۷ نکته درباره آرامکو، سودآورترین شرکت جهان

۷ نکته درباره آرامکو، سودآورترین شرکت جهان

شرکت ملی نفت عربستان سعودی که بانام سعودی آرامکو شناخته می‌شود، با تولید و فروش روزانه ۱۰ میلیون دلار بشکه نفت خام و همچنین گاز طبیعی در صدر فهرست شرکت‌هایی قرار گرفت که در نیمه اول سال ۲۰۱۷ میلادی بیشترین سهم از اقتصاد جهانی را به خود اختصاص داده بودند.

سه شنبه 26 شهریور 1398 ساعت 13:45

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از سرپوش 

یکی از بازیگران اصلی بازار نفت، آرامکو، شرکت ملی نفت عربستان سعودی است. درواقع قبل از اینکه امریکا میزان تولید نفتش را افزایش دهد و به اولین تولیدکننده نفت جهان تبدیل شود، عربستان به کمک آرامکو این نقش را بازی می‌کرد. حالا هم هر اتفاقی برای سودآورترین شرکت جهان رخ دهد، حتماً کل آن بازار به‌هم‌ریخته خواهد شد. به‌این‌ترتیب به گفته تحلیلگران بازار نفت، با حمله پهپادی‌ای که چند روز گذشته به عربستان صورت گرفت، قیمت نفت می‌تواند ۱۰ دلار در هر بشکه افزایش یابد.

بعدازاین اتفاق، رسانه‌های بین‌المللی اخبار و پیش‌بینی‌های مختلف از وضعیت آرامکو و تأثیر آن بر بازار نفت نوشتند. سی‌ان‌بی‌سی در گزارشی دراین‌باره نوشت: پس از حمله پهپادی به مرکز صنعت نفت عربستان سعودی، قیمت نفت می‌تواند به‌اندازه ۱۰ دلار در هر بشکه افزایش یابد. این حملات باعث شد عربستان تولید نفت خود را به نصف کاهش دهد.

با حمله ده هواپیمای بدون سرنشین به یک پالایشگاه در بقیق عربستان و میدان نفتی خریص، تولید ۵,۷ میلیون بشکه نفت در روز که ۵۰ درصد از میزان تولید نفت عربستان می‌شود، از دست رفت. اگرچه هنوز اطلاعاتی از میزان خسارت مشخص نیست، اما تحلیلگران بازار نفت به سی‌ان‌بی‌سی گفته‌اند که تأثیر آن روی قیمت نفت دورقمی خواهد بود. به گفته اندرو لیپو، رئیس شرکت مشاوران Lipow Oil، انتظار می‌رود وضعیت بازار در شامگاه روز یکشنبه ۵ تا ۱۰ دلار در هر بشکه افزایش یابد و قیمت بنزین هم ۱۲ تا ۲۵ سنت در هر گالن رشد کند. کارشناسان تحلیل‌های مختلفی از آینده بازار نفت دارند. به گفته برخی از آن‌ها، تأثیر این حادثه روی قیمت نفت بستگی به زمان تعمیر خسارات دارد. این موضوع می‌تواند ماه‌ها و هفته‌ها طول بکشد. با توجه به هزینه‌ها و پیش‌فرض تعطیلی تولید برای مدت سه هفته، گفته می‌شود امکان دارد، قیمت‌ها ۱۰ دلار در هر بشکه صعود کند.

امین ناصر، مدیرعامل آرامکو درباره حادثه گفته است: «هیچ‌کس در این حملات صدمه ندیده است و گروه‌های آتش‌نشانی اوضاع را تحت کنترل خود درآوردند. اقدامات برای بازگرداندن تولید در حال انجام است و در ۴۸ ساعت آینده پیشرفت‌های انجام‌شده اعلام خواهد شد.» به گفته کارشناسان اگر ماجرا همین‌طور ادامه پیدا کند، امکان دارد قیمت نفت حتی بیشتر از ده دلار در هر بشکه رشد کند. عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان روز شنبه اعلام کرد: «عربستان بخشی از خسارت تولید را از ذخایر خود برای مشتریان جبران خواهد کرد.» به گفته کارشناسان بازار نفت، باید چند روز سپری شود تا مشخص شود عربستان در پیشرفت بازیابی تولید چطور عمل کرده است، اما احتمالاً در همین مدت تأثیر ۳ تا ۵ دلاری در هر بشکه مشاهده خواهد شد.

