شوک‌ ۴ درصدی به قیمت نفت

شوک‌ ۴ درصدی به قیمت نفت

دنیای اقتصاد : دنیای اقتصاد: حمله تروریستی روز گذشته آمریکایی‌ها به خودروی حامل سردار شهید سپهبد سلیمانی در بغداد، بهای طلای سیاه را در بازار جهانی حدود ۴ درصد افزایش داد. شوک این جنایت آمریکا با تشدید نگرانی از تنش‌های ژئوپلیتیک، قیمت نفت را به ۷۰ دلار بر بشکه نزدیک کرد. ایجاد اختلال در تولید حدودا ۷/ ۶ میلیون بشکه‌ای در روز ایران و عراق، یکی از مهم‌ترین نگرانی‌ها در پی تشدید تنش‌ها میان ایران، عراق و آمریکا است که در پی دستور دونالد ترامپ برای ترور شهید سلیمانی، از هر زمان دیگر شعله‌ورتر شده است.

یکشنبه 15 دی 1398 ساعت 22:56

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

شوک‌ 4 درصدی به قیمت نفت

تشدید تنش‌ها در خاورمیانه در پی ترور سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توسط نیروهای ارتش آمریکا، روز گذشته باعث رشد حدودا ۴ درصدی قیمت نفت‌خام در بازار جهانی این کالا شد. براساس گزارش‌های منتشر شده از سوی وزارت دفاع آمریکا، این اقدام جنایتکارانه با دستور مستقیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا انجام و باعث شهادت سردار سلیمانی، ابومهدی المهندس معاون فرمانده نیروهای حشدالشعبی و ۱۰نفر از همراهان آنان شد. «عوامل ژئوپلیتیک» و «تشدید تنش‌‌ها در خاورمیانه به‌عنوان قلب تولید نفت دنیا» درحالی در پیش‌بینی‌های موسسات و بانک‌های بین‌المللی از قیمت نفت در ۲۰۲۰ مورد تاکید قرار داشتند که تنها سه روز پس از شروع سال‌جدید میلادی، با دستور رئیس‌جمهوری آمریکا که در تعطیلات سال نو به‌سر می‌برد، اثر این عوامل بر قیمت نفت آشکار شد.  بر این اساس تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۶:۳۰ به وقت تهران)، هر بشکه نفت‌خام برنت با افزایش قیمت ۵۴/ ۲ دلار در هر بشکه به ۷۹/ ۶۸ دلار بر بشکه رسید. این شاخص در ساعاتی از معاملات از محدوده ۶۹ دلار بر بشکه نیز عبور کرد و با رسیدن به ۵۰/ ۶۹ دلار بر بشکه، بالاتر از قیمت پایانی برنت در نخستین روز معاملاتی پس از حملات پهپادی به تاسیسات نفتی آرامکو قرار گرفت. در پی این حملات در سپتامبر ۲۰۱۹، حدود نیمی از عرضه نفت‌خام عربستان سعودی به بازار با اختلال مواجه شد و شاخص نفت‌خام برنت در پایان معاملات روی قیمت ۰۸/ ۶۹ دلار بر بشکه بسته شد با این حال افزایش عرضه نفت‌خام به‌ویژه از سوی تولیدکنندگان شیل آمریکا که بازار را در معرض مازاد عرضه قرار داده بود، مانع از تداوم روند صعودی قیمت‌ها بر اثر این اتفاق شد. شاخص نفت‌خام آمریکا نیز ۲۳/ ۲ دلار بر بشکه رشد قیمت داشت و روی ۴۱/ ۶۳ دلار بر بشکه معامله شد.  به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، تحلیلگران بازار نفت انتظار نفت ۸۰ دلاری در پی تشدید تنش‌ها میان ایران و آمریکا را مطرح کردند. تحلیلگران Eurasia Group در گزارشی که روز گذشته منتشر کردند، این انتظار را عنوان کردند که در پی عملیات تروریستی اخیر، ایران به آن پاسخ خواهد داد. این موضوع، از سوی مقامات ارشد ایران نیز مورد تاکید قرار گرفته بود. بر این اساس تحلیلگران این موسسه عقیده دارند به احتمال زیاد نفت در محدوده ۷۰ دلار بر بشکه باقی خواهد ماند اما در صورت گسترش‌ درگیری‌ها به میادین تولید نفت عراق در جنوب این کشور یا اقدام ایران در جهت مسدود کردن مسیر عبور و مرور نفتکش‌ها در تنگه هرمز، بهای نفت می‌تواند به راحتی به ۸۰ دلار بر بشکه افزایش یابد. در پی تحولات روز گذشته، ارزش دلار در برابر سبدی از سایر ارزهای دنیا نیز کاهش یافت. کاهش ارزش دلار در برابر سایر ارزها به معنای قدرت پیدا کردن این ارزها و افزایش تقاضای آنها برای نفت‌خام است.

