واکنش بازارها به صلح تجاری

واکنش بازارها به صلح تجاری

دنیای اقتصاد : بازارهای جهانی سهام پس از تجربه نوسانات دنباله‌دار هفته‌های اخیر، همزمان با آغاز نشست مذاکرات جنگ تجاری، روز آرامی را تجربه کردند. سرمایه‌گذاران، این مذاکرات را به‌نوعی با دستیابی به نتیجه مثبت در هم گره زده‌اند. از همین رو، بازارهای سهام آسیایی و بازار آتی وال‌استریت وارد مدار صعودی شدند. در بازارهای دیگر، اونس طلا در بازه‌ای به قیمت ۱۲۹۵ دلاری نیز صعود کرد و نفت خام برنت بیش از ۲ درصد رشد داشت. اما برخلاف افزایشی‌ها، شاخص دلار در برابر ارزهای معتبر تضعیف شد.

پنجشنبه 20 دی 1397 ساعت 16:50

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

واکنش بازارها به صلح تجاری

همزمان با مذاکرات چین و آمریکا درخصوص تنش‌های تجاری میان این دو کشور، بازارهای سهام آسیایی و بازار آتی وال‌استریت روند روبه‌رشدی را تجربه کردند که ناشی از خوش‌بینی سرمایه‌گذاران به نتیجه مذاکرات جدید است. شاخص‌های آسیایی بین یک تا ۳ درصد تقویت شدند. در بازارهای دیگر، اونس طلا به قیمت ۱۲۹۵ دلاری صعود کرد که رشد روزانه ۷/ ۰ درصدی را به همراه داشت.  نفت برنت نیز نزدیک به ۲ درصد رشد داشت و برای هر بشکه به قیمت ۵۹ دلاری نزدیک شد. اما شاخص دلار در برابر ارزهای معتبر دنیا تضعیف شد. یوآن در برابر طلا به سقف یک ماهه خیز برداشت و ۳/ ۰ درصد تقویت شد. علاوه‌بر این، دلار در برابر یورو، ین و پوند نیز افت کرد.  

خوش‌بینی بازار سهام به مذاکرات تجاری

بازارهای جهانی سهام پس از نوسانات شدید ماه پایانی سال گذشته که از دروازه کریسمس به سال جدید منتقل شدند، اولین روز معاملاتی هفته را با تجربه آرامش نسبی سپری کردند. سرمایه‌گذاران فعال در بازار سهام، مذاکرات تجاری میان چین و ایالات متحده را با امید به فرجام مثبت گره زده‌اند. در حین برگزاری مذاکرات دوجانبه بازارهای سهام آسیایی در محدوده مثبت به کار خود پایان دادند.  بورس ژاپن با معیار شاخص «تاپیکس» بالغ بر ۸/ ۲ درصد تقویت شد. بازار سهام ژاپن با خوش‌بینی موجود در خصوص مذاکرات تجاری با رشد بیشتر بخش تکنولوژی همراه شد که ناشی از افزایش تقاضا برای کالاهای فناوری محسوب می‌شد. بازار سهام چین نیز نزدیک به ۶/ ۰ درصد رشد کرد و بورس هنگ‌کنگ نیز همین رویه را با صعود ۸/ ۰درصدی پیش گرفت. بورس استرالیا نیز حدود ۱/ ۱ درصد مثبت شد. ورود بازارهای آسیایی به کانال افزایشی با وضعیت شاخص‌های بازار آتی وال‌استریت همخوانی داشت؛ اما آنچه از رابطه معمول بازارهای جهانی تبعیت نکرد، تضعیف بورس‌های اروپایی بود.  شاخص‌های مختلف بازار قاره سبز نزدیک به ۳/ ۰ درصد ریزش را تجربه کردند و از بازار آسیا خط نگرفتند. شاید دلیل بروز این وضعیت به محتوای مذاکرات میان چین و آمریکا مربوط باشد؛ چنانچه تاثیر توافق احتمالی که سرمایه‌گذاران به آن امید بسته‌اند، برای اروپا تفاوتی ایجاد نکند؛ عدم‌تبعیت بورس‌ها نیز توجیه‌پذیر خواهد شد.

