مازاد تراز هشت ماهه تجارت خارجی 2 میلیارد دلار شد

مازاد تراز هشت ماهه تجارت خارجی 2 میلیارد دلار شد

تهران- ایرنا- گمرک جمهوری اسلامی ایران از مازاد 2 میلیارد دلاری تراز تجارت خارجی کشور تا پایان آبان ماه و افزایش 13 درصدی صادرات غیرنفتی در همسنجی با دوره مشابه پارسال خبر داد.

یکشنبه 11 آذر 1397 ساعت 19:7

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایرنا 

به گزارش ایرنا، تارنمای گمرک جمهوری اسلامی ایران عصر یکشنبه اعلام کرد صادرات غیر نفتی کشور در هشت ماهه از مرز 31 میلیارد دلار گذشت و به 31 میلیارد و 491 میلیون دلار رسید.
در این مدت حجم صادرات غیرنفتی ایران به 75 میلیون و 270 هزار تن رسید که ارزش آن 31 میلیارد و 491 میلیون دلار می‌شود.
بنابراین صادرات ایران تا پایان آبان ماه نسبت به مدت مشابه پارسال 12 و 96 صدم درصد از نظر ارزش دلاری افزایش یافت.
در همین مدت میزان واردات قطعی کالا به ایران 21 میلیون و 498 هزار تن به ارزش 29 میلیارد و 549 میلیون دلار بود.
واردات ایران در این مدت نسبت به هشت ماهه پارسال 12 و 58 صدم درصد از نظر وزنی و 14 و چهار صدم درصد از حیث ارزش دلاری کمتر شد.

** مهمترین اقلام صادراتی
مهمترین اقلام صادراتی در این مدت به ترتیب میعانات گازی به ارزش 2 میلیارد و 776 میلیون دلار و سهم ارزشی هشت و 81 صدم درصد، پروپان مایع شده به ارزش یک میلیارد و 339 میلیون دلار و سهم ارزش چهار و 25 صدم درصد و سایر روغن‌های سبک و فرآورده‌ها بجز بنزین به ارزش یک میلیارد و 101 میلیون دلار و سهم ارزشی سه و 50 صدم درصد بود.
متانول به ارزش یک میلیارد و 67 میلیون دلار و سهم ارزشی سه و 39 صدم درصد و گاز طبیعی مایع شده به ارزش 986 میلیون دلار و سهم ارزشی سه و 13 صدم درصد در رده های بعدی قرار گرفت.
در این مدت 32 و 93 صدم درصد از ارزش کل صادرات ایران مربوط به پتروشیمی‌ها، هشت و 81 صدم درصد مربوط به میعانات گازی و 58 و 25 صدم درصد مربوط به سایر کالاها بود.

** مهمترین اقلام وارداتی
مهمترین اقلام وارداتی در این مدت، ذرت دامی به ارزش یک میلیارد و 282 میلیون دلار و سهم ارزشی چهار و 34 صدم درصد بود.
قطعات منفصل برای خودرو سواری ردیف 8703 بنزینی با حجم سیلندر 2000 سی‌سی با ساخت داخل 14 تا کمتر از 30 درصد (به استثنای لاستیک) به ارزش یک میلیارد و 134 میلیون دلار و سهم ارزشی سه و 84 صدم درصد در رده بعدی جای گرفت.
برنج به ارزش 996 میلیون دلار و سهم ارزشی سه و 37 صدم درصد، لوبیای سویا به ارزش 932 میلیون دلار و سهم ارزشی سه و 15 صدم درصد و الکترود زغالی برای کوره‌ها به ارزش 377 میلیون دلار و سهم ارزشی یک و 27 صدم درصد جایگاه های بعدی را از آن خود کردند.

