نیاز به سرعت در صادرات براساس ظرفیت‌های خراسان رضوی

نیاز به سرعت در صادرات براساس ظرفیت‌های خراسان رضوی

استاندار خراسان رضوی گفت: با توجه به ظرفیت‌های موجود در این استان، لازم است سرعت در صادرات افزایش یابد.

چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398 ساعت 17:30

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از قدس آنلاین 

به گزارش قدس آنلاین ، علیرضا رزم‌حسینی ظهر امروز در کارگروه تخصصی صادرات خراسان رضوی در استانداری این استان گفت: با توجه به قابلیتی که در استان داریم باید به صادرات سرعت دهیم.

استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: با توجه به تحریم‌ها، خراسان رضوی دارای ظرفیت‌های بالقوه و بالعفل بالا و یکی از استان‌های مهم در حوزه لجستیک است که باید از این ظرفیت استفاده کنیم.

وی تاکید کرد: باید از ظرفیت‌هایی که در افغانستان، ترکمنستان و سایر کشورهای همسایه وجود دارد، کمال استفاده را داشته باشیم.

رزم‌حسینی متذکر شد: اگر صادرکنندگان به دلیل تحریم‌ها قادر به وارد کردن ارز خود نیستند، با مشارکت واردکنندگان تامین مواد اولیه مورد نیاز کشور را به عهده بگیرند.

استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: با توجه به ضرورت بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور، موضوع تهاتر کالای صادراتی با کالای وارداتی در دستور کار قرار گرفته است تا در صورت جمع‌بندی نهایی، به صادرکنندگان اجازه داده شود که در قبال صادرات کالاهای خود، کالاهای مورد نیاز جامعه و مواد اولیه کارخانجات را وارد کنند.

رزم‌حسینی بیان کرد: با توجه به اینکه مشکلات برای تهاتر و همکاری صادرکنندگان و واردکنندگان قانونی است، این مسئله را شخصا از رئیس جمهور پیگیری می‌کنم.

افزایش ۱۴ درصدی صادرات خراسان رضوی در سال ۹۷

در ادامه این جلسه، رئیس سازمان صنعت و معدن خراسان رضوی نیز ضمن ارائه گزارشی از آخرین وضعیت صادرات این استان، گفت: در سال ۹۷ بالغ بر ۲ میلیون و ۹۵۷ هزار تن کالا به ارزش ۲ میلیارد و ۲۵۳ میلیون دلار از گمرکات خراسان رضوی انجام شده که ۱۴درصد از لحاظ ارزشی افزایش داشته‌ است.

راضیه علیرضایی با اشاره به تحریم ‌های موجود، اظهار کرد: در زمان‌های تحریم‌ها سهم صادرات این استان افزایش می‌یابد، آن هم به دلیل نوع بازاریابی است که در منطقه داریم.

وی با تاکید بر اینکه واردات در کنار صادرات منجر به رونق تجاری می‌شود، افزود: دیدگاهی که در کشور حاکم شده این است که واردات باید کم باشد، اما واقعیت این است که وقتی واردات بیشتر می‌شود به رونق تجاری کمک می‌کند.

رئیس سازمان صنعت و معدن خراسان رضوی ادامه داد: در سال‌های اخیر به دلیل تحریم‌ها صادرات و واردات در کشور افت داشته، اما ما در استان شاهد افزایش صادرات بودیم و این افزایش به دلیل تفاوت در نوع تجارتی است که در استان داریم.

علیرضایی افزود: ما در خراسان رضوی به بیش از ۱۰ کشور از جمله افغانستان، ترکمنستان، عراق، امارات، پاکستان، اسپانیا، ویتنام، هنگ کنگ، ازبکستان، ترکیه و هلند صادرات داریم، در حالی که توجه صادراتی کشور تنها به چند کشور خاص محدود است.

وی به میزان صادرات خراسان رضوی به کشورهای هدف اشاره کرد و افزود: ما در سال گذشته، ۱۵۷ میلیون دلار به افغانستان ، ۵۴ میلیون دلار به ویتنام، ۳۶ میلیون دلار به پاکستان و ۱۰ میلیون دلار به عراق صادرات داشتیم.

