مشهد مرکز واردات دلار شرق کشور است/ ورود فراوان دلار از هرات ،دلیل ارزانی اسکناس درمشهد/دلارهراتی بر بازار ارز کشور هم تاثیر دارد

مشهد مرکز واردات دلار شرق کشور است/ ورود فراوان دلار از هرات ،دلیل ارزانی اسکناس درمشهد/دلارهراتی بر بازار ارز کشور هم تاثیر دارد

رئیس اتحادیه طلا و جواهر مشهد گفت: بازار دلار رابطه مستقیمی با سیاست دارد و دقیقا به همین دلیل هیچ پیش بینی هم برای این بازار وجود ندارد.

سه شنبه 26 شهریور 1398 ساعت 12:15

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از قدس آنلاین 

قدس آنلاین- تکتم بهاردوست: بازار ارز چند هفته گذشته را با روند کاهش قیمتی سپری کرده، به نحوی که آرامش نسبی در این بازار حاکم است، برخی از کارشناسان بازار ارز علت این آرامش را در سیاست‌های دولت و بانک مرکزی میدانند که با هزینه بالا و سرکوب نرخ ارز میسر شده است. درهمین خصوص با "باقر معبودی نژاد،رییس اتحادیه طلا وجواهر مشهد"به گفتگو نشسته ایم که می خوانید:

قدس آنلاین:دلایل آرامش دلار طی روزهای اخیر چیست؟

معبودی نژاد: دلیل افزایش قیمت ها همیشه در بازار دلار به خاطر وجود تهدید ها و تحریم هایی است که برای کشورمان به وجود می آید. و همین مسائل باعث تقاضای خرید بیش از اندازه مردم می شود و چون در این مواقع عرضه از تقاضا کمتر است باعث افزایش قیمت می شود. ولی الان که این آرامش وجود دارد به دلیل این است که در مسائل سیاسی آرامش بوجود آمده است. و از آن گذشته چون در بازار جهانی با کاهش قیمت انس طلا مواجه هستیم در این بازار کمی آرامش داریم و حتی حدود سه درصدی هم کاهش داشته ایم.

ولی به هر شکل وجود ماه محرم از یک طرف و از طرف دیگر همطرازی بازارعرضه و تقاضا و نبود و حباب قیمتی باعث این آرامش در بازار دلار طی روزهای اخیرشده است.

قدس آنلاین: یعنی ممکن است در این بازار در بعد از ماه محرم تغییری ایجاد شود؟

معبودی نژاد: به هر شکل بازار دلار رابطه مستقیمی با سیاست دارد و دقیقا به همین دلیل هیچ پیش بینی هم برای این بازار وجود ندارد.

قدس آنلاین: چرا همیشه در مشهد دلار از بقیه نقاط کشور ارزان تر است؟

معبودی نژاد: همسایگی با کشور افغانستان و مراودات و صادراتی که با این کشور و مخصوصا شهر هرات وجود دارد و از آن جایی که دلار مستقیما از این شهر به مشهد وارد می شود و از طرفی هم چون که همیشه عرضه دلار از تقاضایش بیشتر است همه اینها دست به دست هم می دهد تا دلار در مشهد از بقیه نقاط کشور ارزان تر باشد.

قدس آنلاین: دلار مشهد پس از افغانستان تامین می شود؟

معبودی نژاد: بله چون مراودات ما بیشتر با افغانستان است

قدس آنلاین: فقط از افغانستان وارد مشهد می شود یا از جای دیگری هم وارد می شود؟

معبودی نژاد: برخی ازکشورهای شوروی سابق  مانند ترکمنستان هم هستند که به این کشورها صادرات داریم و  طبیعتا دلار اول وارد خراسان و مخصوصا شهر مشهد میشود.

قدس آنلاین: آیا دلار هرات بر بازار کشور هم تاثیر دارد یا فقط مشهد را تحت تاثیر قرار می دهد؟

معبودی نژاد:تاثیر دلار هرات بر همه کشور است.

قدس آنلاین: چرا دلار هرات بر کاهش یا افزایش قیمت تاثیر دارد؟

معبودی نژاد:همانطورکه گفتم عرضه و تقاضا بر روی این افزایش یا کاهش قیمت ها ارتباط مستقیمی دارد و زمانی که اجناسی وارد کشور می شود طبیعتا به دلاری مازاد بر ارز نیمایی نیاز دارد و چون باید از بازار تامین شود باعث این افزایش و کاهش می شود.

قدس آنلاین: آیا دلار مشهد هم بر بازار هرات تاثیر دارد؟

معبودی نژاد: چون این کشور برای ورود و خروج ارز محدودیتی ندارند خیر دلار ما تاثیری بر بازار هرات ندارد.

انتهای خبر/

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

اتخاذ سیاست‌های انبساطی مالی در سال آینده

رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه سیاست‌های مالی سال آینده انبساطی خواهد بود، گفت: برای تحقق این سیاست و جهت‌گیری کلان بودجه سال آینده باید منابع پایدار درآمدی پیش‌بینی شود.

 • 10

بررسی طرح «جهش تولید دانش بنیان» در دولت

معاونت امور مجلس رییس جمهور طی پیشنهادی، خواستار بررسی و تصویب طرح «جهش تولید دانش بنیان» در کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست دولت شد.

