عدم قطعیت شش‌سویه

عدم قطعیت شش‌سویه

پیمان حدادی کارشناس بازار سرمایه بازار سهام در سال ۹۸ متاثر از مواردی شش‌گانه همچون نرخ ارز و نوسانات آن، تحریم‌ها، رکود و تورم، بودجه سال ۹۸ دولت، بازارهای جهانی و بازارهای موازی به‌خصوص بازار پول با نوساناتی همراه خواهد بود. به‌طوری‌که تغییرات در هر کدام از مولفه‌های مزبور سبب می‌شود تا مسیر حرکتی بورس با افت و خیزهایی همراه شود.

سه شنبه 23 بهمن 1397 ساعت 4:5

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

عدم قطعیت شش‌سویه

ارز

نوسانات و رشد قیمت ارز در سال ۹۷ از دو بعد بر بازار سرمایه تاثیر داشته است. ابتدا آنکه افزایش قیمت ارز باعث شد به‌منظور جبران ارزش ریالی از دست رفته، قیمت سهام بیشتر شرکت‌ها با روندی صعودی همراه شود. دوم آنکه افزایش ارز باعث شد عمده درآمد شرکت‌ها از محل افزایش نرخ فروش افزایش یابد که این افزایش درآمد فروش باعث افزایش قیمت سهام شد، به‌خصوص برای سهام صنایعی که محصولات خود را صادر می‌کردند. ولی در ادامه، این افزایش قیمت ارز باعث رشد قیمت مواد اولیه شرکت‌ها نیز شد. به این ترتیب حاشیه سود ایجاد شده برای شرکت‌ها از بابت افزایش نرخ ارز، از بین رفت. همین عامل در کنار کاهش قیمت ارز باعث شد بر خلاف ما‌ه‌های گذشته، نوسانات ارز اثر کاهشی در قیمت سهام داشته باشد. با توجه به اقدامات بانک مرکزی، فروکش کردن هیجانات ناشی از تحریم و در نتیجه کاهش تقاضای سفته بازی و احتیاطی برای ارز، همچنین بوروکراسی پیچیده واردات و تعهد صادرکنندگان به عرضه ارز خود در بازار داخل، به‌نظر می‌رسد که نباید در ماه‌های آینده شاهد تقاضای جدی در ارز باشیم (مگر اینکه مجددا سیاست‌های پولی غلط یا افزایش ریسک سیاسی باعث افزایش قیمت ارز شود). از این رو یکی از عوامل مهم و اصلی رشد قیمت‌های سهام در چند ماه اخیر، در ماه‌های آتی نقش پررنگی در احیای بازار نخواهد داشت.

تحریم‌ها

با توجه به اجرای تحریم‌های ثانویه از ۱۳ آبان ۹۷، برخی شرکت‌های خارجی فعالیت خود را در ایران متوقف کرده‌اند که آثار آن در صنایع خودرو‌، نفت و پتروشیمی قابل مشاهده است. از طرفی اجرای تحریم‌ها، کاهش صادرات کشور و شرکت‌های بورسی را در بر خواهد داشت. از سوی دیگر این تحریم‌ها بر فروش نفت کشور اثر سوء خواهد داشت و ابهام در تمدید معافیت کشورهای خریدار نفت ایران بعد از فصل زمستان از سوی آمریکا، بیش از پیش فروش نفت را با مخاطره روبه‌رو می‌کند. تحریم‌ها همچنین نقل و انتقالات مالی و پولی را با خارج از کشور پیچیده‌تر و پر هزینه‌تر از گذشته کرده است. موارد عنوان شده اهم تاثیرات تحریم‌ها بر اقتصاد کشور است. به‌نظر آثار تحریم‌ها در چند ماه آتی بیشتر نمایان خواهد شد و یکی از موانع اصلی جهت رشد قیمت‌های سهام در بازار سرمایه خواهد بود.

تورم و رکود

افزایش اخیر نرخ ارز به‌جز آثار تورمی خود باعث تعطیلی بسیاری از بنگاه‌ها از جمله قطعه‌سازان شد. تعطیلی بنگاه‌ها کاهش تولید را به همراه خواهد داشت. با توجه به افزایش نرخ ارز و موانع موجود بر سر واردات، باید انتظار کاهش واردات را داشت. کاهش تولید در کنار کاهش واردات، تورم حاصل از کاهش عرضه را حاصل می‌شود. از سوی دیگر به‌نظر می‌رسد دولت با کاهش تقاضای کل (کاهش مصرف و شاید کاهش صادرات) به دنبال کنترل تورم است که این سیاست، رکود اقتصادی را عمیق‌تر از گذشته می‌کند. حال تحریم‌ها این رکود را عمیق‌تر خواهد کرد. نهایتا عمیق‌تر شدن رکود رویدادی مضر برای بازار سرمایه است. افزایش تورم نیز عمدتا باعث افزایش هزینه‌های شرکت‌ها می‌شود. چرا که در شرایط رکود، افزایش نرخ فروش به احتمال فراوان باعث کاهش فروش شرکت‌ها خواهد شد. در نتیجه از این منظر نیز بازار سرمایه تحت فشار قرار خواهد گرفت.

