مجلس آماده برطرف کردن خلاء قانونی بازگشت ارزهای صادراتی

مجلس آماده برطرف کردن خلاء قانونی بازگشت ارزهای صادراتی

نماینده مجلس با اشاره به آمادگی مجلس برای رفع خلاء‌های قانونی بازگشت ارز،‌ افزود: باید با آن دسته از افرادی که با همه تشویق‌هایی که شده باز هم حاضر به بازگردادن ارزهای صادراتی نیستند، برخورد قاطع شود.

چهارشنبه 16 مهر 1399 ساعت 9:40

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، رییس کل بانک مرکزی اخیرا در دیدار با جمعی از صادرکنندگان بخش خصوصی از لزوم بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی گفت و تاکید کرد صادرکنندگان متعهد، امین اقتصاد کشور هستند. دکتر همتی در بخشی از صحبت های خود یادور شد که از ۲۷ میلیارد دلار حاصل از صادرات که در دو سال اخیر به چرخه اقتصادی بازنگشته است، تا به امروز ۸ میلیارد دلار به چرخه اقتصادی بازگشته است.

آنچه در این میان اهمیت دارد، حمایت همه جانبه دستگاه های مختلف در قوای سه گانه برای تسریع در بازگشت حدود ۱۹ میلیارد دلار باقیمانده از تعهدات ارزی به کشور است. موضوعی که قطعا می تواند بر ثبات بازار و تعدیل قیمت ارز نقش موثری داشته باشد.

در اینباره حسینعلی حاجی دلیگانی عضو هیات رییسه مجلس یازدهم  در گفتگو با خبرنگار ایبِنا یادآور شد: منابع ارزی متعلق به بیت المال است، از حیث اینکه صادرات ایران وقتی جواب می دهد که در کنار هنر صادرکننده شاهد هستیم که چند مولفه کلیدی به ارزان تمام شدن محصول تولید شده در کشور کمک می کند؛ مواردی همچون برق یارانه ای، گاز یارانه ای و کارگر ارزان تر نسبت به بقیه نقاط دنیا، که در مجموع منجر به تولید و صادرات کالا می شود. بنابراین ارز حاصل از صادرات کالا حق بیت المال است و ضرورت دارد که به چرخه اقتصادی کشور بازگردد و صرف امور کشور شود. خصوصا در این شرایط جنگ اقتصادی که همه ایرانی ها بایستی به یکدیگر کمک کنند.

حاجی دلیگانی تاکید کرد: هر کسی که ارز صادراتی خود را به کشور بازنگرداند به کشور بدهکار است. بایستی با هر کسی که بخواهد این ارز حاصل از صادرات را در خارج از کشور تبدیل به خرید خاصی  کند که نتیجه و سودش به نفع کشور در این شرایط نیست، برخورد شود.

زیرا عدم بازگشت ارز حاصل از صاردات به چرخه اقتصاد، طبیعتا به نفع کشور نیست و به ضرر کشور است. متاسفانه هر صادرکننده ای که حاضر به بازگردادن ارز حاصل از صادرات نیست، یک عدم حس وطن دوستی در این شرایط دارد. شرایطی که جنگ اقتصادی بر علیه ملت ایران هست و طبیعتا انتظار هست که همه کمک کنند نه اینکه در این شرایط تازه بخواهند به نوعی سواستفاده هایی داشته باشند.

وی در پاسخ به این سوال که در این شرایط حساس چه کارهایی بایستی صورت بگیرد تا شاهد سرعت در بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور باشیم، گفت: اولا لازم هست که مشوق های لازم برای بازگرداندن این ارز به کشور لحاظ شود. بخشی از آن بر عهده بانک مرکزی است و اگر خلاء قانونی هم در این زمینه داشته باشیم، مجلس این آمادگی را دارد که آن را تامین و قانون مناسب تری تصویب کند.

همچنین بایستی با آن دسته از افرادی که با همه تشویق هایی که شده بازهم حاضر به بازگردادن ارزهای صادراتی نیستند، برخورد قاطع شود. عضو هیات رییسه مجلس یازدهم اظهار داشت: به نظر می رسد اصلاح قانون فعلی ضرورت دارد و یک امر اجتناب ناپذیر هست. قانونی که برای عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات در قبل از انقلاب بوده، به نظر می رسد قوی تر از قانون فعلی باشد. از آن جهت هم انتظار هست که خود بانک مرکزی که بدنه کارشناسی هم در این رابطه دارد کمک بکند و اگر پیشنهاد و نکاتی دارد به مجلس ارائه شود تا در نهایت به قانون تبدیل شود.

وی تاکید کرد در شرایط جنگ اقتصادی، الزام بازگرداندن ارز حاصل از صادرات و همچنین مجازات آنهایی که تن به این کار درست نمی دهند، بایستی به طور ویژه در دستور کار قرار گیرد. حسینعلی حاجی دلیگانی در خصوص تاثیر بازگشت میلیاردها دلار صادراتی به چرخه اقتصادی کشور گفت: در همه ابعاد و حوزه های اقتصادی نظیر تولید، واردات دارو، واردات کالاهای اساسی، در بحث نهاده ها و ... تاثیر مثبت خواهد داشت و در نهایت می تواند این فشار اقتصادی که الان بر مردم هست را کاهش داد.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

حدنصاب جدید تصویب تسهیلات وام بانک کشاورزی

بانک کشاورزی به منظور تسریع و سهولت دسترسی مشتریان به خدمات اعتباری و دریافت تسهیلات، حدنصاب و اختیارات استان ها در زمینه تصویب طرح ها و پرداخت تسهیلات را در سال ۱۴۰۰ افزایش داد.

