۱۰ کشور برتر کدامند؟

۱۰ کشور برتر کدامند؟

سید پیمان حقیقت طلب /پژوهشگر اقتصادی انجمن دیاران در کشور ما خروج دانشجویان از ایران پدیده‌ای منفی قلمداد می‌شود و به فرار مغزها موسوم است. اما ایران در فرستادن دانشجویان بین‌المللی جزو ۱۰ کشور اول جهان قرار ندارد و برخی از کشورهای منطقه خاورمیانه و آسیای مرکزی جزو این ۱۰ کشور قرار دارند. بزرگ‌ترین فرستندگان دانشجویان بین‌المللی در جهان چه کشورهایی هستند؟ گردش مالی تحصیل این دانشجویان در سایر کشورها چه مقدار است و چه کشورهایی در حال استفاده از بازار پررونق دانشجویان بین‌المللی هستند؟

سه شنبه 26 شهریور 1398 ساعت 2:1

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

10 کشور برتر کدامند؟

برای شناخت بازار تقاضای دانشجویان بین‌المللی می‌توان به آمارهای یونسکو مراجعه کرد. طبق آخرین آمار یونسکو که مربوط به سال ۲۰۱۶ است، چین و هند به‌عنوان پرجمعیت‌ترین کشورهای جهان و همچنین کشورهایی که بیشترین نرخ رشد اقتصادی را تجربه می‌کنند و جمعیت قابل توجهی از مردمانشان از زیر خط فقر عبور کرده‌اند، بیشترین تعداد دانشجویان بین‌المللی را به سایر کشورها ارسال می‌کنند. در جدول، لیست ۱۰ کشور برتر فرستنده دانشجویان بین‌المللی و سهم آنها در این بازار را مشاهده می‌کنید. اما جذاب‌ترین بخش‌موضوع، درآمد کشورهای پیشرو در این بازار از جذب دانشجویان بین‌المللی است که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌شود. براساس اطلاعات منتشر شده در سایت NAFSA در سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۷، دانشجویان بین‌المللی ۳۹ میلیارد دلار به اقتصاد آمریکا کمک و از ۴۵۵۶۲۲ شغل حمایت کردند. در واقع برای هر ۷ دانشجوی بین‌المللی که ثبت‌نام می‌شوند، سه شغل در ایالات‌متحده ایجاد می‌شود. در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ حدود دو سوم دانشجویان بین‌المللی حاضر در آمریکا بیشتر هزینه‌های تحصیل خود را از منابعی خارج از ایالات‌متحده دریافت می‌کردند.

در سال ۲۰۱۷، انگلستان ۳۴/ ۲۰ میلیارد پوند از طریق تحصیل دانشجویان بین‌المللی کسب درآمد کرده است. در استرالیا درآمد ایجاد شده از طریق دانشجویان بین‌المللی، سومین منبع درآمد خارجی کشور پس از صادرات سنگ‌آهن و زغال‌سنگ است که مقدار آن در سال ۲۰۱۷، ۳۲ میلیارد دلار استرالیا بوده است. این میزان درآمد در سال ۲۰۱۸ به ۹/ ۳۴ میلیارد دلار استرالیا رسیده است و از ۲۴۰ هزار شغل تمام وقت حمایت کرده است. آلمان و فرانسه هر کدام تقریبا ۵/ ۱۴ میلیارد دلار از این طریق کسب درآمد می‌کنند. همچنین روسیه در سال ۲۰۱۷، ۸۴ میلیارد روبل معادل ۴/ ۱ میلیارد دلار صادرات خدمات آموزشی داشته است. کانادا ۵/ ۱۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ به واسطه حضور دانشجویان بین‌المللی کسب درآمد کرده است و این دانشجویان موجب ایجاد ۱۶۸۸۶۰ شغل در این کشور شده‌اند.  اما فقط کشورهای توسعه‌یافته نیستند که در بازار دانشجویان بین‌المللی در حال کسب سود و درآمدند. با تغییرات ایجاد شده در بازار دانشجویان بین‌المللی در دهه اخیر و افزایش میل به تحصیل دانشجویان کشورهای در حال توسعه در کشورهایی با فرهنگ نزدیک‌تر به خودشان بعضی از کشورهای در حال توسعه هم به جرگه بازیگران سمت عرضه بازار تبدیل شده‌اند. یکی از این کشورها مالزی است.