رئیس سازمان صنعت و معدن خراسان رضوی عمده‌ترین کالای صادراتی این استان را زعفران فله و بسته‌بندی شده و کف‌پوش عنوان و اظهار کرد: در سال گذشته، ۱۷۷ کیلوگرم زعفران فله به ارزش ۲۲۰ میلیون دلار، ۶۳ کیلوگرم زعفران در بسته‌بندی‌های کوچک به ارزش ۸۶ میلیون دلار و ۸ هزار و ۵۸۱ کیلوگرم کف‌پوش به ارزش ۷۳ میلیون دلار از خراسان رضوی صادر شد.

علیرضایی با بیان اینکه عمده واردات خراسان رضوی از مرزهای دیگر استان صورت می‌گیرد، واردات این استان طی سال ۹۷را ۲۷۴ هزار تن کالا به ارزش ۳۵۱ میلیون دلار اعلام کرد و ادامه داد: براساس آمار گمرکات استان طی فروردین‌ ماه سال جاری ۲۸۳ هزار تن کالا به ارزش ۹۷ میلیون دلار از گمرکات استان به کشورهای هدف صادر شده، همچنین واردات استان طی این مدت به میزان ۲۵ هزار تن کالا به ارزش ۲۸میلیون دلار بوده که در مقایسه با سال گذشته با رشد چشمگیری مواجه بوده است.

وی بیان کرد: امیدوارم با ارتقای سطح کیفی و تنوع بخشی در صادرات کالا در سال ۹۸ بتوانیم به رونق تولید برسیم و بازارهای هدف در سایر کشورها از جمله هنگ‌کنگ و ویتنام را افزایش دهیم.

رئیس سازمان صنعت و معدن خراسان رضوی نبود زیرساخت‌های ریلی در کشور را از جمله مشکلات صادرکنندگان برشمرد و افزود: ما نیازمند تقویت حمل و نقل کالاهای صادراتی هستیم تا صادرکنندگان ما بتوانند با آسودگی خاطر صادرات خود را انجام دهند.

در ادامه این جلسه مشکلات صادرات ریلی استان از جمله کمبود واگن بررسی شد که عدم امکان سیر واگن‌های ایرانی در شبکه ریلی کشورهای cis، کاهش ترانزیت ریلی از مسیر ایران، کاهش واردات ریلی و کندی سیر واگن‌های روسی از جمله دلایل کمبود واگن مطرح شد، تعمق در شد مباحث مورد نظر در رابطه با صادرات ریلی در جلسه ‌ای با حضور مدیر کل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران بررسی شود.

همچنین در ادامه این جلسه بهبود فرآیند برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد کشور بررسی شد.

منبع : فارس

انتهای پیام

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

سوت‌زن‌ها مفسدان را بی خواب می‌کنند

در کشورهای پیشرفته برای مبارزه با فساد روشی را در پیش گرفته اند که متاسفانه نه تنها در ایران وجود ندارد بلکه آگاهی لازم از نتایج آن نیز حداقلی است، این روش سوت زنی نام دارد.

 • 2

جریان‌هایی خواستار تخریب اعتماد جامعه به پزشکان هستند

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت بر لزوم تقویت اعتماد عمومی به جامعه پزشکی تاکید کرد و گفت: معتقدم جریان‌هایی قصد تخریب این اعتماد عمومی را دارند.

 • 2

کدام شرکت‌ها می‌توانند در بازار برتر عرضه شوند؟

این طور که از اظهارات مسئولان سازمان بورس برمی‌آید، احتمال رونمایی از بازار برتر جدی‌تر شده و قرار است سهام شرکت‌هایی که شفاف‌تر هستند در این بازار عرضه شوند تا بتوانند نوسان قیمت بیشتری هم داشته باشند.

 • 2

بنگاهداری بانک ملت در ۵۶ شرکت و هلدینگ بزرگ اقتصادی!

متاسفانه با اینکه بانک‌های کشور مکلف به ترک بنگاه‌داری شده‌اند اما همچنان با بی‌توجهی به این امر، با قدرت شرکتداری می‌کنند و بانک مرکزی نیز فقط نظاره‌گر موضوع است!

