عدم تمدید معافیت از تحریم نفتی چه تاثیری بر اقتصاد ایران دارد؟

عدم تمدید معافیت از تحریم نفتی چه تاثیری بر اقتصاد ایران دارد؟

یک کارشناس اقتصادی در مورد عدم تمدید معافیت های نفتی ایران از سوی آمریکا، گفت: نقش درآمدهای نفتی در بودجه دولت قابل توجه نیست اما دولت باید مشکلات مربوط به دسترسی به ارزهای کشور را رفع کند.

سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 ساعت 19:10

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از مهر 

به گزارش خبرنگار مهر، محمد صادق الحسینی اقتصاددان در یادداشتی در رابطه با عدم تمدید معافیت نفتی ایران، به تأثیر این اقدام بر اقتصادی ایران پرداخت که متن کامل آن به این شرح است:

جان بولتون توئیت کرد که نفت به عنوان بزرگترین منبع درآمدی دولت ایران را به صفر می‌رسانیم.

اما برخلاف آنچه ‎بولتون می‌گوید ‎نفت سالهاست بزرگترین بخش از درآمد دولت ایران نیست. در اینجا توضیح می‌دهم که در سال‌های اخیر نقش نفت در بودجه به شدت کم شده و منع فروش نفت برای ایران کشنده نیست بلکه قطع کانال‌های ارزی مهم است ولی امر جدیدی نیست و در یک سال گذشته محقق شده است؛ پس حتی قطع این معافیت‌ها در صورت اصلاحات اقتصادی قابل مدیریت است.

‏در سال ۹۶ (بدون تحریم) درآمد نفتی ایران حدود ۶۰ میلیارد دلار و در ۹۷ (با تحریم) حدود ۱۷ میلیارد دلار بوده است. از این درآمد ۷۰ درصد در اختیار دولت است که این رقم در سال ۹۶ بالغ بر ۴۰ میلیارد دلار و‬ در سال ۹۷ بالغ بر ۱۲ میلیارد دلار می‌شود. بنابراین با ارز دولتی متوسط ۳۰۰۰ تومانی در سال ۹۶ و ۴۲۰۰ تومانی در سال ۹۷ کل درآمد واقعی نفتی ۱۲۰ هزار میلیارد تومان در سال ۹۶ و ۵۰ هزار میلیارد تومان در سال ۹۷ است.

‏این‬ مساله یعنی در سال ۹۶ سهم واقعی نفت از بودجه عمومی دولت حدود ۳۰ درصد و سهم نفت از کل بودجه (بودجه عمومی+ بودجه شرکتها) حدود ۱۲ درصد بوده است و در سال ۹۷ با تشدید تحریم‌ها سهم نفت از بودجه عمومی به ۱۱ درصد و سهمش از کل بودجه به ۴ درصد رسیده است!

این مساله به معنای آن است که نقش درآمدهای نفتی در بودجه دولت قابل توجه نیست.

‏صرفا توجه کنید که یارانه پنهان بنزین سالانه بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان و یارانه پنهان گازوئیل، گاز و برق و بنزین روی هم رفته بیش از ۸۰۰ هزار میلیارد تومان است. یعنی بیش از ۱۶ برابر درآمد نفتی‬ سال ۹۷! بنابراین با اصلاحات به راحتی می‌توان بودجه را نجات داد و این مساله ضروری است چرا که بودجه عمود خیمه اقتصاد کشور است.

از طرف دیگر در یک اتفاق نادر صادرات غیرنفتی در سال ۹۷ به صورت واقعی حدود ۲ میلیارد دلار بیش از واردات بود که مطابق پیش‌بینی‌ها این مقدار با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به ۵ تا ۹ میلیارد دلار افزایش می‌یابد. این مساله نشان می‌دهد حتی به لحاظ تجارت خارجی وابستگی جدی به دلارهای نفتی برای تأمین واردات کشور نداریم.

‏اما بدترین ضربه تحریم‌ها در جای دیگری زده شد و آن هم کنترل شدید و بستن کانال‌های ارزی کشور بود که با دقت بالایی خصوصاً در یک سال گذشته در جریان بوده است که دولت باید فکر جدی برای این بخش بکند.

درواقع باید گفت که مازاد تراز تجاری داریم و مشکلی به لحاظ متعارف نداریم ولی مشکل دسترسی به ارزهایمان داریم!

راه‌های زیادی وجود دارد. دولت باید مبتکرانه، شجاعانه و با درایت ایران را از این مخمصه برهاند در غیر این صورت...

ابتدا باید نشان دهیم که اقتصاد ایران حتی بدون وجود نفت قابل مدیریت است و سپس ابتکارهای غیراقتصادی و هوشمندی در عین جسارت راهگشاست.

