ضرورت اصلاح ساختاری اقتصاد/ لزوم مقابله با پدیده دلالی

ضرورت اصلاح ساختاری اقتصاد/ لزوم مقابله با پدیده دلالی

یک اقتصاددان با بیان اینکه کشور بیش از هر زمانی به اصلاح ساختار اقتصادی نیاز دارد، گفت: با پدیده دلالی و سوداگری باید مقابله شود.

شنبه 24 آبان 1399 ساعت 10:36

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، ارزش پول ملی تنها تعداد صفرهایی نیست که روی آن نوشته شده است. ارزش پول ملی هر کشوری رابطه مستقیمی با نقدینگی، تورم و درصد برابری با پول‌های خارجی دارد. متاسفانه در سال‌های اخیر هر سه مورد بر ارزش پول ملی ما سایه افکنده‌اند. به دلیل شرایط ناشی از تحریم‌ها و کاهش سرمایه‌های ارزی کشور، نرخ ارز سر از بازار دلالی در آورد و در سایه سوداگری و سودجویی عده‌ای خاص، روز به روز شاهد نوسانات متعددی شد.

 این نوسانات در میان‌مدت به حباب ارزی تبدیل شده و قیمت ریالی یک ارز را بدون هیچ ارزش افزوده‌ای بالا می‌برد. بزرگ شدن این حباب در نهایت به نوعی نقدینگی بلااستفاده می‌انجامد که عامل اصلی تورم روانی کالاها و خدمات است. مسیری که با تثبیت حقوق‌ها و به صرفه‌ نبودن تولید بسیاری از کالاها در نهایت به کاهش ارزش پول ملی و افزایش واردات و وابستگی به خارج می‌انجامد. اما برای برون‌رفت از این وضعیت و بازگشت ارزش پول ملی چه باید کرد؟

فتح‌الله تاری، اقتصاددان و استاد دانشگاه علامه طباطبائی در گفتگو با ایبِنا اظهار کرد: مهم‌ترین نکته آن است که ما بتوانیم تورم را کنترل کنیم. همین دولت توانست تورم را ۱۰ درصد کاهش دهد. اما چرا نتوانست نرخ تورم را بیشتر از این کاهش دهد، چون پایه پولی در حال افزایش است و ما مدام با افزایش نقدینگی مواجه هستیم و این یعنی تورم همچنان ادامه دارد.

وی با بیان اینکه بخشی از حفظ ارزش پول به انتظارات بر می‌گردد، ادامه داد: در این شرایط، اصلاح ساختاری در اقتصاد و آن‌گونه که مقام معظم رهبری فرمودند جهش تولید حرکتی اساسی و لازم است. اصلاح ساختاری که در نهایت در بطن آن، حمایت ذاتی از تولید شکل بگیرد.

تاری افزود: اگر شعار جهش تولید عملیاتی می‌شد، وابستگی به ارز کم می‌شد و فضا متاسفانه اینگونه به سمت سفته‌بازی و دلالی حرکت نمی‌کرد. پس اگر قرار باشد اصلاح ساختار صورت بگیرد باید وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت و همه دستگاه‌های تابع آنها، همت جدی در رفع وابستگی به اقلام وارداتی داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه یک عده‌ای به تولید ملی اعتقاد ندارند و منافعشان در واردات است، خاطرنشان کرد: برای مثال، وزارت جهاد کشاورزی باید به حرکت‌های جهادی خود بازگردد و با بسیج امکانات و حمایت‌های مختلف مالی و اعتباری در حرکت به سمت تولید دانه‌های روغنی و نهاده‌های دامی به شکلی عمل کند که نیاز به وارادات این اقلام به حداقل برسد.