در مالزی بخش آموزش عالی سالانه در حدود ۵/ ۴ میلیارد رینگیت (معادل یک میلیارد و ۷۳ میلیون دلار) از درآمدهای مالزی را تشکیل می‌دهد. این کشور همچنین با افزایش تعداد دانشجویان خارجی تا مرز ۲۰۰ هزار نفر تا دو سال دیگر (۲۰۱۸) در حدود ۱۰ میلیارد رینگیت (معادل ۲/ ۳ میلیارد دلار) خلق ارزش خواهد کرد. مالزی در جذب دانشجوی بین‌المللی رتبه دهم جهان را به خود اختصاص داده است. برندی که مالزی برای آن بسیار تلاش کرده، برند بهترین کشور برای تحصیل دانشجویان مسلمان سراسر جهان بوده است. برندی که توانسته با آن به جذب بسیاری از دانشجویان مسلمان از اقصی‌نقاط جهان بپردازد. لزوم توجه به نقاط قوت ایران و جذابیت‌های ممکن آن برای دانشجویان سایر کشورهای جهان (کشوری فارسی‌زبان و شیعه مذهب، مهد یکی از کهن‌ترین تمدن‌های جهان، کشوری با تنوع قومیتی بسیار بالا،‌ پایتخت بالقوه ادبیات و مطالعات عرفانی در جهان و...) می‌تواند در آینده‌ای نزدیک جذب دانشجویان بین‌المللی را به یکی از ممرهای درآمد ارزی در کشور تبدیل کند و ایران را به جرگه پرسود طرف تقاضای دانشجویان بین‌المللی اضافه کند.

23 (8)

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

کسری تجاری آمریکا در ماه آگوست رکورد زد

کسری تجاری کالای آمریکا در ماه آگوست ۳.۵ درصد جهش کرد و به رکورد ۸۲.۹ میلیارد دلار رسید که این نشان‌دهنده بازگشت کُند صادرات این کشور است که می‌تواند بر ریکاوری اقتصادی آمریکا سنگینی کند.

 • 10

ارائه گزارش وضعیت تخصیص ارز کالاهای اساسی به معاون اول

گزارش آخرین وضعیت ثبت سفارش کالاهای اساسی و میزان تخصیص و تامین ارز مورد نیاز، در جلسه بررسی نحوه تامین کالاهای اساسی و دارو به معاون اول رییس جمهور ارائه شد.

 • 10

بانک پارسیان محصول جدید خود تحت عنوان "معین کارت " را عرضه کرد

در راستای تحقق مسئولیت اجتماعی، جذب کمک هـای مردمی بـه نفـع سازمــان هـای خیریـه و تکمیل زنجیره ارزش خدمات بانک پارسیان با مشارکت شرکت تاپ و سازمان زندان ها، نسبت به ارایه محصول جدید خود اقدام کرد.

 • 20

صدور مجوز افزایش سرمایه ۱۱۶ شرکت در ۶ ماه

سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد: در طی ۶ ماهه ابتدای سال ۹۹ مجوز انجام افزایش سرمایه ۱۶۶ شرکت را صادر کرده است.

 • 16

افزایش ۱۰۴۷۲ واحدی شاخص بورس

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری بعد از چند روز ریزش و نوسان شدید بالاخره با رشد بیش از ۱۰۴۰۰ واحدی به یک میلیون و ۵۰۳ هزار و ۴۱۳ واحد رسید تا سهامداران بعد از مدت‌ها اندکی امیدوار شوند.

 • 13

رفع تعهد ارزی صادرکنندگان سراسر کشور توسط بانک توسعه صادرات

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران از ارائه خدمت رفع تعهد ارزی به تمامی صادرکنندگان خبر داد و گفت: ارائه خدمت رفع تعهد ارزی منحصر به مشتریان بانک نیست.

 • 12

پذیرش دو کالا در بازار فرعی بورس کالا

بورس کالا با صدور اطلاعیه‌ای از پذیرش کالای دوده صنعتی و ظروف پلی پروپیلن دو شرکت در بازار فرعی خبر داد.

