سال نو، تدبیر نو

سال نو، تدبیر نو

تهران- ایرنا- این جمله تقریباً فصل مشترک و ترجیع‌بند سخن عمده کارشناسان و مسئولان اجرایی و تقنینی و قضایی است که «ضربه‌ای که ما از مسائل داخلی خورده‌ایم بسیار بیشتر از ضربه تحریم‌ها بوده است.»

شنبه 25 اسفند 1397 ساعت 11:17

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایرنا 

روزنامه اطلاعات در یادداشتی به قلم علیرضا خانی، آورده است: سال 97 با همه نشیب و فرازهایش، به پایان رسید. تحریم‌های آمریکا در سال جاری، بدنه اقتصاد کشور را دچار تلاطم کرد و اقشار وسیعی از جامعه از این تلاطم و تغییر، تأثیر پذیرفتند. کاهش ارزش پول ملی و افزایش بهای ارز، بیشترین تأثیراتش را بر سطح زندگی و معیشت 9 دهک از طبقات درآمدی کشور گذاشت و طبیعتاً دهک‌های پایین‌تر،‌ به دلیل درآمد کمتر، در برابر افزایش شاخص بهای همه اقلام و خدمات مصرفی، آسیب بیشتری دیدند. مشاغل بسیاری در معرض از بین رفتن قرار گرفتند و در مقطعی، برخی اقلام کمیاب شدند.

در این که تحریم،‌می‌تواند اقتصاد را و بویژه فضای روانی حاکم بر اقتصاد کشور را دچار تلاطم کند،‌ تردیدی وجود ندارد. در جهان امروز، حتی اگر کشوری با تکنولوژی صنعتی و بسیار پیشرفته ـ مانند آلمان ـ هدف تحریم قرار گیرد، بی‌تردید دچار مشکلات عدیده می‌شود. دنیای امروز دنیای به هم پیوسته است و همه بخش‌های تولیدات اقتصادی در سطح جهان پراکنده است. در واقع، دنیای اقتصاد، عکس دنیای سیاست مرز ندارد و توزیع و پراکندگی اقتصاد بر اساس«مزیت نسبی» کشورها انجام شده و برای همین است که بسیاری از قطعات خودروهای پیشرفته اروپایی در قاره‌های دیگر تولید می‌شوند و بیشترین قطعات صنعت رایانه‌ای ایالات متحده در چین و هند تولید می‌شوند. در چنین جهانی که سیم خاردار از پازل تولید قطعات صنعتی و محصولات کشاورزی در میان جوامع برداشته شده است، تحریم به مثابه گذاردن مرز مجدد میان سرزمین‌‌های اقتصاد جهانی است.

هر چند دولت، خود معترف است که در پیش‌بینی رفتار سیاسی ایالات متحده اشتباه کرده بود و تمهیدات لازم و کافی را برای دوران تحریم انجام نداده بود. معذلک به نظر می‌رسد حتی چنانچه از مدت‌ها قبل، دولت با اطلاع و اطمینان از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها عمل می‌کرد، اوضاع تفاوت زیادی با اکنون نداشت چرا که منابع ارزی کشور محدود است و هیچ کشوری نمی‌تواند نیازهای زمان طولانی پیش‌رو را به صورت یکجا وارد کند؛ نه امکان ارزی و پولی وجود دارد و نه ظرفیت ذخیره‌سازی و دپو.

اما آنچه به عقیده اکثر صاحبنظران مستقل، بسیار بیش از تحریم‌های آمریکا بر کشور اثر گذاشت، مشکلات و مسائل داخلی بود. از اختلاف‌نظرها و تعارض و تناقض تحلیل‌ها و دیدگاه‌ها تا اتهامات جریان‌های سیاسی به یکدیگر و یافتن فرصتی برای تسویه حساب‌های جناحی در کنار سودجویی و سوداگری گروهی که مترصد شرایط ویژه برای رانت‌خواری و فساد بودند. این جمله تقریباً فصل مشترک و ترجیع‌بند سخن عمده کارشناسان و مسئولان اجرایی و تقنینی و قضایی است که «ضربه‌ای که ما از مسائل داخلی خورده‌ایم بسیار بیشتر از ضربه تحریم‌ها بوده است.»

