مبادلات بازرگانی روسیه و چین به 97 میلیارد دلار رسید

مبادلات بازرگانی روسیه و چین به 97 میلیارد دلار رسید

مسکو - ایرنا - سفیر روسیه در چین اعلام کرد: مبادلات بازرگانی میان روسیه و چین در سال 2018 به سطح بی سابقه ای رسیده و بالغ بر 97 میلیارد و 200 میلیون دلار شد.

چهارشنبه 19 دی 1397 ساعت 0:55

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایرنا 

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، آندره دنیسوف در جمع بندی دستاوردهای روابط دو کشور در سال 2018 با بیان این مطلب افزود: این آمار نسبت به سال 2017، 27.8 درصد رشد داشته است.
به گفته سفیر روسیه، صادرات این کشور به چین در سال گذشته 44 درصد افزایش یافت و تراز تجاری دو کشور مثبت و 10 میلیارد دلار به نفع روسیه است.
دنیسوف گفت: چین شریک اصلی تجاری روسیه است و روسیه نیز به نوبه خود شرایط لازم برای اینکه جزو 10 کشور نخست در شراکت با چین قرار گیرد، داراست و در زمان حاضر یازدهمین شریک این کشور است.
سفیر روسیه در پکن گفت که دو کشور برای افزایش سطح مبادلات بازرگانی دوجانبه تا رقم 200 میلیارد دلار، برای سال 2019 برنامه ریزی کرده اند و شرایط لازم برای رسیدن به این هدف فراهم شده است.
**انرژی حوزه اصلی روابط روسیه و چین است
سفیر روسیه در پکن گفت: در ساختار اقتصادی و بازرگانی روسیه و چین، حوزه انرژی در مکان نخست قرار دارد اما این موضوع نباید مایه نگرانی دیگر کشورها شود.
وی ادامه داد: در دورنمای نزدیک، حوزه انرژی لکوموتیو و محرک اصلی همکاری های اقتصادی روسیه و چین خواهد شد.
دنیسوف خاطرنشان کرد که باید از امتیازات موجود در این عرصه استفاده کرده و حداکثر بهره را برد و به طور همزمان برای توسعه همکاریها در حوزه های دیگر تلاش کرد.
وی تصریح کرد: روسیه در سال 2018 موقعیت خود به عنوان صادر کننده اصلی نفت به چین را محکم خواهد کرد ضمن اینکه در 9 ماه سال 2018 مجموع نفت صادراتی روسیه به چین 12.5 درصد رشد داشته و به 50.5 میلیون تن رسیده است .
وی گفت: افزایش سطح صادرات نفت به چین با راه اندازی فاز دوم خط لوله نفت اسکوورودینو- موخه (از روسیه به چین) در ماه ژانویه سال گذشته تحقق یافت و در نتیجه ظرفیت انتقال این خط لوله با افزایش دو برابری به 30 میلیون تن در سال رسید.
دنیسوف یکی از طرح های مشترک روسیه و چین را احداث کارخانه تولید گاز فشرده به نام «یامال اس.پ.گ» در منطقه سیبری روسیه خواند که 29.9 درصد سهام آن به چین تعلق دارد.
سفیر روسیه همچنین گفت که برای پایان سال 2019 راه اندازی خط لوله گاز واستوچنی بین روسیه وچین برنامه ریزی شده که با ظرفیت انتقال سالانه 38 میلیارد مترمکعب گاز می تواند شاخص مبادلات بازرگانی بین دو کشور را افزایش قابل توجه دهد.
به گفته دیپلمات ارشد روس، برنامه انتقال گاز از خاور دور و مناطق قطبی روسیه به چین در دستور کار قرار دارد.
وی همچنین به پیشرفت های به دست آمده در همکاریهای روسیه و چین در بخش های ذغال سنگ، تولید نیروی برق و بویژه انرژی هسته ای و اجرای طرح های بلندمدت در این عرصه اشاره کرد.
سفیر روسیه گفت که صادرات محصولات کشاورزی و مواد غذایی روسیه به چین افزایش می یابد.
وی افزود: از ماه ژانویه تا اکتبر سال 2018، تجارت محصولات کشاورزی بین روسیه و چین با رشد 28 درصد به 3.5 میلیارد دلار رسید.
دنیسوف گفت که طیف مواد غذایی و محصولات کشاورزی صادراتی روسیه به چین گسترش می یابد و 60 درصد آن را ماهی و محصولات دریایی تشکیل می دهد.
گفتنی است روسیه و چین با یکدیگر روابط راهبردی گسترده ای دارند و در عرصه های مختلف دوجانبه و بین المللی از جمله در شورای امنیت، سازمان همکاری شانگهای و گروه بریکس همکاری دارند.
همکاری های فنی و نظامی روسیه و چین نیز در 25 سال پس از فروپاشی شوروی رشد صعودی داشته و مسکو انواع تسلیحات پیشرفته به ارزش میلیاردها دلار به پکن فروخته که آخرین مورد آن تحویل مجموعه های پدافند موشکی اس-400 به چین بوده است.
تحریم های آمریکا علیه روسیه و جنگ تجاری واشنگتن علیه پکن، موجب نزدیکی بیشتر روسیه و چین و گسترش همکاریهای دو کشور شده است.
اروپام*391 *1346

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

واکنش بورس به قانون مالیات بر عایدی سرمایه

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: تصویب قانون مالیات بر عایدی سرمایه دلالی و سفته‌بازی را در بازارهای مالی کاهش می‌دهد و این قانون می‌تواند به رونق بازار سرمایه کمک کند.