بودجه سال ۹۸ دولت

مقدار و قیمت فروش نفت، میزان پیش‌بینی درآمد مالیاتی، تامین مالی دولت از محل انتشار اسناد خزانه اسلامی، قیمت حامل‌های انرژی، افزایش هزینه‌های جاری دولت و میزان اعتبارت عمرانی از مهم‌ترین متغیرهای لایحه بودجه خواهند بود که بر بازار سرمایه تاثیر خواهند داشت. شرایط جدید پیش‌بینی کاهش فروش نفت یا کسری بودجه را به همراه خواهد داشت یا کاهش هزینه‌های دولت را که عمدتا اعتبارات عمرانی خواهد بود که هر دو اثر منفی بر بازار سرمایه خواهند داشت. با توجه به پیش‌بینی رکود اقتصادی، افزایش درآمدهای مالیاتی خیلی قابل تحقق نیست مگر به اندازه تورم ایجادشده. تامین مالی دولت از محل انتشار اسناد خزانه اسلامی، جدا از اینکه باعث جذب نقدینگی از بازار سرمایه می‌شود، نرخ بهره را در بازار افزایش می‌دهد. افزایش نرخ بهره در بازار تهدیدی جدی برای بازار سرمایه خواهد بود. با توجه به افزایش نرخ ارز، هدفمندی یارانه‌های انرژی بیش از گذشته ناکارآمدتر شده است. از این رو انتظار افزایش قیمت حامل‌های انرژی وجود دارد که باعث افزایش هزینه‌های جاری و بهای تمام شده تولید شرکت‌ها خواهد شد که نتیجه آن کاهش سود و کاهش قیمت سهام است.

بازارهای جهانی

نفت در اوج زمان مصرف خود یعنی فصل سرما قرار دارد ولی قیمت آن با نوساناتی رو به کاهش است. افزایش عرضه نفت توسط عربستان، روسیه و لیبی در کنار خواست آمریکا، چشم‌انداز مثبتی برای قیمت طلای سیاه در ماه‌های آینده متصور نمی‌سازد. قیمت‌ فلزات اساسی نیز چنگی به دل نمی‌زد. جنگ تجاری آمریکا و چین و افزایش نرخ بهره بانک‌های مرکزی به‌خصوص بانک فدرال رزرو، از مهم‌ترین دلایلی هستند که رشد قیمت فلزات را حداقل در کوتاه‌مدت بسیار مبهم می‌کند. از آنجا که بازار سهام کشور عمدتا شامل شرکت‌های کامودیتی‌محور است، بنابراین از این منظر عاملی برای رشد قیمت در بازار سهام وجود نخواهد داشت. با توجه به مواردی که به آن اشاره شد، بازار سهام در سال ۹۸ با موانع جدی و مهمی برای رشد قیمت مواجه است. البته در این بین وجود نوسانات مثبت اجتناب‌ناپذیر خواهد بود ولی برآیند بازدهی به‌نظر مثبت نخواهد بود. این نکته را در نظر داشته باشیم که بعد از کاهش قیمتی در بازارهایی مثل ارز، طلا، سهام و احتمالا در آینده نزدیک بازارهای خودرو و مسکن، سرمایه‌ها جایی امن تر از بانک‌ها پیدا نخواهند کرد که این عامل نیز رقیب بازار سرمایه است.

 

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

 • 16

اقتصاد امنیت در فضای مجازی

سید مهدی خرازی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف ...

 • 15

رحمانی: مدیریت مواد اولیه، نقدینگی و بازار سه نیاز تولید است

تهران- ایرنا- وزیر صنعت، معدن و تجارت تامین مواد اولیه، نقدینگی و بازار را از الزام های تولید برشمرد و گفت: باید مواد اولیه را از داخل یا خارج تامین کنیم و در حوزه نقدینگی به مشارکت و همکاری هر چه بیشتر نظام بانکی نیاز داریم.

 • 4

۷۰ درصد از جمعیت خراسان‌شمالی زیر پوشش بیمه سلامت قرار دارند

بجنورد- رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی گفت: ۷۰ درصد از جمعیت این استان زیر پوشش بیمه سلامت قرار دارند و این سازمان همکاری و تعامل نزدیکی با دانشگاه علوم پزشکی دارد.

 • 2

تامین نیاز بخش تولید با کمک صادرات غیرنفتی و توافق های تجاری

تهران- ایرنا- رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ابراز امیدواری کرد با گسترش صادرات غیرنفتی و اجرای توافق ها با کشورهای همسایه و شرکای تجاری، نیاز واحدهای تولیدی کشور به نحو مطلوب تامین شود.

 • 15

رشد اندک قیمت انواع سکه و ارز در بازار آزاد

تهران- ایرنا- بهای انواع ارز و مسکوکات در بازار تهران امروز (سه شنبه) اندکی بالا رفت؛ به طوری که هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید چهار میلیون و 865 هزار تومان فروش رفت.

