مبادلات بازرگانی روسیه و چین به 97 میلیارد دلار رسید

مبادلات بازرگانی روسیه و چین به 97 میلیارد دلار رسید

مسکو - ایرنا - سفیر روسیه در چین اعلام کرد: مبادلات بازرگانی میان روسیه و چین در سال 2018 به سطح بی سابقه ای رسیده و بالغ بر 97 میلیارد و 200 میلیون دلار شد.

چهارشنبه 19 دی 1397 ساعت 0:55

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایرنا 

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، آندره دنیسوف در جمع بندی دستاوردهای روابط دو کشور در سال 2018 با بیان این مطلب افزود: این آمار نسبت به سال 2017، 27.8 درصد رشد داشته است.
به گفته سفیر روسیه، صادرات این کشور به چین در سال گذشته 44 درصد افزایش یافت و تراز تجاری دو کشور مثبت و 10 میلیارد دلار به نفع روسیه است.
دنیسوف گفت: چین شریک اصلی تجاری روسیه است و روسیه نیز به نوبه خود شرایط لازم برای اینکه جزو 10 کشور نخست در شراکت با چین قرار گیرد، داراست و در زمان حاضر یازدهمین شریک این کشور است.
سفیر روسیه در پکن گفت که دو کشور برای افزایش سطح مبادلات بازرگانی دوجانبه تا رقم 200 میلیارد دلار، برای سال 2019 برنامه ریزی کرده اند و شرایط لازم برای رسیدن به این هدف فراهم شده است.
**انرژی حوزه اصلی روابط روسیه و چین است
سفیر روسیه در پکن گفت: در ساختار اقتصادی و بازرگانی روسیه و چین، حوزه انرژی در مکان نخست قرار دارد اما این موضوع نباید مایه نگرانی دیگر کشورها شود.
وی ادامه داد: در دورنمای نزدیک، حوزه انرژی لکوموتیو و محرک اصلی همکاری های اقتصادی روسیه و چین خواهد شد.
دنیسوف خاطرنشان کرد که باید از امتیازات موجود در این عرصه استفاده کرده و حداکثر بهره را برد و به طور همزمان برای توسعه همکاریها در حوزه های دیگر تلاش کرد.
وی تصریح کرد: روسیه در سال 2018 موقعیت خود به عنوان صادر کننده اصلی نفت به چین را محکم خواهد کرد ضمن اینکه در 9 ماه سال 2018 مجموع نفت صادراتی روسیه به چین 12.5 درصد رشد داشته و به 50.5 میلیون تن رسیده است .
وی گفت: افزایش سطح صادرات نفت به چین با راه اندازی فاز دوم خط لوله نفت اسکوورودینو- موخه (از روسیه به چین) در ماه ژانویه سال گذشته تحقق یافت و در نتیجه ظرفیت انتقال این خط لوله با افزایش دو برابری به 30 میلیون تن در سال رسید.
دنیسوف یکی از طرح های مشترک روسیه و چین را احداث کارخانه تولید گاز فشرده به نام «یامال اس.پ.گ» در منطقه سیبری روسیه خواند که 29.9 درصد سهام آن به چین تعلق دارد.
سفیر روسیه همچنین گفت که برای پایان سال 2019 راه اندازی خط لوله گاز واستوچنی بین روسیه وچین برنامه ریزی شده که با ظرفیت انتقال سالانه 38 میلیارد مترمکعب گاز می تواند شاخص مبادلات بازرگانی بین دو کشور را افزایش قابل توجه دهد.
به گفته دیپلمات ارشد روس، برنامه انتقال گاز از خاور دور و مناطق قطبی روسیه به چین در دستور کار قرار دارد.
وی همچنین به پیشرفت های به دست آمده در همکاریهای روسیه و چین در بخش های ذغال سنگ، تولید نیروی برق و بویژه انرژی هسته ای و اجرای طرح های بلندمدت در این عرصه اشاره کرد.
سفیر روسیه گفت که صادرات محصولات کشاورزی و مواد غذایی روسیه به چین افزایش می یابد.
وی افزود: از ماه ژانویه تا اکتبر سال 2018، تجارت محصولات کشاورزی بین روسیه و چین با رشد 28 درصد به 3.5 میلیارد دلار رسید.
دنیسوف گفت که طیف مواد غذایی و محصولات کشاورزی صادراتی روسیه به چین گسترش می یابد و 60 درصد آن را ماهی و محصولات دریایی تشکیل می دهد.
گفتنی است روسیه و چین با یکدیگر روابط راهبردی گسترده ای دارند و در عرصه های مختلف دوجانبه و بین المللی از جمله در شورای امنیت، سازمان همکاری شانگهای و گروه بریکس همکاری دارند.
همکاری های فنی و نظامی روسیه و چین نیز در 25 سال پس از فروپاشی شوروی رشد صعودی داشته و مسکو انواع تسلیحات پیشرفته به ارزش میلیاردها دلار به پکن فروخته که آخرین مورد آن تحویل مجموعه های پدافند موشکی اس-400 به چین بوده است.
تحریم های آمریکا علیه روسیه و جنگ تجاری واشنگتن علیه پکن، موجب نزدیکی بیشتر روسیه و چین و گسترش همکاریهای دو کشور شده است.
اروپام*391 *1346

