قدم در آرامشگاه ایران زمین - مجید رحمتی*

قدم در آرامشگاه ایران زمین - مجید رحمتی*

کرمانشاه - ایرنا - از صنعت گردشگری به‌ عنوان بهترین جایگزین برای نفت در اقتصاد تک‌ محصولی ایران سخن به ‌میان می‌آید این در حالی است که طبق آمار رسمی، ورود هر گردشگر خارجی با 30 بشکه نفت برابری می کند.

جمعه 16 آذر 1397 ساعت 2:0

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایرنا 

کرمانشاه همواره مقصد گردشگران خارجی است؛ هرچند امکان دارد تحت تأثیر عواملی دچار نوسان شده اما هیچگاه از اذهان گردشگری بین‌المللی خارج نشده است.
کرمانشاه؛ سرزمین دلیرمردانی که در دل بذر محبت و دوستی می کارند، آداب و رسومی همراه با احترام و مودت و مهربانی دارند و مهد مهرورزی که بی شک ریشه در این تاریخ اصیل و پر بار دارد، اینجا آرامشگاه ایران زمین است.
سنگ نوشته بیستون بزرگترین سنگ ‌نوشتهٔ جهان که هیبت و عظمتش خیره کننده است، تنها اثر ثبت شده از کرمانشاه در فهرست جهانی یونسکو است که نقش برجسته ها و نقوش زیادی را در خود جای داده است. از کوه بیستون که به معنای جایگاه خدایان است و سنگ نوشته ای به فرمان داریوش بر روی آن به سه خط میخی اکدی، عیلامی و پارسی باستان نوشته شده تا مجسمه هرکول که از شگفتی های این محوطه تاریخی محسوب می شود.
طاق بستان زیباترین تاریخ مصور ایران با کتیبه های بی نظیر و تصاویر افسانه ای عظمت و بزرگی ایران را در تمام اعصار به رخ جهانیان می کشد. طاق بستان اولین نگاره سنگی جهان نامیده شده است که این لقب باعث فخر ایران و تاریخ و هنر این سرزمین می باشد.
غار قوری قلعه با پیشینه 65 میلیون سال به عنوان بزرگترین غار آبی خاورمیانه، معبد آناهیتا بزرگترین تک بنای سنگی کشور، صحنه؛ پایتخت موسیقی عرفانی ایران، فش؛ دهکده ملی ساخت سازهای سنتی و بهشت دلنواز ریجاب گوشه ای از شکوه و زیبایی این سرزمین است.
مسلما پرداختن به حدود چهار هزار اثر تاریخی و طبیعی در مطلبی کوتاه نمی گنجد. استانی که دارای ده ها سراب و غار کم نظیر است و صدها اثر تاریخی کمتر شناخته شده دارد نیاز به معرفی مفصل تری دارد.
براساس آمارهای رسمی اعلام شده، گردشگر زیارتی که به ایران سفر می‌کند به‌ طور متوسط 200 تا 300 دلار، گردشگر سلامت هزار و 500 تا 2 هزار دلار و گردشگر تفریحی هزار و 700 دلار هزینه می‌کند که میانگین هزینه‌ کرد هر گردشگر ورودی اگر هزار و 500 دلار باشد این رقم معادل صادرات 30 بشکه نفت است.
به گفته مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، از ابتدای سال گذشته تا پایان آبان، شاهد ورود سه میلیون گردشگر خارجی به کشور بودیم که امسال این رقم به چهار میلیون و 700 هزار نفر در مدت مشابه رسید که نشان دهنده رشد بسیار خوب و چشمگیر جذب گردشگران خارجی به ایران است.
کرمانشاه طی 6 ماه نخست سال 97 شاهد حضور بیش از 500 هزار گردشگر داخلی و حدود 6 هزار گردشگر خارجی و ورود بیش از 38 هزار نفر خارجی از مرز بین المللی خسروی بوده است.
این حجم استقبال از گردشگری کرمانشاه در حالی روی داده که این استان طی 12 ماه گذشته بیش از 6 هزار بار لرزیده و حتی زلزله هم نتوانسته انگیزه گردشگران خارجی برای سفر به این استان چهار فصل را تضعیف کند.
این میراث گذشتگان برای امروز ایرانیان هست که می‌تواند برای همیشه، آن‌ها را از اقتصاد تک محصولی نفت، نجات دهد.
از طرفی باید یادآور شد علیرغم وجود کم و کاستی های بخش گردشگری، «فرهنگ پذیرش گردشگری» موضوعی است که باید همگان به آن توجه کنند، باید علاوه بر توسعه زیرساخت‌ها و ارتباطات بین‌المللی، شاهد ارتقای فرهنگ پذیرش گردشگری در بین هم آحاد جامعه باشیم.
*خبرنگار ایرنا
8066/7447/1772

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

کاهش قیمت نفت به کمتر از ۷۰ دلار

قیمت نفت امروز با کاهش تقاضای جهانی و افزایش ذخایر نفت آمریکا به کمتر از ۷۰ دلار رسید.

