۵۸۰ میلیون دلار ارزش تجاری قزل آلای ایران

۵۸۰ میلیون دلار ارزش تجاری قزل آلای ایران

معاون سازمان شیلات ایران با بیان اینکه ۱۷۰ هزار تن قزل آلا به ارزش تجاری ۵۸۰ میلیون دلار در کشور تولید می شود، گفت: ۱۱ شرکت در واردات تخم چشم زده فعال هستند.

پنجشنبه 21 شهریور 1398 ساعت 19:32

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از مهر 

به گزارش خبرنگار مهر، حسین عبدالحی امروز در نشست خبری با اشاره به اینکه ایران براساس آمار فائو رتبه اول جهان را در تولید قزل آلا دارد، گفت: تمام ۳۲ استان کشور در این زمینه فعال هستند و در سال ۹۷ حدود ۱۷۰ هزار تن قزل آلا در کشور تولید شده که ۹۰ تا ۹۵ درصد آن در داخل مصرف می‌شود.

وی با اشاره به فعالیت ۶ هزار و ۵۰۰ واحد پرورش قزل آلا در کشور اضافه کرد: این صنعت فقط برای ۲۷ هزار نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرده ضمن اینکه بیش از ۲۰۰ میلیون دلار ارزش تولید و ۵۸۰ میلیون دلار، ارزش تجاری آن است.

معاون آبزی پروری سازمان شیلات در ادامه با اشاره به واردات کشت تخم چشم زده ماهی قزل آلا به کشور اظهار داشت: ۱۸ شرکت تقاضای واردات داشتند که از این تعداد ۱۱ شرکت سال گذشته و سال ماقبل آن اقدام به واردات کردند.

عبدالحی با اشاره به اینکه در بین شرکت‌های تولید کننده تخم چشم زده ماهی قزل آلا در جهان برخی از شرکت‌ها تولید کنندگان بزرگ‌تر و شاخص تری هستند، تصریح کرد: در بحث ارزی براساس دستورالعمل بانک مرکزی، شرکت‌های متقاضی واردات به میزان متوسط واردات سالهای ۹۵ و ۹۶ می‌توانند وارد کنند و کارت بازرگانی را باید قبل از اسفند ۹۶ داشته باشند.

وی ادامه داد: برای شرکت‌های قدیمی اگر یک سال سابقه داشته باشند یک میلیون دلار و اگر دو سال سابقه داشته باشند، دو میلیون دلار می‌تواند واردات انجام دهند.

معاون سازمان شیلات خاطرنشان کرد: ما در سال ۹۵ به مدت یک ماه، سال ۹۶، ۴۵ روز و سال ۹۷ به مدت دو ماه واردات تخم چشم زده را ممنوع کردیم. چرا که در این مدت، اوج تولید داخلی بود که این اقدام ما با انتقاد زیادی از سوی تولید کنندگان قزل آلا مواجه شد.

وی با اشاره به اینکه تخم چشم زده به عنوان نهاده بخش تولیدی قزل آلا مورد استفاده قرار می‌گیرد، اضافه کرد: در کشور تخم چشم زده تولید می‌شود اما راندمان سازمان دهی و رشد آنها به اندازه وارداتی‌ها نیست و ما شروع کردیم روی این مسائل کار می‌کنیم.

به گفته این مقام مسئول بزرگترین مشکل تخم چشم زده‌های داخلی عدم رقابت با نمونه‌های خارجی در طول دوره رشد است.

عبدالحی در بخش دیگری از سخنان خود درباره احتمال بیوتروریسم بودن بیماری‌های آبزیان در کشور گفت: یکی از عمده خسارت‌های آبزی پروری بحث بیماری است. به عنوان مثال بیماری لکه سفید میگو به تولید این محصول خسارت می‌زند و این مسئله در همه جای دنیا وجود دارد. الان در نقاط مختلف دنیا، بیماری‌های مختلف اثرات خود را می‌گذارد. درباره اینکه آیا این بیماری‌ها بیوتروریسم است یا خیر، سازمان دامپزشکی و وزارت اطلاعات باید رسماً اعلام کند چرا که نیاز به بررسی و کنترل‌های دقیق دارد. اما مثلاً کشور صهیونیست قبلاً اعلام می‌کرد که بیماری ویروسی ندارد اما الان با این بیماری‌ها درگیر است.