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

دلار ۱۲۹۹۰ تومان شد

قیمت دلار در صرافی‌ های بانک‌ها ۱۲هزار و ۹۹۰ تومان تعیین شده است.

 • 3

بهبود اقتصاد با قطع بندناف درآمدهای نفتی ممکن است

تهران- ایرنا- رییس کل بانک مرکزی گفت: بهتر شدن شرایط اقتصادی کشور با قطع شدن بند ناف درآمدهای نفتی امکان پذیر است.

 • 3

آیا ابر بانک سپه برای بانک‌های نظامی معجزه می‌کند؟/ کامران ندری: جلوی فعالیت اقتصادی نهادهای نظامی باید گرفته شود

کامران ندری می‌گوید: این بار نباید به نیرو‌های مسلح اجازه داد تا بانک‌ها را خریداری کنند زیرا فعالیت نیرو‌های نظامی در کشور مشخص است و نباید وارد حوزه اقتصادی با هدف سودآوری شوند، زیرا با توجه به نفوذ نیرو‌های نظامی در کشور و در ارکان سیاسی این گروه دارای قدرت انحصاری می‌شوند و رقابت را در اقتصاد ت ...

 • 2

بیشترین شکایت در قصور پزشکی در حوزه جراحی زنان و زایمان است

تهران- ایرنا- رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور با تشریح عملکرد این سازمان در یکسال گذشته بیشترین مورد شکایت در قصور پزشکی را در حوزه جراحی زنان و زایمان اعلام کرد.

 • 3

ارزش لیر ترکیه سقوط کرد

تهران - ایرنا - ترکیه پس از بحران ارزی در مرداد سال گذشته و سقوط ارزش لیر، بار دیگر شاهد سقوط پنج درصدی ارزش پول ملی خود شد.

 • 4

مردم از اتصال به وای‌فای اماکن ناشناس خودداری کنند

تهران- ایرنا - معاون اجتماعی پلیس فتا (فضای تولید و تبادل اطلاعات) نیروی انتظامی گفت: هموطنان و مسافران نوروزی سعی کنند برای جلوگیری از سوءاستفاده به خصوص در طول سفرهای نوروزی، از مودم‌های جیبی یا اینترنت همراه استفاده و از اتصال به وای‌فای اماکن ناشناس خودداری کنند.

 • 3

بازدید همتی از صرافی‌های تهران

براساس تصمیم بانک مرکزی صرافی‌های ملی، پارسیان، کارآفرین، رفاه، شهر، سینا، مسکن و تجارت طی امروز و فردا، نیازهای ارزی هموطنان را تأمین می‌کنند.

 • 3

آمریکا تعدادی از بانک های دولتی ونزوئلا را تحریم کرد

تهران – ایرنا – به گزارش خبرگزاری رویترز، یک روز پس از بازداشت دستیار ارشد رهبر مخالفان دولت ونزوئلا، آمریکا تعدادی از بانک های دولتی این کشور را تحریم نمود.