پیداست که بخشی از مسائل و بحران‌های اقتصادی و اجرائی کشور مربوط به ساختار است و تجربه زیسته همه ما به یادمان می‌آورد که در دوران غیرتحریم نیز به تناوب با این دست مسائل مواجه بودیم؛ از فساد اداری تا ناکارآمدی اجرایی و منفعت‌طلبی شخصی و رانت‌خواری باندی.

در همین ساختار معیوب و بیمار، شوک روانی حاصل از تحریم‌ها، چنان فضایی به وجود آورد که بهای ارز به یکباره سه برابر شد و به تبع آن بحران روانی در فضای اقتصادی و تجاری کشور ایجاد کرد تا جایی که برای مدت کوتاهی برخی اقلام مصرفی کمیاب شدند. دولت، برای غلبه بر چنین شرایطی اعلام کرد که ارز دولتی را برای واردات کالاهای اساسی به صورت گشاده‌دستانه تخصیص خواهد داد و سازوکاری که با تعجیل برای تخصیص ارز دولتی فراهم کرد، طبعاً پر از منفذ و رخنه بود؛ آن هم در فضایی که رانت‌جویان و سوداگران حرفه‌ای به کمین نشسته بودند. نشت بخشی از ارز دولتی به بازار و ایجاد رانت‌‌های جدید که برخی از آنها هویدا شد و حتی به پیگیری قضایی انجامید، این بیم را به وجود آورده است که آنانکه حسن روحانی نام «کاسبان تحریم» بر آنها نهاده بود،‌ دوباره بر فضای اقتصادی کشور تسلط یابند و فساد آفرینی کنند و با هر فساد، آثار روانی آن از جمله ریزش اعتماد عمومی و آثار اقتصادی آن،‌ از جمله ضعیف‌تر شدن طبقات متوسط به پائین، ظهور و بروز کند.

امسال، نخستین سال در طول دولت‌های یازدهم و دوازدهم است که نرخ رشد اقتصادی کشور با فاصله‌ای بسیار زیاد از پیش‌بینی برنامه (8 درصد) به منهای 2.5درصد تنزل یافته و این به معنای کوچک‌ترشدن اقتصاد کشور به نسبت سال قبل است. با همه این احوالات، اینک با تسلط نسبی دولت بر اقتصاد و آشکار شدن بخشی از معایب نظام اجرایی، ‌امید می‌رود که سال آینده تسلط بیشتری بر عرصه اقتصاد به دست آید و با به کار‌گیری همه تمهیدات لازم اقتصادی و سیاسی،‌کشور مجدداً در مسیر رشد و رونق قرار گیرد. ان‌شاء‌الله.

*منبع: روزنامه اطلاعات،1397،12،25
**گروه اطلاع رسانی**1893**9131

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

ارزان‌ترین وگران‌ترین قیمت بنزین در جهان + جدول

ایران پس از ونزوئلا و سودان ارزان‌ترین بنزین و هنگ‌کنگ گران‌ترین بنزین را در دنیا عرضه می‌کند.

 • 24

رشد ۳۲۰۰ واحدی شاخص بورس

شاخص بورس در پایان معاملات روز جاری با رشد ۳۲۵۹ واحدی به ۲۱۷ هزار و ۵۷۳ واحد رسید.

 • 5

توتال سهم خود در یکی از بزرگترین میادین نفتی جهان را واگذارمی‌کند

برخی منابع اعلام کردند شرکت توتال تلاش می‌کند سهم خود را در میدان بزرگ کاشاگان در قزاقستان کاهش دهد.

 • 2

پایان چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات محمدهادی رضوی و ۳۰ متهم دیگر پرونده بانک سرمایه

چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات محمدهادی رضوی و ۳۰ متهم دیگر پرونده بانک سرمایه دقایقی پیش در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلال گران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی‌مقام به پایان رسید.

