واکنش بازارها به صلح تجاری

واکنش بازارها به صلح تجاری

دنیای اقتصاد : بازارهای جهانی سهام پس از تجربه نوسانات دنباله‌دار هفته‌های اخیر، همزمان با آغاز نشست مذاکرات جنگ تجاری، روز آرامی را تجربه کردند. سرمایه‌گذاران، این مذاکرات را به‌نوعی با دستیابی به نتیجه مثبت در هم گره زده‌اند. از همین رو، بازارهای سهام آسیایی و بازار آتی وال‌استریت وارد مدار صعودی شدند. در بازارهای دیگر، اونس طلا در بازه‌ای به قیمت ۱۲۹۵ دلاری نیز صعود کرد و نفت خام برنت بیش از ۲ درصد رشد داشت. اما برخلاف افزایشی‌ها، شاخص دلار در برابر ارزهای معتبر تضعیف شد.

پنجشنبه 20 دی 1397 ساعت 16:50

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

واکنش بازارها به صلح تجاری

همزمان با مذاکرات چین و آمریکا درخصوص تنش‌های تجاری میان این دو کشور، بازارهای سهام آسیایی و بازار آتی وال‌استریت روند روبه‌رشدی را تجربه کردند که ناشی از خوش‌بینی سرمایه‌گذاران به نتیجه مذاکرات جدید است. شاخص‌های آسیایی بین یک تا ۳ درصد تقویت شدند. در بازارهای دیگر، اونس طلا به قیمت ۱۲۹۵ دلاری صعود کرد که رشد روزانه ۷/ ۰ درصدی را به همراه داشت.  نفت برنت نیز نزدیک به ۲ درصد رشد داشت و برای هر بشکه به قیمت ۵۹ دلاری نزدیک شد. اما شاخص دلار در برابر ارزهای معتبر دنیا تضعیف شد. یوآن در برابر طلا به سقف یک ماهه خیز برداشت و ۳/ ۰ درصد تقویت شد. علاوه‌بر این، دلار در برابر یورو، ین و پوند نیز افت کرد.  

خوش‌بینی بازار سهام به مذاکرات تجاری

بازارهای جهانی سهام پس از نوسانات شدید ماه پایانی سال گذشته که از دروازه کریسمس به سال جدید منتقل شدند، اولین روز معاملاتی هفته را با تجربه آرامش نسبی سپری کردند. سرمایه‌گذاران فعال در بازار سهام، مذاکرات تجاری میان چین و ایالات متحده را با امید به فرجام مثبت گره زده‌اند. در حین برگزاری مذاکرات دوجانبه بازارهای سهام آسیایی در محدوده مثبت به کار خود پایان دادند.  بورس ژاپن با معیار شاخص «تاپیکس» بالغ بر ۸/ ۲ درصد تقویت شد. بازار سهام ژاپن با خوش‌بینی موجود در خصوص مذاکرات تجاری با رشد بیشتر بخش تکنولوژی همراه شد که ناشی از افزایش تقاضا برای کالاهای فناوری محسوب می‌شد. بازار سهام چین نیز نزدیک به ۶/ ۰ درصد رشد کرد و بورس هنگ‌کنگ نیز همین رویه را با صعود ۸/ ۰درصدی پیش گرفت. بورس استرالیا نیز حدود ۱/ ۱ درصد مثبت شد. ورود بازارهای آسیایی به کانال افزایشی با وضعیت شاخص‌های بازار آتی وال‌استریت همخوانی داشت؛ اما آنچه از رابطه معمول بازارهای جهانی تبعیت نکرد، تضعیف بورس‌های اروپایی بود.  شاخص‌های مختلف بازار قاره سبز نزدیک به ۳/ ۰ درصد ریزش را تجربه کردند و از بازار آسیا خط نگرفتند. شاید دلیل بروز این وضعیت به محتوای مذاکرات میان چین و آمریکا مربوط باشد؛ چنانچه تاثیر توافق احتمالی که سرمایه‌گذاران به آن امید بسته‌اند، برای اروپا تفاوتی ایجاد نکند؛ عدم‌تبعیت بورس‌ها نیز توجیه‌پذیر خواهد شد.

