مشهد مرکز واردات دلار شرق کشور است/ ورود فراوان دلار از هرات ،دلیل ارزانی اسکناس درمشهد/دلارهراتی بر بازار ارز کشور هم تاثیر دارد

مشهد مرکز واردات دلار شرق کشور است/ ورود فراوان دلار از هرات ،دلیل ارزانی اسکناس درمشهد/دلارهراتی بر بازار ارز کشور هم تاثیر دارد

رئیس اتحادیه طلا و جواهر مشهد گفت: بازار دلار رابطه مستقیمی با سیاست دارد و دقیقا به همین دلیل هیچ پیش بینی هم برای این بازار وجود ندارد.

سه شنبه 26 شهریور 1398 ساعت 12:15

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از قدس آنلاین 

قدس آنلاین- تکتم بهاردوست: بازار ارز چند هفته گذشته را با روند کاهش قیمتی سپری کرده، به نحوی که آرامش نسبی در این بازار حاکم است، برخی از کارشناسان بازار ارز علت این آرامش را در سیاست‌های دولت و بانک مرکزی میدانند که با هزینه بالا و سرکوب نرخ ارز میسر شده است. درهمین خصوص با "باقر معبودی نژاد،رییس اتحادیه طلا وجواهر مشهد"به گفتگو نشسته ایم که می خوانید:

قدس آنلاین:دلایل آرامش دلار طی روزهای اخیر چیست؟

معبودی نژاد: دلیل افزایش قیمت ها همیشه در بازار دلار به خاطر وجود تهدید ها و تحریم هایی است که برای کشورمان به وجود می آید. و همین مسائل باعث تقاضای خرید بیش از اندازه مردم می شود و چون در این مواقع عرضه از تقاضا کمتر است باعث افزایش قیمت می شود. ولی الان که این آرامش وجود دارد به دلیل این است که در مسائل سیاسی آرامش بوجود آمده است. و از آن گذشته چون در بازار جهانی با کاهش قیمت انس طلا مواجه هستیم در این بازار کمی آرامش داریم و حتی حدود سه درصدی هم کاهش داشته ایم.

ولی به هر شکل وجود ماه محرم از یک طرف و از طرف دیگر همطرازی بازارعرضه و تقاضا و نبود و حباب قیمتی باعث این آرامش در بازار دلار طی روزهای اخیرشده است.

قدس آنلاین: یعنی ممکن است در این بازار در بعد از ماه محرم تغییری ایجاد شود؟

معبودی نژاد: به هر شکل بازار دلار رابطه مستقیمی با سیاست دارد و دقیقا به همین دلیل هیچ پیش بینی هم برای این بازار وجود ندارد.

قدس آنلاین: چرا همیشه در مشهد دلار از بقیه نقاط کشور ارزان تر است؟

معبودی نژاد: همسایگی با کشور افغانستان و مراودات و صادراتی که با این کشور و مخصوصا شهر هرات وجود دارد و از آن جایی که دلار مستقیما از این شهر به مشهد وارد می شود و از طرفی هم چون که همیشه عرضه دلار از تقاضایش بیشتر است همه اینها دست به دست هم می دهد تا دلار در مشهد از بقیه نقاط کشور ارزان تر باشد.

قدس آنلاین: دلار مشهد پس از افغانستان تامین می شود؟

معبودی نژاد: بله چون مراودات ما بیشتر با افغانستان است

قدس آنلاین: فقط از افغانستان وارد مشهد می شود یا از جای دیگری هم وارد می شود؟

معبودی نژاد: برخی ازکشورهای شوروی سابق  مانند ترکمنستان هم هستند که به این کشورها صادرات داریم و  طبیعتا دلار اول وارد خراسان و مخصوصا شهر مشهد میشود.

قدس آنلاین: آیا دلار هرات بر بازار کشور هم تاثیر دارد یا فقط مشهد را تحت تاثیر قرار می دهد؟

معبودی نژاد:تاثیر دلار هرات بر همه کشور است.

قدس آنلاین: چرا دلار هرات بر کاهش یا افزایش قیمت تاثیر دارد؟

معبودی نژاد:همانطورکه گفتم عرضه و تقاضا بر روی این افزایش یا کاهش قیمت ها ارتباط مستقیمی دارد و زمانی که اجناسی وارد کشور می شود طبیعتا به دلاری مازاد بر ارز نیمایی نیاز دارد و چون باید از بازار تامین شود باعث این افزایش و کاهش می شود.

قدس آنلاین: آیا دلار مشهد هم بر بازار هرات تاثیر دارد؟

معبودی نژاد: چون این کشور برای ورود و خروج ارز محدودیتی ندارند خیر دلار ما تاثیری بر بازار هرات ندارد.

انتهای خبر/

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

ثبات و کنترل بازار ارز بدون از دست دادن ذخایر ارزی

رئیس کل بانک مرکزی گفت: جلوگیری از خروج سرمایه و توجه به عوامل بنیادی شکل دهنده نرخ ارز دو راهبرد اصلی بانک مرکزی در مقابله با تحریم ها بوده است.

 • 67

رئیس کل بانک مرکزی فردا به آذربایجان غربی سفر می کند

ارومیه - عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی فردا جمعه به آذربایجان غربی سفر می کند.

 • 71

ابلاغ مصوبات جدید بازارپایه فرابورس

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس از ابلاغ مصوبات جدید با موضوع بازار پایه فرابورس خبر داد.

