زورآزمایی سینمایی چین با هالیوود

زورآزمایی سینمایی چین با هالیوود

شایان ربیعی دنیای اقتصاد : بازار سینماهای آمریکا به رغم فروش میلیاردی برخی فیلم‌ها در مقایسه با سال گذشته با کاهش ۲ درصدی فروش مواجه بوده است. روند کاهشی فروش فیلم‌ها در سینماهای آمریکا از دو سال پیش به صورتی مستمر ادامه داشته و گویی این بازار بزرگ در مقایسه با معادل چینی‌اش قافیه را باخته است. بازار سینمای چین در یک سال اخیر با فروش بسیار قابل‌توجهی توانسته است به کانون عرضه و توزیع آثار سینمایی تبدیل شود.

سه شنبه 12 شهریور 1398 ساعت 1:29

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

زورآزمایی سینمایی چین با هالیوود

اگرچه هنوز مجموع فروش فیلم‌ها در سینماهای آمریکا بیش از چین است، اما روند رو به رشد سینماهای چین از یکسو و روند کاهشی فروش در بازار آمریکایی‌ها، آینده‌ای متفاوت را برای این دو در پیش گذاشته است. طبق گزارشی که خبرگزاری شین‌هوا در چین منتشر کرده این کشور می‌خواهد تا سال ۲۰۳۵ یعنی حدود ۱۵ سال دیگر هالیوود را به‌طور کامل پشت سر بگذارد و به قطب اول تولید و عرضه آثار سینمایی جهان تبدیل شود. این طرح از سوی «ونگ شیاهوی» مدیر اجرایی کمپانی فیلمسازی بیرو مطرح شده است. او در این باره گفته: «فیلم‌های آمریکایی سال گذشته در گیشه‌های چین بیش از ۸ میلیون دلار فروش داشته‌اند، اما از فیلم‌های چینی در آمریکا به میزان ناچیزی استقبال شده است.» در واقع مبارزه سینمایی چینی‌ها با آمریکا یک خاستگاه هویتی و ملی دارد.

چینی‌ها تصمیم دارند هر سال بیش از ۱۰۰ فیلم سینمایی بسازند که بیش از ۱۵میلیون دلار فروش داشته باشد تا تحرک سینمای این کشور را بهبود ببخشند. همچنین گفته می‌شود بیشتر تمرکز فیلمسازان چین روی فیلم‌های میهن‌پرستانه خواهد بود. این مقدمات با هدف شکست آمریکا در بازار سینما بسیار مورد توجه مسوولان و مردم چین قرار گرفته است. برخی از رویدادها در دو، سه سال اخیر نشان می‌دهد که عزم چین برای نیل به این هدف جزم است. در ماه‌های پایانی سال ۲۰۱۷ رکورد تازه‌ای در گیشه سینمای چین ثبت شد و فروش فیلم‌ها در این کشور پهناور برای نخستین بار از مرز ۷میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار عبور کرد. این آمار نشان می‌داد که بیش از یک میلیارد و ۴۰۰میلیون چینی برای تماشای فیلم‌ها به سینما رفته‌اند! این شمار تماشاگر می‌تواند زمینه‌ساز بسیاری از رکوردشکنی‌های بزرگ در بازار سینما باشد. همچنان که در سال‌جاری میلادی نیز چنین اتفاقی روی داد. سینمای چین به لطف اکران فیلم‌های جدید در ماه فوریه ۲۰۱۹ (بهمن و اسفند ۱۳۹۷) فروشی بالغ بر ۷۵/ ۱۰ میلیارد یوآن معادل ۶/ ۱ میلیارد دلار به‌دست آورد تا رکورد فروش ماهانه تاریخ سینما در بازار سینمایی یک کشور را به نام خود ثبت کند و در این مورد از آمریکا جلو بزند. با این حال همچنان بازار سینماهای آمریکایی بازاری نجومی است و دستیابی به رکوردهای عجیب و غریب این بازار کار آسانی نیست.

