عدم قطعیت شش‌سویه

عدم قطعیت شش‌سویه

پیمان حدادی کارشناس بازار سرمایه بازار سهام در سال ۹۸ متاثر از مواردی شش‌گانه همچون نرخ ارز و نوسانات آن، تحریم‌ها، رکود و تورم، بودجه سال ۹۸ دولت، بازارهای جهانی و بازارهای موازی به‌خصوص بازار پول با نوساناتی همراه خواهد بود. به‌طوری‌که تغییرات در هر کدام از مولفه‌های مزبور سبب می‌شود تا مسیر حرکتی بورس با افت و خیزهایی همراه شود.

سه شنبه 23 بهمن 1397 ساعت 4:5

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

عدم قطعیت شش‌سویه

ارز

نوسانات و رشد قیمت ارز در سال ۹۷ از دو بعد بر بازار سرمایه تاثیر داشته است. ابتدا آنکه افزایش قیمت ارز باعث شد به‌منظور جبران ارزش ریالی از دست رفته، قیمت سهام بیشتر شرکت‌ها با روندی صعودی همراه شود. دوم آنکه افزایش ارز باعث شد عمده درآمد شرکت‌ها از محل افزایش نرخ فروش افزایش یابد که این افزایش درآمد فروش باعث افزایش قیمت سهام شد، به‌خصوص برای سهام صنایعی که محصولات خود را صادر می‌کردند. ولی در ادامه، این افزایش قیمت ارز باعث رشد قیمت مواد اولیه شرکت‌ها نیز شد. به این ترتیب حاشیه سود ایجاد شده برای شرکت‌ها از بابت افزایش نرخ ارز، از بین رفت. همین عامل در کنار کاهش قیمت ارز باعث شد بر خلاف ما‌ه‌های گذشته، نوسانات ارز اثر کاهشی در قیمت سهام داشته باشد. با توجه به اقدامات بانک مرکزی، فروکش کردن هیجانات ناشی از تحریم و در نتیجه کاهش تقاضای سفته بازی و احتیاطی برای ارز، همچنین بوروکراسی پیچیده واردات و تعهد صادرکنندگان به عرضه ارز خود در بازار داخل، به‌نظر می‌رسد که نباید در ماه‌های آینده شاهد تقاضای جدی در ارز باشیم (مگر اینکه مجددا سیاست‌های پولی غلط یا افزایش ریسک سیاسی باعث افزایش قیمت ارز شود). از این رو یکی از عوامل مهم و اصلی رشد قیمت‌های سهام در چند ماه اخیر، در ماه‌های آتی نقش پررنگی در احیای بازار نخواهد داشت.

تحریم‌ها

با توجه به اجرای تحریم‌های ثانویه از ۱۳ آبان ۹۷، برخی شرکت‌های خارجی فعالیت خود را در ایران متوقف کرده‌اند که آثار آن در صنایع خودرو‌، نفت و پتروشیمی قابل مشاهده است. از طرفی اجرای تحریم‌ها، کاهش صادرات کشور و شرکت‌های بورسی را در بر خواهد داشت. از سوی دیگر این تحریم‌ها بر فروش نفت کشور اثر سوء خواهد داشت و ابهام در تمدید معافیت کشورهای خریدار نفت ایران بعد از فصل زمستان از سوی آمریکا، بیش از پیش فروش نفت را با مخاطره روبه‌رو می‌کند. تحریم‌ها همچنین نقل و انتقالات مالی و پولی را با خارج از کشور پیچیده‌تر و پر هزینه‌تر از گذشته کرده است. موارد عنوان شده اهم تاثیرات تحریم‌ها بر اقتصاد کشور است. به‌نظر آثار تحریم‌ها در چند ماه آتی بیشتر نمایان خواهد شد و یکی از موانع اصلی جهت رشد قیمت‌های سهام در بازار سرمایه خواهد بود.

تورم و رکود

افزایش اخیر نرخ ارز به‌جز آثار تورمی خود باعث تعطیلی بسیاری از بنگاه‌ها از جمله قطعه‌سازان شد. تعطیلی بنگاه‌ها کاهش تولید را به همراه خواهد داشت. با توجه به افزایش نرخ ارز و موانع موجود بر سر واردات، باید انتظار کاهش واردات را داشت. کاهش تولید در کنار کاهش واردات، تورم حاصل از کاهش عرضه را حاصل می‌شود. از سوی دیگر به‌نظر می‌رسد دولت با کاهش تقاضای کل (کاهش مصرف و شاید کاهش صادرات) به دنبال کنترل تورم است که این سیاست، رکود اقتصادی را عمیق‌تر از گذشته می‌کند. حال تحریم‌ها این رکود را عمیق‌تر خواهد کرد. نهایتا عمیق‌تر شدن رکود رویدادی مضر برای بازار سرمایه است. افزایش تورم نیز عمدتا باعث افزایش هزینه‌های شرکت‌ها می‌شود. چرا که در شرایط رکود، افزایش نرخ فروش به احتمال فراوان باعث کاهش فروش شرکت‌ها خواهد شد. در نتیجه از این منظر نیز بازار سرمایه تحت فشار قرار خواهد گرفت.