سایه تنش‌های ژئوپلیتیک بر سر بازار نفت

تحولات روز گذشته در بغداد که منجر به افزایش تنش‌ها میان آمریکا و ایران شد، نشان داد در میان تمام اتفاقاتی که می‌توانستند در سال‌جاری بهای نفت را تحت‌تاثیر قرار دهند، فعلا این تنش‌های ژئوپلیتیک هستند که عهده‌دار نقش اول شده‌اند. سرنوشت جنگ تجاری که آمریکا با چین به راه انداخته، نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال‌جاری میلادی، آینده توافق کاهش تولید اوپک پلاس و افزایش عرضه از سوی تولیدکنندگان نفت‌های غیرمتعارف در کنار تنش‌های ژئوپلیتیک از جمله عوامل اثرگذار بر مسیر قیمت نفت در ۲۰۲۰ عنوان می‌شدند.

تحلیلگران عقیده دارند ترور سردار سلیمانی از سوی نیروهای آمریکایی می‌تواند حداقل تا یک ماه آینده منجر به واکنش‌های متقابل ایران و آمریکا در منطقه شود. با جدی‌تر شدن این تنش‌ها، سفارت آمریکا در بغداد از همه شهروندان خود خواست فورا عراق را ترک کنند. همچنین ده‌ها تن از آمریکایی‌هایی که در شرکت‌های نفتی خارجی در بصره مشغول کار بودند، روز جمعه برای خروج از عراق آماده شدند. با این حال وزارت نفت عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد تمام میادین نفتی در سراسر این کشور، در وضعیتی عادی مشغول به کار هستند و تولید و صادرات نفت‌خام این کشور تحت‌تاثیر تنش‌های اخیر قرار نگرفته است. همچنین در این بیانیه تاکید شده است که کارکنان هیچ ملیت دیگری درحال ترک عراق نیستند.

با وجود بیانیه‌ای که وزارت نفت عراق منتشر کرده است، در تمام گزارش‌های منتشر شده در روز گذشته سایه نگرانی از افزایش درگیری‌ها و تهدید تولید نفت در کشوری که عنوان دومین تولیدکننده بزرگ اوپک را دارد، مشاهده می‌شد. در عین حال تهدید ایران برای مسدود کردن تنگه هرمز که پیش از این از سوی مقامات ایرانی‌ عنوان شده بود، بار دیگر از سوی کارشناسان موردتوجه قرار گرفت.

زمین لرزه امنیتی در منطقه

به گزارش بلومبرگ، یک مقام سابق دولت باراک اوباما که هم‌اکنون در دانشگاه کلمبیا مشغول فعالیت است، در رابطه با ترور سردار سلیمانی گفت: این اتفاق مانند یک زمین‌لرزه در منطقه بود و نشان می‌دهد که موازنه آمریکا و ایران در منطقه ممکن است از کنترل خارج شود. انتظار می‌رود پاسخ ایران شدید و کشنده باشد در این صورت این واکنش‌ها می‌توانند شامل حمله به زیرساخت‌های انرژی باشند.