وی با اشاره به اینکه واردات تخم چشم زده در صورتی می‌تواند کاملاً ممنوع شود که تولید کنندگان داخلی نیاز داخل را به طور کامل تأمین کنند و کیفیت آن را نیز تضمین نمایند، ادامه داد: ایران در زمینه تولیدات آبزی پروری رتبه ۱۹ جهان، قزل آلا رتبه یک، میگو رتبه‌ای بین ۱۲ و ۱۳ و ماهیان خاوریاری با رتبه سه قرار دارد که این آمار براساس اعلام فائو است. بنابراین ما الان جایگاه خوبی داریم.

معاون سازمان شیلات ایران درباره اینکه آیا از اعتباراتی که به بخش تحقیقات شیلات تخصیص داده شده، راضی هستید؟ گفت: شروع خوبی بوده است.

علت اختلاف آمار گمرک با سازمان دامپزشکی

عیسی گلشاهی، مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات نیز در این نشست در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر درباره تناقض آماری گمرک و سازمان دامپزشکی درباره میزان واردات تخم چشم زده در سال گذشته گفت: براساس آخرین اعلام سازمان دامپزشکی ۲۵۸ میلیون عدد تخم چشم زده به ارزش ۵.۷ میلیون دلار وارد کشور شده است. گمرک هیچگاه میزان واردات را به صورت تعداد اعلام نمی‌کند گمرک وزن اعلام می‌کند و وزن را به راحتی نمی‌توان به عدد تبدیل کرد چرا که محموله‌هایی که وارد گمرک می‌شود حاوی مواد نگهدارنده هستند.

وی اضافه کرد: بنابراین وزنی که از سوی گمرک اعلام شده وزن ناخالص ورود کالا بوده و ما باید این عدد را بررسی کنیم تا به وزن خالص دست یابیم که فکر می‌کنم در نهایت به یک تلورانس معمول و منطقی با رقم اعلام شده از سوی سازمان دامپزشکی دست یابیم.

به گفته گلشاهی براساس آمار گمرک در سال ۹۶ حدود ۱۹ تن تخم چشم زده و در ۹۷ حدود ۲۹ از این کالا وارد کشور شده است.

کد خبر 4711071
زهرا مهدوی

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

طرح فروش اقساطی سهام در بازار سرمایه

مدیرعامل بورس تهران با بیان اینکه بازار سرمایه تنش‌ها را پشت سر گذاشت، درباره فروش اقساطی برخی از سهام در بازار سرمایه گفت: این برنامه برای فروش دارایی‌های دولت مطرح شده است.

 • 22

ساخت، تجهیز و توسعه بیمارستانها، مراکز درمانی و پایگاههای اورژانس

بانک رفاه به منزله بانک سلامت محور، در ساخت، تجهیز و توسعه بیمارستان ها، مراکز درمانی و پایگاه های اورژانس، در حیطه مسئولیت های اجتماعی، نقش بسزایی داشته است.

 • 24

ارکان برنامه راهبردی و مدل کسب و کار اگزیم بانک دیجیتال

بانک توسعه صادرات ایران استراتژی های متناسب با اهداف اگزیم بانک دیجیتال را در قالب برنامه توسعه بانکداری دیجیتال با رویکرد نوآوری باز و با همکاری شرکت های دانش بنیان را دردست اجرا دارد.

 • 24

۹۰ میلیارد دلار اندازه بازار اسباب‌بازی جهان

پژوهش‌های متعدد شاخص‌های مختلفی را برای انتخاب یک اسباب‌بازی خوب بیان کرده‌اند که در این گزارش به چند شاخص برای انتخاب اسباب‌بازی اشاره می‌شود.

 • 33

دعوت به شرکت در مراسم تشییع سردار سلیمانی

مدیرعامل بانک سپه همه همکاران خود در بانک سپه و بانک‌های ادغامی را به شرکت پرشور در مراسم تشییع و وداع با سردار محبوب اسلام دعوت کرد.

 • 12

راه‌اندازی سرویس دریافت رمز پویا از طریق پیامک

بانک مرکزی اعلام کرد جهت تسهیل استفاده از رمز دوم پویا، امکان دریافت این رمز از طریق پیامک را برای کاربران بانکی فراهم کرده است.

 • 14

راه‌اندازی سرویس دریافت رمز پویا از طریق پیامک

بانک مرکزی اعلام کرد از سه‌شنبه این امکان فراهم می‌شود تا مشتریان بانکی‌ در زمان خریدهای اینترنتی، درخواست خود را برای دریافت پیامکی رمز پویا به بانک صادرکننده کارت خود ارسال کنند.