بودجه سال ۹۸ دولت

مقدار و قیمت فروش نفت، میزان پیش‌بینی درآمد مالیاتی، تامین مالی دولت از محل انتشار اسناد خزانه اسلامی، قیمت حامل‌های انرژی، افزایش هزینه‌های جاری دولت و میزان اعتبارت عمرانی از مهم‌ترین متغیرهای لایحه بودجه خواهند بود که بر بازار سرمایه تاثیر خواهند داشت. شرایط جدید پیش‌بینی کاهش فروش نفت یا کسری بودجه را به همراه خواهد داشت یا کاهش هزینه‌های دولت را که عمدتا اعتبارات عمرانی خواهد بود که هر دو اثر منفی بر بازار سرمایه خواهند داشت. با توجه به پیش‌بینی رکود اقتصادی، افزایش درآمدهای مالیاتی خیلی قابل تحقق نیست مگر به اندازه تورم ایجادشده. تامین مالی دولت از محل انتشار اسناد خزانه اسلامی، جدا از اینکه باعث جذب نقدینگی از بازار سرمایه می‌شود، نرخ بهره را در بازار افزایش می‌دهد. افزایش نرخ بهره در بازار تهدیدی جدی برای بازار سرمایه خواهد بود. با توجه به افزایش نرخ ارز، هدفمندی یارانه‌های انرژی بیش از گذشته ناکارآمدتر شده است. از این رو انتظار افزایش قیمت حامل‌های انرژی وجود دارد که باعث افزایش هزینه‌های جاری و بهای تمام شده تولید شرکت‌ها خواهد شد که نتیجه آن کاهش سود و کاهش قیمت سهام است.

بازارهای جهانی

نفت در اوج زمان مصرف خود یعنی فصل سرما قرار دارد ولی قیمت آن با نوساناتی رو به کاهش است. افزایش عرضه نفت توسط عربستان، روسیه و لیبی در کنار خواست آمریکا، چشم‌انداز مثبتی برای قیمت طلای سیاه در ماه‌های آینده متصور نمی‌سازد. قیمت‌ فلزات اساسی نیز چنگی به دل نمی‌زد. جنگ تجاری آمریکا و چین و افزایش نرخ بهره بانک‌های مرکزی به‌خصوص بانک فدرال رزرو، از مهم‌ترین دلایلی هستند که رشد قیمت فلزات را حداقل در کوتاه‌مدت بسیار مبهم می‌کند. از آنجا که بازار سهام کشور عمدتا شامل شرکت‌های کامودیتی‌محور است، بنابراین از این منظر عاملی برای رشد قیمت در بازار سهام وجود نخواهد داشت. با توجه به مواردی که به آن اشاره شد، بازار سهام در سال ۹۸ با موانع جدی و مهمی برای رشد قیمت مواجه است. البته در این بین وجود نوسانات مثبت اجتناب‌ناپذیر خواهد بود ولی برآیند بازدهی به‌نظر مثبت نخواهد بود. این نکته را در نظر داشته باشیم که بعد از کاهش قیمتی در بازارهایی مثل ارز، طلا، سهام و احتمالا در آینده نزدیک بازارهای خودرو و مسکن، سرمایه‌ها جایی امن تر از بانک‌ها پیدا نخواهند کرد که این عامل نیز رقیب بازار سرمایه است.

 

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

از سامانه پرداخت موبایلی بانک دی رونمایی شد

طی مراسمی از سامانه پرداخت موبایلی بانک دی « دیبا » رونمایی شد.

تسهیلات آنی بانک تجارت؛ بدون ضامن با سود و اقساط انتخابی

با سپرده‌گذاری در بانک تجارت می‌توانید در کمترین زمان ممکن، بدون نیاز به ضامن و با نرخ سود حداقلی وام بگیرید یا اینکه یکی از نزدیکان خود را برای دریافت وام به بانک معرفی کنید.

راهنمای دریافت تسهیلات سودمند بانک رفاه با سود 2 درصد

اگر به دنبال دریافت وام با نرخ سود حداقلی هستید، طرح سودمند بانک رفاه کارگران می‌تواند فرصت مناسبی برای شما باشد تا ضمن دریافت سود سپرده، تا سقف 100 میلیون تومان وام بگیرید.

