سهم 8 درصدی صادرات غیر نفتی در اقتصاد جمهوری آذربایجان

سهم 8 درصدی صادرات غیر نفتی در اقتصاد جمهوری آذربایجان

باکو - ایرنا - با وجود تلاش های جمهوری آذربایجان برای رهایی از اقتصاد تک محصولی و وابسته به نفت، در سال 2018 نیز سهم صادرات غیر نفتی این کشور از 8 درصد فراتر نرفت و نفت همچنان جایگاه اول را در اقتصاد آذربایجان دارد.

شنبه 22 دی 1397 ساعت 2:50

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایرنا 

به گزارش ایرنا ، به نقل از مرکز تجزیه و تحلیل اصلاحات اقتصادی جمهوری آذربایجان، ارزش صادرات غیرنفتی جمهوری آذربایجان در 11 ماه سال 2018 میلادی به یک میلیارد و 532 میلیون دلار رسید که 8.3 درصد کل صادرات این کشور را تشکیل می دهد.
ارزش صادرات کل این کشور در 11 ماه سال گذشته میلادی 17.9 میلیارد دلار بود.
بهای صادرات محصولات غیر نفتی جمهوری آذربایجان در سال 2018 میلادی در مقایسه با زمان مشابه سال 2017 میلادی 145 میلیون دلار و یا 10.5 درصد افزایش یافته است .
جمهوری آذربایجان در 11 ماه سال 2018 میلادی، 555.4 میلیون دلار محصولات غیر نفتی به روسیه ، 321.3 میلیون دلار به ترکیه ، 123.3 میلیون دلار به سوییس ، 117.1 میلیون دلار به گرجستان و 41.1 میلیون دلار به قزاقستان صادر کرده است .
در سال گذشته میلادی حجم صادرات غیر نفتی در مقایسه با سال 2017 میلادی به روسیه 12 درصد ، به ترکیه 22 درصد ، به قزاقستان 42 درصد افزایش یافته است.
از سوی دیگر صادرات غیرنفتی جمهوری آذربایجان به سوییس 8 درصد و به گرجستان 3 درصد کاهش پیدا کرده است .
در 11 ماه سال 2018 میلادی، در فهرست محصولات غیر نفتی صادراتی جمهوری آذربایجان، گوجه فرنگی به بهای 162.2 میلیون دلار در رده اول و طلا به بهای 107.2 میلیون دلار در رده دوم و برخی میوجات به بهای 89.1 میلیون دلار در رده سوم قرار گرفته است .
بطور کلی در ماه های ژانویه الی نوامبر سال 2018 میلادی، ارزش صادرات میوه و تره بار 495 میلیون دلار ، محصولات پلاستیکی 110.3 میلیون دلار ، آلومینیوم و محصولات تولیدی آن 106.6 میلیون دلار ، انرژی برق 65 میلیون دلار ، فلزات سیاه و فرآورده های آن 78.9 میلیون دلار ، الیاف پنبه 70.9 میلیون دلار ، محصولات صنعت شیمی 73.3 میلیون دلار ، نخ پنبه 21.3 میلیون دلار بوده است.
در سال 2018 میلادی صادرات الیاف پنبه در مقایسه با زمان مشابه سال 2017 میلادی 2.5 برابر ، انرژی برق 58 درصد ، نخ پنبه 44 درصد، محصولات پلاستیکی 25 درصد ، میوه و تره بار 9درصد ، فلزات سیاه و فرآورده های آن 7درصد و محصولات صنعت شیمی یک درصد افزایش یافته است .
بر اساس جداول سازمان توسعه و تجارت، ارزش واردات ایران از جمهوری آذربایجان در هشت ماه سال 1397، معادل 12 میلیون دلار و تراز تجاری ایرانی با جمهوری آذربایجان 289 میلیون دلار مثبت است .
خاورم ** 337** 1579

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

صادرات 8.3 میلیارد دلار بخش معدن و صنایع معدنی

تهران- ایرنا - عملکرد تجارت خارجی بخش معدن وصنایع معدنی در مدت 11 ماهه 97 نشان دهنده صادرات 51 میلیون و 770 هزار تن کالا به ارزش بیش از هشت میلیارد و 299 میلیون دلار است که نسبت به دوره مشابه از نظر وزنی 6 درصد و از نظر ارزشی سه دهم درصد کاهش داشته است.

