هفته کم‌نوسان برای سکه و دلار

هفته کم‌نوسان برای سکه و دلار

دنیای اقتصاد : هفته گذشته، دلار و سکه افزایش قیمت زیر یک درصد را تجربه کردند، تا در روزهای منتهی به آغاز سال نو میلادی، روند کم‌نوسانی در بازار ارز و طلای داخلی حکمفرما باشد.

یکشنبه 15 دی 1398 ساعت 23:43

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

هفته کم‌نوسان برای سکه و دلار

بررسی‌ها نشان می‌ دهد قیمت دلار که در روز پنج‌شنبه ۵ دی ماه در سطح ۱۳ هزار و ۱۹۰ تومان قرار داشت، یک هفته بعد یعنی در روز پنج‌شنبه ۱۲ دی ماه سال جاری به رقم ۱۳ هزار و ۳۰۰ تومان رشد کرد تا افزایش ۸/ ۰ درصدی را ثبت کند. نکته قابل توجه اینکه بازدهی دلار در هفته گذشته، نسبت به دو هفته قبل کمتر ثبت شده است. در هفته منتهی به ۵ دی ماه سال جاری، افزایش قیمت دلار به میزان ۷/ ۱ درصد ثبت شده بود. دلار از ابتدای هفته در سطح ۱۳۲۱۰ تومان قرار داشت، اما سطح قیمتی آن در روز یکشنبه و دوشنبه، روند نزولی خود را طی کرد تا به سطح ۱۳ هزار و ۱۴۰ تومان در روز دوشنبه برسد. اما در روز سه‌شنبه قیمت دلار روند نزولی خود را متوقف کرد و با افزایش ۱۶۰ تومانی به رقم ۱۳ هزار و ۳۰۰ تومان رسید. روز چهارشنبه روند نوسانی دلار ادامه یافت تا به سطح ۱۳ هزار و ۲۶۰ تومان کاهش یابد، اما در روز پنج‌شنبه کمی به قیمت دلار افزوده شد تا سطح قیمتی آن در نهایت به ۱۳ هزار و ۳۰۰ تومان برسد. در مجموع به نظر می‌رسد طی هفته گذشته نیروهای کاهشی و افزایشی به یک تعادل رسیدند، تا در هفته دوم دی ماه سال جاری، از شدت نوسانات ارزی کاسته شود. از سوی دیگر، به نظر می‌رسد برخی از نوسان‌گیران در هفته گذشته به دنبال بهره‌گیری از موقعیتی برای ورود و فعالیت گسترده در بازار بودند. به‌عنوان مثال روز سه‌شنبه هفته قبل که قیمت ارز افزایش نسبی را نسبت به روز قبل تجربه کرده بود، برخی این موضوع را تحت تاثیر خبرهای منتشر شده درباره رد لوایح مرتبط به پولشویی و تامین مالی تروریسم دانستند، هر چند در همان روز نیز رد این لوایح در مجمع تشخیص مصلحت نظام، تکذیب شد و در نتیجه در روز چهارشنبه از قدرت‌ افزایشی بازار کاسته شد. در این شرایط بسیاری از نوسان‌گیران منتظر شرایط و تحولات حاکم در بازار، در شرایط جدید شدند.

به نظر می‌رسد در هفته‌های گذشته، بازار ارز ظرفیت‌های خالی برای افزایش نرخ دلار را پر کرده است و از نظر متغیرهای حقیقی، نمی‌توان انتظار بیشتری برای افزایش قیمت‌ها قائل بود. آخرین آمارهای تورمی نیز نشان می‌دهد روند نزولی تورم در ماه آذر نیز تداوم داشته و انتظار تداوم آن برای کاهش نرخ تورم در سه ماه پایانی وجود دارد. در شرایط کنونی، اگر مسیر حرکتی بازار دچار شوک‌های غیرفنی نشود، در نتیجه رفتار دلار نیز قابل پیش‌بینی خواهد بود؛ در غیر این‌صورت به نظر می‌رسد که برخی اخبار و گزارش‌های غیراقتصادی، شرایط تعادلی قیمت را تغییر دهد؛ اگرچه به اعتقاد کارشناسان، این شوک‌ها نمی‌تواند به شکل پایدار سطوح قیمتی شاخص بازار ارز را تغییر دهد.

