سوءاستفاده از کارت نرخ ارز به جهان آسیب خواهد رساند

سوءاستفاده از کارت نرخ ارز به جهان آسیب خواهد رساند

پکن می‌گوید آمریکا با قراردادن چین در فهرست کشورهای دستکاری کننده نرخ ارز، ضمن واردکردن آسیب به جهان، نتیجه کار تلخ خود را خواهد دید.

یکشنبه 20 مرداد 1398 ساعت 4:24

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از مهر 

به گزارش خبرگزاری مهر، رادیو بین المللی چین در گزارشی اقدام اخیر وزارت خزانه داری آمریکا که چین را در فهرست کشورهای دستکاری کننده نرخ ارز قرار داده، زشت و غیرمسئولانه توصیف کرد. متن کامل گزارش به این شرح است: وزارت خزانه داری آمریکا اخیرا چین را در فهرست کشورهای دستکاری کننده نرخ ارز قرار داد که ضمن نقض قواعد چند جانبه‎گرایی به توافقات جهانی آسیب رسانده است. آمریکا با این اقدام غیر مسوولانه و زشت خود ضمن وارد کردن آسیب به جهان، نتیجه تلخ کار خود را نیز خواهد دید.

اکنون شاهد آن هستیم که یک جانبه گرایی و حمایت گرایی بار دیگر در جهان ظهور کرده و خطر رکود اقتصاد جهان را بیش از پیش تهدید می‎کند. چین و آمریکا به عنوان دو جامعه اقتصادی بزرگ جهان و دو مرکز زنجیره ارزش جهانی بیش از ۴۰ درصد از تولید ناخالص داخلی در جهان را در اختیار خود دارند. روابط تجارت این دو کشور بر دورنمای رشد اقتصاد جهان تأثیر می‎گذارد. آمریکا از سال گذشته چماق تعرفه علیه چین را بر داشت و ضمن آسیب رسانی به تجارت دو جانبه، تاثیرات جدی بر سرمایه گذاری و مصرفی جهانی ایجاد کرده است. اخیرا، آمریکا با نقض علنی استاندارد خود برای فهرست مربوط به سیاست نرخ ارزی که سال ۲۰۱۶ منتشر شده، چین را به دستکاری در نرخ ارز متهم کرده که این اقدام بی تردید ضمن تخریب روابط دو جانبه، باعث ایجاد ناآرامی در بازار مالی جهانی و به وجود آمدن یک مانع جدی در مسیر احیای تجارت جهانی و اقتصاد جهان خواهد شد.

این اقدام آمریکا همچنین باعث شکل گرفتن یک تصویر بسیار بد از آمریکا در جهان خواهد شد و به این ترتیب، علاوه بر وخامت محیط توسعه اقتصادی در آینده، گردش باثبات سیستم بین‎المللی پول را نیز تهدید می‎کند.

با مروری بر تاریخ توسعه اقتصاد جهان متوجه می‎شویم که نوسانات جدی نرخ ارز به سود هیچ کس نبوده است. در دهه هشتاد قرن بیستم، ژاپن به دلیل افزایش بیش از حد ارزش واحد پول خود با رکود اقتصادی مواجه شد. تابستان سال گذشته، کاهش خارج از تصور واحد پول آرژانتین نیز آسیب جدی بر اعتبار دولت وارد کرد. این تجربیات نشان می‌دهد که نوسانات نرخ ارز در هر کشوری، تاثیراتی غیر قابل بازگشت بر رشد اقتصادی و توسعه این کشور خواهد گذاشت. در نیمه اول سال جاری میلادی، تعداد کشورهایی که در جهان که قصد داشتند با کاهش نرخ بهره به رشد اقتصادی خود کمک کنند به بیش از ده‎ها کشور ‎رسید. در چنین وضعیت آمریکا با بازی کردن کارت نرخ ارز، بی شک تاثیرات منفی جدی بر گردش با ثبات سیستم بین المللی پولی وارد خواهد کرد.

در صورتی که روابط تجاری میان چین و آمریکا با تنش مواجه شود، برخی از آمریکایی‎ها چین را به دستکاری در نرخ ارز متهم کردند و هدف آنان، یافتن بهانه برای اخذ تعرفه جدید در گام بعدی، سرکوب اقتصاد چین و تحریک توسعه اقتصادی آمریکا با اعمال فشار بر فدرال رزرو آمریکا و پاسخ گویی به نیازهای سیاسی این کشور است ،ولی هدف آنان محکوم به شکست است و آمریکایی ها طعم میوه تلخ این اقدام خود را خواهند چشید.

برای نمونه، مصرف همواره یکی از نیروهای محرکه عمده توسعه اقتصاد آمریکا بوده است و با قیمت نسبتا پایین، سطح بالای مصرف در داخل آمریکا حفظ می شود. اکنون برخی از آمریکایی ها با اعمال فشار بر دولت چین برای افزایش قیمت یوان قصد دارند هزینه صادرات چین را افزایش دهند که این اقدام ضمن کاهش سود شرکت‌های آمریکایی و افزایش قیمت فراورده های مصرفی، نهایتا بر درآمد گمرک مصرفی دولت در سطوح مختلف آمریکا تاثیر منفی می گذارد.