واردات کالاهای گروه ۴ به مناطق آزاد تا سقف ۱۴۰میلیون دلار مجاز شد

بر اساس مصوبه کارگروهی متشکل از ۴ دستگاه دولتی، مقرر شد تا سقف ۱۴۰ میلیون دلار ثبت سفارش کالاهای اولویت ۴ در مناطق آزاد تا تاریخ ۳۱ فرودین ماه سال ۹۸ انجام شود.

 • 14

هوک: اروپا با آمریکا درباره ایران اختلاف نظر دارد

تهران- ایرنا- نماینده آمریکا در امور ایران با اعتراف به اختلاف نظر واشگتن با اروپا درباره ایران گفت که کشورش به این دلیل از برجام خارج شده که بتواند فشارهایش علیه تهران را افزایش دهد.

 • 10

بورس بازی بلدید؟

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به این که آشنایی با بورس و فعالیت در آن نقش موثری در زندگی افراد دارد، گفت: متاسفانه همه افراد جامعه بورس و فرصت‌های آن را نمی‌شناسند.

 • 10

همتی: صاحبنظران از تحلیلهای اقتصادی غیرواقعی خودداری کنند

تهران - ایرنا - رئیس کل بانک مرکزی در یکی از شبکه های اجتماعی نوشت: صاحبنظران از تحلیلهای اقتصادی غیرواقعی خودداری کنند.

 • 12

رییس جمهوری چین با هیات آمریکایی دیدار کرد

پکن- ایرنا- رییس جمهوری چین شامگاه جمعه با هیات تجاری ایالات متحده آمریکا که به منظور گفت و گوهای تجاری به این کشور سفر کرده است دیدار و گفت و گو کرد.

 • 12

خبرهایی خوب از میوه‌شب عید، صادرات نفت به کره‌ و تسهیلات صادراتی

ذخیره‌سازی میوه شب عید، شکسته شدن طلسم واردات از ایران توسط کره‌ای‌ها، تشریح جزئیات تسهیلات صادراتی توسط بانک مرکزی و لزوم حل مشکلات داخلی در کنار تحریم مهم‌ترین عناوین خبری امروز اداره اقتصادی ایسنا بود.

 • 11

جزئیات تسهیلات بانک مرکزی برای صادرکنندگان

بانک مرکزی در دستورالعمل جدید خود تسهیلاتی را برای صادرکنندگانی که ارز بیشتری را وارد چرخه اقتصاد کرده‌اند، در نظر گرفته است.

 • 12

قیمت نفت امروز ۶۵ دلار را رد کرد

قیمت نفت امروز از ۶۵ دلار گذشت اما با بروز نشانه هایی از کاهش تقاضا، از میان رشدش کاسته شد و به ۶۴.۷۴ دلار در هر بشکه رسید.

 • 12

بهای نفت به بالاترین حد خود در سال 2019 رسید

تهران - ایرنا - تحریم های آمریکا علیه صادرات نفت ونزوئلا و ایران و همچنین کاهش عرضه نفت اوپک باعث شد تا بهای نفت خام برنت امروز جمعه 26 بهمن ( 15 فوریه ) به بالاترین حد خود در سال 2019 میلادی برسد.

 • 14

مدیران ارشد استان می توانند با گرانی‌های موجود مقابله کنند

وزیر صنعت، معدن و تجارت در شورای برنامه ریزی و توسعه استان یزد اظهار داشت: مسئولان استانی باید با تدابیر داخلی نسبت به تنظیم بازار اقدام کنند، طبق برنامه ریزی‌های انجام شده مدیران ارشد استان می توانند با گرانی‌های موجود مقابله کنند.

 • 5

دادوستد ۴۵۹میلیارد سهم در بورس طی ۲۱۷ روز معاملاتی

تعداد ۴۵۹ میلیارد و ۶۵۷ میلیون سهم و حق تقدم از ابتدای امسال تاکنون در مدت ۲۱۷ روز معاملاتی به ارزش ۱۳۸۷ هزار و ۳۴۹ میلیارد میلیارد ریال در بورس اوراق بهادار دادوستد شده است.

 • 13

ایران پانزدهمین اقتصاد بزرگ جهان می‌شود

بزرگی تولید ناخالص داخلی کشورهای مختلف شاخصی است که هر ساله مورد بررسی و مطالعه قرار می گیرد و رده بندی بزرگی اقتصاد کشورها بر مبنای تولید ناخالص داخلی انجام میشود . صندوق بین المللی پول هم هر ساله این شاخص را برای کشورهای مختلف محاسبه می‌کند.

 • 15