یوآن به جنگ دلار می‌رود

یوآن به جنگ دلار می‌رود

تهران- ایرنا- جنگ تجاری میان آمریکا و چین که به نظر می‌رسید به پایان خود رسیده باشد، بار دیگر با تهدید به اعمال تعرفه‌های جدید، بالا گرفت‌‌. دونالد ترامپ قول داده بود مقدار تعرفه‌های اعمال شده بر 200 میلیارد دلار از کالاهای چینی را به بیش از دو برابر برساند و همچنین تعرفه‌های جدیدی اعمال کند اما بخشی از این تصمیم به تعویق افتاد‌‌. چین هم بیکار ننشسته و اقدام متقابلی را در دستور کار دارد‌.

چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398 ساعت 8:46

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایرنا 

دولت چین مقابله با سیاست‌های آمریکا در اعمال تعرفه بر واردات کالاهای چینی را آغاز کرده و در نخستین اقدام بانک مرکزی این کشور ارزش یوآن در برابر دلار را 0.6 درصد کاهش داد‌‌. بر همین اساس در حالی که دوشنبه گذشته هر دلار آمریکا 7954.6 یوآن بود، دیروز هر دلار آمریکا 8365.6 یوآن دادوستد شد‌.

یکی از راهکارهای چین برای کم‌اثر کردن تعرفه‌های اعمال شده بر کالاهای چینی در آمریکا پایین آوردن ارزش یوآن در برابر دلار و در نتیجه کاهش دادن قیمت دلار ی کالاهای خود است‌‌. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که بانک مرکزی چین از ابزار کاهش ارزش یوآن برای توسعه صادرات استفاده می‌کند‌.

دولت چین و بانک مرکزی این کشور مدت‌هاست در حال کنترل ارزش یوآن، پول ملی این کشور هستند و این موضوعی است که از دیرباز مورد اختلاف پکن و واشنگتن بوده است‌‌. از دیدگاه آمریکا هر تلاشی از سوی بانک مرکزی چین برای این صورت می‌گیرد که ارزش پول ملی این کشور به نفع تولید‌کنندگان و صادرکنندگان چینی باشد و باعث شود کالاهای تولیدی و صادراتی آنها، با قدرت رقابتی بیشتری در بازار بین‌المللی ورود کند‌.

همین موضوع موجب شده آمریکا بارها چین را تحت فشار قرار دهد و با انواع حربه‌ها، این امکان را به وجود آورد که چین نرخ پول ملی‌اش را تضعیف نکند زیرا تضعیف آن باعث می‌شود همچنان تولیدات چینی توان رقابتی بیشتری در برابر کالاهای دیگر داشته باشند‌.

آنچه مهم است، اینکه آمریکا می‌داند بانک مرکزی چین حربه‌های فراوانی در اختیار دارد که با استفاده از آنها فورا بتواند ارزش پول ملی را تغییر دهد‌‌. از دیدگاه آمریکا و شماری از متحدان این کشور، بانک مرکزی چین در تعیین نرخ ارز ملی این کشور مستقیما مداخله می‌کند و هر زمانی که اراده کند این کار را انجام می‌دهد‌‌. رییس‌جمهوری آمریکا بارها به چین در این باره هشدار داده و تلاش کرده با نامیدن چین به عنوان انحصارگر ارزی، این کشور را در عرصه بین‌المللی تحت فشار قرار دهد‌.

گفتنی است بین ماه مارس تا اکتبر سال 2018 نرخ یوآن، پول ملی چین نزدیک به 12 درصد ریزش کرد و همین نشان داد که هر زمان دولت مرکزی چین تحت فشارهای تجاری قرار می‌گیرد برای مقابله به سمت تغییر ارزش یوآن گام برمی‌دارد و کارشناسان بر این باورند که چین خیلی راحت قادر به چنین کاری است‌.

