واردات بیش از 5 میلیون تن ذرت دامی در 8 ماه

واردات بیش از 5 میلیون تن ذرت دامی در 8 ماه

تهران- ایرنا- بررسی آمارهای گمرک نشان می دهد در هشت ماه نخست امسال پنج میلیون و 506 هزار و 114 تن ذرت دامی به ارزش یک میلیارد و 281 میلیون و 547 دلار وارد کشور شده است. این محصول جزو کالاهای اساسی بوده که در مجموع 25.61 درصد سهم کالای وارداتی را در این مدت شامل می شود.

یکشنبه 25 آذر 1397 ساعت 18:39

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایرنا 

به گزارش ایرنا، در هشت ماهه نخست امسال، 21 میلیون و 498 هزار تن کالا به ارزش 29 میلیارد و 549 میلیون دلار وارد کشور شد؛ این میزان واردات نسبت به مدت مشابه پارسال 12.58 درصد از نظر وزنی و 14.4 درصد از لحاظ ارزش دلاری کاهش داشت.
گمرک پایان هر ماه جداولی از ترانزیت خارجی و 15 قلم کالای عمده وارداتی و صادراتی خود منتشر می کند که بررسی آنها نشان می دهد ذرت دامی، قطعات منفصله خودرو، برنج، تلفن همراه، موز، برنج سفید، گوشت و مکمل های دارویی در شمار 15 قلم کالای عمده وارداتی در هشت ماهه نخست امسال بودند.

** واردات یک میلیارد و 646 میلیون دلار قطعه منفصله
بررسی جداول آمارها بیانگر این است که قطعات منفصله خودرو در سه ردیف جداگانه رتبه های دوم، یازدهم و پانزدهم، کالاهای وارداتی را به خود اختصاص داده است.
در مجموع می توان گفت که در هشت ماهه نخست امسال یک میلیارد و 646 میلیون و 276 هزار و 695 دلار قطعات منفصله اتومبیل سواری به میزان 201 هزار و 972 تن وارد کشور شده است.

** واردات برنج از حیث وزنی 12 درصد کم شد
سالیانه حدود 3.2 میلیون تن برنج در کشور مصرف می شود که 1.1 تا 2 میلیون تن آن در داخل کشت شده و 1.2 تا 1.5 میلیون تن از کشورهای هند، پاکستان، تایلند و اروگوئه وارد کشور می شود.
با توجه به اینکه از تیرماه امسال برداشت برنج از کشتزارهای کشور آغاز شده بود، واردات این کالا تا پایان شهریورماه ممنوع و سرانجام یازدهم آذرماه سامانه جامع تجارت برای ثبت سفارش برنج باز شد.
براساس این ممنوعیت ها، در هشت ماهه نخست امسال در مجموع 968 هزار و 840 تن برنج به ارزش 995 میلیون و 715 هزار دلار برنج وارد کشور شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی 12.11 درصد و از ارزشی 3.77 درصد کاهش یافته است.

** سهم 321 میلیون دلاری موبایل وارداتی به کشور
با اجرای طرح کددار کردن گوشی های تلفن همراه (رجیستری) از اواخر مهرماه پارسال برای ساماندهی ورود گوشی ها به کشور و مبارزه با قاچاق آن شاهد افزایش واردات رسمی آن به کشور بودیم.
بررسی جداول آماری واردات گوشی تلفن همراه در هشت ماه نخست امسال نشان می دهد میزان آن نسبت به مدت مشابه پارسال از نظر ارزشی 18.93 درصد و از نظر وزنی 3.83 درصد زیاد شده است.
در دوره زمانی مورد نظر واردات گوشی تلفن همراه رتبه دهم واردات را دارد و 280 میلیون و 401 هزار و 971 دلار ارز برای واردات این کالاها از کشور خارج شد.

** واردات 289 هزار و 921 تن موز
موز از جمله میوه های است که با نرخ ارز آزاد وارد کشور می شود؛ البته در ماه های اردیبهشت و خرداد، موز با نرخ ارز دولتی وارد کشور شد اما پس از آن از فهرست کالای ضروری حذف و دیگر ارز یارانه ای به آن تخصیص نمی یابد.
در هشت ماه نخست امسال همچون ماه های گذشته واردات موز کاهش یافت. در این مدت 289 هزار و 921 تن موز به ارزش 257 میلیون و 560 هزار و 934 دلار وارد کشور شد.
واردات این محصول در بازه زمانی مورد نظر ازنظر وزنی و ارزشی به ترتیب 38.08 و 28.57 درصد کاهش یافت.

