نیاز به سرعت در صادرات براساس ظرفیت‌های خراسان رضوی

نیاز به سرعت در صادرات براساس ظرفیت‌های خراسان رضوی

استاندار خراسان رضوی گفت: با توجه به ظرفیت‌های موجود در این استان، لازم است سرعت در صادرات افزایش یابد.

چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398 ساعت 17:30

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از قدس آنلاین 

به گزارش قدس آنلاین ، علیرضا رزم‌حسینی ظهر امروز در کارگروه تخصصی صادرات خراسان رضوی در استانداری این استان گفت: با توجه به قابلیتی که در استان داریم باید به صادرات سرعت دهیم.

استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: با توجه به تحریم‌ها، خراسان رضوی دارای ظرفیت‌های بالقوه و بالعفل بالا و یکی از استان‌های مهم در حوزه لجستیک است که باید از این ظرفیت استفاده کنیم.

وی تاکید کرد: باید از ظرفیت‌هایی که در افغانستان، ترکمنستان و سایر کشورهای همسایه وجود دارد، کمال استفاده را داشته باشیم.

رزم‌حسینی متذکر شد: اگر صادرکنندگان به دلیل تحریم‌ها قادر به وارد کردن ارز خود نیستند، با مشارکت واردکنندگان تامین مواد اولیه مورد نیاز کشور را به عهده بگیرند.

استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: با توجه به ضرورت بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور، موضوع تهاتر کالای صادراتی با کالای وارداتی در دستور کار قرار گرفته است تا در صورت جمع‌بندی نهایی، به صادرکنندگان اجازه داده شود که در قبال صادرات کالاهای خود، کالاهای مورد نیاز جامعه و مواد اولیه کارخانجات را وارد کنند.

رزم‌حسینی بیان کرد: با توجه به اینکه مشکلات برای تهاتر و همکاری صادرکنندگان و واردکنندگان قانونی است، این مسئله را شخصا از رئیس جمهور پیگیری می‌کنم.

افزایش ۱۴ درصدی صادرات خراسان رضوی در سال ۹۷

در ادامه این جلسه، رئیس سازمان صنعت و معدن خراسان رضوی نیز ضمن ارائه گزارشی از آخرین وضعیت صادرات این استان، گفت: در سال ۹۷ بالغ بر ۲ میلیون و ۹۵۷ هزار تن کالا به ارزش ۲ میلیارد و ۲۵۳ میلیون دلار از گمرکات خراسان رضوی انجام شده که ۱۴درصد از لحاظ ارزشی افزایش داشته‌ است.

راضیه علیرضایی با اشاره به تحریم ‌های موجود، اظهار کرد: در زمان‌های تحریم‌ها سهم صادرات این استان افزایش می‌یابد، آن هم به دلیل نوع بازاریابی است که در منطقه داریم.

وی با تاکید بر اینکه واردات در کنار صادرات منجر به رونق تجاری می‌شود، افزود: دیدگاهی که در کشور حاکم شده این است که واردات باید کم باشد، اما واقعیت این است که وقتی واردات بیشتر می‌شود به رونق تجاری کمک می‌کند.

رئیس سازمان صنعت و معدن خراسان رضوی ادامه داد: در سال‌های اخیر به دلیل تحریم‌ها صادرات و واردات در کشور افت داشته، اما ما در استان شاهد افزایش صادرات بودیم و این افزایش به دلیل تفاوت در نوع تجارتی است که در استان داریم.

علیرضایی افزود: ما در خراسان رضوی به بیش از ۱۰ کشور از جمله افغانستان، ترکمنستان، عراق، امارات، پاکستان، اسپانیا، ویتنام، هنگ کنگ، ازبکستان، ترکیه و هلند صادرات داریم، در حالی که توجه صادراتی کشور تنها به چند کشور خاص محدود است.