 آرامکو چقدر می‌ارزد؟

شرکت ملی نفت عربستان سعودی که بانام سعودی آرامکو شناخته می‌شود، با تولید و فروش روزانه ۱۰ میلیون دلار بشکه نفت خام و همچنین گاز طبیعی در صدر فهرست شرکت‌هایی قرار گرفت که در نیمه اول سال ۲۰۱۷ میلادی بیشترین سهم از اقتصاد جهانی را به خود اختصاص داده بودند. این شرکت موفق شد در نیمه سال ۲۰۱۷ با کسب ۳۳,۸ میلیارد دلار در صدر فهرست سودآورترین شرکت‌های جهان بایستد. این شرکت مالک بالاترین حجم ذخایر نفتی جهان و بزرگ‌ترین میدان نفتی جهان است. آرامکو در سال ۱۹۳۳ میلادی فعالیت خود را به‌عنوان یک شرکت عربی-آمریکایی آغاز کرد اما در سال ۱۹۸۸ به‌حکم سلطنتی به شرکت عربی تغییر هویت داد. دفتر اصلی آرامکو اکنون در ظهران در استان شرقی عربستان سعودی قرار دارد.

 اولین مرد قدرتمند نفتی، آرامکویی است

سال ۹۵، مجله «نفت و گاز خاورمیانه»، فهرست سالانه قدرتمندترین افرادی را منتشر کرده که نفت و گاز منطقه را تحت کنترل خود دارند. البته باید به این لیست به دیده شک و تردید نگاه ‌شود، چراکه ناشر مجله، شرکت بین‌المللی ITP Publishing Group است که دفاتر اصلی‌اش در دوبی، لندن و بمبئی است و روابط خوبی با سیاستمداران کشورهای عربی دارد. اما بااین‌حال، اگر کمی اقرارش را کنار گذاشت، مشخص است که آرامکو و مدیرعاملش در صدر قدرتمندترین‌های بازار نفت قرار خواهند داشت. در صدر لیست ۲۰ نفره قدرتمندترین افراد در حوزه نفت و گاز، امین الناصر، رئیس و مدیرعامل آرامکو قرار دارد. امین ناصر چند سال گذشته جایگزین خالد الفالح، رئیس پیشین آرامکو شد و حالا شرکت ملی نفت عربستان سعودی را رهبری می‌کند. ناصر که پیش‌تر قائم‌مقام ارشد آرامکو بود از زمان به قدرت رسیدنش شاهد سقوط شدید قیمت نفت بوده است، اگرچه توانسته بر سر بعضی از قراردادها از نو مذاکره کند تا جلوی ضرر بیشتر را بگیرد.

 چرا خصوصی‌سازی در آرامکو به نتیجه نرسید؟

آرامکو، شرکت دولتی نفت عربستان سعودی سال ۲۰۱۶ با انتشار بیانیه‌ای تأیید کرده است که گزینه‌های مختلف برای فروش سهام این شرکت را بررسی می‌کند. در بیانیه این کمپانی اعلام‌شده بود: «آرامکو تأیید می‌کند که این شرکت گزینه‌های مختلف را برای مشارکت عموم در مالکیت شرکت موردبررسی قرارداده است. ازجمله این‌که سهام آرامکو را به‌صورت یک شرکت سهامی عام در بازار بورس عرضه کند، یا این‌که سهام بخشی از واحدهای وابسته به آرامکو مانند شرکت‌های پردازش مواد نفتی را در بازار سهام به فروش برساند.» یک سال بعد، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، از عربستان سعودی دعوت کرد که سهام شرکت نفتی آرامکو را در بازار بورس نیویورک عرضه کند. ترامپ در توییترش گفته بود برای آمریکا اهمیت زیادی دارد که سهام آرامکو برای اولین بار در ایالات‌متحده عرضه شود و او از «عرضه اولیه سهام» آرامکو در نیویورک سپاسگزار خواهد شد.

طی این مدت بسیاری از بازارهای بورس جهان برای برگزاری این رویداد رقابت کردند. ارزش مالی خصوصی‌سازی پنج‌درصدی شرکت آرامکو ممکن است به صد میلیون دلار برسد. البته درنهایت عرضه این سهام متوقف شد و رویترز در گزارشی علت لغو شدن عرضه عمومی سهام شرکت ملی نفت عربستان آرامکو را مخالفت شخص پادشاه و بیم او از لو رفتن جزئیات مالی این شرکت عظیم اعلام کرد. طبق گزارش‌ها پیش‌بینی می‌شد که ارزش شرکت آرامکو پس از عرضه عمومی ۵ درصد از سهام آن در بورس، چیزی حدود دو هزار میلیارد دلار تعیین شود.

