سوءاستفاده از کارت نرخ ارز به جهان آسیب خواهد رساند

سوءاستفاده از کارت نرخ ارز به جهان آسیب خواهد رساند

پکن می‌گوید آمریکا با قراردادن چین در فهرست کشورهای دستکاری کننده نرخ ارز، ضمن واردکردن آسیب به جهان، نتیجه کار تلخ خود را خواهد دید.

یکشنبه 20 مرداد 1398 ساعت 4:24

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از مهر 

به گزارش خبرگزاری مهر، رادیو بین المللی چین در گزارشی اقدام اخیر وزارت خزانه داری آمریکا که چین را در فهرست کشورهای دستکاری کننده نرخ ارز قرار داده، زشت و غیرمسئولانه توصیف کرد. متن کامل گزارش به این شرح است: وزارت خزانه داری آمریکا اخیرا چین را در فهرست کشورهای دستکاری کننده نرخ ارز قرار داد که ضمن نقض قواعد چند جانبه‎گرایی به توافقات جهانی آسیب رسانده است. آمریکا با این اقدام غیر مسوولانه و زشت خود ضمن وارد کردن آسیب به جهان، نتیجه تلخ کار خود را نیز خواهد دید.

اکنون شاهد آن هستیم که یک جانبه گرایی و حمایت گرایی بار دیگر در جهان ظهور کرده و خطر رکود اقتصاد جهان را بیش از پیش تهدید می‎کند. چین و آمریکا به عنوان دو جامعه اقتصادی بزرگ جهان و دو مرکز زنجیره ارزش جهانی بیش از ۴۰ درصد از تولید ناخالص داخلی در جهان را در اختیار خود دارند. روابط تجارت این دو کشور بر دورنمای رشد اقتصاد جهان تأثیر می‎گذارد. آمریکا از سال گذشته چماق تعرفه علیه چین را بر داشت و ضمن آسیب رسانی به تجارت دو جانبه، تاثیرات جدی بر سرمایه گذاری و مصرفی جهانی ایجاد کرده است. اخیرا، آمریکا با نقض علنی استاندارد خود برای فهرست مربوط به سیاست نرخ ارزی که سال ۲۰۱۶ منتشر شده، چین را به دستکاری در نرخ ارز متهم کرده که این اقدام بی تردید ضمن تخریب روابط دو جانبه، باعث ایجاد ناآرامی در بازار مالی جهانی و به وجود آمدن یک مانع جدی در مسیر احیای تجارت جهانی و اقتصاد جهان خواهد شد.

این اقدام آمریکا همچنین باعث شکل گرفتن یک تصویر بسیار بد از آمریکا در جهان خواهد شد و به این ترتیب، علاوه بر وخامت محیط توسعه اقتصادی در آینده، گردش باثبات سیستم بین‎المللی پول را نیز تهدید می‎کند.

با مروری بر تاریخ توسعه اقتصاد جهان متوجه می‎شویم که نوسانات جدی نرخ ارز به سود هیچ کس نبوده است. در دهه هشتاد قرن بیستم، ژاپن به دلیل افزایش بیش از حد ارزش واحد پول خود با رکود اقتصادی مواجه شد. تابستان سال گذشته، کاهش خارج از تصور واحد پول آرژانتین نیز آسیب جدی بر اعتبار دولت وارد کرد. این تجربیات نشان می‌دهد که نوسانات نرخ ارز در هر کشوری، تاثیراتی غیر قابل بازگشت بر رشد اقتصادی و توسعه این کشور خواهد گذاشت. در نیمه اول سال جاری میلادی، تعداد کشورهایی که در جهان که قصد داشتند با کاهش نرخ بهره به رشد اقتصادی خود کمک کنند به بیش از ده‎ها کشور ‎رسید. در چنین وضعیت آمریکا با بازی کردن کارت نرخ ارز، بی شک تاثیرات منفی جدی بر گردش با ثبات سیستم بین المللی پولی وارد خواهد کرد.

در صورتی که روابط تجاری میان چین و آمریکا با تنش مواجه شود، برخی از آمریکایی‎ها چین را به دستکاری در نرخ ارز متهم کردند و هدف آنان، یافتن بهانه برای اخذ تعرفه جدید در گام بعدی، سرکوب اقتصاد چین و تحریک توسعه اقتصادی آمریکا با اعمال فشار بر فدرال رزرو آمریکا و پاسخ گویی به نیازهای سیاسی این کشور است ،ولی هدف آنان محکوم به شکست است و آمریکایی ها طعم میوه تلخ این اقدام خود را خواهند چشید.