همسویی قیمت سکه با دلار

هفته گذشته، روند سکه نیز همسو با قیمت دلار تغییر ‌کرد. در ابتدای هفته، قیمت سکه بهار آزادی در سطح ۴ میلیون و ۶۱۰ هزار تومان قرار داشت که این رقم تا روز دوشنبه روند نزولی را ثبت کرد تا به سطح ۴ میلیون و ۵۸۵ هزارتومان برسد. اما در روز سه‌شنبه قیمت سکه بهار آزادی همسو با افزایش قیمت دلار رشد کرد تا به سطح ۴ میلیون و ۶۷۵ هزار تومان برسد. در نهایت با توجه به نوساناتی که قیمت سکه در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه تجربه کرد، سطح قیمتی سکه برای آخر هفته گذشته رقم ۴ میلیون و ۶۴۰ هزار تومان گزارش شد. در نهایت بازدهی یک هفته‌ای قیمت سکه نیز به میزان ۹/ ۰ درصد ثبت شده که تقریبا هم‌تراز قیمت ارز است. این روند به این دلیل ثبت شده است که در هفته گذشته بازار طلای جهانی نوسان کمی را ثبت کرده بود و قیمت اونس نیز در سطح ۶/ ۰ درصد ثبت شده بود.

هفته آرام در ابتدای سال نو

به نظر می‌رسد هفته‌های منتهی به سال نو میلادی، حداقل برای ارز داخلی، هفته کم‌نوسانی بوده است. در هفته مشابه سال قبل نیز بازدهی دلار در سطح منفی ۶/ ۰ درصد قرار داشت. در حالی که برخی معتقدند در هفته‌های ابتدایی سال نو میلادی امکان افزایش تقاضا و تغییر قیمت‌ها وجود دارد، اما با توجه به بررسی هفته منتهی به سال نو میلادی در سال جاری و سال گذشته، می‌توان دریافت که هفته آغاز سال نو، برای دلار به آرامی سپری شده است. به نظر می‌رسد، اگر تقاضایی نیز برای دلار وجود داشته در هفته‌های گذشته وارد بازار شده و از این جهت، فشار تقاضایی برای دلار در هفته‌‌های آینده وجود نخواهد داشت. بنابراین به‌طور معمول پس از گذر از نیمه دی ماه، برخی از تقاضاهای معمول و فصلی از بازار خارج می‌شوند و بازارساز به مرور دست بالا را برای کنترل در بازار خواهد داشت. در هفته‌های پایانی سال جاری، عواملی که می‌تواند تعیین‌کننده سطح قیمتی شاخص بازار باشد، بیشتر عوامل انتظاری در بازار است و کلید کنترل انتظارات نیز در دست بازارساز است.

چشم‌انداز پیش روی بازار ارز

با توجه به چشم‌انداز قیمت دلار در هفته‌های اخیر و البته از سوی دیگر، با توجه به رخدادهای اخیر منطقه‌ای و تصمیم درباره لوایح مرتبط با پولشویی و تامین مالی تروریسم می‌توان به چند نکته اشاره کرد. هفته گذشته با توجه به روند کم‌نوسان دلار و سکه، برخی از نوسان‌گیران به دنبال این بودند که با توجه به تصمیمات اتخاذ شده درباره تصویب نشدن لوایح مربوط به FATF موج خبری ایجاد کنند، تا با افزایش بهای ارز، شرایط را برای حضور خود مهیا کنند، البته انتظار نیز نمی‌رفت که بازار در هفته جاری بتواند شرایطی متفاوت از هفته‌های گذشته را تجربه کند، اما می‌توانست کمی به قیمت دلار در مسیر افزایشی فشار ایجاد کند. بنابراین عمده نگاه‌ها به این موضوع معطوف بود.