 سهم آرامکو از بازار چقدر است؟

آرامکو، بزرگ‌ترین شرکت انرژی جهان است و تولید بیش از ده درصد نفت جهان را بر عهده دارد. تولید روزانه این شرکت ۱۰ میلیون بشکه برآورد شده است. طبق اطلاعات سایت آرامکو، این شرکت در سه بازار آسیا، اروپا و امریکای شمالی حضور پرقدرتی دارد. شرکت‌های تابعه آرامکو بازیگران اصلی انرژی در آسیا هستند و منبع اصلی نفت خام شش کشور مهم آسیا ازجمله هند، چین، ژاپن، کره جنوبی، تایوان و فیلیپین محسوب می‌شوند.

 آرامکو چه تولیداتی دارد؟

آرامکو تولید تجاری نفت خام را از سال ۱۹۳۸ شروع کرد. از آن زمان تا به الان نفت خام این کشور در سرتاسر جهان توزیع‌شده و به منبع اساسی تجارت عربستان سعودی تبدیل‌شده است. تجربه بیش از ۸۰ سال دسترسی به ذخایر نفتی و تولید کم‌هزینه باعث شده تقاضا برای نفت عربستان بیشتر شود. آرامکو پنج درجه مختلف نفت خام ازجمله نفت سنگین، نفت مدیوم، نفت سبک، نفت خیلی سبک و فوق‌العاده سبک دارد.

 بقیق، قلب آرامکو بود

حمله پهپادی به بقیق عربستان، درواقع حمله به قلب آرامکو بود. این مرکز به‌عنوان بزرگ‌ترین تأسیسات پالایش نفت این شرکت و بزرگ‌ترین کارخانه تثبیت نفت خام در جهان شناخته می‌شود. درواقع بخش مهمی از فعالیت‌هایی که در بقیق انجام می‌شود، ماده اولیه برای دیگر تأسیسات و پالایشگاه‌های دیگر آرامکو است. بقیق، مرکز اصلی پالایش نفت برای نفت خیلی سبک و فوق‌العاده سبک عربستان است.

 در نیمه اول ۲۰۱۹ چقدر درآمد داشته است؟

آرامکو برای اولین بار، نتایج مالی شش‌ماهه‌اش را منتشر کرده است. درآمد خالص این شرکت ۴۶,۹ میلیارد دلار برای نیمه اول سال ۲۰۱۹ بوده است که نسبت به ۵۳ میلیارد دلار مدت مشابه سال گذشته، با کاهش مواجه شده است. درآمد قبل از میزان بهره و مالیات، ۹۲.۵ میلیارد دلار بوده است. این در حالی است که سال گذشته این رقم ۱۰۱.۳ میلیارد دلار را ثبت کرده بود.

امین ناصر، مدیرعامل آرامکو اعلام کرد: علی‌رغم کاهش قیمت نفت در نیمه اول سال ۲۰۱۹، این شرکت همچنان با مدیریت هزینه و انضباط مالی توانست درآمد مناسبی به دست آورد.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

دادگاه عالی آلمان بخشی از برنامه بانک مرکزی اروپا را غیرقانونی اعلام کرد

دادگاه قانون اساسی آلمان با صدور حکمی بخش‌هایی از سیاست محرک پولی بانک مرکزی اروپا را مغایر با قوانین این کشور اعلام کرد.

 • 261

سقوط ۳۵ درصدی سود خالص توتال در سه ماهه اول ۲۰۲۰

به دنبال کاهش تقاضای نفت خام با شیوع ویروس کرونا و سقوط قیمت‌های نفت، سود خالص شرکت توتال در سه ماهه اول با سقوط سنگینی روبرو شد.

 • 93

خزانه‌داری آمریکا ۳ تریلیون دلار قرض می‌گیرد/ثبت یک رکورد جدید

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد در نظر در ۳ ماهه دوم امسال ۳ تریلیون دلار قرض کند. این بیشترین میزان در تاریخ آمریکا و بیش از ۵ برابر رکورد قبلی است.

 • 93

تجهیزات آزمایشگاهی ساخت ایران‌ در مسیر صادرات

یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با طراحی و ساخت تجهیزات آزمایشگاهی علاوه بر این که از خروج ارز از کشور جلوگیری کرده، با وارد شدن به کریدور صادرات به دنبال کسب بازارهای جهانی است.

