوانین دست و پا گیر بازنشستگی که نیازمند اصلاح است و سوم عدم تعادل ورودی‌های صندوق با خروجی و همچنین بالا رفتن میزان بیکاری در کشور.

منابع صندوق‌ها از کجا تامین می‌شود؟

عملا حقوقی که صندوق به بازنشستگان می‌دهد از سودی است که از این شرکت‌ها بدست می‌آید یعنی شرکت‌ها فعالیت می‌کنند و سالانه یک سودی را به صندوق می‌دهند و در واقع از محل این سود‌ها حقوق بازنشستگان پرداخت می‌شود.

شرکت‌ها دارای دارایی‌هایی بودند به عنوان مثال ۱ درصد فولاد مبارکه، ۲ درصد سهام غیر مدیریتی که عملا درصد سهامشان هیچ تاثیری بر روی مدیریت مالی شرکت نداشت و عملا شرکت‌ها پرتفوهای مختلفی داشتند و هر کدام آن‌ها به صورت جزیره‌ای برای خود پرتفوی هماهنگ می‌کردند اما در بحث ساختاری این پرتفوی همه به هلدینگ مالی منتقل شد و در حال حاضر عملا مدیریت در دست هلدینگ مالی است.

 البته پرتفوهای بالای ۱۰ درصد کرسی‌های مدیریتی و هیات مدیره دارد و تحت نظر هلدینگ‌های تخصصی اداره خواهند شد.

اما یکسری از شرکت‌ها به دلایل اقتصادی وعدم مدیریت صحیح سودی نمی‌برند و در اصل زیان‌ده هستند و یا در حال ورشکستگی‌اند و شرایط خوبی ندارند و سودی هم از این شرکت‌ها به صندوق نمی‌رسد.

استراتژی صندوق بازنشستگی برای شرکت‌های کم بازده و زیان ده چطور است؟

از سال ۹۲ که آقای اسلامیان وارد صندوق بازنشستگی شد به دلیل اینکه ایشان از مدیران اقتصادی بودند و در ذوب آهن و فولاد فعال بودند نگاه اقتصادی قوی داشتند و با هلدینگی کردن صندوق بازنشستگی به ۶ هلدینگ شرایط را تغییر دادند.

با این تصور که هر هلدینگ کار واحد خود را انجام دهد و به صورت متمرکز فعالیت کند.

هلدینگ انرژی، هلدینگ صنعت و معدن، هلدینگ حمل و نقل، هلدینگ گردشگری، هلدینگ ساختمانی و هلدینگ مالی بانکی و سهام تشکیل شد و این تقسیم بندی در اواسط ۹۴ سال به اتمام رسید و در ‌‌نهایت بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ شرکت تقسیم بندی شدند.

این در حالی است که در گذشته مشکلی که در شرکتهای سرمایه گذاری بود تفاوت ماهوی شرکت‌ها بودند از شرکت بیمه‌ای تا معدنی و شرکت هواپیمایی و ساختمانی همه یکجا حضور داشتند که این موضوع مدیریت را سخت می‌کرد ضمن اینکه بحث فساد مطرح بود که کنترل و نظارت را هم مشکلترمی‌کرد.

هلدینگ مالی و بانکی دارای چه بخش‌هایی است؟

هلدینگ مالی و بانکی هم به صورت تخصصی در زمینه بازار سرمایه، بیمه و بانک و لیزینگ فعالیت دارد که البته این کار پیش از این در شستا انجام شده است.

این هلدینگ مالی در دو بخش بازار سرمایه و بازار پول فعال است که شامل شرکتهای سرمایه گذاری و کارگزاری و تامین سرمایه می‌شود.

۲ شرکت سرمایه گذاری و یک شرکت خدمات مالی و یک کرسی از تامین سرمایه امین و ۲ کارگزاری را در زیرمجموعه خود دارد. البته در بحث بازار پول کرسی بیمه نیز داریم و برنامه تاسیس بانک نیز در دست اقدام است.

آمار بازنشستگان و مستمری بگیران تحت پوشش این صندوق چقدر است و به طور میانگین چه میزان حقوق دریافت می‌کنند؟

تعداد این افراد حدود ۱ میلیون و ۲۰۰ تا ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر است و میانگین حقوق این افراد معمولا بین یک و نیم تا ۲ میلیون تومان است که تقریبا ۷۰ درصد این افراد بین ۱ تا یک و نیم میلیون تومان حقوق می‌گیرند و ۳۰ درصد آن‌ها بیش از یک و نیم میلیون تومان.

آیا برای تاسیس بانک اقداماتی انجام داده‌اید؟

تصمیم برای تاسیس بانک امیرکبیر گرفته شده که هنوز در مراحل ابتدایی است و بحث تاسیس این بانک و راهکارهای مختلف برای آن مطرح شده که این بانک با منابع داخلی باشد یا با مشارکت با بانکهای خارجی که هنوز نهایی نشده است اما طی چند هفته آینده رسما اعلام خواهد شد.

نکته‌ای که برای این بانک حائز اهمیت است این است که بتوانیم به مجموعه هم از لحاظ شرکت‌ها و هم از لحاظ بازنشستگان کمک کنیم.

