کاهش رشد اقتصادی پاکستان

کاهش رشد اقتصادی پاکستان

رشد اقتصادی پاکستان به 3.29 درصد کاهش یافت.

جمعه 24 خرداد 1398 ساعت 9:45

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایسنا 

به نقل از نیوز ۱۸، رشد اقتصادی پاکستان در سال مالی ۲۰۱۹ در شرایطی به ۳.۲۹ درصد رسید که این رشد فاصله معناداری با نرخ رشد ۶.۲ درصدی هدف‌گذاری شده در بودجه سال گذشته دولت دارد. عبد الحافظ شیخ، مشاور اقتصادی نخست وزیر پاکستان در کنفرانسی خبری گفت: دولت‌های قبلی پاکستان در طول یک دهه اخیر بیش از ۳۱ هزار میلیارد روپیه استقراض کرده‌اند و ما اکنون باید ۳۰۰۰ میلیارد روپیه بهره این وام‌ها را بپردازیم.

شیخ گفت پاکستان در مجموع حدود ۱۰۰ میلیارد دلار بدهی خارجی دارد که از این مقدار تنها ۹.۲ میلیارد دلار مربوط به دولت فعلی است. وی گفت دولت مجبور شده است تا برای پرداخت بدهی‌های قبلی‌اش وام‌های جدیدی بگیرد.

سال گذشته پاکستان برای تقویت میزان درآمد خود ۲.۳ تریلیون روپیه اسکناس چاپ کرد که این عمل به خودی خود منجر به افزایش نرخ تورم شده است. مشاور اقتصادی نخست وزیر پاکستان هم چنین گفته است که بسیاری از بنگاه‌های دولتی بزرگ این کشور دچار زیان شده‌اند و دولت برای سر پا نگه داشتن شرکت‌های فولاد پاکستان، هواپیمایی بین‌المللی این کشور و شرکت راه آهن ۱۳۰۰ میلیارد روپیه هزینه کرده است.

به گفته این مقام مسئول پاکستانی، رشد بخش تولید پاکستان منفی ۰.۳ درصد، رشد بخش کشاورزی ۰.۸۵ درصد و رشد بخش خدمات ۱.۴ درصد بوده است. بیشترین رشد طی این مدت مربوط به بخش ساخت و ساز با رشد ۷.۶ درصد بوده است.

اسلام آباد برای نجات اقتصاد بحران زده خود دست به دامان صندوق بین‌المللی پول شده است و اخیراً دو طرف به توافقی بر سر اعطای یک بسته نجات شش میلیارد دلاری در ماه‌های آینده به توافق رسیده‌اند. کاهش ذخایر ارزی در زمانی که بانک مرکزی این کشور با مشکل کاهش ارزش پول ملی روبرو است کار این کشور را برای تأمین ۶۰ میلیارد دلار مورد نیاز برای تهیه اقلام وارداتی دشوار ساخته است. اکنون پاکستان تنها ۱۶ میلیارد دلار ذخیره ارزی دارد.

در شرایطی که که کسری بودجه پاکستان به پنج درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور رسیده است، شیخ می‌گوید دولت مصمم به حفظ ثبات اقتصادی در کشور است. رزاق داوود، مشاور نخست وزیر در امور تجاری نیز گفت که کسری حساب تجاری پاکستان به ۳۲ میلیارد دلار رسیده است.

انتهای پیام

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

استفاده از ظرفیت بخش خصوصی با سکوی تجارت الکترونیک پست

عضو هیات مدیره شرکت ملی پست با اشاره به راه‌اندازی سکوی تجارت الکترونیک پست، گفت: با ستاپ، به جای این که شرکت پست، خودش مسئولیت صفر تا صد توسعه را در دست بگیرید، امکانات لجستیکی و نرم‌افزارهای بنیادی خود برای توسعه در اختیار بخش خصوصی می‌گذارد.

