کشتیرانی حمل محصولات کشاورزی صادراتی را متوقف کرد

کشتیرانی حمل محصولات کشاورزی صادراتی را متوقف کرد

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با انتقاد از سیاست گذاری های نادرست در حوزه صادرات، گفت: کشتیرانی والفجر مدتی است حمل محصولات کشاورزی صادراتی را متوقف کرده است.

سه شنبه 28 آبان 1398 ساعت 12:7

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از مهر 

سید رضا نورانی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه ما از تیر و مرداد اعلام کرده بودیم که امسال وضعیت تولید سیب درختی بسیار خوب و تولید فراوان است و باید فکری برای آن شود، افزود: پیش بینی شده بود که حدود ۴.۵ میلیون تن سیب درختی تولید و بین یک تا ۱.۵ میلیون تن آن مازاد است که باید صادر شود.

وی ادامه داد: جلسات متعددی در وزارت جهاد در این زمینه برگزار و تدابیری اندیشیده شده است امیدوار هستیم که به راهکار نهایی در این زمینه برسیم.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با اشاره به کمبودهای زیرساختی که در حوزه صادرات وجود دارد، اضافه کرد: در حوزه حمل و نقل جاده ای با کمبود کانتینرهای یخچالی و در حوزه دریا نیز علاوه بر کانتینر با کمبود کشتی مواجه هستیم که این موارد جزو الزامات است و تا زمانی که زیرساخت های صادراتی فراهم نشود مشکلات صادرات وجود خواهد داشت.

نورانی با بیان اینکه در حال حاضر صادرات در حال انجام است و اقدامات خوبی نیز نسبت به سال گذشته صورت گرفته است، افزود: هزینه های ما نسبت به سال قبل رشد کرده اما صادرات در جریان است. 

تعادل در تعرفه های واردات و صادرات وجود ندارد

وی تصریح کرد: تجارت حوزه ای دو طرفه است که در کنار واردات باید حتما صادرات انجام شود اما متاسفانه همه پروتکل های ما یکطرفه است، کالاهای بسیار زیادی از روسیه، چین، هندوستان و پاکستان وارد می کنیم اما از سوی دیگر صادرات ما با کندی و تعرفه های خیلی بالا انجام می شود انعقاد این پروتکل ها وظیفه بخش خصوصی نیست و وزارت امور خارجه، وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی باید در این زمینه رایزنی و تعرفه ها را متعادل کنند. بعنوان مثال صادرات سیب ایران به هندوستان تعرفه ۴۵ درصدی دارد در حالی که تعرفه واردات محصولات آنها به کشور ما حدود ۴ تا ۵ درصد است.

به گفته این فعال بخش خصوصی در حال حاضر سیب ایرانی به کشورهای حوزه خلیج فارس، هندوستان، پاکستان، افغانستان و کشورهای CIS صادر می شود.

وی گفت: در صورتی که زیرساخت ها به درستی فراهم شود صادرات سیب می تواند افزایش یابد. 

نورانی با بیان اینکه سیاست گذاری های کشور بیشتر متمرکز بر واردات است نه صادرات، افزود: اگر در این حوزه تعادل ایجاد شود در آینده شاهد جهش در صادرات محصولات کشاورزی خواهیم بود و نیازی نیست که از پول نفتی استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: بنده با واردات مخالف هستم چرا که کشور ما پتانسیل خیلی زیادی در حوزه تولید محصولات کشاورزی دارد و محصولات کشاورزی امروز در جهان حرف اول را می زند چون غذا برای همه کشورها کالایی استراتژیک است. فائو نیز چندین بار اعلام کرده که جمهوری اسلامی ایران علاوه بر اینکه می تواند مواد غذایی مورد نیاز خود را تامین کند نیاز کلیه کشورهای حوزه خلیج فارس را هم می تواند تامین کند.

بندر بوشهر به بندر واردات تبدیل شده است

نورانی اضافه کرد: از سال ۹۳-۹۲ که کشتیرانی های خارجی به دلیل تحریم های ظالمانه ایران را ترک کردند متاسفانه کشتیرانی والفجر نیز اعلام کرد که صادرات برای ما مقرون به صرفه نیست و صادرات از بندر بوشهر به کشورهای حوزه خلیج فارس را تعطیل کرد و هیچ کس هم طی ۴ الی ۵ سال گذشته پاسخگوی این مساله نبوده که چرا بندر بوشهر را تبدیل به بندر وارداتی کرده اند. 

