مبادلات بازرگانی روسیه و چین به 97 میلیارد دلار رسید

مبادلات بازرگانی روسیه و چین به 97 میلیارد دلار رسید

مسکو - ایرنا - سفیر روسیه در چین اعلام کرد: مبادلات بازرگانی میان روسیه و چین در سال 2018 به سطح بی سابقه ای رسیده و بالغ بر 97 میلیارد و 200 میلیون دلار شد.

چهارشنبه 19 دی 1397 ساعت 0:55

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایرنا 

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، آندره دنیسوف در جمع بندی دستاوردهای روابط دو کشور در سال 2018 با بیان این مطلب افزود: این آمار نسبت به سال 2017، 27.8 درصد رشد داشته است.
به گفته سفیر روسیه، صادرات این کشور به چین در سال گذشته 44 درصد افزایش یافت و تراز تجاری دو کشور مثبت و 10 میلیارد دلار به نفع روسیه است.
دنیسوف گفت: چین شریک اصلی تجاری روسیه است و روسیه نیز به نوبه خود شرایط لازم برای اینکه جزو 10 کشور نخست در شراکت با چین قرار گیرد، داراست و در زمان حاضر یازدهمین شریک این کشور است.
سفیر روسیه در پکن گفت که دو کشور برای افزایش سطح مبادلات بازرگانی دوجانبه تا رقم 200 میلیارد دلار، برای سال 2019 برنامه ریزی کرده اند و شرایط لازم برای رسیدن به این هدف فراهم شده است.
**انرژی حوزه اصلی روابط روسیه و چین است
سفیر روسیه در پکن گفت: در ساختار اقتصادی و بازرگانی روسیه و چین، حوزه انرژی در مکان نخست قرار دارد اما این موضوع نباید مایه نگرانی دیگر کشورها شود.
وی ادامه داد: در دورنمای نزدیک، حوزه انرژی لکوموتیو و محرک اصلی همکاری های اقتصادی روسیه و چین خواهد شد.
دنیسوف خاطرنشان کرد که باید از امتیازات موجود در این عرصه استفاده کرده و حداکثر بهره را برد و به طور همزمان برای توسعه همکاریها در حوزه های دیگر تلاش کرد.
وی تصریح کرد: روسیه در سال 2018 موقعیت خود به عنوان صادر کننده اصلی نفت به چین را محکم خواهد کرد ضمن اینکه در 9 ماه سال 2018 مجموع نفت صادراتی روسیه به چین 12.5 درصد رشد داشته و به 50.5 میلیون تن رسیده است .
وی گفت: افزایش سطح صادرات نفت به چین با راه اندازی فاز دوم خط لوله نفت اسکوورودینو- موخه (از روسیه به چین) در ماه ژانویه سال گذشته تحقق یافت و در نتیجه ظرفیت انتقال این خط لوله با افزایش دو برابری به 30 میلیون تن در سال رسید.
دنیسوف یکی از طرح های مشترک روسیه و چین را احداث کارخانه تولید گاز فشرده به نام «یامال اس.پ.گ» در منطقه سیبری روسیه خواند که 29.9 درصد سهام آن به چین تعلق دارد.
سفیر روسیه همچنین گفت که برای پایان سال 2019 راه اندازی خط لوله گاز واستوچنی بین روسیه وچین برنامه ریزی شده که با ظرفیت انتقال سالانه 38 میلیارد مترمکعب گاز می تواند شاخص مبادلات بازرگانی بین دو کشور را افزایش قابل توجه دهد.
به گفته دیپلمات ارشد روس، برنامه انتقال گاز از خاور دور و مناطق قطبی روسیه به چین در دستور کار قرار دارد.
وی همچنین به پیشرفت های به دست آمده در همکاریهای روسیه و چین در بخش های ذغال سنگ، تولید نیروی برق و بویژه انرژی هسته ای و اجرای طرح های بلندمدت در این عرصه اشاره کرد.
سفیر روسیه گفت که صادرات محصولات کشاورزی و مواد غذایی روسیه به چین افزایش می یابد.
وی افزود: از ماه ژانویه تا اکتبر سال 2018، تجارت محصولات کشاورزی بین روسیه و چین با رشد 28 درصد به 3.5 میلیارد دلار رسید.
دنیسوف گفت که طیف مواد غذایی و محصولات کشاورزی صادراتی روسیه به چین گسترش می یابد و 60 درصد آن را ماهی و محصولات دریایی تشکیل می دهد.
گفتنی است روسیه و چین با یکدیگر روابط راهبردی گسترده ای دارند و در عرصه های مختلف دوجانبه و بین المللی از جمله در شورای امنیت، سازمان همکاری شانگهای و گروه بریکس همکاری دارند.
همکاری های فنی و نظامی روسیه و چین نیز در 25 سال پس از فروپاشی شوروی رشد صعودی داشته و مسکو انواع تسلیحات پیشرفته به ارزش میلیاردها دلار به پکن فروخته که آخرین مورد آن تحویل مجموعه های پدافند موشکی اس-400 به چین بوده است.
تحریم های آمریکا علیه روسیه و جنگ تجاری واشنگتن علیه پکن، موجب نزدیکی بیشتر روسیه و چین و گسترش همکاریهای دو کشور شده است.
اروپام*391 *1346

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

سوت‌زن‌ها مفسدان را بی خواب می‌کنند

در کشورهای پیشرفته برای مبارزه با فساد روشی را در پیش گرفته اند که متاسفانه نه تنها در ایران وجود ندارد بلکه آگاهی لازم از نتایج آن نیز حداقلی است، این روش سوت زنی نام دارد.