 این نخستین بار نیست که نگرانی از تنش‌های ژئوپلیتیک در منطقه افزایش می‌یابد. هرچند حالا شکل این نگرانی تغییر کرده اما نتیجه آن همچنان می‌تواند یکی باشد: اختلال در عرضه نفت‌خام از قلب تولید نفت‌خاورمیانه به بازارهای جهانی. براساس این گزارش، نگرانی‌ها از افزایش تنش‌های ژئوپلیتیک در منطقه طی یک سال گذشته ادامه داشته است. این نگرانی‌ها که در پی وقوع حملات به نفتکش‌های عبوری از خلیج‌فارس و دریای عمان آغاز شد و در بدترین حالت به حملات پهپادی به قلب تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان منتهی شد حالا شکلی سیاسی به خود گرفته‌اند. با ترور سردار سلیمانی تحت آنچه آمریکا «پیشگیری از اقدامات ایران» عنوان کرده، رویارویی سیاسی و نظامی ایران و آمریکا در منطقه به بالاترین سطح رسیده است. به گزارش بلومبرگ، ترور سردار سلیمانی در خاک عراق موجب تشدید تنش‌ها میان آمریکا، عراق و ایران خواهد شد. مقامات عراق حمله به دو خودروی حامل سردار سلیمانی و همراهان او در خاک عراق را نقض حاکمیت این کشور عنوان کرده و خواهان رسیدگی به آن شده‌اند.   طبق آمارهای موجود عراق و ایران در مجموع بیش از ۷/ ۶ میلیون بشکه در روز نفت تولید می‌کنند که چیزی حدود یک پنجم از تولیدات اوپک را تشکیل می‌دهد. به این ترتیب چنانچه این میزان از تولید نفت‌خام بر اثر تشدید تنش‌ها با آمریکا تحت‌تاثیر قرار گیرد، قیمت‌ها در بازار نفت بیش از پیش رشد خواهد کرد. استفن اینز، استراتژیست ارشد بازارهای کالایی در AxiTrader Ltd در این زمینه به بلومبرگ گفته است: اتفاقات اخیر بیش از یک نمایش تهاجمی از زور بلکه تحریکی آشکار است که می‌تواند منجر به تشدید تنش‌ها در منطقه شود.

 یکی از آثار افزایش این تنش‌ها قطعا رشد بهای طلای سیاه خواهد بود که دامنه آن مصرف‌کنندگان این کالای استراتژیک را در سراسر دنیا شامل خواهد شد.

این مطلب برایم مفید است
22 نفر این پست را پسندیده اند

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

پذیرش ۲۵۶ شرکت جدید در بورس

معاون طرح و برنامه وزارت صمت از آمادگی ۲۵۶ شرکت جدید برای پذیرش در بورس خبر داد.

 • 65

مجمع عمومی عادی سالانه بانک مسکن برگزار شد

جلسه مجمع عمومی عادی سالانه بانک مسکن با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی در محل این بانک برگزار شد.

 • 78

رتبه اول بانک پاسارگاد در خاورمیانه بر اساس معیار بازده سرمایه

در تازه ترین رتبه بندی موسسه بین المللی معتبر «بنکر»، بانک پاسارگاد، بر اساس معیار بازده سرمایه، رتبه اول را در میان بانک های خاورمیانه به خود اختصاص داده است.

 • 75

شاخص بورس۴۵۹۷ واحد کاهش یافت

شاخص بورس روز جاری باز هم با نوسان مواجه شد به طوری که با افت بیش از ۴۵۰۰ واحدی در پایان معاملات به یک میلیون و ۶۹۹ هزار و ۵۱۰ واحد رسید.

 • 35

تمدید مجدد پذیره‌نویسی واحدهای پالایشی یکم ازدرگاه‌های بانک تجارت

سازمان خصوصی‌سازی در اطلاعیه‌ای جدید مهلت پذیره‌نویسی واحد های پالایشی یکم را تا تاریخ یکشنبه سی‌ام شهریور ۹۹ تمدید کرد.

 • 33

افزایش سرمایه بانک کارآفرین به ۴۰ هزار میلیارد ریال تصویب شد

افزایش سرمایه بانک کارآفرین در مجمع عمومی فوق‌العاده بانک از ۸۵۰۰ میلیارد ریال به ۴۰ هزار میلیارد ریال به تصویب سهامداران رسید.