براساس آخرین آمارها تعداد مشاغل جدید در بخش غیر کشاورزی در ماه ژوئیه نسبت به ماه قبل کاهش یافته است؛ شاخص توسعه در صنایع غیرتولیدی آمریکا در ماه ژوئیه ۵۳.۷ درصد بود که از میزان ۵۵.۵ درصد مورد انتظار بازار و ۵۵.۱ درصد ژوئه پایین تر است. بعد از اینکه آمریکا «کارت نرخ ارز» را بازی کرد ، بسیاری از تحلیلگران معتقدند که این امر باعث افزایش بیشتر خطر رکود اقتصادی در آمریکا خواهد شد.

وال استریت ژورنال خاطرنشان کرد: استفاده از نرخ ارز تنها باعث می شود که خسارت‎های اقتصادی احتمالی جنگ تجاری برای آمریکا به سطحی بالاتر برسد و قرار دادن نام چین در فهرست کشورهای «دستکاری کننده نرخ ارز» تنها با یک پیام بد برای بازارهای مالی همراه است و با کاهش تاثیر نتایج اصلاحات مالیاتی و کم شدن نظارت و کنترل، خطر بیشتری را متوجه رشد اقتصادی آمریکا می‌کند .قانون‎گریزی بیشترین خطر را برای رشد اقتصادی ایالات متحده به همراه داشته است. لارنس سامرز ، وزیر خزانه داری پیشین آمریکا خاطرنشان کرد: گذاشتن چین در فهرست کشورهای « دستکاری کننده نرخ ارز» بر خلاف واقعیت است و اعتبار دولت آمریکا را کاهش می‎دهد.

تعداد زیادی از کارشناسان و تحلیلگران آمریکایی خاطرنشان کردند که نوسانات اخیر یوان واکنش عادی بازار نسبت به تهدید آمریکا برای افزایش تعرفه‎های جدید بر کالاهای چینی است و نتیجه «دستکاری چین در نرخ ارز» نیست. بدیهی است که آنها نسبت به نرخ یوان کاملاً آگاه هستند.

از زمان بحران مالی آسیا در سال ۱۹۹۷ تا بحران مالی جهانی در سال ۲۰۰۸ و در ادامه اختلافات تجاری ایجاد شده توسط آمریکا در سال ۲۰۱۸، چین همواره به سیستم نرخ ارز تعیین شده توسط بازار پایبند بوده و هرگز برای افزایش توان رقابتی خود نرخ ارز را کاهش نداده و از آن به عنوان یک وسیله سیاسی استفاده نکرده است و با اقدامات واقعی و مسئولانه به عنوان یک جامعه اقتصادی وظیفه‎شناس برای رشد اقتصاد جهان تلاش کرده است. به میان کشیدن مساله دستکاری نرخ ارز یوان بدون پیامد نخواهد بود و مطرح‎کنندگان آن نیز نخواهند توانست پیامدهای آن را از چشم مردم جهان پنهان کنند؛ بر عکس، آنها باید احتمال دچار شدن به رکود اقتصادی و بی اعتبار شدن کشور خود را به عنوان دو نتیجه این اقدام بپذیرند

کد خبر 4688811

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

طرح فروش اقساطی سهام در بازار سرمایه

مدیرعامل بورس تهران با بیان اینکه بازار سرمایه تنش‌ها را پشت سر گذاشت، درباره فروش اقساطی برخی از سهام در بازار سرمایه گفت: این برنامه برای فروش دارایی‌های دولت مطرح شده است.

 • 32

ساخت، تجهیز و توسعه بیمارستانها، مراکز درمانی و پایگاههای اورژانس

بانک رفاه به منزله بانک سلامت محور، در ساخت، تجهیز و توسعه بیمارستان ها، مراکز درمانی و پایگاه های اورژانس، در حیطه مسئولیت های اجتماعی، نقش بسزایی داشته است.

 • 33

ارکان برنامه راهبردی و مدل کسب و کار اگزیم بانک دیجیتال

بانک توسعه صادرات ایران استراتژی های متناسب با اهداف اگزیم بانک دیجیتال را در قالب برنامه توسعه بانکداری دیجیتال با رویکرد نوآوری باز و با همکاری شرکت های دانش بنیان را دردست اجرا دارد.

 • 35

۹۰ میلیارد دلار اندازه بازار اسباب‌بازی جهان

پژوهش‌های متعدد شاخص‌های مختلفی را برای انتخاب یک اسباب‌بازی خوب بیان کرده‌اند که در این گزارش به چند شاخص برای انتخاب اسباب‌بازی اشاره می‌شود.

 • 44

دعوت به شرکت در مراسم تشییع سردار سلیمانی

مدیرعامل بانک سپه همه همکاران خود در بانک سپه و بانک‌های ادغامی را به شرکت پرشور در مراسم تشییع و وداع با سردار محبوب اسلام دعوت کرد.

