یارانه ارزی باید در میانه مسیر تولید اختصاص یابد

یارانه ارزی باید در میانه مسیر تولید اختصاص یابد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت:‌ در صورت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به نهاده دامی یارانه باید در میانه مسیر تولید و به ۱۵۰ کشتارگاه فعال کشور که کار توزیع عمده گوشت را برعهده دارند، اختصاص یابد.

سه شنبه 30 دی 1399

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایبنا، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت:‌ در صورت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به نهاده دامی یارانه باید در میانه مسیر تولید و به ۱۵۰ کشتارگاه فعال کشور که کار توزیع عمده گوشت را برعهده دارند، اختصاص یابد.

محسن زنگنه، درباره حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و راهکار احتمالی جایگزین آن در بودجه ۱۴۰۰ اظهار کرد:‌ پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شده و اکنون تنها به دارو و نهاده‌ها دامی محدود شده است.

وی با بیان اینکه از معدود نمایندگان مجلس است که موافق حذف پرداخت ارز ۴۲۰۰ به واردکنندگان برای واردات نهاده دامی است، گفت:‌ تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات نهاده دامی باید متوقف شود و واردکنندگان در یک فضای رقابتی مجاز باشند هر میزان نهاده مورد نیاز را با ارزی نیمایی یا آزاد وارد کنند.

عضو کمیسیون برنامه وبودجه با بیان اینکه با شارژ کارت افراد و واریز یارانه ماهانه به آن نیز به شدت مخالف است، گفت:‌ شرایط امروز کشور با سال ۸۹ بسیار متفاوت است. البته اگر نهاده دام به صورت آزادانه وارد شود قیمت گوشت، مرغ، تخم مرغ و بسیاری از کالاهای اساسی با افزایش قابل توجه همراه خواهد شد بنابراین یارانه باید در میانه مسیر تولید اختصاص یابد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه افزایش قیمت کالاهای اساسی نقش موثری در تورم انتظاری دارد، اظهار کرد:‌ کشور شرایط آزادسازی به این شیوه را ندارد، بنابراین باید ارز ۴۲۰۰ از مبدا که به واردکننده نهاده دامی داده می‌شود، حذف شود و در میانه مسیر تولید به تولیدکننده اختصاص یابد. ۱۵۰ کشتارگاه در کشور وجود دارد که تمامی گوشتی که در کل کشور توزیع می‌شود از این کشتارگاه‌ها وارد سیستم توزیع می‌شود.

زنگنه خاطرنشان کرد:‌ به راحتی می‌توان اختلاف ارز ۴۲۰۰ با ارز نیمایی را که باعث بالارفتن قیمت گوشت می‌شود در کشتارگاه از طریق توزیع یارانه جبران کرد. گوشت مصرفی در بازار باید حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان تعیین شود اما بخشی از هزینه‌های خرید در میانه حلقه زنجیره تولید پرداخت شود و مدلی است که مجلس و کمیسیون تلفیق باید بررسی‌های خود را بر استفاده از این شیوه متمرکز کنند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه اظهار کرد:‌ نظر وزارت جهادکشاورزی، سازمان دامپزشکی نیز این است که بهتر است به جای پرداخت یارانه به واردات نهاده به ازای هر یک کیلو گوشت تحویلی به بازار مبلغی معین یارانه در میانه راه تولید به کشتارگاه‌ها پرداخت شود.

وی درباره سوء‌استفاده‌های احتمالی در مسیر این شیوه نیز گفت:‌ قطعا عده‌ای هستند که ممکن است از این شیوه نیز سوء‌استفاده کنند و طبیعی است که مکانیسم‌های نظارتی در این خصوص بسیار مهم خواهد بود اما سوء‌استفاده از آن به مراتب کمتر از پرداخت یارانه به نهاده‌های دامی است.

زنگنه خاطرنشان کرد:‌ در این شیوه یارانه به تولیدکننده پرداخت می‌شود نه دلال و واسطه. بنابراین مجلس باید به این سمت برود که پرداخت یارانه نقدی ۱۵۰ و ۲۵۰ هزار تومانی به همه افراد که اکنون در مجلس درحال بررسی و چکش‌کاری است، متوقف شود و مانند بسیاری از کشورها یارانه به تولیدکننده داده شود.