 • 26

مشتریان فاقد کد شهاب سریعتر به شعب بانک مراجعه کنند

تهران- ایرنا- حساب بانکی مشتریانی که اطلاعات هویتی آنها ناقص و کد شهاب برای آنها صادر نشده با پایان مهلت تعیین شده توسط بانک مرکزی مسدود و ارایه خدمات برایشان متوقف می شود؛ این دسته از مشتریان برای رفع نواقص هویتی، سریعتر به به شعب بانک محل افتتاح حساب مراجه کنند.

 • 19

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ حرکت غیرمنتظره بازار

اقتصادنیوز: امروز سه‌شنبه 3 اردیبهشت بازار طلا و ارز پایتخت برخلاف انتظارات افزایشی ناشی از سیگنال اخبار مربوط به عدم تمدید معافیت‌ از تحریم نفت ایران، وارد مدار نزولی شد. عصر امروز سکه طرح در نیمه پایین کانال 4.8 میلیون تومان قرار گرفت و مثقال طلای آبشده به زیر مرز 1.9 و نیمه بالای کانال 1.8 میلیو ...

 • 13

شاخص فرابورس صدرنشین شد

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت فرابورس ایران گفت: آمارهای منتشر شده از فدراسیون بورس جهانی، از صدرنشینی شاخص فرابورس نسبت به شاخص دیگر بورس ها حکایت دارد.

 • 14

شاخص فرابورس صدرنشین شد

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت فرابورس ایران گفت: آمارهای منتشر شده از فدراسیون بورس جهانی، از صدرنشینی شاخص فرابورس نسبت به شاخص دیگر بورس ها حکایت دارد.

 • 12

بانک توسعه تعاون عهده‌دار عاملیت انتشار اسناد خزانه اسلامی می‌شود

مدیر امور اعتباری و سرمایه‌گذاری بانک توسعه تعاون از پذیرش عاملیت این بانک در انتشار اسناد خزانه اسلامی خبر داد.

 • 13

قیمت طلا، سکه و ارز در روز سه‌شنبه

جدیدترین قیمت طلا، سکه و ارز در روز سه‌شنبه سوم اردیبهشت ماه را در این خبر بخوانید.

 • 9

بررسی راهکارهای توسعه همکاری‌های شرکت ارتباطات زیرساخت و پست بانک

به منظور توسعه همکاری های فی مابین پست بانک ایران و شرکت ارتباطات زیرساخت در راستای فعالیت های این بانک به عنوان بانک تخصصی حوزه ict جلسه مشترک هیئت مدیره در پست بانک ایران تشکیل شد.

 • 15

حساب های فاقد کد شهاب مسدود می شود

براساس بخشنامه اعلامی بانک مرکزی به بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری تمامی خدمات بانکی به سپرده گذاران منوط به دریافت کد شهاب است و حساب‌های دارای نقص اطلاعات هویتی و فاقد کد شهاب مسدود خواهند شد.

 • 24

نوآوری و اصلاح مدل کسب‌ و کار در بانک توسعه تعاون

عضو هیات‌ مدیره بانک توسعه تعاون توجه به نوآوری و اصلاح مدل کسب‌ و کار را از جمله برنامه‌های بانک در سال ۹۸ اعلام کرد.

 • 14

عرضه ارز حاصل از صادرات غیرنفتی در سامانه نیما افزایش یافت + جدول

میزان فروش ارز در سامانه نیما بعد از تعیین مشوق برای صادرکنندگان، افزایش قابل توجهی داشته است.

 • 10

صادرات 9.2 میلیارد دلاری بخش معدن در سال 97

تهران- ایرنا- سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) اعلام کرد: بیش از 9 میلیارد و 226 میلیون دلار محصولات معدنی و صنایع معدنی در سال 97 صادر شد که زنجیره فولاد با 4.1 میلیارد دلار صادرات در رتبه نخست زنجیره معدن قرار دارد.

 • 16

بانک بارکلیز انگلیس درباره افزایش بهای نفت هشدار داد

لندن – ایرنا – بانک بارکلیز انگلیس اعلام کرد که تصمیم واشنگتن برای تمدید نشدن معافیت برای خریداران نفت ایران، بهای نفت خام در بازار جهانی را به‌ طور چشمگیری در کوتاه‌ مدت تحت تأثیر قرار می‌دهد.

 • 20

افزایش قیمت جهانی نفت متاثر از تمدید نشدن معافیت های آمریکا

تهران - ایرنا - نشریه اقتصاد بین الملل فوربز نوشت: تصمیم آمریکا برای پایان معافیت نفتی ایران، افزایش بیشتر بهای جهانی نفت را در پی خواهد داشت.

 • 18

سیستم نظارتی بانک ملی ایران به بالاترین میزان کارایی رسیده است

مدیر عامل بانک ملی ایران،در بیستمین همایش و کارگاه آموزشی سراسری بازرسان و حسابرسان این بانک،گفت: سیستم نظارتی بانک ملی ایران به بالاترین میزان کارایی رسیده است.

 • 20