 • 3

پاسخگویی بیمه مرکزی به سازمان‌های نظارتی

رییس کل بیمه مرکزی با اشاره به ضرورت حفظ استقلال و اقتدار مجموعه بیمه مرکزی، نسبت به همکاری تنگاتنگ با سازمان‌های نظارتی تاکید کرد.

 • 8

پرداخت ۳ میلیون فقره تسهیلات به واحدهای مسکن مهر

رییس اداره کل روابط عمومی بانک مسکن از پرداخت ۳ میلیون و ۱۰۲ هزار و ۷۷۷ فقره تسهیلات به واحدهای طرح مسکن از ابتدای اجرای طرح تا پایان فروردین ماه سال جاری خبر داد.

 • 11

آخرین وضعیت راه‌اندازی بازار تعهدی فروش مصالح ساختمانی

مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن آخرین وضعیت راه‌اندازی بازار تعهدی فروش مصالح ساختمانی به سازنده‌ها را اعلام کرد.

 • 5

عرضه ۲۰ هزار تُن گاز مایع در بورس انرژی

بر اساس اعلام بورس انرژی عرضه ۲۰ هزار تُن گاز مایع شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس روز جاری قطعی می‌شود.

 • 11

خدمات بانک ملی ایران برای ارائه غیرحضوری «شبا»

دریافت «شبا» یا شماره حساب بانکی ایران برای مشتریان بانک ملی ایران هر روز ساده تر می شود.

 • 12

پرداخت یک هزار فقره تسهیلات خرید دین بانک ملی در فروردین

بانک ملی ایران از ابتدای سال جاری تا پایان فروردین ماه یک هزار و ۱۷۳ فقره تسهیلات خرید دین پرداخت کرده که ارزش ریالی این تسهیلات به یک هزار و ۴۱۰ میلیارد ریال می‌رسد.

 • 11

قیمت بنزین در کدام کشورها بیش از یک دلار است؟

ایران پس از ونزوئلا و سودان ارزان‌ترین بنزین و هنگ‌کنگ گران‌ترین بنزین را در دنیا عرضه می‌کند.

 • 10

تسهیلات دریافتی هادی رضوی کلان بوده/آغاز دفاعیات احسان دلاویز

چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سید محمدهادی رضوی از متهمان پرونده بانک سرمایه در حال برگزاری است.

 • 11

سرانجام دلار با تشکیل بازار متشکل ارزی...

سرمایه‌گذاری در بازار ارز، یکی از جذاب‌ترین راه‌های سرمایه‌گذاری در ایران طی سال‌های اخیر بوده است، به طوری که بسیاری از مردم از سرمایه خود برای خرید ارز استفاده می‌کنند و این در حالی است که ریسک این بازار بسیار بالاست.

 • 12

باارزش‌ترین برندهای جهان

اپل موفق شد با ارزش‌ترین برند جهان در سال 2019 لقب بگیرد.

 • 12

کاهش وابستگی اروپایی‌ها به دلار در تجارت خارجی

هر چند دلار هنوز اصلی ترین ارز مبادله‌ای در واردات کشورهای اروپایی است اما در صادرات، دلار جای خود را به یورو داده است.

 • 10

کاهش وابستگی اروپایی‌ها به دلار در تجارت خارجی

هر چند دلار هنوز اصلی ترین ارز مبادله‌ای در واردات کشورهای اروپایی است اما در صادرات، دلار جای خود را به یورو داده است.

 • 11

ثبت رکورد جدید در بازار اختیار معامله بورس

رکورد جدیدی در بازار قراردادهای اختیار معامله بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته به ثبت رسید.

 • 12

بانک کارآفرین افزایش سرمایه می‌دهد

بانک کارآفرین جزییات افرایش سرمایه صاحبان سهام خود را اعلام کرد.

 • 13

شکایت مجلس از دولت به دیوان محاسبات درباره ارز کالاهای اساسی

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از روش مجلس برای تخصیص ۱۴ میلیارد دلار جهت تأمین کالاهای اساسی، گفت: از دولت به دیوان محاسبات شکایت کرده‌ایم تا وضعیت روشن و مشخص شود که ۱۴ میلیارد دلار کجا هزینه شده است.

 • 13