** مهمترین مقاصد کالاهای ایران
در این مدت مهمترین مقصد صادراتی ایران عراق با 6 میلیارد و 757 میلیون دلار و سهم ارزشی 21 و 46 صدم درصد بود.
بنابراین عراق در این مدت با افزایش 66 و 59 صدم درصدی ارزشی نسبت به مدت مشابه پارسال رتبه نخست را بین کشورهای مقاصد صادراتی ایران کسب کرد.
چین با 6 میلیارد و 462 میلیون دلار و سهم ارزشی 20 و 52 صدم درصد، امارات با پنج میلیارد و 92 میلیون دلار و سهم ارزشی 16 و 17 صدم درصد و افغانستان با 2 میلیارد و 244 میلیون دلار و سهم ارزشی هفت و 13 صدم درصد در جایگاه های بعدی قرار گرفتند.
هند نیز با یک میلیارد و 570 میلیون دلار و سهم ارزشی چهار و 99 صدم درصد پنجمین مقصد کالاهای ایرانی بود.

** مهمترین کشورهای صادرکننده کالا به ایران
در هشت ماهه امسال چین با هفت میلیارد و 385 میلیون دلار و سهم ارزشی 24 و 99 صدم درصد در صدر مبادی کالاهای وارداتی به ایران قرار گرفت.
امارات با چهار میلیارد و 454 میلیون دلار و سهم ارزشی 15 و 8 صدم درصد، کره جنوبی با یک میلیارد و 763 میلیون دلار و سهم ارزشی پنج و 97 صدم درصد و هند با یک میلیارد و 615 میلیون دلار و سهم ارزشی پنج و 46 صدم درصد در رده های بعدی قرار گرفتند.
آلمان با یک میلیارد و 604 میلیون دلار و سهم ارزشی پنج و 43 صدم درصد پنجمین مبدا کالاهای وارداتی بود.

اقتصام*3061*1961*

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

احراز هویت در سامانه های بین بانکی اجرا می شود

بانک مرکزی اعلام کرد از روز یکشنبه ۵ بهمن ماه هیچ تراکنش بانکی بدون کد ملی یا شناسه ملی انجام نمی شود. این قانون بلافاصله در سامانه‌های بین بانکی و درون بانکی اجرا می شود.

 • 31

ادامه روند نزولی دلار

بانک مرکزی اروپا در پایان نشست خود اعلام کرد قرار نیست نرخ بهره تغییری پیدا کند. روند نزولی دلار برای سومین روز متوالی ادامه یافت.

 • 30

محدودیت های کرونایی در چین قیمت نفت را کاهش داد

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۶۱ سنت معادل ۱.۰۹ درصد افت به ۵۵ دلار و ۴۹ سنت رسید.

 • 14

تبیین چشم‌انداز همکاری مشترک صندوق قرض‌الحسنه شاهد و بانک رسالت

مدیرعامل صندوق قرض‌الحسنه شاهد، مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه رسالت، مدیرکل بنیاد شهید تهران بزرگ و جمعی از مدیران شاهد و بانک در نشست مشترکی پیرامون ارائه خدمات مطلوب و در خور شان ایثارگران گفتگو کردند.

 • 59

محرومیت‌های صادرکنندگان چک برگشتی در بانک رفاه کارگران اعلام شد

با اجرایی شدن قانون جدید صدور چک، بانک رفاه کارگران محرومیت های صادرکنندگان چک برگشتی را اعلام کرد.

 • 35

فعالیت مرکز نوآوری و توسعه تعاون برای تسهیل خدمات به تعاونگران

مدیرعامل بانک توسعه تعاون شکل‌گیری منتا (مرکز نوآوری و توسعه تعاون) را در راستای تسهیل خدمات به تعاون گران عنوان نمود.

 • 66

قیمت نفت به بالای ۵۶ دلار رسید

امید به افزایش حمایت مالی کرونایی با آمدن جو بایدن، کاهش تولید اوپک و پیش بینی کاهش ذخایر نفت خام آمریکا، قیمت نفت را به ۵۶.۳۴ دلار رساند.