 • 17

راه‌اندازی سرویس دریافت رمز پویا از طریق پیامک

بانک مرکزی اعلام کرد جهت تسهیل استفاده از رمز دوم پویا، امکان دریافت این رمز از طریق پیامک را برای کاربران بانکی فراهم کرده است.

 • 19

راه‌اندازی سرویس دریافت رمز پویا از طریق پیامک

بانک مرکزی اعلام کرد از سه‌شنبه این امکان فراهم می‌شود تا مشتریان بانکی‌ در زمان خریدهای اینترنتی، درخواست خود را برای دریافت پیامکی رمز پویا به بانک صادرکننده کارت خود ارسال کنند.

 • 57

انتصاب اعضای هیات عامل بانک صنعت ومعدن درراستای اجرا حاکمیت شرکتی

دو تن از اعضای هیات عامل بانک صنعت و معدن در راستای اجرای حاکمیت شرکتی با احکامی از سوی مدیرعامل این بانک منصوب شدند.

 • 57

اعلام اسامی شعب کشیک بانک کارآفرین در شهر تهران در روز دوشنبه ۱۶

شعب کشیک بانک کارآفرین در شهر تهران، در روز دوشنبه ۱۶ دی ماه آماده خدمت‌رسانی به مشتریان هستند.

 • 102

قیمت سکه طرح جدید ۱۵ دی ۹۸ به ۴ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز یکشنبه ۱۵ دی ۹۸ در معاملات بازار آزاد تهران به ۴ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان رسید.

 • 24

دعوت چقازردی به شرکت همکاران درمراسم تشییع ووداع باسردار سلیمانی

مدیرعامل بانک سپه همه همکاران خود در این بانک و بانکهای ادغامی را به حضور پر شور در مراسم تشییع و وداع با پیکر سردار رشید اسلام سپهبد قاسم سلیمانی و دیگر هم رزمان آن شهید دعوت کرد.

 • 17

حضور مدیرعامل و عضو هیئت مدیره بانک سپه در منزل شهید زمانی نیا

مدیرعامل و عضو هیئت مدیره بانک سپه با حضور در منزل پاسدار شهید مدافع حرم وحید زمانی نیا، همراه و همرزم سردار  شهید قاسم سلیمانی، شهادت وی را  به خانواده اش تبریک و تسلیت گفتند.

 • 18

تقاضای القایی منجر به چالش‌اقتصادی در نظام‌ بیمه ای می‌شود

مدیرکل بیمه سلامت استان تهران گفت: پدیده تقاضای القایی یکی از چالش‌های نظام سلامت همه کشورها است که باعث افزایش سهم مردم از هزینه‌های سلامت می‌شود.

 • 45

حقوقی‌های بورس ۴ هزار میلیارد تومان از سهام حقیقی‌ها را خریدند

مدیر نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس، از خرید ۴هزارمیلیارد تومان سهام متعلق به سهامداران حقیقی از سوی شرکت‌های حقوقی خبر داد و گفت:صندوق‌های«تثبیت بازار»و«توسعه بازار» پای کار آمدند.

 • 48

هموارسازی محیط کسب و کار با تسهیلات مضاربه بانک ملی ایران

تسهیلات مضاربه بانک ملی ایران فرصتی ارزشمند برای اشخاص حقیقی و حقوقی است تا سرمایه مورد نیاز خود را جهت توسعه و رونق کسب و کار و تجارت شان تامین کنند.

 • 54

رونمایی از نمایشگر قدرتمند بازی‌های ویدئویی

یک شرکت تجاری از عرضه نمایشگری جدید و قدرتمند برای اجرای بازی‌های ویدئویی با نرخ تازه سازی صفحه ۲۴۰ هرتز خبر داده است.

 • 19

افزایش پوشش بیمه‌ای با همکاری و تدبیر پزشکان محقق می‌شود

مشاور سازمان بیمه سلامت ایران گفت: در شرایط اقتصادی موجود، افزایش پوشش بیمه ای با همکاری و تدبیر پزشکان محقق می‌شود.

 • 49

کاهش حقوق تیم کوک به علت ضعف عملکرد اپل

حقوق دریافتی تیم کوک مدیرعامل اپل در سال جاری میلادی در مقایسه با سال ۲۰۱۸ کاهش می‌یابد و علت این امر کاهش درآمد اپل است.

 • 19

کارت هایتان را به راحتی در اپلیکیشن ۶۰ اضافه کنید

مشتریان بانک ملی ایران می توانند به راحتی کارت های بانکی خود را در سامانه رمز یکبار مصرف حذف یا اضافه کنند.

 • 43

قیمت دلار کاهش یافت/نرخ به ۱۳۳۳۰ تومان رسید

قیمت دلار آمریکا(اسکناس)، امروز یکشنبه ۱۵ دی ۹۸ در صرافی‌های بانکی با ۵۰ تومان کاهش نسبت به دیروز به ۱۳۳۳۰ تومان رسید.

 • 43