 • 2

تکذیب آتش سوزی صرافی بانک صادرات

بانک صادرات اعلام کرد : در حادثه آتش سوزی در میدان حسن آباد تهران، بانک صادرات در آن محل فاقد صرافی بوده و آتش‌سوزی صرافی تکذیب می‌شود.

 • 6

این نوع مدیریت را مادربزرگ من هم بلد بود

فیفا در پایان هر فصل فوتبالی با سیلی از شکایت‌های بازیکنان و مربیان خارجی از تیم‌های ایرانی روبرو می‌شود. شکایت‌هایی که در بسیاری از آنها ایرانی‌ها محکوم و مجبور می‌شوند، با زور فیفا بدهی خود را به صورت دلار به طرف مقابل پرداخت کنند.

 • 9

دلار در کانال سرازیر ۱۱ تومانی/قیمت انواع سکه و ارز در بازار تهران

امروز در تهران هر دلار آمریکا با قیمت ۱۱ هزار و ۴۹۰ تومان، یورو با قیمت ۱۳ هزار و ۳۹۷ تومان و درهم امارات با نرخ ۳ هزار و ۲۹۲ تومان عرضه شد.

 • 7

سکه طرح جدید امروز ۲۷ تیر ۹۸ به ۴ میلیون و ۴۵ هزار تومان رسید

سکه طرح جدید امروز ۲۷ تیر ۹۸ در معاملات بازار آزاد تهران به ۴ میلیون و ۴۵ هزار تومان رسید.

 • 7

مجمع پست بانک هم لغو شد

مجمع عمومی شرکت پست بانک برای سال (دوره) مالی منتهی به ۲۹ اسفند ماه سال ۹۷ لغو شد.

 • 8

روسیه به فروش اوراق قرضه آمریکا ادامه داد

روسیه که زمانی بیش از ۱۷۰ میلیارد دلار از اوراق قرضه آمریکا را در اختیار داشت، در ماه می، به کاهش دارایی خود از این اوراق ادامه داده و میزان آن را به حدود ۱۲ میلیارد دلار رسانده است.

 • 8

اپل "MacBook Pro" و "​​MacBook Air" را برای دانش آموزان ارتقا می دهد

اپل یک تازه سازی شگفت آور را به نمایش گذاشته است،این شرکت در حالی که قیمت این دستگاه ها را کاهش داده مک بوک پرو 13 و مک بوک ایر را نیز به روز رسانی کرده و نسخه مک بوک 12 اینچی را حذف کرده است.

 • 6

سقف یک گنبد میراثی دور میدان حسن آباد از بین رفت

معاون خدمات شهری منطقه ۱۱ گفت: بر اثر آتش سوزی شب گذشته، سقف گنبد میراثی واقع در ضلع شمال غربی میدان از بین رفت.

 • 8

همتی وارد آنکارا شد/مذاکرات پولی و بانکی ایران و ترکیه

رئیس کل بانک مرکزی برای افزایش روابط پولی و بانکی ایران و ترکیه به آنکارا رفت.

 • 9

سازمان جهانی بهداشت: در ژوئن بیش از ۵۶۰ فلسطینی در غزه زخمی شدند

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد، در ماه ژوئن گذشته ۵۶۱ فلسطینی ساکن غزه زخمی شدند.

 • 9

واردات ۲۲ درصد کم شد

وزیر صنعت، معدن و تجارت اشاره به روند صعودی بیکاری، بر اهمیت رونق تولید در رفع مشکلات بیکاری و معیشت تاکید کرد و از کاهش ۲۲ درصدی واردات در سال گذشته خبر داد.

 • 2

شفاف سازی صورت های مالی بیمه میهن

صورت های مالی دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۹۷ بیمه میهن شفاف شد.

 • 9

لغو دعوت به مجمع بانک دی

مجمع عمومی شرکت بانک دی برای سال (دوره) مالی منتهی به ۲۹ اسفند ماه سال ۹۷ لغو شد.

 • 9