 • 85

بورس و هراس از میلیونی شدن/ شستا به داد شاخص سهام رسید

شاخص کل بورس تهران امروز نتوانست از سد یک میلیون واحد عبور کند و به لطف معاملات نماد تازه‌وارد خود تنها ۱۴۶۶ واحد رشد کرد.

 • 113

مراحل ثبت نام پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بیمه سلامت ایران مراحل ثبت نام پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی برای ساکنین شهرهای بالای ٢٠ هزار نفر جمعیت را توضیح داد.

 • 108

قیمت سکه طرح جدید ۱۶ اردیبهشت ۹۹ به ۶ میلیون و۵۱۵ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ در معاملات بازار آزاد تهران به ۶ میلیون و ۵۱۵ هزار تومان رسید.

 • 110

افزایش شدید حجم نقدینگی بورس/دولت نظارت کند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از رئیس جمهور  و وزیر اقتصاد درخواست کرد مدیریت صحیحی بر بازار بورس صورت گیرد.

 • 92

جزییات قیمت رسمی انواع ارز/ نرخ یورو کاهش یافت

بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۳ ارز از جمله یورو کاهش، نرخ ۲۷ واحد پولی همانند پوند افزایش و نرخ دلار و ۶ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 91

آغاز پذیره‌نویسی سهام دولت از طریق بانک پاسارگاد

پذیره‌نویسی «واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF) واسطه گری مالی یکم» در بانک ‌پاسارگاد آغاز شد.

 • 107

بانک مرکزی گزارش داده است؛ ۱.۶ میلیارد دلار همچنان بلاتکلیف

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از ارائه گزارش بانک مرکزی درباره وضعیت ارز دولتی سال ۹۷ به مجلس و دیوان محاسبات خبر داد.

 • 101

جزییات دو مصوبه مهم شورای عالی بورس

وزیر اقتصاد از ممنوعیت صدور وکالت نامه برای مدیریت سهام عدالت و همچنین آماده سازی زیرساخت احراز هویت غیرحضوری خبر داد.

 • 87

حمایت بانک شهر از تولیدکنندگان داخلی با هدف تحقق عملی "جهش تولید

معاون اعتبارات بانک شهر از حمایت بانک شهر از تولیدکنندگان داخلی با هدف تحقق عملی "جهش تولید خبر داد.

 • 113

بودجه کرونایی صندوق بیمه بیکاری پرداخت نشد/ دو ماه و نیم گذشت

اگرچه سامانه بیمه بیکاری دوران کرونا از اسفند ماه فعال شده و طبق آخرین آمار حدود ۶۷۰ هزار نفر مشمول شده اند، اما از تخصیص ۵ هزار میلیارد تومان کمک دولت به صندوق بیمه بیکاری هنوز خبری نیست.

 • 126

شطرنج تاریخی در بورس تهران

دنیای‌اقتصاد-فاطمه اسماعیلی : ...

 • 93

تمام احراز هویت‌های دریافت کدبورسی از فردا غیرحضوری انجام می‌شود

وزیر اقتصاد گفت: طبق مصوبه شورایعالی بورس به دلیل ازدحام در دفاتر پیشخوان دولت، احراز هویت تمامی افرادی که می خواهند کد بورسی دریافت کنند، به صورت غیر حضوری و الکترونیکی انجام می‌شود.

 • 120

نصرالله: اقدام آلمان علیه حزب‌الله تحت فشار آمریکا و اسرائیل انجام شد

دبیرکل حزب‌الله سخنرانی امروز خود را با واکنش به تصمیم آلمان در تروریستی خواندن این جنبش آغاز کرد و گفت، این اقدام با فشارهای آمریکا و برای راضی کردن رژیم صهیونیستی انجام شد.

 • 106

پرداخت بیش از ۳۵هزار فقره وام کرونایی به خانوارهای در صف

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی از پرداخت بیش از ۳۵هزار فقره تسهیلات یک میلیون تومانی کرونا به یارانه بگیران در صف دریافت خبر داد.

 • 112

برنامه آموزشی بازرسان به شیوه آنلاین برگزار شد

برنامه آموزشی بازرسان به شیوه آنلاین در بانک توسعه تعاون برگزار شد.

 • 85

تسهیلات کمک معیشتی به آسیب دیدگان کرونا پرداخت می شود

تسهیلات کمک معیشتی با همکاری بانک قرض الحسنه رسالت و بنیاد مستضعفان به آسیب دیدگان کرونا پرداخت می شود.

 • 114