 • 81

انجام عملیات تخصصی بانکداری در ۴۵۰ واحد بانکی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون عنوان کرد: ۴۵۰ واحد بانکی در استان‌های سراسر کشور با انجام عملیات تخصصی بانکداری مجموعه فعالیت توسعه‌ای بانک توسعه تعاون را ساماندهی می‌کنند.

 • 72

برنامه جدید ایران و چین برای همکاری‌های گمرکی و تسهیل تجارت

برنامه جدید ایران و چین برای گسترش همکاری‌های گمرکی و تسهیل تجارت در دیدار سفیر چین در تهران با رییس کل گمرک ایران بررسی و سفیر چین در تهران تاکید کرد که چین خواستار گسترش مناسبات تجاری است.

 • 54

تغییرات نرخ رسمی ۴۷ واحد پولی/ دلار ثابت ماند

بر اساس آخرین تغییرات نرخ رسمی ارز، نرخ ۲۸ ارز نسبت به روز گذشته افزایش و قیمت ۹ واحد پولی دیگر کاهش یافت. نرخ دلار و ۹ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 63

تغییرات نرخ رسمی ۴۷ واحد پولی/ دلار ثابت ماند

بر اساس آخرین تغییرات نرخ رسمی ارز، نرخ ۲۸ ارز نسبت به روز گذشته افزایش و قیمت ۹ واحد پولی دیگر کاهش یافت. نرخ دلار و ۹ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 55

برترین بانک‌های سوئیسی کدامند؟

سوئیس یکی از اصلی‌ترین قطب‌های بانکی جهان محسوب می‌شود. جایی که محل ذخیره‌سازی بسیاری از سرمایه‌های کلان است.

 • 68

تاکید سرپرست بیمه ایران بر حداکثر تلاش در خدمت‌رسانی به زائران

سرپرست بیمه ایران بر حداکثر تلاش در خدمت‌رسانی به زائران اربعین حسینی (ع) تاکید کرد.

 • 67

آینه تعاملی برای تمرینات ورزشی و ارتباط با مربی

یک شرکت تجاری آینه ای تعاملی تولید کرده که مجهز به نمایشگر ال سی دی است و برای مشاهده و برنامه ریزی تمرینات ورزشی و ارتباط با مربی قابل استفاده است.

 • 62

بیشترین حجم ضمانت‌نامه‌ها صادره بانک توسعه تعاون مربوط به خوزستان

رییس هیات مدیره و مدیرعامل بانک توسعه تعاون: بیشترین حجم ضمانت‌نامه‌های صادره بانک توسعه تعاون مربوط به استان خوزستان است.

 • 65

دلیل ثبات نرخ ارز در بازار از زبان همتی

رئیس کل بانک مرکزی گفت: یکی از دلایلی که می‌بینید در بازار ارز ثبات نسبی فراهم شده است، برگشت ارز صادرکنندگان و سامانه نیما است امروز هم اعلام شد که ۱۹ میلیارد دلار در شش ماهه اول امسال ارز تخصیص داده‌ایم.

 • 61

ادغام بانک های نیروهای مسلح تا آذرماه نهایی می شود

رئیس کل بانک مرکزی در مورد ادغام بانک های وابسته به نیروهای مسلح گفت: این امر روند خوبی دارد تا پایان آذرماه باید ادغام بانکها نهایی شود.

 • 65

افزایش منابع بانک،توان حمایت از رونق تولیدرا ارتقا می‌دهد

در شرایطی که فعالان اقتصادی انتظار دارندتا تسهیلات ریالی به تناسب افزایش نرخ ارز افزایش پیدا کند،لذا افزایش منابع بانک توسعه صادرات می‌تواند توان حمایتی بانک ازصادرکنندگان ورونق تولیدرا افزایش دهد.

 • 65

توافق روسیه و ترکیه برای حذف تدریجی دلار

مسکو و آنکارا بر سر جایگزین کردن دلار با روبل و لیر توافق کردند.

 • 60

اعطای تسهیلات ویژه بانک شهر به تمامی صنوف

بانک شهر با هدف حمایت از فعالیت های اقتصادی و بخش های اثرگذار در جامعه، تسهیلات ویژه ای در قالب طرح "شهریار" به فعالان بخش اقتصادی دو گروه پزشکی و غیر پزشکی ارائه می کند.

 • 66

قیمت خرید تضمینی گندم با توجه به شرایط اقتصادی کشور تعیین شد

وزیر جهاد کشاورزی گفت: شورای اقتصاد برای تعیین قیمت تضمینی گندم مسائل اقتصادی کنونی کشور را مد نظر قرار داده است.

 • 106

۳ کارگزاری بانکی در جمع برترین‌های بورس انرژی

آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد در ۶ ماهه نخست سال جاری، ۳ کارگزاری بانکی از نظر ارزش کل معاملات از مجموع ۷۰ شرکت کارگزاری بورس انرژی، در میان برترین کارگزاری‌ها قرار داشته‌اند.

 • 69

مکزیک و ویتنام بزرگترین برندگان جنگ تجاری آمریکا و چین

واردات آمریکا از بزرگترین تامین‌کننده خود، چین، بدلیل جنگ تجاری به شدت کاهش یافته است و فعلا مکزیک و ویتنام این جای خالی را با وارد کردن خیل عظیمی از کالا به آمریکا پر کرده‌اند.

 • 66

پولدارترین زنان جهان را بشناسید

۱۵زن ثروتمند آمریکایی در مجموع ۲۶۲.۴میلیارد دلار ثروت دارند.

 • 73