 صعود یوآن برابر دلار

همزمان با مذاکرات تجاری، بازار جهانی ارز با تضعیف شاخص دلار آمریکا در برابر سبد ۶گانه ارزهای معتبر دنیا پیش می‌رفت. شاخص دلار چهارمین هفته کاهشی پیاپی خود را با نزول مجدد به زیر سطح ۹۶ واحدی تجربه کرد. شاخص دلار تا ساعت ۴ بعدازظهر دوشنبه نزدیک به ۹/ ۹۵ واحد ثبت می‌شد. همزمان با تضعیف این شاخص، یوآن چین بیش از ۳/ ۰ درصد نسبت به دلار تقویت شد و با ثبت نرخ برابری ۸۴/ ۶ به سقف یک‌ماهه برخورد کرد.

البته یوآن تنها ارز غالب بر دلار نبود؛ ین ژاپن، یورو و پوند حدود ۱۵/ ۰ درصد از دلار سبقت گرفتند. با توجه به افت شاخص دلار در برابر تمامی رقبای مهم خود، چشم‌انداز سیاست پولی آمریکا همچنان نبض بازار ارز را در دست دارد. بازنگری «جی پاول»، رئیس فدرال رزرو در خصوص شدت انقباض پولی‌مالی در سال ۲۰۱۹ میلادی چشم‌انداز دلار را نیز تضعیف کرده است. کاهش شتاب انقباض در برنامه تعدیل ترازنامه اوراق و کاهش دفعات پیش‌بینی‌شده برای رشد نرخ بهره هدف به معنای کاهش سرعت منقبض شدن بازارهای آمریکا است و بالطبع شاخص دلار با توجه به تغییر انتظار سرمایه‌گذاران که پیش از این سرعت رشد نرخ بهره بیشتری در ذهن داشتند، بدون حمایت این عامل دلار نزولی را در آینده محتمل‌تر می‌دانند.  سیگنال محتاطانه رئیس فدرال رزرو، شاخص دلار را بدون پشتوانه انقباضی گذاشت تا صحنه بازارها برای صعود طلا آماده شود.

 استحکام جایگاه طلا در ذخایر امن

همان‌طور که از شواهد پیرامون عرضه و تقاضا در بازارهای جهانی مشخص شده است، سرمایه‌های نگران به‌دنبال جایگزین امنی برای روزهای پرتنش در بازارهای جهانی روانه شده‌اند. بازار پرنوسان و نزولی وال‌استریت در ماه آخر سال ۲۰۱۸ میلادی بسیاری از سرمایه‌گذاران و صندوق‌های سرمایه‌گذاری را به شدت نیازمند یافتن محل سرمایه‌گذاری برای پوشش زیان روزهای ملتهب بازار کرده است.  بازار اوراق خزانه‌داری آمریکا به‌عنوان یکی از گزینه‌های جایگزین محسوب می‌شود؛ اما این بازار نیز بازدهی ماه قبل خود را از دست داده است و جذابیت خاصی ندارد. اوراق زمانی که ارزان هستند سود بیشتری خواهند داشت. در چنین حالتی است که خریداران با ریسک کم برای بازدهی اندک به خرید این اوراق روی می‌آورند.