 صعود یوآن برابر دلار

همزمان با مذاکرات تجاری، بازار جهانی ارز با تضعیف شاخص دلار آمریکا در برابر سبد ۶گانه ارزهای معتبر دنیا پیش می‌رفت. شاخص دلار چهارمین هفته کاهشی پیاپی خود را با نزول مجدد به زیر سطح ۹۶ واحدی تجربه کرد. شاخص دلار تا ساعت ۴ بعدازظهر دوشنبه نزدیک به ۹/ ۹۵ واحد ثبت می‌شد. همزمان با تضعیف این شاخص، یوآن چین بیش از ۳/ ۰ درصد نسبت به دلار تقویت شد و با ثبت نرخ برابری ۸۴/ ۶ به سقف یک‌ماهه برخورد کرد.

البته یوآن تنها ارز غالب بر دلار نبود؛ ین ژاپن، یورو و پوند حدود ۱۵/ ۰ درصد از دلار سبقت گرفتند. با توجه به افت شاخص دلار در برابر تمامی رقبای مهم خود، چشم‌انداز سیاست پولی آمریکا همچنان نبض بازار ارز را در دست دارد. بازنگری «جی پاول»، رئیس فدرال رزرو در خصوص شدت انقباض پولی‌مالی در سال ۲۰۱۹ میلادی چشم‌انداز دلار را نیز تضعیف کرده است. کاهش شتاب انقباض در برنامه تعدیل ترازنامه اوراق و کاهش دفعات پیش‌بینی‌شده برای رشد نرخ بهره هدف به معنای کاهش سرعت منقبض شدن بازارهای آمریکا است و بالطبع شاخص دلار با توجه به تغییر انتظار سرمایه‌گذاران که پیش از این سرعت رشد نرخ بهره بیشتری در ذهن داشتند، بدون حمایت این عامل دلار نزولی را در آینده محتمل‌تر می‌دانند.  سیگنال محتاطانه رئیس فدرال رزرو، شاخص دلار را بدون پشتوانه انقباضی گذاشت تا صحنه بازارها برای صعود طلا آماده شود.

 استحکام جایگاه طلا در ذخایر امن

همان‌طور که از شواهد پیرامون عرضه و تقاضا در بازارهای جهانی مشخص شده است، سرمایه‌های نگران به‌دنبال جایگزین امنی برای روزهای پرتنش در بازارهای جهانی روانه شده‌اند. بازار پرنوسان و نزولی وال‌استریت در ماه آخر سال ۲۰۱۸ میلادی بسیاری از سرمایه‌گذاران و صندوق‌های سرمایه‌گذاری را به شدت نیازمند یافتن محل سرمایه‌گذاری برای پوشش زیان روزهای ملتهب بازار کرده است.  بازار اوراق خزانه‌داری آمریکا به‌عنوان یکی از گزینه‌های جایگزین محسوب می‌شود؛ اما این بازار نیز بازدهی ماه قبل خود را از دست داده است و جذابیت خاصی ندارد. اوراق زمانی که ارزان هستند سود بیشتری خواهند داشت. در چنین حالتی است که خریداران با ریسک کم برای بازدهی اندک به خرید این اوراق روی می‌آورند.

 پس از آنکه رشد تقاضای اوراق زیاد شد، بهای آن افزایش می‌یابد و بالطبع بازدهی کمتری نصیب خریداران خواهد شد. با توجه به نزول بازدهی اوراق خزانه ۱۰ساله و ۲ساله (به‌عنوان مهم‌ترین ملاک‌ها در این شرایط) که ظرف یک سال از ۱۰ درصد نیز تجاوز کرده است.  به این ترتیب، بازار اوراق دیگر برای سرمایه‌های نگران مکان امنی نخواهد بود؛ به‌ویژه با نرخ سود اوراق ۱۰ ساله‌ای که در۶۶/ ۲ درصد به ثبت رسیده باشد. چشم‌انداز مبهم وال‌استریت با چشم‌انداز منفی اقتصاد جهان ترکیب شد. از همین رو، هلدینگ صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس ظرف ماه دسامبر ۲۰۱۸ میلادی ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار اونس طلا به ذخایرشان افزوده‌اند. هرچند آمار مربوط به هفته اخیر از سوی CFTC (کمیسیون مبادلات آتی کالایی) به دلیل تعطیلی دولت فدرال منتشر نشده است؛ اما با استفاده از روند پیشین، موقعیت‌های لانگ یا خرید نسبت به موقعیت‌های شورت یا فروش افزایش خواهند یافت.

 

تعیین سرنوشت صلح تجاری

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

تولید گوشی جان سخت برای حواس پرتها و کارگران ساختمانی+عکس

​اقتصادنیوز: اگر شما هم جزء افرادی هستید که مرتب گوشی از دستتان می افتد یا در مشاغل سخت و دشوار فعالیت دارید، تلفن همراه جدید «کاترپیلار» محصولی مناسب برای شماست.