کد خبر 4598013

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

چه تعداد کارت بانکی بدون استفاده دست مردم است؟

شمار کارت‌های بانکی در تیرماه به بیش از ۳۴۱ میلیون و سه هزار کارت رسیده که تنها ۱۰۱ میلیون و ۲۵۳ هزار کارت دارای تراکنش بوده که نشان می‌دهد بیشتر کارت‌های صادره (معادل ۲۳۹ میلیون و ۷۵۰ هزار کارت) فاقد تراکنش و بدون استفاده مانده‌اند.

 • 3

گجت‌های پوشیدنی در صدر

حمید رفیعیان/ فعال استارت‌آپی ...

 • 2

گجت‌های پوشیدنی در صدر

حمید رفیعیان/ فعال استارت‌آپی ...

 • 2

دژپسند: سی‌سال بعد جنگ هنوز نتوانسته‌ایم نقش نفت را از اقتصاد حذف کنیم

وزیر اقتصاد گفت: سی‌سال بعد جنگ هنوز نتوانسته‌ایم نقش نفت را از اقتصاد حذف کنیم در حالیکه در همه برنامه‌ها به این مهم توجه شده است.

 • 3

دیپلماسی کیمچی یا اسپاگتی ایتالیایی/ تسلط کدام کشور در بشقاب غذایی جهان بیشتر است؟

آمریکا بزرگترین وارد کننده سیستم و مواد غذایی در جهان محسوب می‌شود و ایتالیا بزرگترین صادر کننده فرمول و مواد غذایی خوراکی در جهان است.

 • 5

حمایت باهنر از رئیس بازداشتی خصوصی سازی

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین با بیان اینکه فردی که می خواهد شرکت های دولتی را وگذار کند باید هم دست پاک باشد و هم اختیارات داشته باشد، گفت: پوری حسینی فرد عاقل و فهمیده ای است.

 • 4

افزایش سقف انتقال وجه درگاه‌های غیرحضوری

بانک سپه سقف برداشت از حساب برای انتقال وجه و خرید از طریق درگاه‌های غیرحضوری را افزایش داد.

 • 3

افزایش سقف انتقال وجه درگاه‌های غیرحضوری

بانک سپه سقف برداشت از حساب برای انتقال وجه و خرید از طریق درگاه‌های غیرحضوری را افزایش داد.

 • 4

نماهنگ| اسیر نفتی

مروری بر بیانات ۲۰ سال گذشته رهبر انقلاب درباره متکی نبودن اقتصاد کشور به نفت که ایشان معتقدند ایران باید به روزی برسد که بتواند برای نفت خود در بازار خودش تصمیم بگیرد.

 • 91

مهلت زمان استفاده اجباری از رمز یکبار مصرف تا پایان مهر تمدید شد

مهلت زمان اجباری شدن استفاده از رمز پویا در تمامی تراکنش های مبتنی بر کارت در بانک ملت تا پایان مهر ماه سال جاری تمدید شد.

 • 6

گرامیداشت روز پزشک در بانک ملی ایران

به مناسبت روز پزشک، مدیر امور حوزه مدیریت و روابط عمومی و رئیس و مسئولان اداره کل روابط عمومی بانک ملی ایران با حضور در بیمارستان بانک، از تلاش های تیم پزشکی بیمارستان بانک تقدیرکردند.

 • 5

قیمت سکه، طلا و ارز در روز شنبه

درحالی که قیمت طلا در بازار جهانی به مسیر رو به رشد خود ادامه می‌دهد، بازار طلا در ایران خلاف روند بازار جهانی پیش می‌رود و قیمت‌های در نخستین روز هفته‌جاری نسبت به روز مشابه هفته گذشته کاهش نسبی داشته است.

 • 4

قیمت سکه، طلا و ارز در روز شنبه

درحالی که قیمت طلا در بازار جهانی به مسیر رو به رشد خود ادامه می‌دهد، بازار طلا در ایران خلاف روند بازار جهانی پیش می‌رود و قیمت‌های در نخستین روز هفته‌جاری نسبت به روز مشابه هفته گذشته کاهش نسبی داشته است.

 • 4

اجباری شدن استفاده از رمز پویا تمدید شد

بانک ملت که پیش از این اعلام کرده بود استفاده از رمز پویا از اول شهریور ماه اجباری است، این مهلت را تا دو ماه دیگر تمدید کرد.

 • 5

قطر به ۱۰۰ هزار خانواده در غزه کمک می‌کند

رئیس کمیته قطری بازسازی غزه اعلام کرد که این کمیته فردا (یکشنبه) به صد هزار خانواده فقیر در نوار غزه کمک مالی به ارزش ۱۰۰ دلار آمریکا به هر خانواده خواهد کرد.

 • 4