وی به میزان صادرات خراسان رضوی به کشورهای هدف اشاره کرد و افزود: ما در سال گذشته، ۱۵۷ میلیون دلار به افغانستان ، ۵۴ میلیون دلار به ویتنام، ۳۶ میلیون دلار به پاکستان و ۱۰ میلیون دلار به عراق صادرات داشتیم.

رئیس سازمان صنعت و معدن خراسان رضوی عمده‌ترین کالای صادراتی این استان را زعفران فله و بسته‌بندی شده و کف‌پوش عنوان و اظهار کرد: در سال گذشته، ۱۷۷ کیلوگرم زعفران فله به ارزش ۲۲۰ میلیون دلار، ۶۳ کیلوگرم زعفران در بسته‌بندی‌های کوچک به ارزش ۸۶ میلیون دلار و ۸ هزار و ۵۸۱ کیلوگرم کف‌پوش به ارزش ۷۳ میلیون دلار از خراسان رضوی صادر شد.

علیرضایی با بیان اینکه عمده واردات خراسان رضوی از مرزهای دیگر استان صورت می‌گیرد، واردات این استان طی سال ۹۷را ۲۷۴ هزار تن کالا به ارزش ۳۵۱ میلیون دلار اعلام کرد و ادامه داد: براساس آمار گمرکات استان طی فروردین‌ ماه سال جاری ۲۸۳ هزار تن کالا به ارزش ۹۷ میلیون دلار از گمرکات استان به کشورهای هدف صادر شده، همچنین واردات استان طی این مدت به میزان ۲۵ هزار تن کالا به ارزش ۲۸میلیون دلار بوده که در مقایسه با سال گذشته با رشد چشمگیری مواجه بوده است.

وی بیان کرد: امیدوارم با ارتقای سطح کیفی و تنوع بخشی در صادرات کالا در سال ۹۸ بتوانیم به رونق تولید برسیم و بازارهای هدف در سایر کشورها از جمله هنگ‌کنگ و ویتنام را افزایش دهیم.

رئیس سازمان صنعت و معدن خراسان رضوی نبود زیرساخت‌های ریلی در کشور را از جمله مشکلات صادرکنندگان برشمرد و افزود: ما نیازمند تقویت حمل و نقل کالاهای صادراتی هستیم تا صادرکنندگان ما بتوانند با آسودگی خاطر صادرات خود را انجام دهند.

در ادامه این جلسه مشکلات صادرات ریلی استان از جمله کمبود واگن بررسی شد که عدم امکان سیر واگن‌های ایرانی در شبکه ریلی کشورهای cis، کاهش ترانزیت ریلی از مسیر ایران، کاهش واردات ریلی و کندی سیر واگن‌های روسی از جمله دلایل کمبود واگن مطرح شد، تعمق در شد مباحث مورد نظر در رابطه با صادرات ریلی در جلسه ‌ای با حضور مدیر کل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران بررسی شود.

همچنین در ادامه این جلسه بهبود فرآیند برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد کشور بررسی شد.

منبع : فارس

انتهای پیام

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

ارزان‌ترین وگران‌ترین قیمت بنزین در جهان + جدول

ایران پس از ونزوئلا و سودان ارزان‌ترین بنزین و هنگ‌کنگ گران‌ترین بنزین را در دنیا عرضه می‌کند.

 • 19

پرداخت ۳ میلیون فقره تسهیلات به واحدهای مسکن مهر

رییس اداره کل روابط عمومی بانک مسکن از پرداخت ۳ میلیون و ۱۰۲ هزار و ۷۷۷ فقره تسهیلات به واحدهای طرح مسکن از ابتدای اجرای طرح تا پایان فروردین ماه سال جاری خبر داد.

 • 5

عرضه ۲۰ هزار تُن گاز مایع در بورس انرژی

بر اساس اعلام بورس انرژی عرضه ۲۰ هزار تُن گاز مایع شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس روز جاری قطعی می‌شود.

 • 8

خدمات بانک ملی ایران برای ارائه غیرحضوری «شبا»

دریافت «شبا» یا شماره حساب بانکی ایران برای مشتریان بانک ملی ایران هر روز ساده تر می شود.