ابعاد بازار سینما در آمریکا

در چهار ماه گذشته فروش بلیت‌های سینما در آمریکای شمالی به بیش از ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار رسیده است. اما این رقم نجومی در بزرگ‌ترین بازار سینمای جهان که فیلم‌های مطرح روی پرده گاهی تا ۴ هزار سالن در اختیار دارند رقمی معمولی است و در مقایسه با سال گذشته خود ۲ درصد کمتر است. این در حالی‌ است که در چند ماه گذشته چند فیلم با فروش میلیارد دلاری روی پرده رفتند و علاوه‌بر آن «انتقام‌جویان: پایان بازی» رکورد تازه‌ای در تاریخ سینما به نام خود ثبت کرد. این فیلم به رکورد ۸/ ۲ میلیارد دلاری رسید تا پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما باشد. در سال ۲۰۱۹ تا امروز غیر از «انتقام‌جویان: پایان بازی»‌ پنج فیلم دیگر نیز فروش‌های میلیاردی داشته‌اند. «شیرشاه»، «کاپیتان مارول»، «مرد عنکبوتی: دورازخانه»، «علاءالدین» و «داستان اسباب بازی۴»  نیز هر یک بیش از یک میلیارد تا یک و نیم میلیارد دلار فروش داشته‌اند. نکته جالب‌تر اینکه از شش فیلم میلیاردی هالیوود که مجموعا نزدیک به ۹ میلیارد دلار فروش داشته‌اند، تنها فیلم «مرد عنکبوتی؛ دور از خانه» با فروش ۱/ ۱ میلیارد دلاری ساخته کمپانی «سونی» است و بقیه فیلم‌ها را «دیزنی» ساخته است. با این همه واقعیت این است که اعتماد عمومی به فیلم‌های تازه اکران شده در آمریکا کاهش پیدا کرده است و به‌نظر می‌رسد که عمده دوستداران آمریکایی سینما ترجیح می‌دهند تا فیلم‌های مورد قبول عموم را برای تماشا انتخاب کنند. به همین دلیل فیلم‌هایی که در هفته‌های گذشته پرفروش بوده‌اند معمولا در هفته‌های جاری نیز در صدر فروش قرار دارند.

شکست فیلم‌های تازه‌وارد

خبرگزاری خبرآنلاین در گزارشی درباره فروش هفتگی فیلم‌ها در آمریکا نوشته است: هفته گذشته فیلم «انجل سقوط کرده است» همچنان پرفروش‌ترین فیلم بود. در سه روز پایانی هفته که روزهای پرفروش سینما است، ۱۱ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار از بلیت‌های این فیلم فروخته شد و مردم به تماشای داستانی پرهیجان درباره تلاشی نافرجام برای ترور رئیس‌جمهور و پاپوش دوختن برای مامور اصلی محافظت از او نشستند. معمولا فیلم‌هایی که تازه روی پرده می‌آیند برای تماشاچیان مشتاق جذاب هستند و همین جذابیت فروش بالای آنها را تضمین می‌کند. هفته پیش هم دو فیلم تازه با عنوان‌های «اجازه رفتن نده» و «نبرد بنت» روی پرده رفتند اما چندان در جذب مخاطب موفق عمل نکردند و حتی به جمع ۱۰ فیلم پرفروش هفته راه پیدا نکردند.