 • 92

رونمایی از کیف اعتباری دیجیتال مشترک بانک پارسیان و همراه اول

همزمان با اعیاد شعبانیه، بانک پارسیان و همراه اول در نشستی مشترک در محل بانک پارسیان و با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد از کیف اعتباری دیجیتال " همپا " رونمایی کردند.

 • 86

رعایت اصول بانکداری اسلامی در سیاست های اعتباری بانک توسعه تعاون

مدیر عامل بانک توسعه تعاون در خصوص نقش اساسی اصول بانکداری اسلامی در سیاست های اعتباری بانک توسعه تعاون توضیحاتی ارائه داد.

 • 157

معرفی شعب کشیک بانک سپه در ایام نوروز

شعب کشیک بانک که از تاریخ دوم تا چهارم فروردین سال ۱۴۰۰ آماده ارائه خدمت به مردم شریف ایران هستند معرفی شد.

 • 192

تاریخ و ترکیب نهایی جوایز قرعه کشی حساب های قرض الحسنه بانک رفاه

بانک رفاه کارگران تاریخ و ترکیب نهایی جوایز قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز ریالی و ارزی در سال ۱۳۹۹را اعلام کرد.

 • 174

مدیر روابط عمومی بیمه رازی منصوب شد

مدیرعامل بیمه رازی، طی حکمی ناصرالدین اسلامی فرد را به سمت مدیر روابط عمومی و امور بین الملل بیمه رازی منصوب کرد.

 • 102

شاخص کل بورس در روزهای آخر سال سبز شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۷ هزار و ۱۸۲ واحدی معادل ۱.۳۳ درصد به یک میلیون و ۳۰۷ هزار و ۶۵۷ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۱۶۲ واحدی به ۱۷ هزار و ۹۹۰ واحد رسید.

 • 97

اعلام اسامی برندگان خوش شانس سومین دوره طرح "امید رفاه" بانک رفاه

اسامی برندگان سومین قرعه کشی طرح "امید رفاه" بانک رفاه کارگران اعلام شد.

 • 99

اعلام شعب کشیک بانک سرمایه در تعطیلات نوروز ۱۴۰۰

فهرست شعب کشیک بانک سرمایه در تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ اعلام شد.

 • 78

سه عامل ایجاد نوسان شدید در بازار بورس تشریح شد

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید دارد: سه عامل بر نوسان بازار بورس تاثیرگذار بوده و این عوامل را تشریح کرد.

 • 48

بانک مرکزی جلوی سقوط آزاد بورس را گرفت

یک کارشناس اقتصادی معتقد است هرچند سیاست‌های حمایتی بانک مرکزی از بازار سرمایه ناگزیر بود اما توانست جلوی سقوط آزاد بازار سرمایه را تا حد زیادی بگیرد.

 • 66

اعلام نرخ حق‌الوکاله سپرده‌های مدت‌دار بانک کشاورزی در سال ۱۴۰۰

نرخ حق‌الوکاله سپرده‌های مدت دار بانک کشاورزی در سال ۱۴۰۰ به میزان ۳ درصد اعلام شد.

 • 57

فرایندهای چک صیاد را در «ایوا» انجام دهید

اپلیکیشن «ایوا» به فهرست برنامک‌های موبایلی مورد تایید «شاپرک» به منظور انجام فرایندهای مرتبط با چک های صیادی افزوده شد.

 • 26

اصلاح مصوبه تسویه اعتبارات اسنادی مدت‌دار و بازتامین به نرخ رسمی

با ابلاغ دولت، تصویب‌نامه موضوع تسویه اعتبارات اسنادی مدت‌دار (یوزانس) و بازتامین (ریفاینانس) به نرخ رسمی اصلاح شد.

 • 149

افزایش سرمایه دولت در بانک توسعه تعاون تایید شد

هیات وزیران با هدف کمک به منظور اعطای تسهیلات به طرح‌های پیشران بخش تعاونی و کمک برای بهبود وضعیت بانک توسعه تعاون، با افزایش سرمایه دولت در این بانک موافقت کرد.

 • 24

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بانک آینده و انجمن صنفی دفاتر هوایی

تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین بانک آینده و انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران منعقد شد.

 • 24

در ایام نوروز پاسخگوی مشتریان هستیم

پاسخگویی به مشتریان در بانک قرض الحسنه رسالت از ساعت ۱۲ روز پنج شنبه ۲۸اسفند تا ساعت شش صبح پنجم فروردین ۱۴۰۰ توسط واحد اجرایی مقیم مرکز ارتباط با اعضا و اطلاع رسانی انجام می گیرد.

 • 23

کسب رتبه نخست سرمایه ثبتی در بین بانک‌های کشور

ارتقای سرمایه ثبتی بانک ملی ایران در سال جاری موجب شده که این بانک در مقایسه با سایر بانک های رقیب، رتبه اول سرمایه ثبتی را در بین کلیه بانک­ های کشور کسب کند.

 • 19

مراقب کلاهبرداری‌ها باشید

بانک ملی ایران از مشتریان و کاربران سامانه های اینترنتی خود خواست نسبت به کلاهبرداری های تلفنی و آنلاین احتمالی هوشیار باشند و از افشای هرگونه اطلاعات بانکی شان به عناوین مختلف اجتناب کنند.

 • 24

شاخص کل بورس بیش از ۳۶ هزار واحد افزایش یافت

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۳۶ هزار و ۳۰۹ واحدی معادل ۲.۹۰ درصد به یک میلیون و ۲۹۰ هزار و ۵۲۲ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۳۵۷ واحدی به ۱۷ هزار و ۸۲۷ واحد رسید.

 • 32