 • 2

جریان‌هایی خواستار تخریب اعتماد جامعه به پزشکان هستند

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت بر لزوم تقویت اعتماد عمومی به جامعه پزشکی تاکید کرد و گفت: معتقدم جریان‌هایی قصد تخریب این اعتماد عمومی را دارند.

 • 2

کدام شرکت‌ها می‌توانند در بازار برتر عرضه شوند؟

این طور که از اظهارات مسئولان سازمان بورس برمی‌آید، احتمال رونمایی از بازار برتر جدی‌تر شده و قرار است سهام شرکت‌هایی که شفاف‌تر هستند در این بازار عرضه شوند تا بتوانند نوسان قیمت بیشتری هم داشته باشند.

 • 2

بنگاهداری بانک ملت در ۵۶ شرکت و هلدینگ بزرگ اقتصادی!

متاسفانه با اینکه بانک‌های کشور مکلف به ترک بنگاه‌داری شده‌اند اما همچنان با بی‌توجهی به این امر، با قدرت شرکتداری می‌کنند و بانک مرکزی نیز فقط نظاره‌گر موضوع است!

 • 2

پرداخت وجوه غیرقانونی از سوی «جهانبانی» به فرزندان مسئولان

قاضی مسعودی‌مقام خطاب به متهم جهانبانی گفت: شما به فرزندان مسئولان وجوه غیرقانونی می‌دادید و آنها را به شرکت‌های خود می‌بردید تا در آینده از آنها سوءاستفاده کنید؛ این چه نوع وارداتی است؟

 • 3

قیمت جهانی نفت امروز ۱۳۹۸/۰۶/۰۴

به دنبال تشدید تنش های تجاری قیمت نفت برنت امروز تا رقم ۵۸ دلار و ۲۴ سنت یعنی کمترین رقم از ۱۵ اوت تاکنون پایین رفت، اما بعدا با اندکی ترمیم و ۶۳ سنت، معادل ۱.۱ درصد افت نسبت به رقم پایانی جلسه قبل به ۵۸ دلار و ۷۱ سنت رسید.

 • 2

عرضه ۷۵ هزار تُن فرآورده نفتی در بورس انرژی

با صدور یک اطلاعیه، بورس انرژی اعلام کرد که طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه هفته جاری ۷۵ هزار تُن فرآورده‌های نفتی در رینگ صادراتی عرضه می‌شود.

 • 2

پیام مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت هفته دولت و روز کارمند

حسین مهری رئیس هیات مدیره و مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت هفته دولت و روز کارمند پیامی صادر کرد.

 • 2

یک تازه‌وارد در مکان اول آمریکا/ تارانتینو موفقیت دیگری کسب کرد

در هفته‌ای که گذشت، فیلم تازه وارد «فرشته سقوط کرده است» در راس باکس آفیس آمریکا قرار گرفت و فیلم تارانتینو در بازار جهانی از مرز فروش «لعنتی‌های بی‌آبرو» عبور کرد.

 • 2

بازدید سرپرست میراث فرهنگی از غرفه بانک توسعه تعاون

مونسان سرپرست وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از غرفه بانک توسعه تعاون در نمایشگاه صنایع‌دستی بازدید نمود.

 • 5

حضور بانک توسعه تعاون در سی و دومین نمایشگاه صنایع‌دستی

بانک توسعه تعاون در سی و دومین نمایشگاه صنایع‌دستی برای معرفی خدمات تخصصی حضور یافته است.

 • 4

مصارف وام قرض‌الحسنه بانک‌ها مشخص است

وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه مصارف معینی برای وام‌های قرض‌الحسنه محدود بانک‌ها تعریف شده، گفت: باید از ظرفیت‌های جامعه برای رونق تولید و سرمایه‌گذاری استفاده کنیم.

 • 4

تامین نقدینگی ۳۰ تعاونی دچار مشکل در لرستان

خرم‌آباد- مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان از تامین نقدینگی ۳۰ تعاونی دچار مشکلات مالی در این استان خبر داد.

 • 7

امکان ثبت نام جاماندگان سهام عدالت/ رشد ۱۴۰ درصدی بورس

وزیر اقتصاد با اشاره به رشد ۱۴۰ درصدری بورس در یک سال گذشته گفت:ثبت نام جاماندگان سهام عدالت، پس از تصویب لایحه مربوطه در مجلس امکانپذیر خواهد بود.

 • 9
 • 9

سطح حمایتی دلار شکست

دنیای اقتصاد : ...

 • 8

عملیات بازار باز ابزار تأمین کسری بودجه از طریق پایه پولی

مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد: با توجه به کسری بودجه دولت، عملیات بازار باز در عمل می تواند تبدیل به ابزاری برای تأمین کسری بودجه از طریق پایه پولی شود.

 • 9

اقتصاد جهان نیازمند جایگزینی برای دلار است

رییس بانک مرکزی انگلیس، گفت: یک ارز دیجیتال که گروهی از کشورها پشتوانه آن باشند برای رقابت با دلار لازم است، زیرا دلار به قدری غالب شده که به مانعی برای رشد اقتصادی بیشتر جهان تبدیل شده است.

 • 8

اقتصاد جهان نیازمند جایگزینی دلار است

رییس بانک مرکزی انگلستان گفت:یک ارز دیجیتال که گروهی از کشورها پشتوانه آن باشند برای رقابت با دلار لازم است، زیرا دلار به قدری غالب شده که به مانعی برای رشد اقتصادی بیشتر جهان تبدیل شده است.

 • 3