رقم مطالبات صندوق از دولت چقدر است؟

رقم دقیقی ندارم زیرا این رقم متغیر است.

با توجه به اینکه هر روز قدرت خرید بازنشستگان کمتر می‌شود شما چه برنامه‌ای برای آن‌ها دارید؟

متاسفانه این صندوق‌ها از روزی که تاسیس می‌شوند به درستی اداره نمی‌شوند و نیازند اصلاح هستند. صندوق بازنشستگی فرایند ساده‌ای دارد یکسری دارایی در واقع به عنوان حق عضویت وارد این صندوق‌ها می‌شود این دارایی باید درست سرمایه گذاری شود تا از بازده آن بتوانیم بازنشستگان را تامین کنیم.

 فرایند ورود و اداره پول در این صندوق‌ها بسیار مهم است تا خروج پول هم بدون مشکل انجام شود.

البته یکسری مشکلات در بحث اقتصاد و تورم داریم زیرا هر چه تورم افزایش پیدا کند قدرت خرید پایین‌تر خواهد آمد. سال گذشته افزایش حقوق به تناسب تورم نبود اما یک نکته مهم این است که میزان بیکاری هم کم نیست.

بحران صندوق‌های بازنشستگی هر روز بیشتر می‌شود و افق صندوق‌های بازنشستگی در ایران روشن نیست؟ علت چیست و چطور می‌توان آن را مدیریت کرد؟

تعداد افراد بازنشسته در کشور بالا است و هر سال تعداد بازنشستگان بیشتر هم می‌شود و ضرورت دارد بین ورودی‌ها و خروجی‌های صندوق تعادل برقرار شود.

متوسط سن بازنشستگی در کشور ما ۵۰ سال است اما افراد تا سن ۶۰ سالگی می‌توانند کار کنند.

و فردی که امروز در سن ۵۴ سالگی بازنشست می‌شود هیچ مشکلی ندارد و دارای شغل دوم است پس می‌توان این سن را تا ۶۰ سال بالا بردتا بیشتر بتوانیم منابع جذب کنیم. باید سن بازنشستگی بیشتر شود تا میزان سالهایی که مستمری پرداخت می‌شود، کمتر شود.

مشکل دیگری که صندوق‌های بازنشستگی در این چند سال داشته‌اند این است که ورودی‌ها کم شده که یکی از دلایل آن بحث بیکاری است یکی دیگر از دلایل آن است که صندوق‌های متعددی آمدند که در واقع باعث شدند صندوق‌ها وروردی‌هایشان تقسیم شوند مشکل بعدی این است که زمانی که سن بازنشستگی کم می‌شود عملا به یک نفر زود‌تر باید مستمری پرداخت شود.

موضوع دیگر اینکه امید به زندگی در ایران هر سال بالا‌تر می‌رود و بین ۳۰ تا ۴۰ سال باید مستمری بدهید اما عملا فرد ۲۰ سال تا ۲۵ سال پول دارد اما ۴۰ سال پول می‌گیرد.

این عدم تعادل باعث مشکلات صندوق‌ها شده است و باید تعادل ورودی و خروجی برقرار شود که راههای مختلفی هم دارد یکی این است که باید حق بیمه‌ها اضافه شود که این موضوع باعث می‌شود بحث کارفرما و مشکلات اجتماعی پیش بیاید اما ما معتقدیم باید یک سیاستی اتخاذ شود که حق بیمه هابه جای ۷ درصد ۱۰ یا ۲۰ درصد باشد.

اگر هم این میزان را نمی خواهنداجباری نکنند ۲۵ درصد و ۳۰ درصد تعیین شود و به صورت یکنواخت نباشد و همه در یک سقف تعیین نشود.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

عرضه سهام یکی از بزرگترین گروه‌های مالی کشور در بورس

مدیرعامل بانک ملت از تصمیم این بانک برای عرضه سهام گروه مالی ملت و سرمایه‌گذاری توسعه معین ملت در بورس طی ماه‌های آینده خبر داد.

 • 7

موزه بانک ملی ایران سه ساله شد

۲۱ تیرماه سالروز تاسیس موزه بانک ملی ایران است و این گنجینه فاخر و میراث ماندگار ملی طی سه سال گذشته، میزبان علاقه مندان به تاریخ، هنر و تاریخچه پولی و بانکی کشور بوده است.

 • 10

افت ۱۲۳۴۷ واحدی شاخص بورس

شاخص بورس روز جاری با افت بیش از ۱۲ هزار واحدی در پایان معاملات به یک میلیون و ۷۴۱ هزار و ۲۹۶ واحد رسید.

 • 9

بانک پاسارگاد برای مقابله با کرونا سنگ تمام گذاشت

بانک‌پاسارگاد با انجام اقدامات متعددی در حوزه‌های اطلاع‌رسانی، پیشگیری و مقابله با کرونا در سطح کشور سنگ تمام گذاشت.

