گذر معامله‌گران از تردید؟

گذر معامله‌گران از تردید؟

دنیای اقتصاد : چهارمین روز هفته، برای معامله‌گران بازار ارز متفاوت‌ترین روز دی ماه بود. روز سه‌شنبه، شاخص ارزی از حبس بازه‌ای دی ماه خارج شد و توانست از محدوده مقاومتی ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومانی عبور کند.

پنجشنبه 12 دی 1398 ساعت 12:33

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

گذر معامله‌گران از تردید؟

در نهمین روز دی ماه، دلار با ۱۶۰ تومان افزایش مواجه شد و به بهای ۱۳ هزار و ۳۰۰ تومان رسید. حتی در معاملات فردایی قیمت به محدوده ۱۳ هزار و ۳۲۰ تومانی قدم گذاشت. عبور دلار از محدوده مقاومتی ۱۳هزار و۲۰۰ تومانی در شرایطی رخ داد که آخرین بار در روز ۱۹ آذرماه نرخ بیشتری برای این ارز به ثبت رسیده بود. از ۳۰ آذر نیز بازار توانی برای کاهش به سوی زیر مرز ۱۳ هزار تومانی را از خود نشان نداده بود. به گفته فعالان، چند بار قیمت به مرز ۱۳هزار تومانی برخورد کرد و برگشت. از نظر آنها، زندانی شدن بازار در دامنه ۱۳ تا ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومانی نشان‌دهنده تردید معامله‌گران به منظور تعیین موقعیت مشخص در بازار بود. در چنین شرایطی عده‌ای از فعالان عبور دلار از محدوده روانی و رسیدن قیمت به بالاترین سطح ۱۸ روز اخیر را نشانه‌ای بر پایان تردید معامله‌گران افزایشی در نظر گرفتند. از نظر آنها، خریداران اطمینان بیشتری کسب کردند که قیمت به کف خود رسیده است و همین مساله باعث شد خریدهای خود را با اطمینان بیشتری انجام ‌دهند.

در حالی که برخی بر افزایش جسارت افزایشی‌ها تاکید داشتند، گروه دیگری از معامله‌گران بر متغیرهای سیاسی و اتفاقات منطقه‌ای به‌عنوان یک عامل صعودی تاکید می‌کردند. به‌عنوان مثال، حمله آمریکایی‌ها به نیروهای حشدالشعبی و متعاقبا حمله معترضان به این اتفاق به سفارت آمریکا در عراق از جمله متغیرهایی بود که از نگاه تحلیلگران مورد توجه معامله‌گران بازار قرار گرفت. به باور آنها، بازار به‌طور کلی نسبت به تنش‌های عراق حساسیت دارد و بخشی از شوک قیمتی پیشین نیز ناشی از ناامنی‌های ایجاد شده در عراق بود. همچنین درج بعضی خبرها مبنی بر افزایش احتمال بیشتر شدن تحریم‌های آمریکا در مورد ایران نیز یکی از نگرانی‌های دیروز بازار بود. در کنار این، افزایش جوسازی دلالان پیرامون احتمال رد لایحه‌های مربوط به FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام دیگر متغیر سیاسی بود که مخصوصا در گروه‌های اطلاع‌رسانی دلالان به آن پرداخته می‌شد. دسته‌ای دیگر از فعالان، اعتقاد داشتند متغیرهای بیرونی در رشد قیمت دلار موثر بودند. به‌طور مثال، آنها به رشد نرخ حواله درهم به بالای مرز ۳ هزار و ۶۰۰ تومانی اشاره می‌کردند. گفته می‌شد که حدود ساعت ۴ بعدازظهر دیروز حواله درهم با قیمت ۳ هزار و ۶۳۵ تومان مورد معامله قرار می‌گرفت. با این سطح از قیمت درهم، ارزش دلار در بازار داخلی می‌توانست تا نزدیکی ۱۳ هزار و ۳۵۰ تومان بالا برود.  در حالی که برخی از معامله‌گران، متغیرهای فنی، سیاسی و بیرونی را که تقاضا را تحریک می‌کرد، به‌عنوان عوامل افزایشی بازار معرفی می‌کردند، گروه دیگری از فعالان، به ضعف بخش عرضه باور داشتند. از نظر آنها، بازار هر زمان با تقاضای روانی مواجه می‌شود، بازارساز نمی‌تواند پاسخگوی آنها باشد و همین عامل موجب افزایش قیمت‌ها می‌شود. با این حال، از نگاه آنها مشخص نیست بازارساز به دلیل آنکه تقاضای احتیاطی و غیرواقعی را به رسمیت نمی‌شناسد، عرضه بیشتری را صورت نمی‌دهد یا باور دارد خود بازار با خروج این تقاضای هیجانی به آرامش می‌رسد. اگر این صحبت‌ها درست باشد به معنای آن است که بازارساز می‌خواهد با هزینه کمتری بازار را مدیریت و همچنان توان خود را برای نوسانات میان‌مدت حفظ کند.  با این حال، عده زیادی از معامله‌گران نیز اعتقاد داشتند سطح عرضه مناسب بود و بازارساز توانست تا حدی در برابر جو افزایشی‌ها مقاومت کند. به باور این گروه، این مقاومت موجب می‌شود که به تدریج بار دیگر نوسان‌گیران از بازار عقب‌نشینی کنند. در روزی که دلار افزایشی شد، سکه تمام بهار آزادی نیز راه صعودی را در پیش گرفت و وارد کانال ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی شد. روز گذشته فلز گرانبهای داخلی ۹۰ هزار تومان رشد کرد و به بهای ۴ میلیون و ۶۷۵ هزار تومان رسید.