 • 11

پرداخت یک هزار فقره تسهیلات خرید دین بانک ملی در فروردین

بانک ملی ایران از ابتدای سال جاری تا پایان فروردین ماه یک هزار و ۱۷۳ فقره تسهیلات خرید دین پرداخت کرده که ارزش ریالی این تسهیلات به یک هزار و ۴۱۰ میلیارد ریال می‌رسد.

 • 6

تسهیلات دریافتی هادی رضوی کلان بوده/آغاز دفاعیات احسان دلاویز

چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سید محمدهادی رضوی از متهمان پرونده بانک سرمایه در حال برگزاری است.

 • 7

سرانجام دلار با تشکیل بازار متشکل ارزی...

سرمایه‌گذاری در بازار ارز، یکی از جذاب‌ترین راه‌های سرمایه‌گذاری در ایران طی سال‌های اخیر بوده است، به طوری که بسیاری از مردم از سرمایه خود برای خرید ارز استفاده می‌کنند و این در حالی است که ریسک این بازار بسیار بالاست.

 • 12

باارزش‌ترین برندهای جهان

اپل موفق شد با ارزش‌ترین برند جهان در سال 2019 لقب بگیرد.

 • 9

کاهش وابستگی اروپایی‌ها به دلار در تجارت خارجی

هر چند دلار هنوز اصلی ترین ارز مبادله‌ای در واردات کشورهای اروپایی است اما در صادرات، دلار جای خود را به یورو داده است.

 • 9

کاهش وابستگی اروپایی‌ها به دلار در تجارت خارجی

هر چند دلار هنوز اصلی ترین ارز مبادله‌ای در واردات کشورهای اروپایی است اما در صادرات، دلار جای خود را به یورو داده است.

 • 9

ثبت رکورد جدید در بازار اختیار معامله بورس

رکورد جدیدی در بازار قراردادهای اختیار معامله بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته به ثبت رسید.

 • 11

بانک کارآفرین افزایش سرمایه می‌دهد

بانک کارآفرین جزییات افرایش سرمایه صاحبان سهام خود را اعلام کرد.

 • 12

شکایت مجلس از دولت به دیوان محاسبات درباره ارز کالاهای اساسی

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از روش مجلس برای تخصیص ۱۴ میلیارد دلار جهت تأمین کالاهای اساسی، گفت: از دولت به دیوان محاسبات شکایت کرده‌ایم تا وضعیت روشن و مشخص شود که ۱۴ میلیارد دلار کجا هزینه شده است.

 • 9

اعلام زمان برگزاری مجمع عادی و فوق‌العاده بیمه پارسیان

بیمه پارسیان زمان برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه و مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام خود را اعلام کرد.

 • 10

جذابیت بازار سهام در جذب نقدینگی

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این که بازارهای ارز، طلا، سکه و خودرو در شرایط رکودی بسر می‌برند، گفت: بر این اساس بازار سهام از شرایط لازم برای جذب این نقدینگی جدید برخوردار است.

 • 3

فین‌تک‌ها؛ فرصتی برای سرمایه‌گذاری فعالان بانکداری اسلامی

فعالان حوزه تامین مالی و بانکداری اسلامی می‌توانند با سرمایه‌گذاری در فین‌تک‌ها به توسعه خدمات مالی اسلامی و ارائه محصولات به طور موثر و کارآمدتر اقدام کنند.

 • 2

دراگون، تاکسی فضانورد

۲۵ ماه مه سال ۲۰۱۲ فضاپیمای دراگون به‌عنوان اولین ...

 • 32

بهای نفت ایران به حداقل رسید؛ هر بشکه ۶۰ دلار

همزمان با تشدید تحریم نفتی ایران از سوی آمریکا، بهای هر بشکه نفت سنگین ایران با ۳ دلار و ۳۴ سنت کاهش به پایین‌ترین حد از ۲۹ ماه مارس تاکنون رسید؛ ۶۰ دلار!

 • 22