 • 16

بخش خصوصی باید یک کرسی در دولت داشته باشد

تهران- ایرنا- عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: بخش خصوصی باید یک کرسی در دولت داشته باشد تا زمانی که تصمیمات اقتصادی گرفته می شود، مشکلات و گره‌های کار را به دولت نشان دهد.

 • 15

سهم برخی گونه‌های با ارزش شیلاتی به زیر یک درصد رسید

رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی گفت:متاسفانه سهم برخی گونه‌های با ارزش شیلاتی به زیر یک درصد رسیده و اگر اقدام موثر صورت نگیرد در آینده‌ای نزدیک عواقب جبران ناپذیری گریبان گیر طبیعت خواهد شد.

 • 17

توسعه کارآفرینی نیازمند تغییر نظام پولی و بانکی است

تهران- ایرنا- دبیرکل مجمع کارآفرینان ایران گفت: اکنون بهترین فرصت برای توسعه کارآفرینی در جنگ اقتصادی است و به نظر می رسد برای نیل به این هدف در شرایط کنونی اقتصادی و اجتماعی جامعه، تغییر نظام پولی و بانکی در اولویت باشد.

 • 16

هند محموله مواد مخدر به ارزش 71 میلیون دلار کشف و ضبط کرد

دهلی نو- ایرنا - گارد ساحلی هند اعلام کرد که یک محموله بزرگ مواد مخدر به ارزش 71 میلیون دلار را از یک قایق پاکستانی در نزدیکی آب های ساحلی گجرات کشف و ضبط کرده است .

 • 15

بزرگترین مشکل اقتصاد چند نرخی بودن ارز است

تهران- ایرنا- بنیان‌گذار هلدینگ سولیکو معتقد است: چند نرخی بودن ارز در سال‌های گذشته موجب رانت و فسادهای متعدد شده و مشکلات بزرگی فراروی تولیدکنندگان قرار داده است.

 • 17

گلف‌بازی ترامپ برای مالیات دهندگان آمریکا 100 میلیون دلار هزینه داشته است

سفرهای رییس جمهور آمریکا برای بازی گلف بیش از ۱۰۰ میلیون دلار برای مالیات‌دهندگان هزینه داشته است.

 • 16

عواقب سنگین جنگ تکنولوژی آمریکا علیه هواوی برای شرکت‌های آمریکایی

آمریکا عواقب حمله به غول تکنولوژی چین، هوآوی، را دست کم گرفته است، چراکه این اقدام پیام واضحی به کشورهای جهان ارسال می‌کند که از تجارت با چنین شریک تجاری ناپایداری (آمریکا) خودداری کنند.

 • 4

شهرداری فردیس ۸۰ میلیارد تومان نقدینگی دارد

فردیس - شهردار فردیس از جذب ۱۱۲ درصدی درآمد نقدی در سال گذشته خبر داد و گفت: شهرداری فردیس ۸۰ میلیارد نقدینگی دارد.

 • 15

اولین محموله نفتی ونزوئلا به آمریکا رسید

اداره اطلاعات انرژی آمریکا در گزارش آمار سوخت هفتگی خود اعلام کرد که در هفته منتهی به ۱۷ می، برای اولین بار در چندین هفته اخیر واردات نفت از ونزوئلا به ۴۹ هزار بشکه در روز رسیده است.

 • 14

تقدیر از بانک صادرات ایران به دلیل حمایت از نمایشگاه قرآن کریم

دکتر غلامعلی حداد عادل، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام شب گذشته از بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم بازدید کرد و با حضور در غرفه بانک صادرات ایران از نزدیک با رویکردهای فرهنگی و قرآنی این بانک در نمایشگاه قرآن کریم آشنا شد.

 • 19

ارائه خدمات بانکی به روشندلان در ۸ شعبه بانک دی

با تجهیز پنج شعبه دیگر بانک دی به سامانه خدمات بانکی روشندلان، امکان ارائه خدمات به نابینایان در هشت شعبه این بانک امکان پذیر شد.

 • 18

مرکز تماس، ظرفیتی مناسب برای ارتباط با مشتریان

مدیرعامل بانک توسعه تعاون گفت: مرکز تماس مشتریان، ظرفیت مناسبی برای برقراری ارتباط، تبادل اطلاعات و ارائه مشاوره و خدمات به مشتریان است.

 • 17

صندوق بیمه کشاورزی در استان زنجان زیان‌ده است

زنجان-رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان گفت: متأسفانه آمارها حاکی از آن است که بیمه کشاورزی در استان زنجان بیمه‌ای زیان‌ده است.

 • 20

بازدید مدیران بانک تجارتی ایران و اروپا از بانک دی

مدیران ارشد بانک تجارتی ایران و اروپا (E.I.H.) در راستای توسعه سطح روابط کارگزاری و گسترش عملیات بانکداری بین الملل با مدیران ارشد بانک دی دیدار کردند.

 • 19

ثروتمندترین افراد تاریخ کدامند؟

با در نظر گرفتن نسبت ثروت به تولید ناخالص داخلی می‌توان دریافت که برخی افراد از ثروتمندان حال حاضر جهان نیز ثروتمند تر بوده‌اند.

 • 18
 • 28