 • 4

قیمت سبد نفتی اوپک از ۴۱ دلار گذشت

قیمت سبد نفتی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) از مرز ۴۱ دلار گذشت.

 • 10

جزییات عرضه اوراق اختیار فروش تبعی سهام بانک ملت و پارسیان

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای جزییات عرضه اوراق اختیار فروش تبعی سهام بانک ملت و بانک پارسیان را اعلام کرد.

 • 11

پرداخت بدهی‌های شهرداری اراک به بانک شهر طی یک ماه آینده

شهردار کلانشهر اراک از پرداخت بدهی‌های این شهرداری به بانک شهر طی یک ماه آینده خبر داد و افزود امیدواریم با تحقق این مهم بتوانیم بیش از پیش از ظرفیت‌های این بانک درتحقق اهداف مدیریت شهری استفاده کنیم.

 • 9

پشتیبانی بانک پارسیان از طرح‌های زیربنایی و مولد اقتصاد

در راستای توسعه همکاری های بانک پارسیان با واحدهای تولیدی، مدیرعامل و دیگر مدیران بانک پارسیان همزمان با سالروز تاسیس این بانک از شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران دیدن کردند.

 • 24

جشنواره قرعه‌کشی سپرده‌های قرض‌الحسنه ریالی صندوق پارسیان

جشنواره قرعه‌کشی سپرده‌های قرض‌الحسنه ریالی صندوق قرض الحسنه بانک پارسیان برگزار شد.

 • 19

آماده‌سازی ۱۲ بنگاه اقتصادی برای ورود به بورس

رییس سازمان خصوصی سازی از آماده سازی ۱۲ بنگاه اقتصادی برای ورود به بورس خبر داد.

 • 16

پیش‌بینی خروج ۲۰۰ میلیارد دلار پول از بورس‌های بین‌المللی

بانک جی‌پی مورگان آمریکا پیش بینی کرد، صندوق‌های بازنشستگی و صندوق‌های منابع ملی کشورها در سه ماه جاری ۲۰۰ میلیارد دلار پول خود را از بورس‌های بین‌المللی بیرون خواهند کشید.

 • 19

فروش اموال غیرمنقول بانک‌ها از طریق بورس کالا

مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران از فروش اموال غیر منقول بانک‌ها در بورس کالا خبر داد.

 • 14

آمادگی صندوق توسعه ملی برای حمایت از بازار سرمایه

صندوق توسعه ملی آمادگی خود را جهت سپرده‌گذاری در صندوق تثبیت بازار سرمایه اعلام کرد.

 • 6

بازدید مدیرعامل بانک کارآفرین از شرکت صرافی کارآفرین

بهره‌گیری از فرایندهای گردش کار الکترونیک، حذف بوروکراسی اداری و کاهش فرایندهای کاری به حداقل زمان ممکن، در دستور کار بانک کارآفرین قرار دارد.

 • 25

دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه زودتر از موعد

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در چارچوب طرح حمایتی فرد حقیقی امکان دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه را زودتر از موعد مقرر برای مشتریان خود فراهم کرده است.

 • 24

تفاهمنامه بانک کشاورزی و معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری

بانک کشاورزی و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری برای پرداخت تسهیلات قرض الحسنه در مناطق روستایی تفاهمنامه همکاری امضا کردند.

 • 20

استفاده از مزیت هر استان بهترین راهکار برای توسعه است

معاون امور شعب و بازاریابی بانک توسعه تعاون استفاده از مزیت هر استان را بهترین راهکار برای توسعه خواند.

 • 18

بازگشت شاخص بورس به کانال ۱۷۰۰۰۰۰ واحدی

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری با رشد بیش از ۳۹۰۰۰ واحدی بعد از چند هفته دوباره به کانال ۱۷۰۰۰۰۰ واحدی به یک میلیون و ۷۰۴ هزار و ۹۸ واحد رسید.

 • 19

شاخص کانال ۱۷۰۰۰۰۰ واحدی را پس گرفت

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری با رشد بیش از ۳۹۰۰۰ واحدی بعد از چند هفته دوباره به کانال ۱۷۰۰۰۰۰ واحدی رسید و به یک میلیون و ۷۰۴ هزار و ۹۸ واحد دست پیدا کرد.

 • 24

شاخص بورس کانال ۱۷۰۰۰۰۰ واحدی را پس گرفت

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری با رشد بیش از ۳۹۰۰۰ واحدی بعد از چند هفته دوباره به کانال ۱۷۰۰۰۰۰ واحدی رسید و به یک میلیون و ۷۰۴ هزار و ۹۸ واحد دست پیدا کرد.

 • 23

اصلاح مصوبه افزایش سهم شناور آزاد شرکت‌های دولتی در بازار سرمایه

مصوبه افزایش سهم شناور آزاد شرکت‌های تابع دستگاه‌های اجرایی در بازار سرمایه توسط هیات دولت اصلاح شد.

 • 21

پرداخت ۲۰۸۳ فقره تسهیلات حمایتی در بانک آینده

بانک آینده، از کسب‌وکارهایی که به‌ دلیل شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا در فعالیت اقتصادی خود، آسیب دیده‌اند، با اعطای تسهیلات، از آنها حمایت کرد.

 • 17