** افزایش 10.42 درصدی واردات گوشت
گوشت از جمله کالاهای اساسی که براساس آمار ارائه شده از گمرک در فهرست 15 قلم کالای عمده وارداتی کشور قرار دارد.
بررسی جداول نشان می دهد که امسال 76 هزار و 469 تن گوشت به ارزش 321 میلیون و 794 هزار دلار وارد شده است که از نظر وزنی 10.42 درصد و ارزشی 8.4 درصد افزایش یافته است.

** واردات یک هزار و 736 تن مکمل دارویی
مکمل های دارویی که از مهرماه امسال جزو 15 قلم کالای وارداتی قرار گرفت در هشتمین ماه سال نیز برای دومین بار در این فهرست در جایگاه دوازدهم قرار دارد.
در این مدت 2 هزار و 338 تن مکمل دارویی به ارزش 261 میلیون و 606 هزار و 555 دلار وارد کشور شد که در مقایسه با هشت ماه نخست سال گذشته از نظر وزنی 6.5 درصد کاهش و ارزشی 3.44 درصد افزایش یافت.
اقتصام**9132 ** 2023

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

بانک رفاه کارگران قدرت خرید بازنشستگان را افزایش می‌دهد

بانک رفاه کارگران در ایفای مسئولیت قانونی و حرفه‌ای خود از بهبود معیشت بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی در سراسر ایران حمایت می‌کند.

 • 22

فرایند استعلام و تایید دریافت چک توسط ذی نفع اعلام شد

فرایند استعلام و تایید دریافت چک توسط ذینفع بر اساس قانون جدید صدور چک، اعلام شد.

 • 18

افزایش ۱۲۸۶ واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۲۸۶ واحدی معادل ۰.۱۰ درصد به یک میلیون و ۲۳۵ هزار و ۸۴۳ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۹۵ واحدی به ۱۸ هزار و ۲۰۲ واحد رسید.

 • 16

مشارکت بانک توسعه تعاون در نخستین جشنواره فیلم ۱۲۰ ثانیه‌ای

نخستین جلسه دبیرخانه اولین جشنواره فیلم ۱۲۰ ثانیه‌ای با موضوع تعاون و همدلی با همکاری بانک توسعه تعاون برگزار شد.

 • 16

افزایش ۵۴ درصدی پرداخت تسهیلات بانک صنعت و معدن

مدیرعامل بانک صنعت و معدن عنوان داشت: مجموع تسهیلات اعطایی بانک صنعت و معدن به واحدهای تولیدی در ۱۰ ماه نخست سال ۹۹ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به میزان ۵۴ درصد افزایش پیدا کرده است.

 • 17

پرداخت بیش از ۲۰ هزار و ۷۰۲ میلیاردریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج

به منظور ترویج سنت حسنه ازدواج جوانان، بانک رفاه کارگران تا پایان آذر ماه سال جاری بیش از ۲۰ هزار و ۷۰۲ میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج و تهیه جهیزیه پرداخت کرده است.

 • 18

نرخ حق‌الوکاله بانک توسعه صادرات ایران اعلام شد

هیات مدیره بانک توسعه صادرات ایران نرخ حق الوکاله به کارگیری سپرده های سرمایه گذاری برای سال مالی ۱۳۹۹ را معادل ۲.۵ درصد مصوب کرد.

 • 18

مهمترین عامل نوسان نرخ ارز، انتظارات بازار است

کارشناس ارشد پولی و بانکی می‌گوید به صورت بنیادی تغییر خاصی در بازار ارز به وجود نیامده و مهم ترین عامل نوسان نرخ ارز تنها به دلیل انتظارات بازار است و اتفاق خاصی در عرضه و تقاضا به وجود نیامده است.