 • 40

عملیاتی شدن نخستین گام فروش شفاف املاک بانکی

مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالا از عملیاتی شدن و فروش موفقیت آمیز اموال غیرمنقول بانک‌ها در بورس کالا خبر داد.

 • 31

عرضه ۱۲ بنگاه در راه تالار شیشه‌ای

رییس سازمان خصوصی‌سازی از آماده‌سازی ورود ۱۲ بنگاه دیگر از جمله سه هلدینگ نیروگاهی در بورس خبر داد.

 • 33

اهداف بانک اقتصاد نوین از عرضه املاک مازاد در بورس کالا

اهداف بانک اقتصاد نوین از عرضه املاک مازاد در بورس کالا، افزایش شفافیت، تمرکز بر بانکداری حرفه‌ای، حرکت در چهارچوب استانداردهای صنعت بانکداری و مولد سازی دارایی‌های راکد است.

 • 33

اتخاذ سیاست‌های انبساطی مالی در سال آینده

رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه سیاست‌های مالی سال آینده انبساطی خواهد بود، گفت: برای تحقق این سیاست و جهت‌گیری کلان بودجه سال آینده باید منابع پایدار درآمدی پیش‌بینی شود.

 • 34

بررسی طرح «جهش تولید دانش بنیان» در دولت

معاونت امور مجلس رییس جمهور طی پیشنهادی، خواستار بررسی و تصویب طرح «جهش تولید دانش بنیان» در کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست دولت شد.

 • 14

قیمت سبد نفتی اوپک از ۴۱ دلار گذشت

قیمت سبد نفتی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) از مرز ۴۱ دلار گذشت.

 • 34

جزییات عرضه اوراق اختیار فروش تبعی سهام بانک ملت و پارسیان

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای جزییات عرضه اوراق اختیار فروش تبعی سهام بانک ملت و بانک پارسیان را اعلام کرد.

 • 40

پرداخت بدهی‌های شهرداری اراک به بانک شهر طی یک ماه آینده

شهردار کلانشهر اراک از پرداخت بدهی‌های این شهرداری به بانک شهر طی یک ماه آینده خبر داد و افزود امیدواریم با تحقق این مهم بتوانیم بیش از پیش از ظرفیت‌های این بانک درتحقق اهداف مدیریت شهری استفاده کنیم.

 • 31

پشتیبانی بانک پارسیان از طرح‌های زیربنایی و مولد اقتصاد

در راستای توسعه همکاری های بانک پارسیان با واحدهای تولیدی، مدیرعامل و دیگر مدیران بانک پارسیان همزمان با سالروز تاسیس این بانک از شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران دیدن کردند.

 • 47

جشنواره قرعه‌کشی سپرده‌های قرض‌الحسنه ریالی صندوق پارسیان

جشنواره قرعه‌کشی سپرده‌های قرض‌الحسنه ریالی صندوق قرض الحسنه بانک پارسیان برگزار شد.

 • 44

آماده‌سازی ۱۲ بنگاه اقتصادی برای ورود به بورس

رییس سازمان خصوصی سازی از آماده سازی ۱۲ بنگاه اقتصادی برای ورود به بورس خبر داد.

 • 33

پیش‌بینی خروج ۲۰۰ میلیارد دلار پول از بورس‌های بین‌المللی

بانک جی‌پی مورگان آمریکا پیش بینی کرد، صندوق‌های بازنشستگی و صندوق‌های منابع ملی کشورها در سه ماه جاری ۲۰۰ میلیارد دلار پول خود را از بورس‌های بین‌المللی بیرون خواهند کشید.

 • 36

فروش اموال غیرمنقول بانک‌ها از طریق بورس کالا

مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران از فروش اموال غیر منقول بانک‌ها در بورس کالا خبر داد.

 • 30

آمادگی صندوق توسعه ملی برای حمایت از بازار سرمایه

صندوق توسعه ملی آمادگی خود را جهت سپرده‌گذاری در صندوق تثبیت بازار سرمایه اعلام کرد.

 • 13