6 میلیون تن ذرت دامی در مدت 9 ماه وارد کشور شد

6 میلیون تن ذرت دامی در مدت 9 ماه وارد کشور شد

تهران - ایرنا- براساس آمارهای گمرک ایران در 9 ماهه امسال بیش از 6 میلیون و 341 هزار تن ذرت دامی به ارزش افزون بر یک میلیارد و 476 میلیون دلار وارد کشور شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال از لحاظ وزنی 25.5 درصد و از حیث ارزشی 30.3 درصد افزایش یافته است.

چهارشنبه 19 دی 1397 ساعت 5:30

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایرنا 

به گزاش روز یکشنبه ایرنا، تا پایان آذرماه امسال 23 میلیون و 871 هزار تن کالا به ارزش 32 میلیارد و 620 میلیون دلار وارد کشور شده، واردات در این مدت نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی 13.2 درصد و از نظر ارزشی 15.9 درصد کاهش یافت.
گمرک جمهوری اسلامی ایران در پایان هر ماه جداولی از ترانزیت خارجی و 15 قلم کالای عمده وارداتی و صادراتی را منتشر می کند که بررسی آنها نشان می دهد ذرت دامی، قطعات منفصله خودرو، برنج، تلفن همراه، موز، برنج سفید، گوشت، مکمل های دارویی و روغن و داروهای آفتابگردان در شمار 15 قلم کالای عمده وارداتی در 9 ماهه امسال بودند.

** واردات یک میلیارد و 489 میلیون دلار قطعه منفصله
بررسی جداول آمارها بیانگر این است که قطعات منفصله خودرو در 2 ردیف جداگانه رتبه های دوم و سیزدهم ، کالاهای وارداتی را در مدت مورد بررسی به خود اختصاص داده اند، این در حالی است که در هشت ماه گذشته واردات قطعات منفصله سه ردیف از 15 ردیف کالاهای وارداتی را به خود اختصاص داده بود.
بنابراین در 9 ماهه امسال یک میلیارد و 489 میلیون و 627 هزار و 462 دلار قطعات منفصله خودرو سواری به میزان 185 هزار و 897 تن وارد کشور شده است.
مقایسه جداول آماری گمرک نشان می دهد که واردات قطعات منفصله 9 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال از حیث وزنی 16.5 درصد و از نظر ارزشی 23.7 درصد کاهش یافته است.

** واردات یک میلیون تن برنج
برپایه آمار گمرک تا پایان آذرماه یک میلیون و 44 هزار و 174 کیلوگرم برنج وارد کشور شده که این میزان واردات از بعد وزنی 4.3 درصد و از نظر ارزشی 3.1 درصد سهم واردات در این مدت را به خود اختصاص داد.
بررسی آماری نشان می دهد واردات برنج در 9 ماهه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی 6.1 درصد و از بعد ارزشی 1.9 درصد کاهش یافته است.
سالیانه حدود 3.2 میلیون تن برنج در کشور مصرف می شود که 1.1 تا 2 میلیون تن آن در داخل کشت شده و 1.2 تا 1.5 میلیون تن از کشورهای هند، پاکستان، تایلند و اروگوئه وارد کشور می شود.
برداشت برنج از تیرماه امسال در کشتزارهای کشور آغاز شده و واردات این محصول تا پایان شهریورماه ممنوع و یازدهم آذرماه سامانه جامع تجارت برای ثبت سفارش برنج باز شد.

** افزایش 13 درصدی واردات لوبیای سویا
بر اساس تازه‌ترین آمار گمرک ایران از تجارت خارجی 9 ماهه امسال، 2 میلیون و 24 هزار و 929 تن لوبیای سویا به ارزش 943 میلیون و 593 هزار و 181 دلار وارد کشور شده است.
واردات این محصول، حدود 8.4 درصد از حجم و 2.8 درصد از ارزش کل واردات کشور در این مدت را شامل می‌شود.
براساس این گزارش، میزان واردات لوبیای سویا امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 13.5 درصد به لحاظ وزنی و 22.6 درصد به لحاظ ارزش افزایش داشته است.