وی با بیان اینکه همه مسئولان درباره صادرات و توسعه آن صحبت می کنند، گفت: صادرات فقط به صورت زبانی و تئوری عملی نیست و واردات اقدامی است که به صورت عملی انجام می شود.

نورانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برخی سیاست های نادرست در حوزه صادرات، از جمله ممنوعیت یکشبه و بازگشت ارز به کشور، افزود: در حال حاضر همه ما به نوعی قاچاقچی ارز شده ایم. چون نمی توانیم ارزمان را وارد کشور کنیم. به همین دلیل به دولت پیشنهاد دادیم باتوجه به اینکه درهمه  کشورهای حوزه خلیج فارس بانک ایرانی وجود دارد ارز صادرکنندگان را بگیرد و ریال را به نرخ آزاد به حساب آنان واریز کند اگر این اتفاق رخ دهد ارز وارد کشور می شود اما در غیر اینصورت صادرکننده نمی تواند ارز را در کیف سامسونت قرار دهد و به کشور بیاورد، با این وضع هم در کشور مبدا و هم در داخل دچار مشکل خواهد شد.

این فعال بخش خصوصی گفت: با توجه به اینکه ارزش کالایی صادرکنندگان ایرانی معمولا کم است آنها نمی توانند انباشت ارز در خارج از کشور داشته باشند که به میزان قابل توجهی برسد و بعد آن را وارد کشور کنند. در حال حاضر چون بانک های ایرانی ارز ما را تبدیل نمی کنند صادرکنندگان محصولات فساد پذیر از جمله میوه و تره بار ناچار هستند ارز خود را به صراف های محلی دهند و آنها نیز ریال به حساب صادرکنندگان واریز کنند.

کد خبر 4775327
زهرا مهدوی

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

دسترسی مجدد به مرکز ارتباط با مشتریان بانک رفاه کارگران برقرار شد

دسترسی مجدد مشتریان به مرکز ارتباط با مشتریان این بانک فراهم شده و مشتریان می توانند خدمات خود را دریافت کنند.

 • 10

سامانه کارت پرداخت بانک رفاه کارگران در روز جمعه ارتقا می یابد

روابط عمومی بانک رفاه کارگران از ارتقای سامانه کارت پرداخت به منظور افزایش ظرفیت سامانه در روز جمعه خبر داد.

 • 10

تجارت خارجی ایران با اوراسیا به بیش از ۲.۴ میلیارد دلار رسید

میزان تجارت خارجی ایران با اتحادیه اوراسیا با اجرای موافقت نامه تجارت ترجیحی تا پایان خرداد از حیث ارزش به دو میلیارد و۴۱۷ میلیون و۸۳۰ هزارو ۳۲ دلار و از لحاظ وزنی به۶میلیون و ۸۷۳ هزار و ۵۹۲ تن رسید.

 • 13

جزییات پیاده‌سازی گمرک هوشمند

رییس کل گمرک ایران جزییاتی از برنامه گمرک الکترونیک و پیاده سازی گمرک هوشمند را تشریح کرد.

 • 3

اطلاعیه مهم درباره تغییر دامنه نوسان صندوق ETF‌ها

دامنه نوسان روزانه صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله سهامی و مختلط در بورس تهران از روز دوشنبه ۱۳۹۹/۰۴/۱۶ به ۱۰ درصد کاهش می‌یابد.

 • 16

افتتاح و بهره برداری از ساختمان جدید شعبه بانک صنعت و معدن سبزوار

ساختمان جدید شعبه بانک صنعت و معدن سبزوار با حضور مسؤلان استانی و شهرستانی و به صورت ارتباط برخط با مدیرعامل این بانک به افتتاح و بهره برداری رسید.

 • 20

تقدیر وزیر اقتصاد از تلاش های بانک ملی ایران در پذیره نویسی ETF

وزیر اقتصاد از تلاش های بی وقفه بانک ملی ایران در پذیره نویسی ETF و خدمات رسانی به مردم و مشتریان تقدیر کرد.