برای نمونه، مصرف همواره یکی از نیروهای محرکه عمده توسعه اقتصاد آمریکا بوده است و با قیمت نسبتا پایین، سطح بالای مصرف در داخل آمریکا حفظ می شود. اکنون برخی از آمریکایی ها با اعمال فشار بر دولت چین برای افزایش قیمت یوان قصد دارند هزینه صادرات چین را افزایش دهند که این اقدام ضمن کاهش سود شرکت‌های آمریکایی و افزایش قیمت فراورده های مصرفی، نهایتا بر درآمد گمرک مصرفی دولت در سطوح مختلف آمریکا تاثیر منفی می گذارد.

براساس آخرین آمارها تعداد مشاغل جدید در بخش غیر کشاورزی در ماه ژوئیه نسبت به ماه قبل کاهش یافته است؛ شاخص توسعه در صنایع غیرتولیدی آمریکا در ماه ژوئیه ۵۳.۷ درصد بود که از میزان ۵۵.۵ درصد مورد انتظار بازار و ۵۵.۱ درصد ژوئه پایین تر است. بعد از اینکه آمریکا «کارت نرخ ارز» را بازی کرد ، بسیاری از تحلیلگران معتقدند که این امر باعث افزایش بیشتر خطر رکود اقتصادی در آمریکا خواهد شد.

وال استریت ژورنال خاطرنشان کرد: استفاده از نرخ ارز تنها باعث می شود که خسارت‎های اقتصادی احتمالی جنگ تجاری برای آمریکا به سطحی بالاتر برسد و قرار دادن نام چین در فهرست کشورهای «دستکاری کننده نرخ ارز» تنها با یک پیام بد برای بازارهای مالی همراه است و با کاهش تاثیر نتایج اصلاحات مالیاتی و کم شدن نظارت و کنترل، خطر بیشتری را متوجه رشد اقتصادی آمریکا می‌کند .قانون‎گریزی بیشترین خطر را برای رشد اقتصادی ایالات متحده به همراه داشته است. لارنس سامرز ، وزیر خزانه داری پیشین آمریکا خاطرنشان کرد: گذاشتن چین در فهرست کشورهای « دستکاری کننده نرخ ارز» بر خلاف واقعیت است و اعتبار دولت آمریکا را کاهش می‎دهد.

تعداد زیادی از کارشناسان و تحلیلگران آمریکایی خاطرنشان کردند که نوسانات اخیر یوان واکنش عادی بازار نسبت به تهدید آمریکا برای افزایش تعرفه‎های جدید بر کالاهای چینی است و نتیجه «دستکاری چین در نرخ ارز» نیست. بدیهی است که آنها نسبت به نرخ یوان کاملاً آگاه هستند.

از زمان بحران مالی آسیا در سال ۱۹۹۷ تا بحران مالی جهانی در سال ۲۰۰۸ و در ادامه اختلافات تجاری ایجاد شده توسط آمریکا در سال ۲۰۱۸، چین همواره به سیستم نرخ ارز تعیین شده توسط بازار پایبند بوده و هرگز برای افزایش توان رقابتی خود نرخ ارز را کاهش نداده و از آن به عنوان یک وسیله سیاسی استفاده نکرده است و با اقدامات واقعی و مسئولانه به عنوان یک جامعه اقتصادی وظیفه‎شناس برای رشد اقتصاد جهان تلاش کرده است. به میان کشیدن مساله دستکاری نرخ ارز یوان بدون پیامد نخواهد بود و مطرح‎کنندگان آن نیز نخواهند توانست پیامدهای آن را از چشم مردم جهان پنهان کنند؛ بر عکس، آنها باید احتمال دچار شدن به رکود اقتصادی و بی اعتبار شدن کشور خود را به عنوان دو نتیجه این اقدام بپذیرند

کد خبر 4688811

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

تامین نقدینگی ۳۰ تعاونی دچار مشکل در لرستان

خرم‌آباد- مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان از تامین نقدینگی ۳۰ تعاونی دچار مشکلات مالی در این استان خبر داد.

 • 1

امکان ثبت نام جاماندگان سهام عدالت/ رشد ۱۴۰ درصدی بورس

وزیر اقتصاد با اشاره به رشد ۱۴۰ درصدری بورس در یک سال گذشته گفت:ثبت نام جاماندگان سهام عدالت، پس از تصویب لایحه مربوطه در مجلس امکانپذیر خواهد بود.

