مازاد تراز تجاری ایران به ۱۰۰ میلیون دلار رسید

مازاد تراز تجاری ایران به ۱۰۰ میلیون دلار رسید

یک مقام مسئول گفت:گرچه تعهد ارزی و روش اجرای آن ممکن است ایراداتی داشته باشد،اما در چنین شرایطی و برای تعادل بازار ارز و ثبات در شرایط خاص اقتصادی باید تدابیری از جمله تعهد ارزی در نظر گرفت.

پنجشنبه 12 دی 1398 ساعت 22:35

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از مهر 

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم، رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران، با تشریح نقش استان‌ها در توسعه صادرات کشور به ویژه در جنگ تحریمی اظهار داشت: مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه برای تقدیر از کسانی است که به رغم  تحریم‌ها با همت خود، نشان دادند هیچ محدودیت خارجی قادر نیست قدرت جمهوری اسلامی ایران را در هیچ حوزه‌ای به چالش  بکشد. 

وی ادامه داد: در سال ۹۷ با همه سختی‌ها، صادرکنندگان توانستند با پشت سرگذاشتن موانع و مشکلاتی که وجود داشت، به عنوان صادرکننده نمونه شناخته شوند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در چنین شرایطی صادرات یک ارزش و یک جهاد است، ادامه داد: اگر طراح تحریم می‌خواهد نوک پیکان را به سمت تجارت خارجی کشور نشانه برود، لازم است به صادرات و ارزآوری به عنوان یک موضوع ملی بپردازیم و در این شرایط اگر چه تعهد ارزی و روش اجرای آن ممکن است ایراداتی داشته باشد و مشکلاتی را برای تجار به وجود آورده باشد، اما در چنین شرایطی و برای تعادل بازار ارز و ثبات در شرایط خاص اقتصادی بایستی تدابیر ویژه‌ای از جمله تعهد ارزی را در نظر گرفت و لذا باید در چنین مواقعی نگاه واقع‌بینانه‌ای داشت.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در ادامه از مثبت شدن تراز تجاری کشور خبر داد و بیان کرد: در ۹ ماه ابتدایی سال جاری ۳۱.۹ میلیارد دلار صادرات و ۳۱.۸ میلیارد دلار واردات داشتیم؛ به طوری که در ماه نهم به نحوی تراز تجاری ما برقرار شد و حدود ۱۰۰ میلیون دلار هم مازاد تجاری داشتیم.

وی ادامه داد: این تراز تجاری در حالی است که در سال ۹۷ مشکلات زیادی پیش روی صادرکنندگان قرار گرفت و از اردیبهشت تا آذر ۹۷، کار به سختی پیش رفت و جای تقدیر و تشکر از صادرکنندگان و صادرکنندگان نمونه دارد. در این شرایط و با وجود همه تحریم‌های سنگین ارزش تجارت کشور در ۹ ماه ، ۶۴ میلیارد دلار است.

وی با بیان اینکه در مورد صادرات به کشورهای همسایه علاوه بر ۲۴ میلیارد دلار صادرات فعلی، ما ۱۰۰ میلیارد دلار پتانسیل صادراتی به این کشورها داریم،گفت: امریکا موفق نشده است صادرات ما را به کشورهای همسایه مهار کند و در این شرایط تحریم، علقه‌های دینی و برادری اسلامی موجب شده است، ارتباط تجارت ما قطع نشود و ما هدف‌گذاری کردیم صادرات ما به کشورهای همسایه از ۲۴ میلیارد دلار به ۴۸ میلیارد دلار برسد.

زادبوم ادامه داد: سازمان توسعه تجارت ایران در تلاش است برای رونق صادرات توافقنامه‌های مهمی را پیگیری و منعقد کند که مهم‌ترین‌ آنها توافقنامه با اوراسیا است و البته در کنار این موافقتنامه‌ها، برخی اصلاحات زیربنایی و مشوق‌های صادراتی لازم است که به تسهیل صادرات کمک کند.

وی با بیان اینکه گمرک جمهوری اسلامی ایران و سازمان استاندارد نیز تسهیلات ویژه‌ای را با پیگیری‌های سازمان توسعه تجارت ایران به صادرت اختصاص داده‌اند، بیان کرد: ستاد توسعه صادرات شکل چابک‌تری است که در زمان تحریم در تسریع امور می‌تواند بسیار  موثر باشد. به زودی با تشکیل این ستاد، موارد فوری به دور از بروکراسی های جاری در راستای توسعه صادرات پیگیری خواهد شد.

زادبوم در ادامه با تاکید بر اهمیت بخش خصوصی و اتاق‌ها بازرگانی و با بیان اینکه ما نقش تدارکات‌چی این جنگ صادراتی را برعهده داریم و صادرکنندگان سربازان اصلی این جنگ هستند، گفت: افتصاد بخش خصوصی قوی می‌خواهد و بخش خصوصی قوی اتاق‌های بازرگانی قوی می‌خواهد  که در حال حاضر بسیاری از اتاق‌های بازرگانی فعال‌تر از قبل شده‌اند و موج جدیدی از فعالیت‌های اقتصادی به راه افتاده است که واقعا جای تقدیر و تشکر دارد.

گفتنی است در این نشست ضمن تقدیر از ۱۱ صادرکنندگان نمونه استان بوشهر، تعدادی از صادرکنندگان به بیان مشکلات و موانع پیش روی کسب و کار و تجارت خود در حضور معاون وزیر صمت پرداختند که منجر به  بحث و بررسی و ارائه راهکار شد.