 • 23

بزرگ‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه و خصوصی تاسیس می‌شود

معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار ‌از اخذ موافقت با تاسیس بزرگ‌ترین صندوق‌های ‌سرمایه‌گذاری جسورانه و خصوصی در بازار سرمایه خبر داد.

 • 18

انتشار ۱۰ هزار میلیارد ریالی اوراق سلف «فولاد»

عرضه اولیه یک هزار میلیارد تومان اوراق سلف موازی استاندارد ورق گرم نوردیده فولاد مبارکه با هدف تأمین سرمایه در گردش شرکت با مشارکت تامین سرمایه بانک ملت روز شنبه ۱۴تیرماه در بورس کالا انجام می شود.

 • 18

ادامه سقف شکنی بورس

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری با رشد بیش از ۶۶۰۰۰ واحدی علاوه بر سقف شکنی مجدد در آخرین روز معاملاتی هفته جاری به یک میلیون و ۶۱۲ هزار و ۸۸۲ واحد رسید.

 • 19

گمرک مرزبان اقتصادی است اما ابزار اجرای آن را ندارد

رئیس کل گمرک ایران از ایجاد شبکه‌ای از فعالان اقتصادی شناسنامه‌دار برای حمایت از تولید و تسهیل تجارت خبر داد.

 • 3

پتروشیمی بندر امام در راه بازار سهام

سهام شرکت پتروشیمی بندر امام امسال به بازار سرمایه عرضه می‌شود.

 • 14

آغاز دوره معاملاتی قرارداد اختیار معامله سهام بانک پارسیان

بورس تهران با صدور اطلاعیه از آغاز دوره معاملاتی قرارداد های اختیار معامله خرید و فروش سهام بانک‌پارسیان‌ (وپارس) برای سررسید مهرماه ۱۳۹۹ در بازار مشتقه بورس اوراق بهادار تهران خبر داد.

 • 20

درج نماد «آبادا» در بورس

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه از درج نماد «آبادا» در تالار شیشه ای خبر داد.

 • 15

جایگاه مطلوب «ابزارهای پذیرش» بانک ملی ایران در گزارش شاپرک

شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت (شاپرک) در گزارش اردیبهشت ماه خود اعلام کرده است که بانک ملی ایران در بررسی عملکرد عمده ابزارهای پذیرش جایگاه های مطلوبی در اختیار دارد.

 • 16

۷۰ درصد از تسهیلات اگزیم بانک در اختیار بخش صنعت و معدن

معاون اداره صادرات کالای اگزیم بانک کشور اعلام کرد: بالغ بر ۷۰ درصد تسهیلات اعطایی طی سال ۹۸ به بخش صنعت و معدن اختصاص یافته که این رقم نسبت به سال گذشته از رشد مثبت برخوردار بوده است.

 • 17

بازار سرمایه جایگزینی مناسب برای جذب نقدینگی

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: به دلیل تورم بالا در سایر بازارها و نقدشوندگی پایین آنها، بازار سرمایه می‌تواند جایگزین مناسبی برای سرمایه و نقدینگی افسارگسیخته جامعه باشد.

 • 4

معامله آپارتمان در بورس املاک و مستغلات

مدیرعامل بورس تهران گفت: یکی از اهداف بورس جدید، سرمایه‌گذاری و پس انداز سالانه در بخش مسکن به صورت متری خواهد بود.

 • 15

ورود به درگاه‌های اینترنتی پست بانک دو عامله شد

رییس اداره‌کل بانکداری الکترونیک پست‌بانک‌ایران اعلام کرد: در راستای افزایش ضریب امنیتی درگاه‌های اینترنتی، ورود به سامانه اینترنت این بانک دو عامله شد.

 • 28

نگران تامین منابع مالی نباشید، بانک کشاورزی در کنار شماست

مدیرعامل بانک کشاورزی به همراه وزیر جهادکشاورزی، استاندار اردبیل، نمایندگان مجلس و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی از شهرک گلخانه ای ۱۶۰۰هکتاری پارس آباد مغان بازدید کرد.

 • 30