بانک مرکزی و مهار دلار

دلار دیروز در حالی دچار نوسان و از حبس بازه‌ای خارج شد که در روز‌های اخیر حداقل دو نماینده مجلس از اقدامات بانک مرکزی به‌عنوان عامل اصلی که آرامش را به بازار برگرداند، سخن گفتند. به‌عنوان مثال، محمدرضا تابش، با تاکید بر اینکه بانک مرکزی با مداخله‌های کوچک در بازار ثبات نسبی نرخ ارز را ممکن کرده است، افزود: بزرگنمایی حوادث آبان ماه توسط دشمنان از یک طرف و انتشار شایعاتی که درخصوص کسری بودجه و ... منتشر می‌کنند باعث شد قیمت ارز روند صعودی پیدا کند که خوشبختانه با توجه به اقدامات بانک مرکزی این روند رو به کاهش است و امیدواریم در سطح کلان مساله حل شود.

به گزارش «ایبنا»، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه باید نرخ ارز یک بار برای همیشه درگیر ساماندهی کلی شود، تصریح کرد: تصمیم‌گیری‌های غیر اقتصادی و غیر فنی می‌تواند آرامش بازار را برهم بریزد. این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه باید مسائل عمده موجود را با جامعه جهانی حل کرده و در عرصه سیاسی با همسایگان و جامعه جهانی وارد گفت‌وگو شویم، گفت: اگر مسائل سیاسی کلان با کشورهای مختلف حل شود و در پی آن صادرات نفت بیشتر شده و دلارها به کشور بازگردد، به‌طور حتم کاهش نرخ دلار و توازن میان عرضه و تقاضا رخ خواهد داد.

دو روز قبل نیز سیدفرید موسوی با بیان اینکه، بانک مرکزی در راستای ساماندهی ارزی ورود جدی داشته و توانست بازار را کنترل کند، گفت: بهبود وضعیت بازار ارز اکنون دستوری نبوده و سازوکار مدیریت و کم شدن هیجانات به ساماندهی وضعیت کمک کرده است. وی با بیان اینکه یکی از علل رشد نرخ ارز تغییر فصل و نزدیک شدن به کریسمس بوده است، افزود: تسویه‌های آخر سال نیز در این حوزه نقش داشته و توانسته در نوسان نرخ ارز دخیل باشد. موسوی تاکید کرد برخی اتفاقات رخ داده در کشورهای همسایه از جمله عراق نیز بر روند تغییرات نرخ ارز تاثیر گذار بوده است.

این مطلب برایم مفید است
13 نفر این پست را پسندیده اند

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

دادگاه عالی آلمان بخشی از برنامه بانک مرکزی اروپا را غیرقانونی اعلام کرد

دادگاه قانون اساسی آلمان با صدور حکمی بخش‌هایی از سیاست محرک پولی بانک مرکزی اروپا را مغایر با قوانین این کشور اعلام کرد.

 • 288

سقوط ۳۵ درصدی سود خالص توتال در سه ماهه اول ۲۰۲۰

به دنبال کاهش تقاضای نفت خام با شیوع ویروس کرونا و سقوط قیمت‌های نفت، سود خالص شرکت توتال در سه ماهه اول با سقوط سنگینی روبرو شد.

 • 101

خزانه‌داری آمریکا ۳ تریلیون دلار قرض می‌گیرد/ثبت یک رکورد جدید

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد در نظر در ۳ ماهه دوم امسال ۳ تریلیون دلار قرض کند. این بیشترین میزان در تاریخ آمریکا و بیش از ۵ برابر رکورد قبلی است.