این اقتصاددان اصلاح قیمت‌ها را راه‌حل دیگر دانست و یادآور شد: در هر صورت بخشی از سرکوب‌های قیمتی که انجام می‌گیرد سر از قاچاق در می‌آورد. حتی شما می‌بیند که  قاچاق دام زنده به عراق رواج پیدا کرده است. به تازگی نیروی انتظامی تعدادی را دستگیر کرده، اما چرا تا قبل از این اصلا رسیدگی و نظارت بر موضوع قاچاق معکوس نمی‌شد؟

تاری تصریح کرد: از لحاظ منطق اقتصادی تا زمانی که همه ارکان سیاست‌گذاری هماهنگ و یکدست عمل نکنند، نظارت‌ها بر تخصیص ارز تشدید نشود و دست سودجویان کوتاه نشود، سرکوب قیمت‌ها باعث قاچاق اقلامی مثل بنزین، گازوئیل، دارو، دام زنده و انواع خوراک و پوشاک می‌شود.

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی در پایان بار دیگر نسبت به پدیده دلالی و سوداگری هشدار داد و گفت: نظام دلالی کشور باید اصلاح شود. در نظام دلالی ما یک روندی شکل گرفته است که افرادی بدون هیچ ارزش افزوده اقتصادی از مالیات دادن هم می‌توانند فرار کنند. باید نظام واسطه‌گری ما بازنگری و تابع مقررات شود چرا که هر چه تعداد واسطه‌ها در زنجیره کالاها افزایش می‌یابد اختلاف بین قیمت تولید و قمیت مصرف زیاد می‌شود که به طور مستقیم بر تورم تاثیر می‌گذارد.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

حمایت۱۱۰۰میلیاردی بانک کشاورزی از کارخانه تولید انواع آب میوه

بانک کشاورزی با اعطای تسهیلاتی به مبلغ ۱۱۰۰ میلیارد ریال برای فعالیت واحد تولیدی شرکت عالیفرد نقش موثری در حمایت از تولید و صیانت از امنیت غذایی مردم داشته است.

 • 4

بانک کشاورزی طی ۱۰ ماه ۵۴۵ هزارمیلیاردریال تسهیلات پرداخت کرد

مدیرعامل بانک کشاورزی با اعلام رشد ۳۵.۵ درصدی حجم منابع تجهیز شده توسط این بانک، از پرداخت ۵۴۵ هزار میلیارد ریال تسهیلات تا پایان دی ماه خبر داد.

 • 5

حمایت۱۱۰میلیاردی بانک کشاورزی از پروژه مرغ تخمگذار در استان مرکزی

بانک کشاورزی با پرداخت ۱۱۰ میلیارد ریال تسهیلات از پروژه مرغ تخمگذار در شهرستان ساوه حمایت کرد.

 • 4

تسهیلات بانک توسعه تعاون برای احداث ۷۵ هزار واحد مسکونی

رییس هیئت مدیره بانک توسعه تعاون از پرداخت ۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال تسهیلات در قالب ۴ هزار پرونده اعتباری طی سال جاری در استان خراسان جنوبی خبر داد.

 • 4

بررسی ابعاد فقهی و حقوقی قراردادهای هوشمند در نظام مالی ایران

قرارداد هوشمند از جمله تحولات فناورانه در عصر جاری است که در حال دگرگون‌سازی فرایندهای صنعت و کسب‌وکار است.

 • 2

بانک «الأمل» یمن درصدد گسترش تامین مالی خرد

بانک تامین مالی خرد «الأمل»؛ (AMB)، اولین بانک تامین مالی خرد درخاورمیانه و شمال آفریقا، در سال ۲۰۰۹ برای ارائه خدمات مالی پایدار به خانوارهای کم‌درآمد، به صاحبان مشاغل خرد و کوچک در یمن تاسسیس شد.

 • 7

تسهیلات ۵۰۰ میلیون ریالی طرح «دست به نقد» بانک گردشگری

بر اساس طرح "دست به نقد" بانک گردشگری، صاحبان کسب و کارهای کوچک و متوسط می‌توانند از تسهیلات ۵۰۰ میلیون ریالی بانک بهره مند شوند.

 • 13

آغاز مرحله دوم و اعلام اسامی برندگان مرحله نخست طرح «پایش ۱۴۰۰»

پس از اجرای موفقیت آمیز نخستین مرحله طرح «پایش ۱۴۰۰» با هدف نظرسنجی گسترده از مشتریان بانک ملی ایران، دومین مرحله این طرح از فردا آغاز می شود.