جمعه گذشته آمریکا تعرفه گمرکی بر واردات 200 میلیارد دلار کالا از چین را از 10 به 25 درصد افزایش داد و با این اقدام تنش بین دو کشور مجددا شعله‌ور شد‌‌. به گفته ترامپ، واشنگتن قصد دارد بر واردات 300 میلیارد دلار دیگر واردات کالا از چین نیز تعرفه اعمال کند‌‌. دوشنبه گذشته پکن اعلام کرد در پاسخ به این اقدامات آمریکا از ابتدای ماه ژوئن در پنج هزار و 410 کالای آمریکایی به ارزش وارداتی 60 میلیارد دلار تعرفه 20 و 25 درصدی اعمال خواهد کرد‌.

**تعرفه چین بر 60 میلیارد دلار از کالاهای آمریکایی
بر اساس اعلام روزنامه چاینادیلی، چین در اقدامی تلافی‌جویانه علیه آمریکا از این پس تعرفه 10 تا 25 درصدی روی نزدیک به 60 میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از این کشور از جمله گاز مایع، باتری، قهوه و سبزیجات یخ‌زده اعمال خواهد کرد‌‌.

چین پیشتر نزدیک به 110 میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از آمریکا را در اقدامی تلافی‌جویانه مشمول 5 درصد تعرفه کرده بود که حالا 60 میلیارد دلار دیگر شامل 10 تا 25 درصد تعرفه خواهد بود و مابقی مشمول همان پنج درصد است‌‌. تعرفه‌هایی که چین در نظر گرفته است حدود پنج هزار قلم کالای آمریکایی را دربر می‌گیرد و از روز نخست ماه ژوئن امسال اجرایی خواهد شد‌.

چین تاکید کرده اعمال تعرفه روی کالاهای آمریکایی نتیجه سیاست‌های واشنگتن است و پکن نشان داد که برای حراست از موسسات و شرکت‌های خود از هیچ اقدام ضروری و مقابله‌جویانه‌ای علیه آمریکا دریغ نخواهد کرد‌.

تعرفه‌ها در شرایطی از سوی چین اجرایی می‌شود که تنها ساعاتی پیش از آن دونالد ترامپ که ظاهرا از تصمیم چین اطلاع پیدا کرده بود به این کشور هشدار داد تعرفه‌ها علیه آمریکا را افزایش ندهد‌‌. ترامپ در صفحه توئیتر خود نوشت: دلیلی ندارد که مصرف‌کننده آمریکایی هزینه تعرفه‌هایی را که امروز در مورد چین به اجرا درمی‌آید، بپردازد‌‌.

او اضافه کرد: این مساله به تازگی اثبات شده است زمانی که فقط چهار درصد این تعرفه‌ها را آمریکا و 21 درصد آن را چین پرداخت کرد زیرا چین به میزان زیادی برای کالا یارانه می‌پردازد. همچنین در صورت خرید از کشوری که مشمول تعرفه نمی‌شود یا خرید کالا از داخل آمریکا که بهترین ایده است، می‌شود به طور کامل از تعرفه‌ها صرف‌نظر کرد این یعنی تعرفه صفر‌‌.

ترامپ ادامه داد: بسیاری از شرکت‌هایی که مشمول تعرفه شده‌اند، چین را به مقصد ویتنام و دیگر کشورهایی از این دست در آسیا ترک خواهند کرد. به همین دلیل است که چین به شدت درصدد دستیابی به توافق است‌‌.

رییس‌جمهوری آمریکا در توئیت دیگری نوشت: دیگر هیچ کس در چین نمی‌ماند که بتوان با او تجارت کرد این برای چین خیلی بد و برای آمریکا خیلی خوب است، اما چین طی سال‌های زیادی به حدی از آمریکا سوءاستفاده کرده که آنها به مراتب جلوتر هستند‌‌. (روسای‌جمهوری ما کار لازم را انجام ندادند)‌‌. از این‌رو، چین نباید تلافی کند، زیرا اوضاع بدتر خواهد شد‌‌. ترامپ در توئیت دیگری افزود: من آشکارا به پرزیدنت شی و همه دوستانم در چین می‌گویم که چین به شدت آسیب خواهد دید، اگر به توافق نرسید، زیرا شرکت‌ها مجبور خواهند شد چین را به مقصد کشورهای دیگر ترک کنند. خرید در چین بسیار پرهزینه خواهد بود، توافق خوبی داشتید که تقریبا کامل شده بود، اما کنار کشیدید‌‌.