 • 105

تجهیزات آزمایشگاهی ساخت ایران‌ در مسیر صادرات

یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با طراحی و ساخت تجهیزات آزمایشگاهی علاوه بر این که از خروج ارز از کشور جلوگیری کرده، با وارد شدن به کریدور صادرات به دنبال کسب بازارهای جهانی است.

 • 95

بورس و هراس از میلیونی شدن/ شستا به داد شاخص سهام رسید

شاخص کل بورس تهران امروز نتوانست از سد یک میلیون واحد عبور کند و به لطف معاملات نماد تازه‌وارد خود تنها ۱۴۶۶ واحد رشد کرد.

 • 127

مراحل ثبت نام پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بیمه سلامت ایران مراحل ثبت نام پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی برای ساکنین شهرهای بالای ٢٠ هزار نفر جمعیت را توضیح داد.

 • 124

قیمت سکه طرح جدید ۱۶ اردیبهشت ۹۹ به ۶ میلیون و۵۱۵ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ در معاملات بازار آزاد تهران به ۶ میلیون و ۵۱۵ هزار تومان رسید.

 • 123

افزایش شدید حجم نقدینگی بورس/دولت نظارت کند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از رئیس جمهور  و وزیر اقتصاد درخواست کرد مدیریت صحیحی بر بازار بورس صورت گیرد.

 • 100

جزییات قیمت رسمی انواع ارز/ نرخ یورو کاهش یافت

بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۳ ارز از جمله یورو کاهش، نرخ ۲۷ واحد پولی همانند پوند افزایش و نرخ دلار و ۶ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 104

آغاز پذیره‌نویسی سهام دولت از طریق بانک پاسارگاد

پذیره‌نویسی «واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF) واسطه گری مالی یکم» در بانک ‌پاسارگاد آغاز شد.

 • 116

بانک مرکزی گزارش داده است؛ ۱.۶ میلیارد دلار همچنان بلاتکلیف

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از ارائه گزارش بانک مرکزی درباره وضعیت ارز دولتی سال ۹۷ به مجلس و دیوان محاسبات خبر داد.

 • 111

جزییات دو مصوبه مهم شورای عالی بورس

وزیر اقتصاد از ممنوعیت صدور وکالت نامه برای مدیریت سهام عدالت و همچنین آماده سازی زیرساخت احراز هویت غیرحضوری خبر داد.

 • 97

حمایت بانک شهر از تولیدکنندگان داخلی با هدف تحقق عملی "جهش تولید

معاون اعتبارات بانک شهر از حمایت بانک شهر از تولیدکنندگان داخلی با هدف تحقق عملی "جهش تولید خبر داد.

 • 124

بودجه کرونایی صندوق بیمه بیکاری پرداخت نشد/ دو ماه و نیم گذشت

اگرچه سامانه بیمه بیکاری دوران کرونا از اسفند ماه فعال شده و طبق آخرین آمار حدود ۶۷۰ هزار نفر مشمول شده اند، اما از تخصیص ۵ هزار میلیارد تومان کمک دولت به صندوق بیمه بیکاری هنوز خبری نیست.

 • 141

شطرنج تاریخی در بورس تهران

دنیای‌اقتصاد-فاطمه اسماعیلی : ...

 • 102

تمام احراز هویت‌های دریافت کدبورسی از فردا غیرحضوری انجام می‌شود

وزیر اقتصاد گفت: طبق مصوبه شورایعالی بورس به دلیل ازدحام در دفاتر پیشخوان دولت، احراز هویت تمامی افرادی که می خواهند کد بورسی دریافت کنند، به صورت غیر حضوری و الکترونیکی انجام می‌شود.

 • 132

نصرالله: اقدام آلمان علیه حزب‌الله تحت فشار آمریکا و اسرائیل انجام شد

دبیرکل حزب‌الله سخنرانی امروز خود را با واکنش به تصمیم آلمان در تروریستی خواندن این جنبش آغاز کرد و گفت، این اقدام با فشارهای آمریکا و برای راضی کردن رژیم صهیونیستی انجام شد.

 • 117

پرداخت بیش از ۳۵هزار فقره وام کرونایی به خانوارهای در صف

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی از پرداخت بیش از ۳۵هزار فقره تسهیلات یک میلیون تومانی کرونا به یارانه بگیران در صف دریافت خبر داد.

 • 124

برنامه آموزشی بازرسان به شیوه آنلاین برگزار شد

برنامه آموزشی بازرسان به شیوه آنلاین در بانک توسعه تعاون برگزار شد.

 • 92

تسهیلات کمک معیشتی به آسیب دیدگان کرونا پرداخت می شود

تسهیلات کمک معیشتی با همکاری بانک قرض الحسنه رسالت و بنیاد مستضعفان به آسیب دیدگان کرونا پرداخت می شود.

 • 122