«اجازه رفتن نده»‌ با بازی استورم رید و دیوید اویلو در ۹۲۲ سالن سینما روی پرده رفت و به فروش ۳ میلیون دلاری دست پیدا کرد. این فیلم تریلر فراطبیعی نخستین بار در جشنواره ساندنس روی پرده رفت. البته برای فیلمی که با هزینه ۵ میلیون دلاری ساخته شده، این میزان فروش شکست تجاری محسوب نمی‌شود و به مرور با بیشتر شدن فروش هزینه‌های ساخت و تبلیغات فیلم جبران می‌شود و حتی به سوددهی هم می‌رسد. اما وضعیت «نبرد بنت» اصلا شبیه به «اجازه رفتن نده»  نیست و با فروش سه روزه ۴۰۰ هزار دلاری یک شکست تجاری تمام‌عیار است. «نبرد بنت»‌ که داستانش زمینه‌های مذهبی دارد در ۹۷۰ سینما اکران شد. از این فیلم‌های شکست‌خورده که بگذریم ترکیب ۱۰ فیلم پرفروش با هفته پیش تفاوت چندانی ندارد و «پسرهای خوب»، «شیر شاه»و«هابز و شا» همچنان در بالای جدول فروش هستند.

در این میان، فیلم «مرد عنکبوتی: دور از خانه» هفته پیش در بیش از ۳ هزار سالن سینما روی پرده رفت و در اقدامی شبیه به «انتقام‌جویان: پایان بازی» ۴ دقیقه به نسخه اکران شده قبلی اضافه کرد. این کار جواب داد و فیلم در سه روز ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار فروش داشت. به این ترتیب فروش فیلم در آمریکا به ۴۰۰ میلیون دلار نزدیک شد؛ درحالی‌که فروش جهانی آن از مرز یک میلیارد و ۱۲۰ میلیون دلار بیشتر شد. یکی از پرسر و صداترین فیلم‌های اکران چند وقت اخیر «روزی روزگاری در هالیوود» به کارگردانی کوئنتین تارانتینو بود. این فیلم با فروش ۲۸۳ میلیون دلاری سومین فیلم پرفروش کارنامه تارانتینو شده است. دو فیلم «حرامزاده‌های لعنتی» و «جنگوی رها شده» همچنان حتی بدون در نظر گرفتن تورم پرفروش‌ترین فیلم‌های تارانتینو هستند.

این مطلب برایم مفید است

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

رئیس اتحادیه: بازار طلا آرام تر می شود/ از فروش اینترنتی طلا جلوگیری می کنیم

امسال در بازار طلا و ارز نوساناتی وجود داشته اما قیمت ها نشان می دهد، هر روز که جلوتر می رویم، به آرامش بازار بیشتر نزدیک می شویم چون قیمت ها معمول و معقول نوسان داشته است مثل انس جهانی که در هفته گذشته به نزدیک 1560 دلار رسید که امروز باز به زیر 1500 دلار برگشته است. اما خوشبختانه ما در بازار ایرا ...

 • 15

بیمه رایگان یک آهن فروش میلیاردر/تعیین تکلیف ۸۰ هزار چند بیمه ای

ساری - مدیرکل بیمه سلامت مازندران گفت: یک فرد به رغم داشتن فروشگاه آهن آلات و درآمدهای میلیاردی به صورت رایگان تحت پوشش بیمه همگانی سلامت است که با اجرای طرح تعیین مزد، عدالت محقق می شود.

 • 36

بزرگترین مرکز خدمات‌رسانی بیمه‌ای شرق کشور افتتاح شد

بزرگترین و مجهزترین مرکز خدمات‌رسانی بیمه‌ای شرق کشور در مشهد با حضور مدیرعامل بیمه ایران افتتاح شد.

 • 17

کاهش ۳۸۰۰ واحدی شاخص بورس

پس از رشد فزاینده نماگر اصلی بورس در روز گذشته این شاخص امروز ۳۸۴۳ واحد افت کرد و به کانال ۳۰۲ هزار واحدی بازگشت.

 • 34

انتقال شعبه بانک توسعه صادرات در آستارا به شعبه رشت

شعبه بانک توسعه صادرات ایران در شهرستان آستارا به شعبه رشت در استان گیلان انتقال می یابد.

 • 16

هفتمین دوره ماراتون برنامه‌نویسی تلفن همراه برگزار می‌شود

هفتمین دوره ماراتون برنامه نویسی تلفن همراه کشور، با حمایت شرکت بیمه تعاون توسط دانشگاه صنعتی شریف برگزار خواهد شد.