رییس کاخ سفید همچنین به چین هشدار داده که بهترین زمان برای دستیابی به توافق تجاری همین حالاست، در غیر این صورت اگر مذاکرات به دور دوم ریاست‌جمهوری وی بینجامد، شرایط دستیابی به توافق به مراتب بدتر و سخت‌تر خواهد شد‌‌. تازه‌ترین دور مذاکرات تجاری آمریکا و چین جمعه گذشته بدون دستاورد پایان یافت و ترامپ به بخش بازرگانی آمریکا دستور داد شروع به اعمال تعرفه بر همه کالاهای وارداتی باقی مانده از چین کند‌‌.

رابرت لایتیزر، مذاکره‌کننده تجاری آمریکا اعلام کرد که ترامپ به تیم مذاکراتی واشنگتن دستور داده است فرآیند افزایش تعرفه‌ها بر همه کالاهای وارداتی از چین را در دستور کار قرار دهند چین نیز بخش کشاورزی آمریکا را با اعمال تعرفه‌های تلافی‌جویانه، تهدید کرده است‌‌. گزارش رسانه‌ها حاکی است که چین تدابیر مقابله‌جویانه فراوانی برای رویارویی با آمریکا در جنگ تجاری دارد‌‌. مانند اکثر موارد پیشین سرمایه ‌گذاران به دارایی‌های قابل اتکا پناه برده‌اند و در نتیجه ارزش ین، واحد پول ژاپن، افزایش یافته ‌است‌. کریستینا هوپر، از تحلیلگران ارشد موسسه مدیریت سرمایه‌گذاری اینوسکو در آمریکا، به رویترز گفت: روشن است که بسیاری از مذاکرات تجاری چین و آمریکا دل‌نگران شده‌اند و نگرانی‌ها از زوال چشمگیر اوضاع بر تمامی عرصه‌های بازار تاثیر گذاشته ‌است‌‌. ویلیام رینش، تحلیلگر دیگری در مرکز مطالعات بین‌المللی و راهبردی هم به اسوشیتدپرس گفت: به‌نظر می‌رسد در قطار خرابی که با سرعت آرام در حال حرکت است گیر افتاده‌ایم، در حالی‌که طرف‌ها حاضر نیستند از موضع خود کوتاه بیایند‌.

**ریزش سنگین بورس‌های جهان
با بالا گرفتن تنش‌ها بین دو اقتصاد بزرگ جهان، بازارهای جهانی متلاطم شد‌‌. منحنی سود اوراق 3 ماهه و 10 ساله آمریکا، برای دومین بار در کمتر از یک هفته اخیر معکوس شد‌‌. معکوس شدن این منحنی یکی از مهمترین نشانه‌های هشداردهنده در مورد رکود اقتصادی در آینده نزدیک است‌.

پس از اینکه چین اعلام کرد در نظر دارد تعرفه‌های تلافی‌جویانه‌ای برای واردات آمریکایی وضع کند، با وحشت از اینکه دور جدیدی از جنگ تجاری، اقتصاد جهان را به رکود بکشاند، سهام وال‌استریت در همان آغاز معاملات دو درصد سقوط کردند و از طرف دیگر بورس‌های چین روز خوبی را سپری نکردند‌.

منبع: روزنامه جهان صنعت؛ 1398،02،25
گروه اطلاع رسانی**2059**2002

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

چه تعداد کارت بانکی بدون استفاده دست مردم است؟

شمار کارت‌های بانکی در تیرماه به بیش از ۳۴۱ میلیون و سه هزار کارت رسیده که تنها ۱۰۱ میلیون و ۲۵۳ هزار کارت دارای تراکنش بوده که نشان می‌دهد بیشتر کارت‌های صادره (معادل ۲۳۹ میلیون و ۷۵۰ هزار کارت) فاقد تراکنش و بدون استفاده مانده‌اند.

 • 3

دژپسند: سی‌سال بعد جنگ هنوز نتوانسته‌ایم نقش نفت را از اقتصاد حذف کنیم

وزیر اقتصاد گفت: سی‌سال بعد جنگ هنوز نتوانسته‌ایم نقش نفت را از اقتصاد حذف کنیم در حالیکه در همه برنامه‌ها به این مهم توجه شده است.

