کسب ۱۱۵میلیون دلار از گردشگری خارجی‌ها/ ارزآوری کل ۶۱۰میلیون دلار

کسب ۱۱۵میلیون دلار از گردشگری خارجی‌ها/ ارزآوری کل ۶۱۰میلیون دلار

یزد ـ یکی از مهمترین ظرفیت‌های شهر جهانی یزد که می‌تواند جهش مهم اقتصادی در استان ایجاد کند، حوزه گردشگری است، حوزه‌ای که در سال گذشته توانسته ۱۱۵ میلیون دلار برای یزد ارزآوری کند.

دوشنبه 10 تیر 1398 ساعت 16:36

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از مهر 

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها، نیره شفیعی پور: بعد از آنکه بافت تاریخی یزد به ثبت جهانی رسید این امید در میان مردم قوت بیشتری گرفت که از ناحیه ارزآوری گردشگران خارجی، یزد می‌تواند به جایگاه اقتصادی مطلوبی در سطح کشور دست بیابد.

گردشگری به عنوان یک صنعت سبز نقش مؤثری در جوامع امروزی ایفا می‌کند تا اقتصاد جوامع پویا و توسعه یافته باقی بماند و گردشگران خارجی در این حوزه می‌توانند نقش موثرتری ایفا کنند.

گردشگران خارجی از ناحیه ارزآوری به اقتصاد کشور مقصد کمک شایانی کرده و نه تنها موجب پویایی اقتصاد می‌شوند بلکه نسبت به معرفی ظرفیت‌های فرهنگی و میراثی هر کشور نیز به مانند سفیرانی مؤثر نقش ایفا می‌کنند.

ضرورت انجام اقدامات جدی‌تر در حوزه سرمایه گذاری خارجی

دیگر پایه‌های اقتصاد هر جامعه سرمایه گذاری‌های خارجی در حوزه‌های مختلف قلمداد می‌شود که در این خصوص استان یزد توانسته با جذب سرمایه گذاران خارجی گام‌های مؤثری بر دارد هر چند که به گفته کارشناسان قدم‌های بزرگ‌تری باید در این زمینه برداشته شود تا حوزه سرمایه گذاری خارجی به سطح مطلوب برسد.

صادرات غیرنفتی نیز نه تنها موجب ارزآوری کلانی برای هر کشور می‌شود بلکه نسبت به خروج کشور مبدأ از اقتصاد تک محصولی نیز مؤثر خواهد بود.

در استان یزد نیز در حوزه صادرات غیرنفتی با ۴۶۵ میلیون دلار پایه‌های توجه به صادرات غیرنفتی گذاشته شده هر چند که به نظر می‌رسد در این خصوص باید همچنان سرمایه گذاری‌های جدی تری برای تولیدات بخش‌های مختلف صنعتی، فناورانه و … انجام داد.

معاون اقتصادی اداره کل امور اقتصاد و دارایی استان یزد در این زمینه به خبرنگار مهر گفت: در استان یزد در سه حوزه صادرات از گمرک، گردشگری و سرمایه گذاری خارجی، ارزآوری برای استان یزد انجام می‌شود.

۴۶۵ میلیون دلار صادرات غیرنفتی یزد در سال گذشته

محمد دهقان منشادی اظهار داشت: بخشی از صادرات استان یزد از گمرک استان انجام می‌شود که رقم اعلام شده در سال ۹۷ حدود ۴۶۵ میلیون دلار بوده است.

وی افزود: البته این همه رقم صادرات استان یزد نیست زیرا برخی محصولات استان از جمله خیار سبز، گوجه فرهنگی و دیگر محصولات گلخانه‌ای که اتفاقاً سهم مهمی در صارات استان دارند، از گمرکات استان‌های شمالی و غربی به خارج از کشور صادر می‌شود که رقم صادرات آن در آمار گمرک یزد آورده نمی‌شود.

وی عنوان کرد: البته رقمی که از سوی گمرک برای برخی محصولات اعلام می‌شود، حداقل نرخ تعریف شده در بازار است و ممکن است صادر کننده بتواند تا ۵۰ درصد بیشتر، محصول خود را در بازارهای جهانی به فروش برساند.

دهقان منشادی بیان کرد: یکی از بخش‌هایی که توانسته در حوزه ارزآوری طی سال‌های اخیر موفق‌تر از قبل عمل کند، حوزه گردشگری است به نحوی که در سال گذشته ۱۱۵ میلیون دلار از این بابت نصیب استان یزد شده است.

