عقبگرد دلا‌ر پس از ۸ روز

عقبگرد دلا‌ر پس از ۸ روز

دنیای اقتصاد : دلار پس از ۸ روز رشد، اولین عقبگرد را ثبت کرد. روز گذشته نرخ دلار در بازار آزاد تهران با افت ۲۵۰ تومانی، به سطح ۱۲ هزار و ۲۰۰ تومانی بازگشت. همچنین حرکت دلار باعث شد تا سکه تمام بهار آزادی نیز از کانال ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی عقب‌نشینی کند. افت دیروز، به نظر ناشی از فروکش هیجانات بنزینی در بازار ارز بوده است. البته برخی معتقدند تقاضای فصلی، هنوز می‌تواند یک نیروی افزایشی در بازار باشد. با این حال همچنان کف جدید ۱۲ هزار تومانی از سوی بازارساز به رسمیت شناخته نشده است.

سه شنبه 28 آبان 1398 ساعت 3:12

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

عقبگرد دلا‌ر پس از 8 روز

روز دوشنبه، دلار برای اولین‌بار در ۸ روز اخیر افت قیمت را تجربه کرد. در سومین روز هفته، شاخص ارزی ۲۵۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۱۲ هزار و ۲۰۰ تومان رسید. آخرین باری که دلار پیش‌تر افت قیمت را تجربه کرده بود، به شنبه دو هفته پیش بازمی‌گردد. پس از آن بازار وارد یک چرخه افزایشی شد که در مقطعی حتی منجر به رسیدن این ارز به محدوده ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومانی شد. با این حال از بعدازظهر روز یکشنبه فروشنده‌ها دست بالا را در معاملات به دست آوردند و این موج کاهشی به روز دوشنبه نیز سرایت کرد.   به گفته یکی از فعالان باتجربه بازار، صبح روز سوم هفته معامله‌گران به راحتی در قیمت ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان حاضر به فروش دلار بودند ولی خریدار چندانی در بازار وجود نداشت؛ عاملی که زمینه‌ساز آن شد که قیمت به سوی مرز حمایتی ۱۲ هزار تومانی میل کند.  برخی از معامله‌گران افت روز دوشنبه را ناشی از کاهش هیجانات بازار دانستند و گروهی عنوان می‌کردند، پس از چند افزایش متوالی، کمی تعدیل قیمت طبیعی بود. به این دو، افت نرخ حواله درهم را نیز باید اضافه کرد که دیروز به زیر مرز ۳ هزار و ۳۰۰ تومانی رفت. نرخ حواله درهم همچنان یک سیگنال‌دهنده مهم به بازار داخلی است، هرچند که معامله‌گران در دریافت قیمت‌ها از کانال‌های اطلاع‌رسانی مشکلات پرشماری دارند.  همچنین دیروز کاهش قیمت دلار زمینه‌ساز آن شد که سکه تمام‌بهار آزادی نیز از کانال ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی عقب‌نشینی کند و به بهای ۴میلیون و ۱۹۵ هزار تومان برسد. این قیمت ۱۵ هزار تومان کمتر از روز یکشنبه بود. در این میان افت بهای طلای جهانی نیز در کاهشی شدن بازار سکه نقش داشت. طلای جهانی ساعت ۴ بعدازظهر دیروز زیر سطح هزار و ۴۶۰ دلاری معامله می‌شد، حال آنکه هفته گذشته را با قیمت هزار و ۴۶۶ دلار به پایان رسانده بود.