 • 2

ضرر ۱ تریلیون دلاری آمریکا از تشدید جنگ تعرفه‌ای پکن-واشنگتن

مطالعه جدیدی در اتاق بازرگانی آمریکا نشان می‌دهد تشدید مناقشات بین دو اقتصاد بزرگ جهان، تاثیر منفی شدیدی بر اقتصاد آمریکا خواهد گذاشت.

 • 4

مبادلات تجاری ایران و عراق به ۲۰ میلیارد دلار افزایش می یابد

رییس دفتر رییس جمهور گفت: مبادلات تجاری ایران و عراق از ۱۲ میلیارد دلار به ۲۰ میلیارد دلار افزایش می یابد.

 • 4

هزینه برگزیت بر اقتصاد اسپانیا

بانک اسپانیا هزینه خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا برای اسپانیا را ۱۰ میلیارد یورو برآورد کرد.

 • 4

تولید دوچرخه برقی برای جاده‌های سنگلاخ

شرکت یاماها بعد از تولید میلیون‌ها دوچرخه برقی در ۲۵ سال گذشته، محصول پیشرفته‌ای تولید کرده که برای حرکت در مسیرهای سنگلاخ و شیبدار بسیار مناسب است.

 • 4

بزرگترین بانک اسلامی با تمرکز بر انرژی در قطر آغاز به کار می‌کند

بزرگترین بانک اسلامی که قرار است به طور تخصصی در بخش انرژی فعالیت کند، در سه ماهه چهارم سال جاری، در قطر آغاز به کار می‌کند.

 • 4

سرقت از صندوق امانات یک بانک/ اموال مشتریان از بانک خارج نشده است

یکی از بانکهای خصوصی کشور با صدور اطلاعیه‌ای درباره سرقت از صندوق امانات این بانک اعلام کرد هیچ یک از اموال امانی مشتریان از بانک خارج نشده است.

 • 6

عرضه ایرپادهای جدید اپل با قاب شارژ بی سیم و باتری قوی‌تر

اپل عرضه محصولات تازه خود را در هفته اخیر با رونمایی از نسل دوم هدفون بی سیم ایرپاد تکمیل کرده است. به نظر می‌رسد مهم‌ترین ویژگی این هدفون بهره مندی از یک قاب شارژ بی سیم باشد.

 • 4

مادورو، ترامپ را به سرقت ۵ میلیارد دلار از ونزوئلا متهم کرد

رئیس جمهور ونزوئلا دونالد ترامپ را به سرقت ۵ میلیارد دلار از این کشور آمریکایی جنوبی متهم کرد.

 • 4

کاهش مالیات بر نقل و انتقال سهام، بورس را رونق می‌دهد؟

در ماه‌های گذشته مقدار مالیات شرکت‌های بورسی از نیم به یک دهم درصد کاهش یافت که می‌تواند به افزایش معاملات در بازار سهام کمک کند.

 • 2

هیچ یک از اموال امانی مشتریان از بانک خارج نشده است

بانک اقتصادنوین در اطلاعیه درباره سرقت از صندوق امانات این بانک اعلام کرد هیچ یک از اموال امانی مشتریان از بانک خارج نشده است .

 • 5

مادورو: آمریکا ۵ میلیارد دلار بودجه داروییِ ما را دزدید

رئیس‌جمهوری ونزوئلا در اظهاراتی تصریح کرد: آمریکا ۵ میلیارد دلار بودجه داروییِ ما را دزدید.

 • 2

واکنش همتی به نامگذاری سال/شش راهبرد بانک مرکزی برای «رونق تولید»

رئیس کل بانک مرکزی در واکنش به نامگذاری امسال از سوی رهبر انقلاب، شش راهبرد نظام بانکی برای تحقق «رونق تولید» را اعلام کرد.

 • 4

مسئولیت بانک مرکزی و نظام بانکی مضاعف شد

همتی گفت نامگذاری سال ۹۸ با عنوان "رونق تولید" از سوی مقام معظم رهبری، مسئولیت بانک مرکزی و نظام بانکی کشور را مضاعف کرد.

 • 6

ماموریت ۶ گانه بانک مرکزی در سال رونق تولید

همتی گفت نامگذاری سال ۱۳۹۸ با عنوان "رونق تولید" از سوی مقام معظم رهبری، مسئولیت بانک مرکزی و نظام بانکی کشور را مضاعف کرد.

 • 4