 • 3
 • 4

سطح حمایتی دلار شکست

دنیای اقتصاد : ...

 • 3

عملیات بازار باز ابزار تأمین کسری بودجه از طریق پایه پولی

مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد: با توجه به کسری بودجه دولت، عملیات بازار باز در عمل می تواند تبدیل به ابزاری برای تأمین کسری بودجه از طریق پایه پولی شود.

 • 8

اقتصاد جهان نیازمند جایگزینی برای دلار است

رییس بانک مرکزی انگلیس، گفت: یک ارز دیجیتال که گروهی از کشورها پشتوانه آن باشند برای رقابت با دلار لازم است، زیرا دلار به قدری غالب شده که به مانعی برای رشد اقتصادی بیشتر جهان تبدیل شده است.

 • 8

رتبه نخست بانک صنعت ومعدن درتسهیلات طرح رونق تولید خراسان رضوی

سرپرست بانک صنعت ومعدن در استان خراسان رضوی اظهار داشت:این بانک درراستای ایفای مسئولیت تخصصی خود مطابق باسیاستهای دولت تدبیر و امید درپرداخت تسهیلات طرح رونق تولید جایگاه نخست رادر بین بانکها کسب کرد.

 • 7

مجله بانک ملی ایران به شماره ۲۶۴ رسید

دویست و شصت و چهارمین شماره مجله بانک ملی ایران با پرونده ویژه ای با عنوان «نگاهی به ۹ دهه عملکرد بانک کارگشایی» منتشر شد.

 • 9

دلار به ۱۱۵۰۰ تومان رسید

قیمت فروش هر دلار آمریکا(اسکناس) امروز در صرافی‌های بانکی به۱۱۵۰۰ تومان رسید. در این ویدئو شما قیمت ارز و سکه را در تاریخ ۳ شهریور ۱۳۹۸ مشاهده می‌کنید.

 • 9

تولید داخلی داروی زجر تنفسی نوزادان رونمایی شد

یک داروی ریوی نوزادان با حضور رییس سازمان غذا و دارو و معاون علمی و فناوری رییس جمهور رونمایی شد.

 • 7

افت قابل تامل میزان صادرات کالا از خراسان شمالی به ‌ترکمنستان

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی از افت قابل تامل میزان صادرات کالا از خراسان شمالی به ترکمنستان خبر داد.

 • 9

سرقت بانک با ایجاد شکاف در دیوار

سارقان با ایجاد شکاف در دیوار بانک در شهر فومن 617 میلیون ریال سرقت کردند.

 • 7

دستورالعمل «انضباطی، مصادیق دستکاری و پذیرش» بزودی تصویب می‌شود

معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس گفت: سه دستورالعمل انضباطی، مصادیق دستکاری و پذیرش تدوین شده که از اهمیت زیادی به لحاظ بنیادین برخوردار هستند و بزودی به تصویب می‌رسند.

 • 10

افراد فاقد پوشش بیمه‌ درمانی، به دفاتر پیشخوان مراجعه کنند

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: بر اساس آیین نامه ارزیابی وسع و بیمه اجباری سلامت، هرکس که فاقد پوشش بیمه‌ای است مکلف شده ظرف مدت ۶ ماه مراجعه کرده و خود را بیمه کند. این افراد باید برای بیمه شدن به سایت سازمان بیمه سلامت یا دفاتر پیشخوان مراجعه کنند.

 • 9

نابسامانی اقتصاد ما ناشی از سوء مدیریت‌هاست

مدیر دفتر پژوهش‌های اقتصاد و توسعه اتاق خراسان رضوی گفت: تحریم ها عامل اصلی نابسامانی اقتصاد ما نیست و چالش امروز ما در واقع ناشی از سوءمدیریت هاست.

 • 6

سکه طرح جدید امروز سوم شهریورماه ۴ میلیون و ۱۴۰ هزارتومان شد

قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در جریان معاملات بازار آزاد تهران، امروز یکشنبه ۳ شهریورماه ۹۸ به ۴ میلیون و ۱۴۰ هزارتومان رسید.

 • 6

ریسک‌های عملیات بازار باز برای بانک مرکزی

مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کردعدم دقت در راه اندازی عملیات بازار باز و عدم رعایت اقتضائات مربوطه، می تواند به راحتی باعث سرریز شدن بخش مهمی از مشکلات دولت و بانکها به ترازنامه بانک مرکزی شود.

 • 7