  وقت اصلاح یا سوخت‌گیری؟

شماری از معامله‌گران بازار عنوان می‌کردند پس از ۷ رشد پیاپی، زمان افت قیمت دلار فرا رسیده بود؛ در واقع از نگاه این دسته، زمانی که نوسان‌گیران در قیمت‌های پایین اقدام به خرید دلار کرده‌اند، در نقطه‌ای باید شروع به فروش و سود خود را برداشت کنند. در این میان، گروهی از معامله‌گران باور دارند، پس از این اصلاح قیمتی، دلار به آرامش خواهد رسید و دیگر خبری از نوسانات افزایشی یا کاهشی نخواهد بود. این در حالی است که دسته دیگری باور دارند، این افت زمانی برای سوخت‌گیری معامله‌گران ارزی را فراهم می‌کند که خود را برای افزایش بعدی آماده کنند. در واقع از نگاه آنها شماری ازمعامله‌گران در قیمت‌های بالا ارز خود را به فروش رسانده‌اند و اکنون بار دیگر ریال کافی برای خرید در قیمت‌های پایین‌تر را به دست آورده‌اند.  در مقابل آنها، عده‌ای دیگر از معامله‌گران قرار دارند که افزایش روزهای اخیر را هیجانی می‌دانند و معتقدند با فروکش کردن التهاب‌ها، شرایط بازار عادی‌تر خواهد شد و قیمت‌ها نیز افت بیشتری را به ثبت خواهند رساند. از نگاه این عده بخش زیادی از افزایش دلار ناشی از هیجانات بنزینی و اعتراضاتی بود که پیرامون آن صورت گرفت. در هر صورت هر زمان کمی حس ناامنی به بازار منتقل شود، تقاضای احتیاطی ارز افزایش پیدا می‌کند.   با این حال، افزایشی‌ها باور دارند فراتر از هیجانات، بازار پس از اینکه مدت‌ها در یک دامنه محدود ۱۱ تا ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی زندانی بود، با افزایش تقاضای فصلی در مسیر افزایشی قرار گرفته است.   هر زمان هم که یک سطح مقاومتی شکسته می‌شود، تقاضای روانی و فنی بیشتری می‌تواند روانه بازار شود. در روزهای اخیر چهار مرز مقاومتی دلار حداقل به‌طور موقت شکسته شدند.  نقطه اول مقاومتی که برای بسیاری از معامله‌گران اهمیت داشت، مرز ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی بود و پس از آن سطح ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومانی. پس از آن طی یک روز دو مرز ۱۲ هزار و ۲۰۰ و ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومانی شکسته شدند، ولی بازار با عقبگرد سریع از این دو مرز نشان داد که حساسیت بیشتری در مورد شکسته شدن این سطوح وجود دارد.

  کف جدید دلار کجاست؟

به گفته برخی از فعالان حاضر در بازار، آنچه در شرایط فعلی برای معامله‌گران بازار از اهمیت خاصی برخوردار است، نقطه کف بعدی دلار است، منطقه‌ای که در آن یک بار دیگر خریدها افزایش پیدا می‌کند؛ عده‌ای از معامله‌گران عنوان می‌کنند، نقطه کف جدید دلار مرز ۱۲ هزار تومانی است، خصوصا آنکه حداقل تا ساعت ۴ بعدازظهر دیروز معامله‌گران در برابر شکسته شدن این سطح از خود مقاومت نشان دادند.  از آن‌سو به نظر می‌رسد بازارساز چندان کانال ۱۲ هزار تومانی را به رسمیت نشناخته است و همچنان تابلوی صرافی‌های منتخب بازارساز قیمت فروش دلار خود را روی عدد ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان نگه داشته‌اند. این موضوع موجب شده است که برخی فعالان عنوان کنند، کف بعدی دلار قطعا زیر مرز ۱۲ هزار تومانی خواهد بود.  البته همیشه در مورد کف قیمت دلار میان معامله ‌گران اختلاف نظر وجود دارد، ولی در شرایط فعلی میزان تناقض دیدگاه‌ها بیشتر شده است. در چنین شرایطی، برخی از فعالان عنوان می‌کنند که تعدادی از معامله‌گران نیز در روزهای اخیر تمایل چندانی برای شرکت در خرید و فروش‌ها ندارند.  یکی از صاحبان صرافی می‌گوید یکشنبه بعدازظهر شایعه‌ای در بازار پخش شد که تظاهراتی در حال جریان است و ممکن است مسیر آنها به سوی خیابان فردوسی منحرف شود. عاملی که به گفته او موجب شد صرافی را تعطیل کند.   با این حال روز دوشنبه حداقل تا ساعت یک بعدازظهر به نظر نمی‌رسید اخلالی در فعالیت صرافی‌ها رخ داده باشد و آنها مانند روزهای قبل در حال انجام وظیفه خود بودند. البته تقاضای زیادی در بازار وجود نداشت و کمی هم از حجم تعداد دلالان کاسته شده بود. تعداد افرادی نیز که در مقابل بزرگ‌ترین صرافی دولتی بازار ایستاده بودند، نسبت به روز یکشنبه کاهش پیدا کرده بود.  مجموع این شرایط کاهشی‌ها را امیدوار می‌کند که افت قیمت دلار در روزهای آتی ادامه پیدا کند. با این حال عده‌ای از معامله‌گران همچنان باور داشتند تا عادی شدن اوضاع ریسک ورود تقاضای احتیاطی به بازار وجود دارد.  آنچه مسلم است نوسانات روزهای اخیر کمی توجه افراد عادی را به سوی بازار ارز معطوف کرده است؛ ولی مساله آن است که مشخص نیست این دسته عموما توان تغییر کانال دلار را دارند یا خیر. به‌ هرحال بخش زیادی از افراد در سال قبل اقدام به تهیه دلار کرده‌اند و همین موضوع به نظر می‌رسد مهم‌ترین عاملی است که موجب شده است شاخص ارزی در برابر اتفاقات سال جاری واکنش خاصی را از خود نشان ندهد. آنچه شاید بتواند موجب شود دلار یک‌بار دیگر از کانال ۱۲ هزار تومانی بلند شود و سطوح قیمتی بالاتری را هدف قرار دهد، خروج سرمایه‌ها از بازار سهام و ورود آنها به بازار ارز باشد.  در این میان در روزهای اخیر در بازار سکه نیز قیمت‌ها بیشتر از نوسانات بازار ارز تبعیت کرده‌اند. به گفته یکی از فعالان رسمی بازار سکه، زمانی که قیمت دلار روز یکشنبه کمی کاهشی شد، او به سرعت شروع به فروش سکه کرد. زمانی که سکه‌های خود را با قیمت ۴ میلیون و ۲۸۰ هزار تومان فروخته باشید، طبیعتا برای خرید در قیمت‌های پایین‌تر از قدرت بیشتری برخوردار خواهید بود.