 • 2

پرداخت وجوه غیرقانونی از سوی «جهانبانی» به فرزندان مسئولان

قاضی مسعودی‌مقام خطاب به متهم جهانبانی گفت: شما به فرزندان مسئولان وجوه غیرقانونی می‌دادید و آنها را به شرکت‌های خود می‌بردید تا در آینده از آنها سوءاستفاده کنید؛ این چه نوع وارداتی است؟

 • 3

قیمت جهانی نفت امروز ۱۳۹۸/۰۶/۰۴

به دنبال تشدید تنش های تجاری قیمت نفت برنت امروز تا رقم ۵۸ دلار و ۲۴ سنت یعنی کمترین رقم از ۱۵ اوت تاکنون پایین رفت، اما بعدا با اندکی ترمیم و ۶۳ سنت، معادل ۱.۱ درصد افت نسبت به رقم پایانی جلسه قبل به ۵۸ دلار و ۷۱ سنت رسید.

 • 2

عرضه ۷۵ هزار تُن فرآورده نفتی در بورس انرژی

با صدور یک اطلاعیه، بورس انرژی اعلام کرد که طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه هفته جاری ۷۵ هزار تُن فرآورده‌های نفتی در رینگ صادراتی عرضه می‌شود.

 • 2

پیام مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت هفته دولت و روز کارمند

حسین مهری رئیس هیات مدیره و مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت هفته دولت و روز کارمند پیامی صادر کرد.

 • 2

یک تازه‌وارد در مکان اول آمریکا/ تارانتینو موفقیت دیگری کسب کرد

در هفته‌ای که گذشت، فیلم تازه وارد «فرشته سقوط کرده است» در راس باکس آفیس آمریکا قرار گرفت و فیلم تارانتینو در بازار جهانی از مرز فروش «لعنتی‌های بی‌آبرو» عبور کرد.

 • 2

بازدید سرپرست میراث فرهنگی از غرفه بانک توسعه تعاون

مونسان سرپرست وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از غرفه بانک توسعه تعاون در نمایشگاه صنایع‌دستی بازدید نمود.

 • 5

حضور بانک توسعه تعاون در سی و دومین نمایشگاه صنایع‌دستی

بانک توسعه تعاون در سی و دومین نمایشگاه صنایع‌دستی برای معرفی خدمات تخصصی حضور یافته است.

 • 4

مصارف وام قرض‌الحسنه بانک‌ها مشخص است

وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه مصارف معینی برای وام‌های قرض‌الحسنه محدود بانک‌ها تعریف شده، گفت: باید از ظرفیت‌های جامعه برای رونق تولید و سرمایه‌گذاری استفاده کنیم.

 • 4

تامین نقدینگی ۳۰ تعاونی دچار مشکل در لرستان

خرم‌آباد- مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان از تامین نقدینگی ۳۰ تعاونی دچار مشکلات مالی در این استان خبر داد.

 • 7

امکان ثبت نام جاماندگان سهام عدالت/ رشد ۱۴۰ درصدی بورس

وزیر اقتصاد با اشاره به رشد ۱۴۰ درصدری بورس در یک سال گذشته گفت:ثبت نام جاماندگان سهام عدالت، پس از تصویب لایحه مربوطه در مجلس امکانپذیر خواهد بود.

 • 9
 • 9

سطح حمایتی دلار شکست

دنیای اقتصاد : ...

 • 8

عملیات بازار باز ابزار تأمین کسری بودجه از طریق پایه پولی

مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد: با توجه به کسری بودجه دولت، عملیات بازار باز در عمل می تواند تبدیل به ابزاری برای تأمین کسری بودجه از طریق پایه پولی شود.

 • 9

اقتصاد جهان نیازمند جایگزینی برای دلار است

رییس بانک مرکزی انگلیس، گفت: یک ارز دیجیتال که گروهی از کشورها پشتوانه آن باشند برای رقابت با دلار لازم است، زیرا دلار به قدری غالب شده که به مانعی برای رشد اقتصادی بیشتر جهان تبدیل شده است.

 • 8

اقتصاد جهان نیازمند جایگزینی دلار است

رییس بانک مرکزی انگلستان گفت:یک ارز دیجیتال که گروهی از کشورها پشتوانه آن باشند برای رقابت با دلار لازم است، زیرا دلار به قدری غالب شده که به مانعی برای رشد اقتصادی بیشتر جهان تبدیل شده است.

 • 3