۴ روش جبران کسری بودجه برای کنترل تورم

۴ روش جبران کسری بودجه برای کنترل تورم

برای کسری بودجه و در واقع کنترل تورم ۴ روش استقراض بانک مرکزی، انتشار اوراق قرضه و استقراض از مردم، ‌ تامین منابع مالی خارجی و صرفه جویی در هزینه‌ها امکان پذیر است.

سه شنبه 20 آبان 1399 ساعت 9:40

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

یکی از اساتید دانشگاه شهید بهشتی معتقد است: اگر بتوانیم روند کنونی در بازار ارز را ادامه دهیم و دسترسی به منابع ارزی خارج از کشور ما باز و به عبارتی کسری بودجه دولت کمتر شود، کاهش نرخ تورم و تحقق هدفگذاری ۲۲ درصدی تورم در سال آینده امکان پذیر خواهد بود.

مصطفی صفاری در گفت‌وگو با ایبِنا با بیان اینکه کاهش نرخ ارز و ثبات آن در یک محدوده قیمتی، ‌ از نوسان قیمت ها و افزایش بیشتر جلوگیری خواهد کرد، ‌ تصریح کرد: متوسط تورم در ۱۸ سال گذشته ۱۹.۸ درصد بوده که اگر به ۲۲ درصد هم برسد باز هم بالاتر از متوسط بلندمدت است؛ در نتیجه فقط کافی است لنگرهای پولی را بیاندازیم و جلوی رشد نقدینگی را بگیریم و کسری بودجه دولت را جبران کنیم.

وی ادامه داد: برای کسری بودجه و در واقع کنترل تورم ۴ روش استقراض بانک مرکزی، انتشار اوراق قرضه و استقراض از مردم، ‌ تامین منابع مالی خارجی و صرفه جویی در هزینه ها امکان پذیر است. این ۴ روش باید اجرایی شود تا در نهایت به کنترل تورم برسیم. جدا از این مسیرها، ‌ اگر گشایشی در روابط بین ‌المللی شکل بگیرد و ارزهای بلوکه شده در خارج از کشور آزاد شود دولت می‌تواند با دستور رهبر معظم انقلاب از صندوق توسعه ملی استقراض کند تا بخشی از کسری بودجه جبران شود.

این کارشناس مسائل اقتصادی تاکید کرد: به دلیل افت شدید درآمدهای نفتی، دولت مجبور به این استقراض است اما به طور کلی اصلی ترین سیاست کنترل تورم، کنترل حجم نقدینگی است.

صفاری همچنین با اشاره به روند کاهشی نرخ ارز در روزهای اخیر گفت: به نظر می‌رسد نرخ دلار ثبات پیدا کرده چون رشد قیمتی بسیار بالا بود. به گفته وی، به نظر می‌رسد اقتصاد کشش ندارد مگر اینکه دوباره حجم نقدینگی بالا برود، در غیر اینصورت دلار در نرخ های فعلی ثابت می‌ماند.

استاد دانشگاه شهید بهشتی اظهار کرد: با پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و حداقل با زمزمه بازگشت به برجام و به دنبال آن آزادسازی بخشی از منابع ارزی، ریسک ما کمتر خواهد بود و احتمال چالش و مشکلات در اقتصاد نیز کاهش می‌یابد. این در حالی است که ترامپ سیاست فشار حداکثری را دنبال می کرد و شرایط اقتصاد ایران متاثر از آن شده بود.

صفاری با اشاره به ارتباط نرخ تورم و رشد قیمتی دلار، ‌ گفت:‌ کسری بودجه دولت یکی از عوامل اساسی است که باعث شد امسال پایه پولی و حجم پول افزایش یابد به نحوی که براساس آمارهای رسمی، بیش از ۳۳ درصد افزایش حجم پول داشته‌ایم. در نتیجه با ۴۰ درصد تورم انتظار رشد ۴۰ درصدی قیمت ارز نیز انتظار معقولی است چرا که رقابت پذیری ما باید حفظ شود. نرخ ارز قرار نیست سرکوب شود و به سود واردات تمام شود.

وی ادامه داد: البته شوک‌های سیاسی مانند انتخابات آمریکا بعضا نرخ ارز را بیش از اینها بالا برد که معلوم بود کوتاه مدت و غیرواقعی است. در نتیجه، اینکه به اندازه رشد حجم نقدینگی اجازه دهیم نرخ ارز هم بالا برود سیاست درستی است که همه دنیا نیز همین سیاست را در پیش می‌گیرند و قرار نیست بازار داخل را تقدیم به کالاهای وارداتی کنیم. رشد پایه پولی باعث شده عملا ارزش پول ملی کاهش یابد و این کاهش باید در دلار هم مشاهده شود.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

سود سهام عدالت سال ۹۸ چگونه پرداخت می‌شود؟

رئیس سازمان بورس گفت: امسال سود سال ۹۸ سهام عدالت افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند به همان روش سهام‌داران مستقیم سهام عدالت و توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی واریز می‌شود.

 • 21

تلاش برای آزادسازی منابع بلوکه شده ایران

تلاش بانک مرکزی همسو با دستگاه دیپلماسی کشور ادامه دارد و به زودی شاهد آزادسازی منابع مالی ایران در برخی کشورها خواهیم بود.

 • 49

اخذ مالیات از حساب‌های بانکی در راستای مبارزه با پولشویی

مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران اخذ مالیات از حساب‌های بانکی را در راستای مبارزه با پولشویی عنوان کرد.