ورود ۱۰۸ هزار گردشگر خارجی به استان یزد

معاون اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان یزد خاطرنشان کرد: سال گذشته ۱۰۸ هزار گردشگر خارجی وارد استان یزد شده اند که اگر هر گردشگر به طور متوسط هزار دلار در استان هزینه کرده باشد، میزان ارزآوری در این حوزه بالغ بر ۱۱۵ میلیون دلار است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از بخش‌هایی که ارزآوری نسبتاً قابل توجهی برای استان یزد داشته است، حوزه سرمایه گذاری خارجی است به نحوی که خارجی‌ها سال گذشته ۳۰ میلیون دلار در استان یزد سرمایه گذاری کرده اند.

دهقان منشادی یادآور شد: عمده این سرمایه گذاری ها در حوزه احداث نیروگاه خورشیدی با توجه به شرایط اقلیمی استان یزد است.

برآوردهای انجام شده از میزان ارزآوری سال گذشته یزد ۶۱۰ میلیون دلار است

وی اظهار داشت: برآورد ما از میزان ارزآوری سال گذشته در استان یزد در این سه حوزه در مجموع ۶۱۰ میلیون دلار است.

در این رهگذر یکی از اساسی‌ترین اشکالات موجود ورود ارز ناشی از فروش کالاهای ایرانی در کشورهای خارجی به کشور است که در این خصوص فعالان اقتصادی اعتقاد دارند کالاهایی را که در بیرون از مرزها به فروش می‌رسانند، به سختی می‌توانند ارز حاصل از آن را به ایران بازگردانند.

موضوعی که دهقان منشادی اعتقاد دارد بازگشت ارز حاصل از صادرات به روش‌های مختلفی امکان پذیر است و تنها به این موضوع محدود نمی‌شود.

وی گفت: برای بازگشت ارز دستورالعمل داریم به نحوی که ارز حاصل از صادرات به روش‌های مختلفی وارد کشور می‌شود به عنوان نمونه، صادرکننده می‌تواند با درآمد ارزی خود مواد اولیه وارد کرده یا بدهی‌های ارزی خود را پرداخت کند.

یزد در ابتدای مسیر توسعه گردشگری

در عین حال باید در نظر داشت که در برهه‌ای که بسیاری از کشورها تنها با پایه گردشگری خارجی اقتصاد خود را توسعه داده اند، استان یزد با داشتن ظرفیت‌های بی بدیل میراثی، فرهنگی و … شرایط بالقوه خوبی برای رشد اقتصادی ناشی از گردشگری خارجی دارد اما فعلاً در ابتدای این مسیر قرار دارد.

برخورداری از بافت تاریخی جهانی، فرصتی است برای معرفی هر چه بهتر داشته‌های فرهنگی و میراثی این شهر و جذب گردشگرانی که می‌توانند با خود ارزآوری چشمگیری داشته باشند.

در این خصوص باید به طور حتم چشم انداز مشخصی تعریف کرد که در آن، جوامع هدف، نحوه جذب گردشگر و چگونگی معرفی داشته‌های میراثی و گردشگری یزد تعریف و پیش بینی شده باشد.

کد خبر 4654967

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

تقدیر فرماندار لاهیجان از بانک پارسیان

در کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان لاهیجان از بانک پارسیان تجلیل شد.

 • 21

افتتاح گاوداری۶هزاررأسی باحمایت ۳۸۵ میلیاردریالی بانک کشاورزی

گاوداری شیری ۶۰۰۰راسی شرکت شیر و دام دشت گل کردستان که با استفاده از تسهیلات بانک کشاورزی احداث شده است، روز سه شنبه ۲۳ دی ماه در مراسمی با حضور رییس بنیاد مستضعفان افتتاح و بهره برداری از آن آغاز شد.

 • 24

پرداخت بیش از ۱۸ هزار میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج

بانک کشاورزی از ابتدای سال ۱۳۹۹ تا پایان آذر ۱۸۶۴۱ میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج پرداخت کرده است.

 • 23

شاخص کل بورس به کانال یک میلیون و ۱۰۰ هزار واحد سقوط کرد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۳۶۹۸۹ واحدی معادل ۳.۱۲ درصد به یک میلیون و ۱۴۹ هزار و ۷۲۱ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۴۲۲ واحدی به ۱۷ هزار و ۴۳۶ واحد رسید.

 • 22

مجوز موافقتنامه تجارت ترجیحی با دولت مالزی صادر شد

هیات وزیران با صدور مجوز به وزارت صنعت، معدن و تجارت برای انجام مذاکره، پاراف و امضای موقت موافقتنامه تجارت ترجیحی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت مالزی موافقت کرد.

 • 7

ثبت، تایید و انتقال چک در صیاد با استفاده از برنامک‌های موبایلی

صادرکنندگان و دریافت کنندگان چک می‌توانند فرآیند ثبت، تائید و انتقال چک در سامانه صیاد را از طریق برنامک‌های موبایلی و به صورت اختیاری انجام دهند.