 • 11

ثبت تراز مثبت ۵۰ درصدی بانک تجارت در شهریور ماه

بانک تجارت با انتشار یک گزارش شفاف‌سازی مالی اعلام کرد در پایان شهریورماه سال جاری تراز مثبت ۵۰ درصد را به ثبت رسانده است.

 • 13

حضور مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در رویداد فیناپ

مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در سیزدهمین رویداد فیناپ با موضوع احراز هویت دیجیتال، به‌عنوان یکی از اعضای پنل گفت‌وگو حضور می‌یابد.

 • 13

اعلام زمان گشایش نماد دو شرکت سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای زمان گشایش نماد دو شرکت سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت را اعلام کرد.

 • 12

موافقت مجلس با اصلاح طرح واگذاری سهام مازاد بانک رفاه کارگران

نمایندگان مردم در خانه ملت با اصلاح طرح مربوط به واگذاری سهام مازاد بانک رفاه کارگران موافقت کردند.

 • 14

تلاش مجموعه بانک قرض‌الحسنه مهر ایران قابل تقدیر است

مجموعه بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با تلاش‌های جدی خود ارقامی شایسته تشکر را برای سهامداران به ارمغان آوردند.

 • 20

سه طرح منتخب سومین رویداد استارت آپی بانک کشاورزی معرفی شدند

آیین اختتامیه سومین رویداد استارت آپی و دومین جشنواره FintechFarm بانک کشاورزی روز هشتم مهرماه با پخش زنده روند داوری نهایی برگزار و در آن ۳ طرح منتخب نهایی، معرفی شدند.

 • 13

حمایت از فین تک‌های مالی و کشاورزی برای تکمیل زنجیره خدمات بانکی

مدیرعامل بانک کشاورزی بر اهمیت فین تک‌ها در عرصه هوشمندسازی و ارتقای فناوری در بخش کشاورزی و بخش مالی و نیز تمرکز بر توسعه کسب و کارها و استارتاپ‌ها در تکمیل زنجیره خدمات بانکی تاکید کرد.

 • 10

ایفای ۷۰ درصدی تعهد ارزی بیش از ۶۵ درصد مشتریان بانک توسعه صادرات

۶۵ درصد مشتریان این بانک بالغ بر ۷۰ درصد تعهد صادراتی خود را ایفا کرده، ضمن اینکه نیمی از این تعداد، ۱۰۰ درصد ارز صادراتی خود را به چرخه اقتصادی کشور بازگردانده اند.

 • 10

راه‌حل برون‌رفت از جنگ اقتصادی مدیریت علمی و عمل گرایی است

مدیرعامل پست‌ بانک‌ ایران تاکید کرد: راه‌حل برون رفت پیروزمندانه از جنگ اقتصادی در مدیریت علمی، تخصصی و اتخاذ راهبرد عمل‌گرایی است.

 • 12

اعلام سقف تراکنش‌های غیرحضوری برای مشتریان زیر ۱۸ سال

بانک ملی ایران اعلام کرد که سقف تراکنش‌های غیرحضوری برداشت از حساب را برای مشتریان زیر ۱۸ سال محدود کرده است.

 • 17

شفاف‌سازی تراز عملیاتی شهریور ماه ۹۹ بانک ملت

بانک ملت با انتشار صورت‌های مالی دوره یک ماهه منتهی به شهریور ماه سال جاری از مثبت شدن تراز عملیاتی خبر داد.

 • 13

انتشار اوراق اختیار فروش تبعی در ۲۲ نماد

معاون بازار بورس تهران اعلام کرد: در ماه اخیر اوراق اختیار فروش تبعی به منظور حمایت از بازار در بورس در ۲۲ نماد و با ارزش اعمال بیش از ۳۶۰۰ میلیارد تومان منتشر شده است.

 • 10

بازدید معاون شعب بانک ملی ایران از شعبه مستقل میرداماد

حسن مونسان معاون شعب بانک ملی ایران و حمید مومنی مدیر امور شعب مستقل از شعبه مستقل میرداماد بازدید و با کارکنان آن دیدار کردند.

 • 10