 • 51

انتصاب اعضای هیات عامل بانک صنعت ومعدن درراستای اجرا حاکمیت شرکتی

دو تن از اعضای هیات عامل بانک صنعت و معدن در راستای اجرای حاکمیت شرکتی با احکامی از سوی مدیرعامل این بانک منصوب شدند.

 • 52

اعلام اسامی شعب کشیک بانک کارآفرین در شهر تهران در روز دوشنبه ۱۶

شعب کشیک بانک کارآفرین در شهر تهران، در روز دوشنبه ۱۶ دی ماه آماده خدمت‌رسانی به مشتریان هستند.

 • 96

قیمت سکه طرح جدید ۱۵ دی ۹۸ به ۴ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز یکشنبه ۱۵ دی ۹۸ در معاملات بازار آزاد تهران به ۴ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان رسید.

 • 19

دعوت چقازردی به شرکت همکاران درمراسم تشییع ووداع باسردار سلیمانی

مدیرعامل بانک سپه همه همکاران خود در این بانک و بانکهای ادغامی را به حضور پر شور در مراسم تشییع و وداع با پیکر سردار رشید اسلام سپهبد قاسم سلیمانی و دیگر هم رزمان آن شهید دعوت کرد.

 • 13

حضور مدیرعامل و عضو هیئت مدیره بانک سپه در منزل شهید زمانی نیا

مدیرعامل و عضو هیئت مدیره بانک سپه با حضور در منزل پاسدار شهید مدافع حرم وحید زمانی نیا، همراه و همرزم سردار  شهید قاسم سلیمانی، شهادت وی را  به خانواده اش تبریک و تسلیت گفتند.

 • 13

تقاضای القایی منجر به چالش‌اقتصادی در نظام‌ بیمه ای می‌شود

مدیرکل بیمه سلامت استان تهران گفت: پدیده تقاضای القایی یکی از چالش‌های نظام سلامت همه کشورها است که باعث افزایش سهم مردم از هزینه‌های سلامت می‌شود.

 • 41

حقوقی‌های بورس ۴ هزار میلیارد تومان از سهام حقیقی‌ها را خریدند

مدیر نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس، از خرید ۴هزارمیلیارد تومان سهام متعلق به سهامداران حقیقی از سوی شرکت‌های حقوقی خبر داد و گفت:صندوق‌های«تثبیت بازار»و«توسعه بازار» پای کار آمدند.

 • 44

هموارسازی محیط کسب و کار با تسهیلات مضاربه بانک ملی ایران

تسهیلات مضاربه بانک ملی ایران فرصتی ارزشمند برای اشخاص حقیقی و حقوقی است تا سرمایه مورد نیاز خود را جهت توسعه و رونق کسب و کار و تجارت شان تامین کنند.

 • 50

رونمایی از نمایشگر قدرتمند بازی‌های ویدئویی

یک شرکت تجاری از عرضه نمایشگری جدید و قدرتمند برای اجرای بازی‌های ویدئویی با نرخ تازه سازی صفحه ۲۴۰ هرتز خبر داده است.

 • 14

افزایش پوشش بیمه‌ای با همکاری و تدبیر پزشکان محقق می‌شود

مشاور سازمان بیمه سلامت ایران گفت: در شرایط اقتصادی موجود، افزایش پوشش بیمه ای با همکاری و تدبیر پزشکان محقق می‌شود.

 • 45

کاهش حقوق تیم کوک به علت ضعف عملکرد اپل

حقوق دریافتی تیم کوک مدیرعامل اپل در سال جاری میلادی در مقایسه با سال ۲۰۱۸ کاهش می‌یابد و علت این امر کاهش درآمد اپل است.

 • 15

کارت هایتان را به راحتی در اپلیکیشن ۶۰ اضافه کنید

مشتریان بانک ملی ایران می توانند به راحتی کارت های بانکی خود را در سامانه رمز یکبار مصرف حذف یا اضافه کنند.

 • 40

قیمت دلار کاهش یافت/نرخ به ۱۳۳۳۰ تومان رسید

قیمت دلار آمریکا(اسکناس)، امروز یکشنبه ۱۵ دی ۹۸ در صرافی‌های بانکی با ۵۰ تومان کاهش نسبت به دیروز به ۱۳۳۳۰ تومان رسید.

 • 38