وی تصریح کرد:‌ در وضع کنونی کشور هر نوع پرداخت یارانه اثرات تورمی خواهد داشت و اکنون نگرانی‌های زیادی برای معیشت مردم وجود دارد.

زنگنه در پاسخ به این پرسش که آیا تک نرخی شدن ارز در صحن علنی مجلس نیز رای می‌آورد، ‌اظهار کرد:‌ اکنون ۹۵ درصد نمایندگان مردم، موافق حذف ارز رانتی هستند اما تبعات آن و راهکار جایگزین آن نمایندگان را نگران کرده است تا مبادا مجلس با نیت مقابله با رانت و فساد تصمیمی نگیرد که با شرایط کرونا و سال پایانی خدمت دولت، معیشت مردم بیش از این درگیر شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ضمن مخالفت با افزایش پرداخت یارانه نقدی به مردم گفت:‌ برخی از سیاست‌ها در زمان خودش قابل تقدیر بوده است اما اکنون نمی‌توان کپی‌برداری از سیاستی که در ۱۲ سال قبل اجرا شده است را در پیش گرفت و مردم می‌توانند تورم را درک کنند.

وی با اشاره به مفهوم توهم پولی در اقتصاد گفت:‌ کلاسیک‌ها معقتدند جامعه نمی‌تواند تورم را تشخیص دهد و به همین دلیل برخی از دولت‌ها از این عدم توانایی تشخیص استفاده می‌کردند مثلا حقوق و دستمزد ۱۰ درصد افزایش می‌یابد اما تورم بیش از آن افزایش می‌یابد، توهم پولی اکنون کاهش یافته و انتظارات عقلایی سیاستگذاران، مصرف‌کنندگان و افراد جامعه منطقی شده و باید سیاست‌ها به گونه‌ای باشد که اثار زیانبار کمتری داشته باشد.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

پیام مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت ولادت حضرت علی(ع)

مدیرعامل بانک صنعت و معدن، به مناسبت فرارسیدن ۱۳ رجب سالروز ولادت حضرت علی علیه السلام و روز پدر پیام تبریکی صادر نمود.

 • 43

افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون تصویب شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ با افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون موافقت کردند.

 • 57

گزارش تسهیلات اعطایی بانک رفاه کارگران در ده ماهه نخست سال

گزارش تسهیلات اعطایی بانک رفاه در ده ماهه نخست سال در بخش های مختلف اقتصادی، بنگاه‌های کوچک و متوسط، ضمانتنامه های صادره ریالی، قرض الحسنه ازدواج و تهیه جهیزیه، اشتغالزایی و اشتغال اعلام شد.

 • 40

کاهش ۵ هزار واحدی شاخص بورس در بازار سهام امروز

بازار سهام امروز با کاهش ۵ هزار و ۹۱۵ واحدی شاخص کل بورس معادل ۰.۴۹ درصد به یک میلیون و ۲۰۵ هزار و ۷۲۷ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۱۰۵ واحدی به ۱۷ هزار و ۱۱۵ واحد رسید.

 • 35

سامانه بانکداری مجازی بانک توسعه تعاون مشکل کاربران IOSرا رفع کرد

سامانه بانکداری مجازی بانک توسعه تعاون علاوه بر ارائه طیف وسیعی از خدمات بانکداری مدرن، امکان استفاده بدون محدودیت برای کاربران ios را فراهم کرده است.

 • 47

تداوم حمایت بانک تجارت از تولید کالای ایرانی در سال جهش تولید

تفاهم‌نامه سه جانبه همکاری بانک تجارت، شرکت پاکشوما و سازمان بازنشستگی نیروهای مسلح امضا شد.

 • 25

۳۳ رئیس شعبه بانک سپه جزء برترین های بانکی

در یازدهمین گردهمایی روسای موفق شعب بانک‌های کشور از ۳۳ نفر از روسای شعب بانک سپه تقدیر شد.

 • 36

نحوه محاسبه حقوق گمرکی کالاها به کمیسیون تلفیق ارجاع شد

نمایندگان مجلس با ارجاع بند الحاقی مربوط به نحوه محاسبه حقوق ورودی کالاها به کمیسیون تلفیق لایحه بودجه به منظور اصلاح موافقت کردند.