اما تحولات مربوط به روز جمعه در عراق و افزایش تنش‌های منطقه‌ای باعث شد که برخی از معامله‌گران تاکید کنند نرخ ارز از روز شنبه وارد یک فاز جدید خواهد شد. حتی در برخی از کانال‌ها و شبکه‌های اجتماعی، قیمت‌های متفاوتی برای دلار فردایی ثبت شد که عمدتا بر مبنای جریان‌های هیجانی روز گذشته شکل گرفته بود، اگرچه این قیمت‌ها در اواخر روز گذشته کمرنگ شد. در مجموع به نظر می‌رسد بازار چشم انتظار قیمت‌های آغازین هفته جاری باشد. برخی از کارشناسان در این خصوص معتقدند اگرچه ممکن است در ابتدای هفته قیمت‌های هیجانی در بازار ایجاد شود، اما چون این قیمت‌ها از عوامل بنیادی پشتیبانی نمی‌شوند، نمی‌توانند در روزهای بعد نیز حمایت شوند و احتمالا تغییر قیمت‌ها نیز محدود به ساعت‌های ابتدایی خواهد بود. به اعتقاد کارشناسان، با توجه به تحولات رخ داده در بازارهای جهانی و نوسان ثبت شده در این بازارها، این احتمال وجود دارد که قیمت‌ ارز و طلا در داخل کشور نیز متاثر از شرایط به وجود آمده تغییر کند، اما با دور شدن هیجان از بازار، سطح قیمت دلار و سکه سیر هفته‌های قبل را در پیش خواهد گرفت.

 

13-02

این مطلب برایم مفید است
23 نفر این پست را پسندیده اند

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

دادگاه عالی آلمان بخشی از برنامه بانک مرکزی اروپا را غیرقانونی اعلام کرد

دادگاه قانون اساسی آلمان با صدور حکمی بخش‌هایی از سیاست محرک پولی بانک مرکزی اروپا را مغایر با قوانین این کشور اعلام کرد.

 • 368

سقوط ۳۵ درصدی سود خالص توتال در سه ماهه اول ۲۰۲۰

به دنبال کاهش تقاضای نفت خام با شیوع ویروس کرونا و سقوط قیمت‌های نفت، سود خالص شرکت توتال در سه ماهه اول با سقوط سنگینی روبرو شد.

 • 119

خزانه‌داری آمریکا ۳ تریلیون دلار قرض می‌گیرد/ثبت یک رکورد جدید

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد در نظر در ۳ ماهه دوم امسال ۳ تریلیون دلار قرض کند. این بیشترین میزان در تاریخ آمریکا و بیش از ۵ برابر رکورد قبلی است.

 • 122

تجهیزات آزمایشگاهی ساخت ایران‌ در مسیر صادرات

یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با طراحی و ساخت تجهیزات آزمایشگاهی علاوه بر این که از خروج ارز از کشور جلوگیری کرده، با وارد شدن به کریدور صادرات به دنبال کسب بازارهای جهانی است.

 • 109

بورس و هراس از میلیونی شدن/ شستا به داد شاخص سهام رسید

شاخص کل بورس تهران امروز نتوانست از سد یک میلیون واحد عبور کند و به لطف معاملات نماد تازه‌وارد خود تنها ۱۴۶۶ واحد رشد کرد.

 • 151

مراحل ثبت نام پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بیمه سلامت ایران مراحل ثبت نام پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی برای ساکنین شهرهای بالای ٢٠ هزار نفر جمعیت را توضیح داد.