 • 3

راهکار رییس بانک مرکزی درباره ارزان شدن ارز به نظر

اقتصادنیوز:‌ رئیس‌کل بانک مرکزی با اشاره به تعداد زیاد رانت‌خواران و اینکه با اعمال نفوذ از بانک‌ها وام گرفتند، اعلام کرد: هنوز هم نرخ ارز واقعی نیست ولی فشار روانی وجود دارد. اگر مردم وارد خرید و فروش ارز نشوند، نرخ‌ها به سرعت کاهش می‌یابد.

 • 2

آمریکا چندین بانک ونزوئلا را تحریم کرد

به دنبال بازداشت چندین نفر از مقامات دولت در سایه ونزوئلا، آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه این کشور وضع کرد.

 • 3

پوند تقویت شد

به دنبال توافق سر تمدید مهلت برگزیت، ارزش پوند تقویت شد.

 • 3

افراد مجهول‌الهویه هویت‌یابی می‌شوند

تهران- ایرنا- رئیس سازمان بهزیستی کشور از هویت‌یابی افراد مجهول‌الهویه خبر داد و گفت: دست کم 2 ماه زمان نیاز است تا هویت این افراد شناسایی یا با همکاری ثبت احوال برای آنان هویت جدیدی ایجاد شود.

 • 4

تحریم‌های جدید آمریکا علیه چند بانک ونزوئلا

واشنگتن تحریم‌های جدیدی را علیه چند بانک ونزوئلا شامل "بانک توسعه اقتصادی و اجتماعی ونزوئلا" و چهار شرکت وابسته به آن اعمال کرد.

 • 2

خروج ۱.۲ تریلیون یورو دارایی ۷ بانک بزرگ از بریتانیا

بانک مرکزی اروپا اعلام کرد: ۷ بانک بزرگ سرمایه‌گذاری در حدود ۱.۲ تریلیون یورو از دارایی‌های خود را از برگزیت به منطقه دیگری از اروپا انتقال خواهند داد.

 • 4

سقوط سنگین قیمت نفت با نگرانی از کند شدن رشد اقتصاد جهان

درحالی‌که با تمرکز سرمایه‌گذاران به عدم پیشرفت مذاکرات تجاری و داده‌های اقتصادی هشداردهنده آلمان و آمریکا، نگرانی از کند شدن شدید اقتصاد جهانی و کاهش تقاضای نفت تشدید شد، قیمت نفت سقوط کرد.

 • 4

جمهوری اسلواکی به دانشجویان دکتری بورس تحصیلی می دهد

جمهوری اسلواکی به اساتید دانشگاهی، دانشجویان مقطع دکتری تخصصی (Ph.D) و پژوهشگران برای سال تحصیلی ۲۰۲۰-۲۰۱۹ بورس تحصیلی می دهد.

 • 3

آمریکا سراغ ذخایر اضطراری نفتی رفت!

وزارت انرژی آمریکا ۴.۳۲ میلیون بشکه نفت شیرین از ذخایر نفت استراتژیک خود به ارزش بیش از ۲۸۵.۷ میلیون دلار که قیمت آن به طور میانگین ۶۶.۱۴ دلار در هر بشکه می‌شود را فروخته است.

 • 3

وزیر اسرائیلی به بحرین سفر می‌کند

یک نویسنده و تحلیلگر سیاسی اسرائیلی تاکید کرد که از وزیر اقتصاد و صنعت رژیم صهیونیستی برای سفر به یک کشور حاشیه خلیج فارس دعوت به عمل آمده است.

 • 4

وزیر اقتصاد: اگر شرایط فعلی اقتصاد مدیریت نشود وضع بدتر می‌شود/

فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص وضعیت اقتصادی ایران گفت: اقتصاد کشور البته نه به آن شدت که گفته می‌شود شرایط سختی دارد و این شرایط سخت اگر مدیریت نشود ممکن که مراتب سختی آن بیشتر شود.

 • 9