 پس از آنکه رشد تقاضای اوراق زیاد شد، بهای آن افزایش می‌یابد و بالطبع بازدهی کمتری نصیب خریداران خواهد شد. با توجه به نزول بازدهی اوراق خزانه ۱۰ساله و ۲ساله (به‌عنوان مهم‌ترین ملاک‌ها در این شرایط) که ظرف یک سال از ۱۰ درصد نیز تجاوز کرده است.  به این ترتیب، بازار اوراق دیگر برای سرمایه‌های نگران مکان امنی نخواهد بود؛ به‌ویژه با نرخ سود اوراق ۱۰ ساله‌ای که در۶۶/ ۲ درصد به ثبت رسیده باشد. چشم‌انداز مبهم وال‌استریت با چشم‌انداز منفی اقتصاد جهان ترکیب شد. از همین رو، هلدینگ صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس ظرف ماه دسامبر ۲۰۱۸ میلادی ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار اونس طلا به ذخایرشان افزوده‌اند. هرچند آمار مربوط به هفته اخیر از سوی CFTC (کمیسیون مبادلات آتی کالایی) به دلیل تعطیلی دولت فدرال منتشر نشده است؛ اما با استفاده از روند پیشین، موقعیت‌های لانگ یا خرید نسبت به موقعیت‌های شورت یا فروش افزایش خواهند یافت.

 

تعیین سرنوشت صلح تجاری

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

مسیر سرمایه گذاری کشور برای پژوهش نادرست است

کاشان - معاون علم و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه مسیر سرمایه گذاری کشور بر روی پژوهش نادرست است، گفت: تکنولوژی با پول به دست نمی آید.

 • 3

رفع مشکلات ۱۳۰ واحد صنعتی کرمان/ به دنبال توسعه پتروشیمی هستیم

کرمان - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: وضعیت ۱۳۰ واحد صنعتی در حال رصد است و به دنبال رفع مشکلات آنها هستیم.

 • 5

دیدار مدیرعامل بانک توسعه تعاون با استاندار خراسان جنوبی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون در سفر به استان خراسان جنوبی با استاندار دیدار و گفتگو کرد

 • 18

تذکر مجدد نماینده اهواز در خصوص مسکن کارکنان لوله‌سازی اهواز

نماینده مردم اهواز در مجلس در خصوص وضعیت مسکن کارکنان لوله‌سازی اهواز با بیان اینکه «منازل کارکنان لوله سازی هنوز در ملکیت بانک است» مجدادا به وزیر اقتصاد تذکر داد.

 • 18

«بانک آفیسر» جایگزین سرویس‌های بانکداری سنتی می‌شود

مدیرعامل بانک ملی ایران با بیان اینکه این بانک برای نخستین بار سیستم یکپارچه بانکی معروف به سیبا و خدمات بانکی آنلاین را در نظام بانکی کشور پیاده سازی کرد، گفت: سیبا جایگزین روش‌های سنتی بانکداری شد.

 • 17

«بانک آفیسر» جایگزین سرویس‌های بانکداری سنتی می‌شود

مدیرعامل بانک ملی ایران با بیان اینکه این بانک برای نخستین بار سیستم یکپارچه بانکی معروف به سیبا و خدمات بانکی آنلاین را در نظام بانکی کشور پیاده سازی کرد، گفت: سیبا جایگزین روش‌های سنتی بانکداری شد.

 • 17

دستورالعمل مالیاتی خریداران سکه ابلاغ شد

دستورالعمل سازمان امور مالیاتی موضوع مالیات عملکرد دریافت کنندگان سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از سوی رئیس کل سازما مالیاتی ابلاغ شد.

 • 16

تنش‌ بین آمریکا و ایران قیمت نفت را افزایش داد

قیمت نفت در بازارهای جهانی به علت تنش‌های آمریکا و ایران در خلیج فارس با 43 سنت افزایش 65.63 دلار معامله شد.

 • 24

مطالباتِ داروخانه ها پرداخت می شود

قزوین_ مدیرکل بیمه سلامت استان قزوین گفت: مطالباتِ اردیبهشت ماه داروخانه ها پرداخت می شود.

 • 17

پرسپولیس و ذوب آهن جریمه شدند/ تیم برانکو اخطار گرفت

کنفدراسیون فوتبال آسیا آرای انضباطی خود را منتشر کرد که بر این اساس پرسپولیس و ذوب آهن جریمه شدند.