 • 13

پاسخگویی ۲۴ ساعته مرکز ارتباط با مشتریان بانک‌پاسارگاد (CRM)

مشتریان بانک پاسارگاد می‌توانند موارد پیشنهاد، انتقاد، مغایرت، سؤال و شکایت خود را از طریق سامانه (CRM) ثبت و از نتیجه آن آگاه شوند.

 • 11

سقف انتقال وجه، از طریق بانکداری مجازی بانک‌پاسارگاد افزایش یافت

بانک‌پاسارگاد جهت رفاه حال مشتریان، سقف پیش‌فرض برای انتقال وجه به سایر حساب‌ها و یا حواله بین بانکی را برای تمام کاربران اینترنت بانک با رمز ثابت و دوعاملی، به مبلغ۵۰ میلیون ریال افزایش داد.

 • 10

آگهی پرداخت سود سهام بانک کارآفرین

با توجه به برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه بانک کارآفرین (شرکت سهامی عام) در تاریخ ۳۱ تیر ماه، سود سهام عملکرد سال مالی ۱۳۹۸ از روز شنبه ۱۱ مرداد ماه به شرح ذیل واریز خواهد شد:

 • 11

آگهی دعوت به مجمع عمومی فوق‌العاده بانک کارآفرین

جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده بانک کارآفرین در تاریخ ۳۱ تیر ماه برگزار خواهد شد.

 • 12

آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام بانک کارآفرین

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام بانک کارآفرین روز سه‌شنبه ۳۱ تیر ماه برگزار خواهد شد.

 • 11

بانک ملی ایران به فکر سلامتی شماست

بانک ملی ایران به همه مشتریان خود توصیه می کند در صورت ضرورت مراجعه حضوری به واحدها، رعایت پروتکل های بهداشتی را در اولویت قرار دهند.

 • 13

آمادگی بانک توسعه صادرات برای خرید اسکناس ارز صادرکنندگان

مدیرعامل بانک توسعه صادرات با تاکید بر لزوم حمایت از بازگشت ارز به کشور، گفت: آمادگی داریم تمام اسکناس ارز صادرکنندگان را خریداری و به نرخ روز به آنها پرداخت کنیم.

 • 13

برگزاری آنلاین مجامع عمومی عادی سالانه و فوق العاده بانک پارسیان

مجامع عمومی عادی سالانه و فوق العاده بانک پارسیان روز سه شنبه۳۱ تیرماه ۱۳۹۹ برگزار می شود و مراسم آن به صورت آنلاین پخش می شود.

 • 11

گردهمایی مسئولان حراست بانک های غیردولتی به میزبانی بانک گردشگری

نخستین گردهمایی مسئولان حراست بانک های غیردولتی و موسسات مالی غیراعتباری (تحت پوشش حراست بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران) به میزبانی بانک گردشگری در تهران برگزار شد.

 • 12

تهاتر مطالبات و بدهی‌های بانک ملت با بدهی شرکت نیروی برق حرارتی

مصوبه مربوط به تهاتر مطالبات و بدهی‌های بانک ملت با بدهی شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی به سازمان امور مالیاتی کشور ابلاغ شد.

 • 12

بهره برداری ازطرح توسعه ذوب آهن پاسارگاد بااعتبار بانک صنعت ومعدن

فاز اول طرح توسعه مجتمع صنعتی ذوب آهن پاسارگاد با اعتبارات بانک صنعت و معدن در شهرستان کوار به دستور رییس جمهور و از طریق ویدئو کنفرانس به بهره برداری رسید.

 • 15

تمدید بدهی واحدهای پرورش مرغ گوشتی آسیب دیده از کرونا

بانک کشاورزی به واحدهای پرورش مرغ گوشتی و مرغ مادرگوشتی آسیب دیده از کرونا که سررسید اقساط آنان اسفند۱۳۹۸ و فروردین ۱۳۹۹ است،برای یک دوره تولید و حد اکثر یکسال مهلت داد.

 • 13

اعلام زمان برگزاری مجمع ۵ بانک بورسی

جزییات و زمان برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه و فوق‌العاده صاحبان سهام ۵ بانک مشخص و اعلام شد.

 • 16

گزارش فصلی اقتصاد ایران در زمستان ۹۹ منتشر شد

گزارش فصلی اقتصاد ایران در زمستان ١٣٩٨ منتشر شد که بر این اساس رشد اقتصادی بدون نفت منفی ۲.۵ درصد، نرخ تورم ۳۴.۸ درصد و حجم نقدینگی بیش از ۲۴۰۰ میلیارد تومان بوده است.

 • 15

کاهش ۴.۵ درصدی فروش بیمه‌های زندگی در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱

جدیدترین گزارش موسسه سوئیس‌ری (گزارش سیگما) با اشاره به تاثیر بحران ویروس کرونا و رکود اقتصادی جهانی پیش‌بینی کرده که حق بیمه تولیدی رشته زندگی در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ معادل ۴.۵ درصد کاهش یابد.

 • 19

آغاز دوره معاملاتی قرارداد اختیار معامله سهام بانک تجارت

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای از آغاز دوره معاملاتی قراردادهای اختیار معامله خرید و فروش سهام بانک تجارت خبر داد.

 • 17