 • 18

تثبیت اشتغال ۹۱ هزار نفر با تسهیلات بانک تجارت

بانک تجارت تا پایان دی‌ماه امسال، با اعطای ۴۱ هزارو۲۷۱ فقره تسهیلات جمعا به‌مبلغ بیش از ۲۰ میلیارد ریال به صاحبان کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از شیوع کرونا اشتغال ۹۱ هزار و ۹۱۲ نفر را تثبیت کرد.

 • 15

تأمین سرمایه در گردش طرح‌های توسعه‌ای خراسان جنوبی

رئیس هیئت‌مدیره بانک توسعه تعاون از تأمین سرمایه در گردش پروژه‌ها و طرح‌های توسعه‌ای خراسان جنوبی توسط این بانک خبر داد.

 • 30

پرداخت بالغ بر ۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات توسط بانک توسعه تعاون

معاون امور استان‌ها و بازاریابی بانک توسعه تعاون، گفت: بانک در ۹ ماهه نخست سال بیش از ۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شد.

 • 24

ادامه روند صعودی شاخص کل بورس در کانال یک میلیون و ۲۰۰

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۲۵۷۲ واحدی معادل ۱.۰۳ درصد به یک میلیون و ۲۳۴ هزار و ۶۴۳ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۱۴۹ واحدی به ۱۸ هزار و ۲۹۷ واحد رسید.

 • 26

همه برای تعادل بازار ارز در چارچوب سیاست‌های بانک مرکزی کمک کنند

رییس جمهور گفت: همه باید کمک کنند که بازارهای حساس نظیر ارز در چارچوب سیاست‌هایی که بانک مرکزی اعمال می‌کند، مدیریت و به تعادل برسد.

 • 25

بانک سپه از تمام ظرفیت‌هایش در اجرای پروژه بید بلند استفاده کرد

مدیرعامل بانک سپه در آیین بهره‌برداری از پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس گفت: این بانک برای عملیاتی کردن پروژه پالایش گاز بیدبلند و رفع مشکلات مربوط به حوزه ارتباطات بین‌المللی از تمام ظرفیت‌هایش استفاده کرد.

 • 21

استفاده از تمام ظرفیت‌های بانک سپه در اجرای پروژه بید بلند

بزرگ‌ترین طرح غرب آسیا و سومین ابر پروژه جهان در سال ۲۰۲۰ میلادی با تشکیل کنسرسیوم بانک‌ها و عاملیت بانک سپه از محل منابع ارزی صندوق توسعه ملی تأمین مالی و توسط رئیس محترم جمهوری افتتاح شد.

 • 24

اطلاعیه بانک سرمایه در خصوص اصلاحات قانون جدید صدور چک

پیرو اطلاعیه قبلی بانک سرمایه در خصوص اصلاح قانون صدور چک، آخرین اصلاحات قانون جدید چک مربوط به سال ۱۳۹۹، از سوی بانک مرکزی اعلام شده و از تاریخ ۲۰ آذر سال جاری در شبکه بانکی کشور عملیاتی شده است.

 • 15

ایجاد ۱۰۰۰ فرصت شغلی با اجرای طرح‌های توسعه فولاد بناب

مدیرعامل مجتمع فولاد صنعت بناب اعلام کرد: با اجرای طرح‌های توسعه‌ای این مجتمع، حداقل یک هزار فرصت شغلی در سال‌های پیش رو برای نیروهای بومی ایجاد خواهد شد.

 • 13

سناریوهای مختلف مجلس برای افزایش یارانه نقدی

عضو کمیسیون تلفیق مجلس با اشاره به سناریوهای مجلس برای افزایش یارانه نقدی، گفت: افزایش یارانه نقدی در ابتدا ممکن است افزایش قیمتی در برخی از کالاها ایجاد کند، اما در میان‌مدت این افزایش کنترل می‌شود.

 • 17

روابط عمومی، نقش مهمی در تحقق اهداف سازمانی دارد

در شرایط کنونی نقش روابط عمومی سازمان ها در انعکاس فعالیت ها و تحقق اهداف سازمانی، بسیار مهم و حیاتی است.

 • 16

تامین مالی ۴۰۰ میلیون دلاری در پروژه ملی پالایش گاز بید بلند

در مراسم آغاز بهره برداری از طرح عظیم پالایشگاه گاز بیدبلند، از تلاش بانک ها و بانک پارسیان در تامین مالی این پروژه قدردانی شد.

 • 20