 • 16

هر پزشک باید برای ویزیت بیمار چند دقیقه وقت بگذارد؟

مدیرکل بیمه سلامت استان هرمزگان با بیان اینکه بیمه‌شدگان روستایی و کمیته امداد برای کاهش هزینه‌های درمان ملزم به رعایت سیستم ارجاع هستند، گفت: هر پزشک متخصص باید درازای دریافت ویزیت ۲۰ دقیقه به بیماران خدمات‌رسانی کنند و بیماران باید به حقوق خود واقف بوده و مطالبه گر باشند.

 • 15

رشد ۵۱۰۰ واحدی شاخص کل/ جابجایی ۳.۵میلیارد برگه بهادار در بورس

شاخص بورس روز جاری با رشد ۵۱۰۸ واحدی در پایان معاملات به ۲۴۲ هزار و ۵۶۷ واحد رسید.

 • 18

تسهیلات ۱۴۰۰ میلیارد ریال بانک توسعه تعاون در خراسان جنوبی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون از پرداخت ۱۹۰۰ میلیارد ریال تسهیلات از ابتدای دولت یازدهم و دوازدهم و پرداخت ۱۴۰۰میلیارد ریال در سال ۹۷ در استان خراسان جنوبی خبر داد و عملکرد این استان را مثبت ارزیابی نمود.

 • 26

تسهیلات ۱۴۰۰ میلیارد ریال بانک توسعه تعاون در خراسان جنوبی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون از پرداخت ۱۹۰۰ میلیارد ریال تسهیلات از ابتدای دولت یازدهم و دوازدهم و پرداخت ۱۴۰۰میلیارد ریال در سال ۹۷ در استان خراسان جنوبی خبر داد و عملکرد این استان را مثبت ارزیابی نمود.

 • 17

بازدید مدیرعامل بانک توسعه تعاون از شعب استان خراسان جنوبی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون به همراه فتاحی عضو هیئت‌مدیره و هیئت همراه از مدیریت شعب بانک توسعه تعاون خراسان جنوبی و شعب مرکزی بیرجند، شعب جمهوری و باجه شهید رجائی بازدید کرد.

 • 24

بازدید عضو هیات مدیره بانک ملی ایران از گروه تولیدی کاله

عضوهیات مدیره بانک ملی ایران درراس هیاتی ازمسئولان بانک،ازگروه تولیدی سولیکوکاله به عنوان یکی ازتولید کنندگان فرآورده های لبنی فعال داخلی باهدف تسهیل ورفع موانع تولیدوارائه خدمات بهینه بازدید کرد.

 • 17

طرح نسخه الکترونیک در قزوین به صورت پایلوت اجرا می شود

قزوین- مدیرکل بیمه سلامت استان قزوین گفت: طرح نسخه الکترونیک برای حذف دفترچه های کاغذی بیمه و کاهش هزینه و تسهیل در ارائه خدمات درمانی امسال در شهر محمدیه قزوین به صورت پایلوت اجرا می شود.

 • 18

روز بهاری بورس در تابستان

شاخص بورس روز جاری با رشد بیش از ۵۰۰۰ واحدی در پایان معاملات به ۲۴۲ هزار و ۵۶۷ واحد رسید.

 • 17

رکوردی جدید در کارنامه بورس تهران/ رشد قیمت بیش از ۸۰ درصد نمادهای معاملاتی

شاخص کل بورس تهران امروز نیز به حرکت در مسیر صعودی ادامه داد و توانست با ثبت رشد ۵۱۰۸ واحدی که بیشترین میزان رشد این نماگر در یک ماه اخیر به شمار می‌رود، ضمن عبور از قله تاریخی این بازار، در میانه کانال ۲۴۲ هزار واحدی جای گیرد.

 • 28