** سهم 295 میلیون دلاری موبایل وارداتی به کشور
برپایه طرح کددار کردن گوشی های تلفن همراه (رجیستری) از اواخر مهرماه پارسال برای ساماندهی ورود گوشی ها به کشور و مبارزه با قاچاق آن شاهد افزایش واردات رسمی آن به کشور بودیم.
بررسی جداول آماری واردات گوشی تلفن همراه در 9 ماهه امسال نشان می دهد 295 میلیون و 932 هزار و 75 دلار ارز برای واردات آن از کشور خارج شده است.
میزان واردات گوشی تلفن همراه در این مدت نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزشی 4.6 درصد افزایش و از نظر وزنی 3.7 درصد کاهش یافته است.
واردات گوشی تلفن همراه در دوره زمانی یادشده رتبه دوازدهم واردات را دارد.

** کاهش 41 درصدی واردات موز از نظر وزنی
موز از جمله میوه های است که با نرخ ارز آزاد وارد کشور می شود؛ اما در ماه های اردیبهشت و خرداد امسال، موز با نرخ ارز دولتی وارد کشور شد و پس از آن از فهرست کالای ضروری حذف و دیگر ارز یارانه ای به آن تخصیص پیدا نکرد.
طی 9 ماهه امسال واردات موز کاهش یافت و در این مدت 315 هزار و 915 تن موز به ارزش 275 میلیون و 208 هزار و 429 دلار وارد کشور شد.
موزهای وارداتی ازنظر وزنی و ارزشی در مدت این گزارش به ترتیب 41.2 و 33.5 درصد کاهش یافت.

** واردات 84 هزار تن گوشت
گوشت از جمله کالاهای اساسی است که براساس آمار ارائه شده از گمرک در فهرست 15 قلم کالای عمده وارداتی کشور قرار دارد.
بررسی جداول آماری گمرک نشان می دهد که در 9 ماهه امسال 84 هزار و 899 تن گوشت به ارزش 355 میلیون و 235 هزار دلار وارد کشور شده که از نظر وزنی 0.55 درصد افزایش و ارزشی 2.3 درصد کاهش یافته است.

** واردات بیش از 2 هزار تن مکمل دارویی
بررسی جداول گمرک نشان می دهد که در فصل پاییز واردات مکمل های دارویی در شمار 15 قلم کالای وارداتی قرار گرفت.
واردات مکمل های دارویی در این دوره در مقایسه با 9 ماه سال گذشته از لحاظ وزنی کاهش 0.7 درصدی و از نظر ارزشی افزایش 9.7 درصدی داشته است.
از ابتدای سال تا پایان آذرماه در مجموع 2 هزار و 759 تن مکمل دارویی به ارزش 309 میلیون و 284 هزار و 241 دلار وارد کشور شده است.
اقتصام**9132 ** 1559

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

احراز هویت در سامانه های بین بانکی اجرا می شود

بانک مرکزی اعلام کرد از روز یکشنبه ۵ بهمن ماه هیچ تراکنش بانکی بدون کد ملی یا شناسه ملی انجام نمی شود. این قانون بلافاصله در سامانه‌های بین بانکی و درون بانکی اجرا می شود.

 • 31

ادامه روند نزولی دلار

بانک مرکزی اروپا در پایان نشست خود اعلام کرد قرار نیست نرخ بهره تغییری پیدا کند. روند نزولی دلار برای سومین روز متوالی ادامه یافت.

 • 31

محدودیت های کرونایی در چین قیمت نفت را کاهش داد

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۶۱ سنت معادل ۱.۰۹ درصد افت به ۵۵ دلار و ۴۹ سنت رسید.

 • 14

تبیین چشم‌انداز همکاری مشترک صندوق قرض‌الحسنه شاهد و بانک رسالت

مدیرعامل صندوق قرض‌الحسنه شاهد، مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه رسالت، مدیرکل بنیاد شهید تهران بزرگ و جمعی از مدیران شاهد و بانک در نشست مشترکی پیرامون ارائه خدمات مطلوب و در خور شان ایثارگران گفتگو کردند.

 • 60

محرومیت‌های صادرکنندگان چک برگشتی در بانک رفاه کارگران اعلام شد

با اجرایی شدن قانون جدید صدور چک، بانک رفاه کارگران محرومیت های صادرکنندگان چک برگشتی را اعلام کرد.

 • 35

فعالیت مرکز نوآوری و توسعه تعاون برای تسهیل خدمات به تعاونگران

مدیرعامل بانک توسعه تعاون شکل‌گیری منتا (مرکز نوآوری و توسعه تعاون) را در راستای تسهیل خدمات به تعاون گران عنوان نمود.