 

 رشد نرم بورس از کف

این مطلب برایم مفید است
18 نفر این پست را پسندیده اند

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

توجه به خواسته‌های مشتریان بسیار مهم و حیاتی است

دکتربهزاد شیری مدیرعامل پست بانک ایران، گفت: توجه به خواسته‌های مشتریان و همسویی با ترجیحات آنها، برای جذب و نگهداری مشتریان وفادار بسیار مهم وحیاتی است.

 • 16

«همراه بام» به روز شد

نسخه اندروید اپلیکیشن همراه بام بانک ملی ایران به روزرسانی شد.

 • 18

رشد ۳۸ هزار واحدی شاخص کل بورس در شروع هفته

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۳۸۰۹۲ واحدی معادل ۳.۲۲ درصد به یک میلیون و ۲۲۲ هزار و ۷۰ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۴۳۷ واحدی به ۱۸ هزار و ۴۴۷ واحد رسید.

 • 17

آمار تجارت خارجی به دفتر آمار و پردازش اطلاعات گمرکی سپرده شد

سخنگوی گمرک گفت: به دلیل اهمیت آمار تجارت خارجی، دفتر آمار و پردازش اطلاعات گمرکی از اول بهمن ماه، فعال شد.

 • 5

تبیین چگونگی به سرانجام رسیدن ابر پروژه و ماموریت ملی ادغام

جلسه بررسی ابعاد و آخرین اقدامات بانک سپه در پروژه ملی ادغام بانک‌های نیروهای مسلح با حضور اعضای کمیسیون اقتصادی و مرکز پژوهش‌های مجلس و مدیرعامل بانک سپه برگزار شد.

 • 18

حرکت به سمت بانکداری دیجیتال بان توسعه صادرات ایران

مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک توسعه صادرات ایران و مدیرعامل شرکت توسعه فناوری اطلاعات آرمان در خصوص محورهای عملیاتی بانک جهت اتصال مکانیزه بازار پول و سرمایه بر بستر بانکداری باز گفتگو کردند.

 • 12

یارانه‌های رانتی باید از اقتصاد حذف شود

یک نماینده مجلس با بیان اینکه دولت یارانه کلانی را به نام اقشار مستحق اما به کام برخی رانت‌خواران پرداخت می‌کند، گفت: اقتصاد باید به معنای واقعی آزاد باشد و ارز تک نرخی شود.