 • 1

‏«مستشار» سرپرست بانک مشترک ایران و ونزوئلا شد

سعید مستشار به عنوان سرپرست جدید و عضو هیات مدیره بانک مشترک ایران و ونزوئلا انتخاب ‏شد.‏

 • 2

قیمت انواع تندر۹۰ صفر و کارکرده در بازار + جدول

اقتصاد نیوز: برای خرید خودروی تندر ۹۰ E. ۲ در بازار مدل ۱۳۹۲ با کارکرد ۹۵ هزار کیلومتر به سرمایه ۶۲ میلیون تومانی نیاز است.

 • 1

ساخت قاشق و چنگال مخصوص معتادان به موبایل ! + عکس

اقتصاد نیوز:اگر شما هم حاضر نیستید حتی یک‌لحظه از موبایل خود جدا شوید، بهتر است یکدست از این قاشق چنگال‌ها بخرید.

 • 1

کاهش ۳۰ درصدی قیمت ساخت مسکن در سال آینده

مدیرعامل بانک مسکن از کاهش ۳۰ درصدی قیمت ساخت در صورت طراحی درست چرخه اعتباری زنجیره سازندگان مسکن خبر داد.

 • 2

چرا در اولین روز بهمن شاخص سهام بورس تهران ۳۶۵۳ واحد ریخت؟

اقتصادنیوز : نخستین روز بهمن‌ماه با ریزش سنگین شاخص سهام آغاز شد. گرچه تحلیلگران گزارش‌های فصلی شرکت‌ها و همچنین وضعیت بازار جهانی را حاوی نشانه‌های بنیادی مناسب ارزیابی می‌کردند؛ اما افت دسته‌جمعی صنایع بورسی در معاملات دیروز حال و هوای متفاوتی را نشان می‌داد.

 • 2

پول بیمه‌ها برای هزینه داروی بیماران خاص کافی‌ است؟

مدیرکل بیمه سلامت استان تهران با اشاره به جمعیت تحت پوشش بیمه سلامت در استان تهران، درباره اعتبارات این سازمان بیمه‌گر برای تامین داروهای بیماران خاص و صعب‌العلاج توضیح داد.

 • 2

سه ضلعی نوسان ابتدای بهمن

دنیای اقتصاد : ...

 • 3

کدام وزیران احمدی نژاد در دادگاه محاکمه شدند؟/ سنگر جدید کابینه پاک دستان

تعداد وزرا، معاونان وزیر و معاونان دولت احمدی نژاد که به خاطر مسائل مالی راهی دادگاه شدند، به مرز قابل توجهی رسیده است.

 • 3

مجوز مجلس برای اعطای تسهیلات ۲میلیارد دلاری خارجی برای توسعه مترو

عضو کمیسیون تلفیق بودجه گفت: کمیسیون مقرر کرد حداقل دو میلیارد دلار از تسهیلات خارجی درجهت ساخت و بهره برداری از خطوط مترو و طرحهای کاهش آلودگی هوا اختصاص یابد.

 • 3

جرایم سنگین AFC برای پرهیز از حاشیه و خشونت

کنفدراسیون فوتبال آسیا جرایم بسیار سنگینی برای بازیکنان در صورت ایجاد حاشیه وضع کرده است.

 • 3

نحوه سپرده‌پذیری بانک توسعه تصویب شد/ معامله اوراق توسعه مجاز است

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس نشست امروز این کمیسیون با دستور کار بررسی جزییات طرح تاسیس بانک توسعه جمهوری اسلامی ایران را تشریح کرد.

 • 4

انتخاب برترین نوآوری های بانکی و شرکتی در عرصه بانکداری الکترونیک

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل بانک کشاورزی و عضو کمیته داوران هشتمین جشنواره دکتر نوربخش، درجلسه انتخاب برترین نوآوری های بانکی و شرکتی در عرصه بانکداری الکترونیک وخدمات پرداخت حضوریافت.

 • 4

قیمت طلا، سکه و ارز در نخستین روز بهمن‌

امروز علیرغم کاهش بهای طلای جهانی، قیمت انواع طلا و ارز در ایران تا حدودی روند افزایشی داشت.

 • 4

اقتصاد مقاومتی به سبک بانک ملت؛ پیشگامی در حمایت از دانش‌بنیان‌ها

حمایت از دانش بنیان ها و همکاری با پارک های علم و فناوری راهبرد جدید بانک ملت برای تحقق اقتصاد مقاومتی است.

 • 3