 • 44

ارسال کمک‌های گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری به مناطق محروم

گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری در راستای ایفای مسئولیت‌های اجتماعی، یک بار دیگر در راستای فرامین مقام معظم رهبری مبنی بر توزیع کمک‌های مومنانه، بسته‌های معیشتی را روانه مناطق محروم کرد.

 • 45

امکان ارائه خدمات جدیدچک درسامانه بانکداری مجازی بانک توسعه تعاون

زنجیره خدمات بانکداری مدرن بانک توسعه تعاون با فراهم آمدن امکان ثبت و تائید چک های صیادی در سامانه بانکداری مجازی تکمیل شد.

 • 47

اعلام برنده دومین مرحله قرعه کشی هفتگی جشنواره «رفاه ملی»

برنده دومین مرحله قرعه کشی هفتگی جشنواره «رفاه ملی» بانک ملی ایران با جایزه ویژه خودرو برلیانس مشخص شد.

 • 32

شاخص کل بورس به کانال یک میلیون و ۱۹۳ هزار واحد رسید

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۱۱ هزار و ۸۵۵ واحدی معادل ۰.۹۸ درصد به یک میلیون و ۱۹۳ هزار و ۹۷۶ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۱۳۰ واحدی به ۱۶ هزار و ۹۸۶ واحد رسید.

 • 19

تأثیر نظارت مستمر بر برنامه‌های عملیاتی

مدیرعامل پست‌بانک ایران با اشاره به اجرای موفق برنامه عملیاتی بانک در سال گذشته و دستیابی به سود ۱۳۹۸ میلیارد تومانی گفت: در سال جاری برنامه‌های عملیاتی را از نظر کمی و کیفی توسعه دادیم.

 • 56

تقدیر دکترشیری از اعضای هیات مدیره،معاونین،مشاوران ومدیران بانک

به مناسبت میلاد حضرت علی (ع) دکتر شیری از زحمات و تلاشهای اعضای هیات مدیره، معاونین، مدیران امور، مشاوران و روسای ادارات کل ستادی و مناطق تهران با رعایت پروتکلهای بهداشتی، تقدیر به عمل آورد.

 • 57

اعطای۳۹۰۰میلیاردریال تسهیلات به صادرکنندگان تا پایان سال

رئیس شعبه کرمان بانک توسعه صادرات ایران، از هدف گذاری برای عبور از اعطای ۳۹۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به صادرکنندگان تا پایان سال خبر داد.

 • 58

افزایش بیش از ۳۷ درصدی جذب سپرده بانک تجارت

بانک تجارت از افزایش بیش از ۳۷ درصدی جذب سپرده‌های ریالی در مقطع پایان آذرماه سال جاری نسبت به پایان اسفندماه سال ۱۳۹۸ خبر داد.

 • 60

واریز به خزانه کل کشور از درآمدهای بیمه‌ شخص‌ثالث

نمایندگان مجلس تعیین کردند که مبلغی از درآمدهای ناشی از حق بیمه شخص ثالث شرکت‌های بیمه‌ای به خزانه کل کشور واریز شود.

 • 49

دیدار مدیرعامل بانک رفاه کارگران با وزیر صنعت، معدن و تجارت

اسماعیل لله گانی مدیرعامل بانک رفاه کارگران با علیرضا رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت در دفتر وزیر دیدار و در خصوص موضوعات مختلف کاری به گفت و گو پرداختند.

 • 56

پیام تبریک مدیرعامل بانک رفاه کارگران به مناسبت ولادت حضرت علی(ع)

مدیر عامل بانک رفاه کارگران در پیامی، سالروز ولادت با سعادت حضرت علی(ع) و روز پدر را تبریک گفت.

 • 49

پیام مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت ولادت حضرت علی(ع)

مدیرعامل بانک صنعت و معدن، به مناسبت فرارسیدن ۱۳ رجب سالروز ولادت حضرت علی علیه السلام و روز پدر پیام تبریکی صادر نمود.

 • 89

افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون تصویب شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ با افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون موافقت کردند.

 • 96

گزارش تسهیلات اعطایی بانک رفاه کارگران در ده ماهه نخست سال

گزارش تسهیلات اعطایی بانک رفاه در ده ماهه نخست سال در بخش های مختلف اقتصادی، بنگاه‌های کوچک و متوسط، ضمانتنامه های صادره ریالی، قرض الحسنه ازدواج و تهیه جهیزیه، اشتغالزایی و اشتغال اعلام شد.

 • 75

کاهش ۵ هزار واحدی شاخص بورس در بازار سهام امروز

بازار سهام امروز با کاهش ۵ هزار و ۹۱۵ واحدی شاخص کل بورس معادل ۰.۴۹ درصد به یک میلیون و ۲۰۵ هزار و ۷۲۷ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۱۰۵ واحدی به ۱۷ هزار و ۱۱۵ واحد رسید.

 • 68

سامانه بانکداری مجازی بانک توسعه تعاون مشکل کاربران IOSرا رفع کرد

سامانه بانکداری مجازی بانک توسعه تعاون علاوه بر ارائه طیف وسیعی از خدمات بانکداری مدرن، امکان استفاده بدون محدودیت برای کاربران ios را فراهم کرده است.

 • 79

تداوم حمایت بانک تجارت از تولید کالای ایرانی در سال جهش تولید

تفاهم‌نامه سه جانبه همکاری بانک تجارت، شرکت پاکشوما و سازمان بازنشستگی نیروهای مسلح امضا شد.

 • 65