 • 17

ادغام سه بانک اسلامی دولتی در اندونزی

با تکمیل فرآیندهای مربوطه، بانک سیاریا اندونزی به بزرگترین بانک اسلامی این کشور تبدیل خواهد شد ادغام سه بانک اسلامی دولتی در اندونزی با امضای توافقنامه ادغام مشروط در هفته‌های گذشته آغاز شده است.

 • 15

مشارکت بانک رفاه کارگران در تجهیز دانشگاه علوم پزشکی تهران

بانک رفاه کارگران در راستای ایفای نقش فعالانه در حوزه مسئولیت اجتماعی، در تجهیز دانشگاه علوم پزشکی تهران مشارکت کرد.

 • 9

فروش اوراق گواهی سپرده مدت دار ویژه سرمایه گذاری عام بانک رفاه

فروش اوراق گواهی سپرده مدت دار ویژه سرمایه گذاری عام در شعب بانک رفاه کارگران آغاز شد.

 • 8

بازدید مدیرعامل پست بانک از بیست ویکمین نمایشگاه تلکام

مدیرعامل پست بانک ایران به همراه طهمورث الیاسی بختیاری و فرهاد بهمنی اعضای هیات مدیره، ازبیست و یکمین نمایشگاه بین المللی تلکام بازدید کرد.

 • 11

پرداخت ۳۷۰۰ میلیارد ریال تسهیلات بانک توسعه تعاون در خراسان جنوبی

مدیر عامل بانک توسعه تعاون از پرداخت ۳۷۰۰ میلیارد ریال تسهیلات بانک توسعه تعاون در خراسان جنوبی خبر داد.

 • 10

حضور بانک قرض الحسنه رسالت در آیین اعطای نشان جهانی خادم المصطفی

بانک قرض الحسنه رسالت با عمل به مسئولیت اجتماعی خود در مراسم آیین اعطای نشان جهانی خادم المصطفی (ص) حضور بهم رسانید.

 • 10

انتشار صورت‌های مالی ۱۲ ماهه بانک شهر

اطلاعات و صورت‌های مالی میاندوره‌ای تلفیقی (حسابرسی نشده) ۱۲ ماهه منتهی به پایان سال گذشته بانک شهر در سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران (کدال)، منتشر شد.

 • 37

تخصیص ۲۱۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به صادرکنندگان استان یزد

بانک توسعه صادرات از مشتریان خود خواست در اسرع وقت با مراجعه به پورتال رسمی بانک اخرین نسخه همراه بانک توسعه صادرات را دریافت و نصب کنند.

 • 29

اعطای بیش از دو هزار میلیارد ریال تسهیلات به صنایع صادرات محور

بیش از دو هزار میلیارد ریال تسهیلات و بالغ بر ۳۸۷ میلیارد ریال ضمانتنامه ریالی تا پایان دی ماه سال جاری به مشتریان بانک توسعه صادرات در استان مرکزی اعطا شده است.

 • 35

حمایت ۱۰۹ میلیاردی بانک کشاورزی از راه‌اندازی گلخانه سبزی و صیفی

بانک کشاورزی با هدف حمایت از بخش کشاورزی، حفظ منابع آبی کشور و افزایش تولید با پرداخت ۱۰۹ میلیارد ریال تسهیلات، از واحد گلخانه سبزی و صیفی در استان بوشهر حمایت کرد.

 • 27

بانک کشاورزی در جمع برترین شرکت‌های ایران

بانک کشاورزی در بیست و سومین سال رتبه بندی ۵۰۰ شرکت بزرگ کشور بر اساس اطلاعات سال مالی۱۳۹۸ و ارزیابی سازمان مدیریت صنعتی IMI-۱۰۰، جایگاه برتر خود را دو رتبه ارتقا داد و در رتبه نوزدهم قرار گرفت.

 • 35

مجوز مجلس به دولت برای استفاده از ظرفیت بازار سرمایه

نمایندگان مردم در خانه ملت، به دولت اجازه دادند تا از ظرفیت بازار سرمایه به منظور اجرای پروژه‌های عمرانی استفاده کند.

 • 23