 • 9

اعطای دسته چک به دارندگان چک برگشتی ممنوع است

بر اساس جزییات تازه از قانون جدید صدور چک، دارندگان چک برگشتی علاوه بر محرومیت از دریافت دسته چک جدید، از طیف گسترده‌ای از خدمات در شبکه بانکی محروم خواهند بود.

 • 15

کاهش ۲۰ هزار و ۹۴۷ واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۲۰ هزار و ۹۴۷ واحدی معادل ۱.۷۰ درصد به یک میلیون و ۲۱۴ هزار و ۸۳۵ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۳۰۷ واحدی به ۱۷ هزار و ۸۹۴ واحد رسید.

 • 29

بازدید اعضای هیات مدیره بانک ملی از اداره کل مدیریت ریسک

اعضای هیات مدیره بانک ملی ایران از اداره کل مدیریت ریسک بازدید و با همکاران این اداره کل دیدار و گفت و گو کردند.

 • 33

رشد ۱۴۲ درصدی گشایش اعتبارات اسنادی ریالی در بانک صنعت و معدن

عضو هیأت مدیره بانک صنعت و معدن اعلام کرد: میزان گشایش اعتبارات اسنادی ریالی در بانک صنعت و معدن در ۱۰ ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۱۴۲ درصد افزایش داشته است.

 • 31

تجارت ۵۹ میلیارد دلاری ایران در ۱۰ ماهه امسال

رئیس کل گمرک ایران از تجارت ۵۹ میلیارد دلاری ایران در ۱۰ ماهه امسال خبر داد و گفت: سیر تجارت ایران در شرایط تحریم صعودی است.

 • 26

عملکرد نماگرهای پست‌بانک، بیانگر تضمین سودآوری آن در سال جاری است

مدیرعامل پست بانک گفت: عملکرد مناسب نماگرها نشان‌دهنده وضعیت مالی مطلوب و تضمین سودآوری بانک در سالجاری است که نتیجه اهتمام کارکنان و کارگزاران و استفاده بهینه از ظرفیت باجه‌های بانکی روستایی است.

 • 25

نرخ حق الوکاله بانک سپه برای سال ۱۴۰۰ سه درصد تعیین شد

با مصوبه هیئت عامل و هیئت مدیره نرخ حق‌الوکاله بکارگیری سپرده‌های سرمایه گذاری مدت‌دار بانک سپه در سال مالی ۱۴۰۰ سه درصد تعیین شد.

 • 22

بانک رفاه کارگران قدرت خرید بازنشستگان را افزایش می‌دهد

بانک رفاه کارگران در ایفای مسئولیت قانونی و حرفه‌ای خود از بهبود معیشت بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی در سراسر ایران حمایت می‌کند.

 • 38

فرایند استعلام و تایید دریافت چک توسط ذی نفع اعلام شد

فرایند استعلام و تایید دریافت چک توسط ذینفع بر اساس قانون جدید صدور چک، اعلام شد.

 • 35

افزایش ۱۲۸۶ واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۲۸۶ واحدی معادل ۰.۱۰ درصد به یک میلیون و ۲۳۵ هزار و ۸۴۳ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۹۵ واحدی به ۱۸ هزار و ۲۰۲ واحد رسید.

 • 31

مشارکت بانک توسعه تعاون در نخستین جشنواره فیلم ۱۲۰ ثانیه‌ای

نخستین جلسه دبیرخانه اولین جشنواره فیلم ۱۲۰ ثانیه‌ای با موضوع تعاون و همدلی با همکاری بانک توسعه تعاون برگزار شد.

 • 28

افزایش ۵۴ درصدی پرداخت تسهیلات بانک صنعت و معدن

مدیرعامل بانک صنعت و معدن عنوان داشت: مجموع تسهیلات اعطایی بانک صنعت و معدن به واحدهای تولیدی در ۱۰ ماه نخست سال ۹۹ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به میزان ۵۴ درصد افزایش پیدا کرده است.

 • 27