 • 18

کشاورزان آمریکایی ۵ میلیارد دلار کمک‌هزینه دریافت کردند

رییس ارتباطات وزارت کشاورزی آمریکا گفت که این وزارتخانه در جدیدترین دور کمک مالی در برابر جنگ تجاری با چین، ۴.۰۷ میلیارد دلار به کشاورزان آمریکایی پرداخت کرده است.

 • 31

گوانتانامو، گران‌ترین بازداشتگاه جهان: هر زندانی ۱۳ میلیون دلار

زندان گوانتانامو که ۱۸ سال پیش برای نگهداری بازداشت‌شدگان به اتهامات تروریستی تاسیس شد، گران قیمت‌ترین زندان جهان شده است.

 • 32

قیمت دلار ۲۶ شهریور ۹۸ در صرافی‌های بانکی به ۱۱۴۵۰ تومان رسید

قیمت فروش هر دلار آمریکا (اسکناس) امروز، ۲۶ شهریور ۹۸ در صرافی‌های بانکی به ۱۱۴۵۰ تومان رسید.

 • 33

بازار سرمایه به جهش بیشتری نیاز دارد

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام کرد: بازار سرمایه روند بسیار خوبی را طی می‌کند و به جهش بیشتری نیاز دارد.

 • 11

همتی: ارتباط بانکی ایران و روسیه با سپام برقرار شده است

رئیس‌کل بانک مرکزی خبر داد ارتباط بانکی ایران و روسیه از طریق پیام‌رسان روسی و سپام بانک مرکزی بدون نیاز به سویفت برقرار شده است.

 • 18

برخی مدیران دچار روزمرگی شدند/اجرای ۹طرح بزرگ سرمایه‌گذاری در نیر

نیر - فرماندار شهرستان نیر با بیان اینکه برخی مدیران دچار روزمرگی شده اند، گفت: دستگاه‌های اجرایی باید در تمامی شرایط با برنامه و منسجم پیش روند.

 • 16

کم رونقی معاملات در سامانه نیما/محدودیت واردات قیمت را کاهش داد

فعالان بازار ارز می‌گویند که هم اکنون عرضه در سامانه نیما، نسبت به تقاضا پیشی گرفته و همین امر منجر به کاهش معاملات این سامانه شده؛ اگرچه برخی روزها قیمت دلار نیمایی بیشتر از بازار است.

 • 17

تسهیلات ۳ هزار میلیاردی سیستم بانکی به مددجویان کمیته امداد

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) از پرداخت تسهیلات تکلیفی ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی سیستم بانکی به مددجویان کمیته امداد خبر داد.

 • 22

مشهد مرکز واردات دلار شرق کشور است/ ورود فراوان دلار از هرات ،دلیل ارزانی اسکناس درمشهد/دلارهراتی بر بازار ارز کشور هم تاثیر دارد

رئیس اتحادیه طلا و جواهر مشهد گفت: بازار دلار رابطه مستقیمی با سیاست دارد و دقیقا به همین دلیل هیچ پیش بینی هم برای این بازار وجود ندارد.

 • 17

۷ نکته درباره آرامکو، سودآورترین شرکت جهان

شرکت ملی نفت عربستان سعودی که بانام سعودی آرامکو شناخته می‌شود، با تولید و فروش روزانه ۱۰ میلیون دلار بشکه نفت خام و همچنین گاز طبیعی در صدر فهرست شرکت‌هایی قرار گرفت که در نیمه اول سال ۲۰۱۷ میلادی بیشترین سهم از اقتصاد جهانی را به خود اختصاص داده بودند.

 • 17

کتاب‌های نادر در یک مزایده

یک حراجی واقع در شیکاگو مجموعه‌ای ‌از کتاب‌های نادر یک مجموعه‌دار خصوصی را در ماه نوامبر به مزایده می‌گذارد.

 • 14