 • 148

قیمت سکه طرح جدید ۱۶ اردیبهشت ۹۹ به ۶ میلیون و۵۱۵ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ در معاملات بازار آزاد تهران به ۶ میلیون و ۵۱۵ هزار تومان رسید.

 • 139

افزایش شدید حجم نقدینگی بورس/دولت نظارت کند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از رئیس جمهور  و وزیر اقتصاد درخواست کرد مدیریت صحیحی بر بازار بورس صورت گیرد.

 • 118

جزییات قیمت رسمی انواع ارز/ نرخ یورو کاهش یافت

بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۳ ارز از جمله یورو کاهش، نرخ ۲۷ واحد پولی همانند پوند افزایش و نرخ دلار و ۶ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 124

آغاز پذیره‌نویسی سهام دولت از طریق بانک پاسارگاد

پذیره‌نویسی «واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF) واسطه گری مالی یکم» در بانک ‌پاسارگاد آغاز شد.

 • 133

بانک مرکزی گزارش داده است؛ ۱.۶ میلیارد دلار همچنان بلاتکلیف

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از ارائه گزارش بانک مرکزی درباره وضعیت ارز دولتی سال ۹۷ به مجلس و دیوان محاسبات خبر داد.

 • 129

جزییات دو مصوبه مهم شورای عالی بورس

وزیر اقتصاد از ممنوعیت صدور وکالت نامه برای مدیریت سهام عدالت و همچنین آماده سازی زیرساخت احراز هویت غیرحضوری خبر داد.

 • 110

حمایت بانک شهر از تولیدکنندگان داخلی با هدف تحقق عملی "جهش تولید

معاون اعتبارات بانک شهر از حمایت بانک شهر از تولیدکنندگان داخلی با هدف تحقق عملی "جهش تولید خبر داد.

 • 140

بودجه کرونایی صندوق بیمه بیکاری پرداخت نشد/ دو ماه و نیم گذشت

اگرچه سامانه بیمه بیکاری دوران کرونا از اسفند ماه فعال شده و طبق آخرین آمار حدود ۶۷۰ هزار نفر مشمول شده اند، اما از تخصیص ۵ هزار میلیارد تومان کمک دولت به صندوق بیمه بیکاری هنوز خبری نیست.

 • 162

شطرنج تاریخی در بورس تهران

دنیای‌اقتصاد-فاطمه اسماعیلی : ...

 • 117

تمام احراز هویت‌های دریافت کدبورسی از فردا غیرحضوری انجام می‌شود

وزیر اقتصاد گفت: طبق مصوبه شورایعالی بورس به دلیل ازدحام در دفاتر پیشخوان دولت، احراز هویت تمامی افرادی که می خواهند کد بورسی دریافت کنند، به صورت غیر حضوری و الکترونیکی انجام می‌شود.

 • 153

نصرالله: اقدام آلمان علیه حزب‌الله تحت فشار آمریکا و اسرائیل انجام شد

دبیرکل حزب‌الله سخنرانی امروز خود را با واکنش به تصمیم آلمان در تروریستی خواندن این جنبش آغاز کرد و گفت، این اقدام با فشارهای آمریکا و برای راضی کردن رژیم صهیونیستی انجام شد.

 • 132

پرداخت بیش از ۳۵هزار فقره وام کرونایی به خانوارهای در صف

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی از پرداخت بیش از ۳۵هزار فقره تسهیلات یک میلیون تومانی کرونا به یارانه بگیران در صف دریافت خبر داد.

 • 145

برنامه آموزشی بازرسان به شیوه آنلاین برگزار شد

برنامه آموزشی بازرسان به شیوه آنلاین در بانک توسعه تعاون برگزار شد.

 • 111

تسهیلات کمک معیشتی به آسیب دیدگان کرونا پرداخت می شود

تسهیلات کمک معیشتی با همکاری بانک قرض الحسنه رسالت و بنیاد مستضعفان به آسیب دیدگان کرونا پرداخت می شود.

 • 143