 • 50

برنامه‌ریزی‌ برای تامین کالاهای اساسی ایام عید و ماه رمضان

معاون اول رییس جمهور بر لزوم تامین دارو و کالاهای اساسی مورد نیاز مردم به ویژه در ایام پایانی سال و شب عید تاکید کرد.

 • 52

شاخص بورس در آخرین روز هفته مثبت شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۳۳۲۳۰ واحدی معادل ۲.۸۹ درصد به یک میلیون و ۱۸۳ هزار و ۹۴۸ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۴۷۹ واحدی به ۱۸ هزار و ۱۰ واحد رسید.

 • 59

سرعت در انجام عملیات و ارتقاء کیفیت خدمات بانکی

مدیر امور شعبه مستقل تهران مرکزی بانک صنعت و معدن گفت: سرعت در انجام عملیات و ارتقاء کیفیت خدمات با رویکرد بانکداری شرکتی و دیجیتال عامل مهمی در جذب مشتریان جدید است.

 • 28

«وگردش» بانکی با تمرکز بر گردشگری

بانک گردشگری به‌عنوان یکی از بانک‌های نسبتا جوان در حوزه بانکداری کشور فعالیت خود را از سال ۱۳۸۹ با دریافت مجوز فعالیت از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران آغاز کرد.

 • 27

جایگاه بانک کشاورزی در تامین مالی بخش کشاورزی

مدیرعامل بانک کشاورزی گفت:۷۱ درصد اعتبارات پرداختی به بخش کشاورزی را بانک کشاورزی تامین می کند که این میزان پرداخت، اهمیت و جایگاه بانک کشاورزی را در تامین مالی این بخش به خوبی نشان می دهد.

 • 33

رییس سازمان بورس استعفا داد

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، برای دومین بار استعفای خود را به وزیر امور اقتصادی و دارایی ارائه کرد.

 • 44

شاخص کل بورس و فرابورس افزایشی شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۳۸۵ واحدی معادل ۰.۰۳ درصد به یک میلیون و ۱۵۰ هزار و ۶۱۰ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۹۴ واحدی به ۱۷ هزار و ۵۳۰ واحد رسید.

 • 43

مسابقات جذاب بانک ملی ایران در شبکه‌های اجتماعی

بانک ملی ایران در ادامه تعاملات خود با مخاطبان، مشتریان و کاربران فضای مجازی، دو مسابقه هیجان انگیز تازه را در شبکه اجتماعی اینستاگرام طراحی کرده است.

 • 35

مراحل ثبت، تائید و انتقال چک بر اساس طرح جدید بانک مرکزی

صادرکنندگان و دریافت‌کنندگان چک بنا بر اعلام بانک مرکزی از روز ۲۰ دی ۹۹ می‌توانند فرآیند ثبت، تائید و انتقال چک را در سامانه صیاد به‌صورت اختیاری انجام دهند.

 • 34

سقف فردی تسهیلات خرید و ساخت مسکن ایثارگران افزایش یافت

بانک مسکن در ابلاغیه‌ای از افزایش سقف تسهیلات فردی ساخت و خرید مسکن ایثارگران در سال جاری خبر داد.

 • 23

ساماندهی نیروی انسانی بانک‌های ادغامی

مدیرعامل بانک سپه با اشاره به پیچیدگی های فرآیند ادغام پنج بانک وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه، به تشریح اقدامات مهم این بانک در حوزه نیروی انسانی بانک‌های فوق پرداخت.

 • 31

یارانه ارزی باید در میانه مسیر تولید اختصاص یابد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت:‌ در صورت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به نهاده دامی یارانه باید در میانه مسیر تولید و به ۱۵۰ کشتارگاه فعال کشور که کار توزیع عمده گوشت را برعهده دارند، اختصاص یابد.

 • 52

افزایش سرمایه ۳۶۵ درصدی بانک ملی

بانک ملی ایران افزایش سرمایه ۳۶۵ درصدی را در برنامه دارد.

 • 32