 • 9

اصلاح بودجه به شاکله لایحه آسیبی وارد نخواهد کرد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت: کمیسیون تلفیق تلاش می‌کند که اصلاحات لازم در لایحه بودجه صورت گیرد، بدون آن که به شاکله اصلی لایحه آسیبی وارد شود.

 • 19

نبود سامانه نظارت عامل گرانی کالاها است

یک استاد دانشگاه گفت: نبود سامانه نظارت و سیستم جامع تجارت که همان شبکه توزیع در کشور است، عامل اصلی گرانی کالاها با ارز ترجیحی است.

 • 11

احراز هویت در سامانه های بین بانکی اجرا می شود

بانک مرکزی اعلام کرد از روز یکشنبه ۵ بهمن ماه هیچ تراکنش بانکی بدون کد ملی یا شناسه ملی انجام نمی شود. این قانون بلافاصله در سامانه‌های بین بانکی و درون بانکی اجرا می شود.

 • 40

ادامه روند نزولی دلار

بانک مرکزی اروپا در پایان نشست خود اعلام کرد قرار نیست نرخ بهره تغییری پیدا کند. روند نزولی دلار برای سومین روز متوالی ادامه یافت.

 • 38

محدودیت های کرونایی در چین قیمت نفت را کاهش داد

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۶۱ سنت معادل ۱.۰۹ درصد افت به ۵۵ دلار و ۴۹ سنت رسید.

 • 20

تبیین چشم‌انداز همکاری مشترک صندوق قرض‌الحسنه شاهد و بانک رسالت

مدیرعامل صندوق قرض‌الحسنه شاهد، مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه رسالت، مدیرکل بنیاد شهید تهران بزرگ و جمعی از مدیران شاهد و بانک در نشست مشترکی پیرامون ارائه خدمات مطلوب و در خور شان ایثارگران گفتگو کردند.

 • 68

محرومیت‌های صادرکنندگان چک برگشتی در بانک رفاه کارگران اعلام شد

با اجرایی شدن قانون جدید صدور چک، بانک رفاه کارگران محرومیت های صادرکنندگان چک برگشتی را اعلام کرد.

 • 39

فعالیت مرکز نوآوری و توسعه تعاون برای تسهیل خدمات به تعاونگران

مدیرعامل بانک توسعه تعاون شکل‌گیری منتا (مرکز نوآوری و توسعه تعاون) را در راستای تسهیل خدمات به تعاون گران عنوان نمود.

 • 72

قیمت نفت به بالای ۵۶ دلار رسید

امید به افزایش حمایت مالی کرونایی با آمدن جو بایدن، کاهش تولید اوپک و پیش بینی کاهش ذخایر نفت خام آمریکا، قیمت نفت را به ۵۶.۳۴ دلار رساند.

 • 57

برنامه‌ریزی‌ برای تامین کالاهای اساسی ایام عید و ماه رمضان

معاون اول رییس جمهور بر لزوم تامین دارو و کالاهای اساسی مورد نیاز مردم به ویژه در ایام پایانی سال و شب عید تاکید کرد.

 • 59

شاخص بورس در آخرین روز هفته مثبت شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۳۳۲۳۰ واحدی معادل ۲.۸۹ درصد به یک میلیون و ۱۸۳ هزار و ۹۴۸ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۴۷۹ واحدی به ۱۸ هزار و ۱۰ واحد رسید.

 • 67

سرعت در انجام عملیات و ارتقاء کیفیت خدمات بانکی

مدیر امور شعبه مستقل تهران مرکزی بانک صنعت و معدن گفت: سرعت در انجام عملیات و ارتقاء کیفیت خدمات با رویکرد بانکداری شرکتی و دیجیتال عامل مهمی در جذب مشتریان جدید است.

 • 30

«وگردش» بانکی با تمرکز بر گردشگری

بانک گردشگری به‌عنوان یکی از بانک‌های نسبتا جوان در حوزه بانکداری کشور فعالیت خود را از سال ۱۳۸۹ با دریافت مجوز فعالیت از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران آغاز کرد.

 • 29