 • 25

نسبت هزینه به درآمد آمریکایی‌ها چه قدر است؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد مدرک تحصیلی ارتباط زیادی با هزینه و درامد شهروندان آمریکایی دارد.

 • 98

کاهش رشد اقتصادی پاکستان

رشد اقتصادی پاکستان به 3.29 درصد کاهش یافت.

 • 89

نرخ منطقی ارز از روز شنبه/ بانک مرکزی بر بازار ارز مسلط است

رییس کل بانک مرکزی با بیان هیچیک از بنیان های اقتصادی تعیین کننده نرخ ارز تغییری نکرده است، گفت: روز شنبه بازار ارز به طور جدی با نرخ منطقی به مانند چند روز گذشته، کار خود را آغاز می کند.

 • 130

اجرای طرح نسخه الکترونیک بیمه سلامت در یزد

مدیرکل بیمه سلامت استان یزد از اجرای طرح نسخه الکترونیک بیمه سلامت در یزد تا پایان سال جاری خبر داد.

 • 75

بیماری این کودکان دردآور است

بیماری SMA به عنوان یک اختلال ژنتیکی، برخی خانواده ها درگیر مشکلات و هزینه های سنگینی ساخته است که نیازمند حمایت وزارت بهداشت و دولت هستند.

 • 71

جزئیاتی از هیوندای پالیسید، رقیب ارزان فورد اکسپلورر (+عکس)

سامانه هدایتگر پارک و سیستم کنترل کروز هوشمند نیز از دیگر گزینه‌های این خودرو در نسخه استاندارد محسوب می‌شود.

 • 83

سکه طرح جدید ۲۳ خرداد ۹۸ به ۴ میلیون و ۶۹۵ هزار تومان رسید

در جریان معاملات بازار آزاد تهران، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز پنج شنبه ۲۳ خرداد ۹۸ به ۴ میلیون و ۶۹۵ هزار تومان رسید.

 • 77

هیأت مدیره بانک سرمایه تغییر کرد

بانک سرمایه در جلسه مجمع عمومی سهامداران، ترکیب جدید هیات مدیره خود را شناخت.

 • 84

جهش ۳ درصدی قیمت نفت با انفجار نفتکش‌ها در دریای عمان

ظهر پنج‌شنبه، با گزارشاتی از انفجار ۲ نفتکش در دریای عمان، در نزدیکی خط ساحلی ایران، قیمت نفت ۳ درصد جهش کرد.

 • 77

نحوه فعالیت صرافان در بازار متشکل ارزی بررسی شد

جلسه بحث و بررسی عملیاتی شدن و آغاز به کار بازار متشکل ارزی با حضور هیات مدیره این شرکت و برخی صرافان سراسر کشور برگزار شد.

 • 85

ترکیب جدید هیات مدیره بانک سرمایه

بانک سرمایه در جلسه مجمع عمومی سهامداران، ترکیب جدید هیات مدیره خود را شناخت.

 • 79

معوقات بانکی تسهیلات اعتبارسنجی شده دو دهم درصد است

مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه رسالت گفت: معوقات تسهیلاتی که با اعتبارسنجی پرداخت می‌شود، دو دهم درصد است.

 • 81

معوقات بانکی تسهیلات اعتبارسنجی شده دو دهم درصد است

مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه رسالت گفت: معوقات تسهیلاتی که با اعتبارسنجی پرداخت می‌شود، دو دهم درصد است.

 • 82

توسعه صادرات یکی از نقش‌های بزرگ تعاونی‌هاست

مدیرعامل بانک توسعه تعاون گفت: تعاون بار معنایی خاصی مبتنی بر ارزش‌های ملی و دینی ما دارد و به اتکای همین بارمعنایی، تعاون می‌تواند قوی‌تر و بهتر از دولت و بخش خصوصی در عرصه اقتصاد وارد شود.

 • 72

خبر حمله به دو نفتکش قیمت نفت را بالا برد

خبر حمله به دو نفت‌کش در دریای عمان قیمت نفت در بازارهای جهانی را ۲.۵ دلار بالا برد.

 • 76

وزیر اقتصاد: واردات کالاهای اساسی افزایش یافت

وزیر اقتصاد گفت: در سه‌ ماهه نخست سال ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال گذشته، واردات کالاهای اساسی رشد قابل‌توجهی داشته و در برخی از اقلام بیش از دو برابر واردات صورت گرفته است.

 • 19

بانک‌ها ۱۲ هزار میلیارد تومان اموال مازاد را فروختند

معاون امور بانک وزیر اقتصاد از فروش ۴۰ هزار میلیارد تومان اموال مازاد بانک ها تا پایان سال جاری در کشور خبر داد و گفت طی یک سال گذشته ۱۲ هزار میلیارد تومان از اموال مازاد بانک ها فروخته شد.

 • 77