 • 11

طرح تسهیلاتی "رفاه دانا" از سوی بانک رفاه کارگران ارائه شد

بانک رفاه کارگران در راستای تکمیل محصولات مورد نیاز بازارهای هدف و کسب رضایت حداکثری بازنشستگان معزز سازمان تأمین اجتماعی، طرح تسهیلاتی "رفاه دانا" را ارائه کرد.

 • 23

هدیه بانک سرمایه به دانش‌آموزان مناطق محروم

همزمان با پانزدهمین سالگرد تاسیس بانک سرمایه، هدایای بهداشتی ـ آموزشی این بانک به دانش‌آموزان یک مدرسه ابتدایی در بیرجند اهدا شد.

 • 16

اعمال نرخ صفر مالیاتی منوط به برگشت ارز حاصل از صادرات

معاون حقوقی سازمان مالیاتی کشور گفت: اعمال نرخ صفر مالیاتی به درآمد حاصل از صادرات کالا و خدمات، منوط به برگشت ارز حاصل از صادرات طبق مقررات اعلامی بانک مرکزی به چرخه اقتصادی کشور است.

 • 17

رشد ۱۰۰ درصدی تسهیلات اعطایی به دانش بنیان‌ها

براساس گزارش اداره صادرات کالای بانک توسعه صادرات ایران تسهیلات اعطایی بانک توسعه صادرات ایران در بخش دانش بنیان ها در سال جاری نسبت به سال قبل افزایش ۱۰۰ درصدی داشته است.

 • 15

هزار میلیارد ریال تسهیلات بانک ملی به بنگاه‌های اقتصادی اعطا شد

در ۹ ماه ابتدای سال جاری سهم بخش های مختلف اقتصادی و بنگاه ها از سبد اعتباری بانک ملی ایران بیش از یک هزار و ۱۱۶ میلیارد ریال بوده است.

 • 12

جلوگیری از نرخ‌گذاری در کانال‌های غیررسمی ارز

عضو کمیسیون بودجه و بودجه مجلس با اشاره به اقدامات بانک مرکزی که مانع از رشد حباب گونه ارز شده است، گفت:‌ باید جلوی نرخ‌گذاری در کانال‌های غیررسمی گرفته شود.

 • 19

جذب ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه توسط مناطق آزاد

معاون اقتصادی دبیر شورای عالی مناطق ویژه اقتصادی گفت: سال گذشته بیش از ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه توسط مناطق آزاد جذب شد.

 • 18

افزایش واحدهای صنعتی مناطق آزاد به ۲۲۰۰ واحد

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: از ابتدای دولت تدبیر و امید تعداد واحدهای تولیدی، صنعتی و معدنی از هزار واحد به دو هزار و ۲۰۰ واحد رسیده است.

 • 32

برنامه بانک مرکزی برای تقویت ارزش پول ملی

دکتر همتی رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی نوشت: بانک مرکزی در طول دو سال و نیم گذشته تلاش کرده است با برنامه و تدبیر، تمام توان خود را برای تقویت ارزش پول ملی بکار بگیرد.» 

 • 41

جشنواره انتخاب نام مناسب برای محصولات و شرکت تابعه بانک رفاه

بانک رفاه کارگران به منظور انتخاب نام مناسب برای برخی محصولات خود و یکی از شرکت های تابعه، از صاحب نظران دعوت به مشارکت می کند.

 • 37

مشارکت بانک کشاورزی در تامین مالی سدگرین نهاوند

بانک های کشاورزی ، صادرات و تجارت با امضای تفاهم نامه ای برای تامین مالی ۱۷۲۲ میلیارد ریالی پروژه تکمیل سد مخزنی گرین در شهرستان نهاوند استان همدان با عاملیت بانک کشاورزی همکاری خواهند کرد.

 • 44

ساخت شناورصیادی فانوس ماهیان

بانک کشاورزی استان بوشهر در راستای حمایت از بخش شیلات ، با پرداخت ۵۰ میلیارد ریال تسهیلات برای ساخت کشتی صیادی فانوس ماهیان ،بار دیگر به توسعه فعالیت های صید و صیادی کمک کرد.

 • 31

کاهش ۴۳ هزار واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۴۳۰۴۳ واحدی معادل ۳.۵۰ درصد به یک میلیون و ۱۸۶ هزار و ۷۹۲ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۴۶۱  واحدی به ۱۷ هزار و ۸۵۹  واحد رسید.

 • 25

دستورالعمل اجرایی ماده (۶) اصلاحی قانون صدور چک

بانک رفاه کارگران دستورالعمل اجرایی ماده (۶) اصلاحی قانون صدور چک و مهلت اجرای برخی از موارد آن را ابلاغ کرد.

 • 22