 • 66

قیمت نفت به بالای ۵۶ دلار رسید

امید به افزایش حمایت مالی کرونایی با آمدن جو بایدن، کاهش تولید اوپک و پیش بینی کاهش ذخایر نفت خام آمریکا، قیمت نفت را به ۵۶.۳۴ دلار رساند.

 • 51

برنامه‌ریزی‌ برای تامین کالاهای اساسی ایام عید و ماه رمضان

معاون اول رییس جمهور بر لزوم تامین دارو و کالاهای اساسی مورد نیاز مردم به ویژه در ایام پایانی سال و شب عید تاکید کرد.

 • 53

شاخص بورس در آخرین روز هفته مثبت شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۳۳۲۳۰ واحدی معادل ۲.۸۹ درصد به یک میلیون و ۱۸۳ هزار و ۹۴۸ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۴۷۹ واحدی به ۱۸ هزار و ۱۰ واحد رسید.

 • 60

سرعت در انجام عملیات و ارتقاء کیفیت خدمات بانکی

مدیر امور شعبه مستقل تهران مرکزی بانک صنعت و معدن گفت: سرعت در انجام عملیات و ارتقاء کیفیت خدمات با رویکرد بانکداری شرکتی و دیجیتال عامل مهمی در جذب مشتریان جدید است.

 • 28

«وگردش» بانکی با تمرکز بر گردشگری

بانک گردشگری به‌عنوان یکی از بانک‌های نسبتا جوان در حوزه بانکداری کشور فعالیت خود را از سال ۱۳۸۹ با دریافت مجوز فعالیت از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران آغاز کرد.

 • 27

جایگاه بانک کشاورزی در تامین مالی بخش کشاورزی

مدیرعامل بانک کشاورزی گفت:۷۱ درصد اعتبارات پرداختی به بخش کشاورزی را بانک کشاورزی تامین می کند که این میزان پرداخت، اهمیت و جایگاه بانک کشاورزی را در تامین مالی این بخش به خوبی نشان می دهد.

 • 33

رییس سازمان بورس استعفا داد

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، برای دومین بار استعفای خود را به وزیر امور اقتصادی و دارایی ارائه کرد.

 • 45

شاخص کل بورس و فرابورس افزایشی شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۳۸۵ واحدی معادل ۰.۰۳ درصد به یک میلیون و ۱۵۰ هزار و ۶۱۰ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۹۴ واحدی به ۱۷ هزار و ۵۳۰ واحد رسید.

 • 45

مسابقات جذاب بانک ملی ایران در شبکه‌های اجتماعی

بانک ملی ایران در ادامه تعاملات خود با مخاطبان، مشتریان و کاربران فضای مجازی، دو مسابقه هیجان انگیز تازه را در شبکه اجتماعی اینستاگرام طراحی کرده است.

 • 35

مراحل ثبت، تائید و انتقال چک بر اساس طرح جدید بانک مرکزی

صادرکنندگان و دریافت‌کنندگان چک بنا بر اعلام بانک مرکزی از روز ۲۰ دی ۹۹ می‌توانند فرآیند ثبت، تائید و انتقال چک را در سامانه صیاد به‌صورت اختیاری انجام دهند.

 • 34

سقف فردی تسهیلات خرید و ساخت مسکن ایثارگران افزایش یافت

بانک مسکن در ابلاغیه‌ای از افزایش سقف تسهیلات فردی ساخت و خرید مسکن ایثارگران در سال جاری خبر داد.

 • 23

ساماندهی نیروی انسانی بانک‌های ادغامی

مدیرعامل بانک سپه با اشاره به پیچیدگی های فرآیند ادغام پنج بانک وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه، به تشریح اقدامات مهم این بانک در حوزه نیروی انسانی بانک‌های فوق پرداخت.

 • 31

یارانه ارزی باید در میانه مسیر تولید اختصاص یابد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت:‌ در صورت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به نهاده دامی یارانه باید در میانه مسیر تولید و به ۱۵۰ کشتارگاه فعال کشور که کار توزیع عمده گوشت را برعهده دارند، اختصاص یابد.

 • 53

افزایش سرمایه ۳۶۵ درصدی بانک ملی

بانک ملی ایران افزایش سرمایه ۳۶۵ درصدی را در برنامه دارد.

 • 32