 • 2

دیپلماسی کیمچی یا اسپاگتی ایتالیایی/ تسلط کدام کشور در بشقاب غذایی جهان بیشتر است؟

آمریکا بزرگترین وارد کننده سیستم و مواد غذایی در جهان محسوب می‌شود و ایتالیا بزرگترین صادر کننده فرمول و مواد غذایی خوراکی در جهان است.

 • 5

حمایت باهنر از رئیس بازداشتی خصوصی سازی

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین با بیان اینکه فردی که می خواهد شرکت های دولتی را وگذار کند باید هم دست پاک باشد و هم اختیارات داشته باشد، گفت: پوری حسینی فرد عاقل و فهمیده ای است.

 • 4

افزایش سقف انتقال وجه درگاه‌های غیرحضوری

بانک سپه سقف برداشت از حساب برای انتقال وجه و خرید از طریق درگاه‌های غیرحضوری را افزایش داد.

 • 3

افزایش سقف انتقال وجه درگاه‌های غیرحضوری

بانک سپه سقف برداشت از حساب برای انتقال وجه و خرید از طریق درگاه‌های غیرحضوری را افزایش داد.

 • 4

نماهنگ| اسیر نفتی

مروری بر بیانات ۲۰ سال گذشته رهبر انقلاب درباره متکی نبودن اقتصاد کشور به نفت که ایشان معتقدند ایران باید به روزی برسد که بتواند برای نفت خود در بازار خودش تصمیم بگیرد.

 • 91

مهلت زمان استفاده اجباری از رمز یکبار مصرف تا پایان مهر تمدید شد

مهلت زمان اجباری شدن استفاده از رمز پویا در تمامی تراکنش های مبتنی بر کارت در بانک ملت تا پایان مهر ماه سال جاری تمدید شد.

 • 6

گرامیداشت روز پزشک در بانک ملی ایران

به مناسبت روز پزشک، مدیر امور حوزه مدیریت و روابط عمومی و رئیس و مسئولان اداره کل روابط عمومی بانک ملی ایران با حضور در بیمارستان بانک، از تلاش های تیم پزشکی بیمارستان بانک تقدیرکردند.

 • 5

قیمت سکه، طلا و ارز در روز شنبه

درحالی که قیمت طلا در بازار جهانی به مسیر رو به رشد خود ادامه می‌دهد، بازار طلا در ایران خلاف روند بازار جهانی پیش می‌رود و قیمت‌های در نخستین روز هفته‌جاری نسبت به روز مشابه هفته گذشته کاهش نسبی داشته است.

 • 4

قیمت سکه، طلا و ارز در روز شنبه

درحالی که قیمت طلا در بازار جهانی به مسیر رو به رشد خود ادامه می‌دهد، بازار طلا در ایران خلاف روند بازار جهانی پیش می‌رود و قیمت‌های در نخستین روز هفته‌جاری نسبت به روز مشابه هفته گذشته کاهش نسبی داشته است.

 • 4

اجباری شدن استفاده از رمز پویا تمدید شد

بانک ملت که پیش از این اعلام کرده بود استفاده از رمز پویا از اول شهریور ماه اجباری است، این مهلت را تا دو ماه دیگر تمدید کرد.

 • 5

قطر به ۱۰۰ هزار خانواده در غزه کمک می‌کند

رئیس کمیته قطری بازسازی غزه اعلام کرد که این کمیته فردا (یکشنبه) به صد هزار خانواده فقیر در نوار غزه کمک مالی به ارزش ۱۰۰ دلار آمریکا به هر خانواده خواهد کرد.

 • 4

حذف صفر از پول ملی چقدر زمان می بر‌د؟

یک مدیر بانکی به بیان توضیحاتی درباره زمان اجرایی شدن سیاست حذف ۴ صفر و تغییر نام واحد پول ملی پرداخت.

 • 6

ترخیص بیش از ۴ هزار تن کاغذ از گمرک/ پاسخ به ۸ درصد تقاضاها!

بیش از ۴۶۰۰ تن کاغذ تحریر و روزنامه از ابتدای امسال از گمرک ترخیص شد.

 • 2