کد خبر 4814144
محبوبه فکوری

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

شاخص بورس۴۵۹۷ واحد کاهش یافت

شاخص بورس روز جاری باز هم با نوسان مواجه شد به طوری که با افت بیش از ۴۵۰۰ واحدی در پایان معاملات به یک میلیون و ۶۹۹ هزار و ۵۱۰ واحد رسید.

 • 15

تمدید مجدد پذیره‌نویسی واحدهای پالایشی یکم ازدرگاه‌های بانک تجارت

سازمان خصوصی‌سازی در اطلاعیه‌ای جدید مهلت پذیره‌نویسی واحد های پالایشی یکم را تا تاریخ یکشنبه سی‌ام شهریور ۹۹ تمدید کرد.

 • 15

افزایش سرمایه بانک کارآفرین به ۴۰ هزار میلیارد ریال تصویب شد

افزایش سرمایه بانک کارآفرین در مجمع عمومی فوق‌العاده بانک از ۸۵۰۰ میلیارد ریال به ۴۰ هزار میلیارد ریال به تصویب سهامداران رسید.

 • 15

عملیاتی شدن نخستین گام فروش شفاف املاک بانکی

مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالا از عملیاتی شدن و فروش موفقیت آمیز اموال غیرمنقول بانک‌ها در بورس کالا خبر داد.

 • 14

عرضه ۱۲ بنگاه در راه تالار شیشه‌ای

رییس سازمان خصوصی‌سازی از آماده‌سازی ورود ۱۲ بنگاه دیگر از جمله سه هلدینگ نیروگاهی در بورس خبر داد.

 • 12

اهداف بانک اقتصاد نوین از عرضه املاک مازاد در بورس کالا

اهداف بانک اقتصاد نوین از عرضه املاک مازاد در بورس کالا، افزایش شفافیت، تمرکز بر بانکداری حرفه‌ای، حرکت در چهارچوب استانداردهای صنعت بانکداری و مولد سازی دارایی‌های راکد است.

 • 14

اتخاذ سیاست‌های انبساطی مالی در سال آینده

رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه سیاست‌های مالی سال آینده انبساطی خواهد بود، گفت: برای تحقق این سیاست و جهت‌گیری کلان بودجه سال آینده باید منابع پایدار درآمدی پیش‌بینی شود.

 • 15

بررسی طرح «جهش تولید دانش بنیان» در دولت

معاونت امور مجلس رییس جمهور طی پیشنهادی، خواستار بررسی و تصویب طرح «جهش تولید دانش بنیان» در کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست دولت شد.

 • 8

قیمت سبد نفتی اوپک از ۴۱ دلار گذشت

قیمت سبد نفتی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) از مرز ۴۱ دلار گذشت.

 • 19

جزییات عرضه اوراق اختیار فروش تبعی سهام بانک ملت و پارسیان

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای جزییات عرضه اوراق اختیار فروش تبعی سهام بانک ملت و بانک پارسیان را اعلام کرد.

 • 18

پرداخت بدهی‌های شهرداری اراک به بانک شهر طی یک ماه آینده

شهردار کلانشهر اراک از پرداخت بدهی‌های این شهرداری به بانک شهر طی یک ماه آینده خبر داد و افزود امیدواریم با تحقق این مهم بتوانیم بیش از پیش از ظرفیت‌های این بانک درتحقق اهداف مدیریت شهری استفاده کنیم.

 • 14

پشتیبانی بانک پارسیان از طرح‌های زیربنایی و مولد اقتصاد

در راستای توسعه همکاری های بانک پارسیان با واحدهای تولیدی، مدیرعامل و دیگر مدیران بانک پارسیان همزمان با سالروز تاسیس این بانک از شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران دیدن کردند.

 • 29

جشنواره قرعه‌کشی سپرده‌های قرض‌الحسنه ریالی صندوق پارسیان

جشنواره قرعه‌کشی سپرده‌های قرض‌الحسنه ریالی صندوق قرض الحسنه بانک پارسیان برگزار شد.

 • 26

آماده‌سازی ۱۲ بنگاه اقتصادی برای ورود به بورس

رییس سازمان خصوصی سازی از آماده سازی ۱۲ بنگاه اقتصادی برای ورود به بورس خبر داد.

 • 20

پیش‌بینی خروج ۲۰۰ میلیارد دلار پول از بورس‌های بین‌المللی

بانک جی‌پی مورگان آمریکا پیش بینی کرد، صندوق‌های بازنشستگی و صندوق‌های منابع ملی کشورها در سه ماه جاری ۲۰۰ میلیارد دلار پول خود را از بورس‌های بین‌المللی بیرون خواهند کشید.

 • 21

فروش اموال غیرمنقول بانک‌ها از طریق بورس کالا

مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران از فروش اموال غیر منقول بانک‌ها در بورس کالا خبر داد.

 • 17

آمادگی صندوق توسعه ملی برای حمایت از بازار سرمایه

صندوق توسعه ملی آمادگی خود را جهت سپرده‌گذاری در صندوق تثبیت بازار سرمایه اعلام کرد.

 • 7

بازدید مدیرعامل بانک کارآفرین از شرکت صرافی کارآفرین

بهره‌گیری از فرایندهای گردش کار الکترونیک، حذف بوروکراسی اداری و کاهش فرایندهای کاری به حداقل زمان ممکن، در دستور کار بانک کارآفرین قرار دارد.

 • 28

دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه زودتر از موعد

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در چارچوب طرح حمایتی فرد حقیقی امکان دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه را زودتر از موعد مقرر برای مشتریان خود فراهم کرده است.

 • 27

تفاهمنامه بانک کشاورزی و معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری

بانک کشاورزی و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری برای پرداخت تسهیلات قرض الحسنه در مناطق روستایی تفاهمنامه همکاری امضا کردند.

 • 21