ریزش قیمت ها در سرسره ارزی

ریزش قیمت ها در سرسره ارزی

در میانه‌های آخرین ماه بهار، بازار ارز و طلای کشور تابستانی بشدت داغ را با طعم کاهش رکوردشکنانه قیمت‌ها سپری می‌کند.

دوشنبه 20 خرداد 1398 ساعت 11:51

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از قدس آنلاین 

 فرزانه غلامی/

در میانههای آخرین ماه بهار، بازار ارز و طلای کشور تابستانی بشدت داغ را با طعم کاهش رکوردشکنانه قیمت‌ها سپری میکند.

تا لحظه تنظیم این گزارش و در نتیجه فروریختن مرزهای سخت قیمتی، دلار به پایین‌ترین نرخ در سال جاری رسیده و با کاهشی حدود 400 تومانی از کانال 13 هزار تومان سقوط کرده و خرید و فروش آن در صرافی‌ها به ۱۲ هزار و ۸۰۰ و ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان کاهش یافته است. یورو هم با کانال 15 هزار تومان وداع کرده و ۱۴ هزار و ۷۰۰ خریده و 14 هزار و 800 تومان فروخته میشود.

در گرماگرم این ریزش‌های قیمتی، طلا هم با کاهش تقریباً 10 هزار تومانی نسبت به روز گذشته به گرمی 408 هزار تومان کاهش یافته و هر قطعه سکه تمام بهار آزادی با کاهشی حدود 180 هزار تومانی نسبت به شنبه به ۴ میلیون و ۴45 هزار تومان رسیده است. قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم هم  به ۴ میلیون و 350 هزار تومان، نیم سکه به ۲ میلیون و 450 هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۶70 هزار تومان و سکه گرمی هم به۹۹۰ هزار تومان کاهش یافته است.

 ریزش  قیمت‌ها ادامه دارد

مشاهدات از بازار ارز و طلا و اظهارات صرافان و همچنین تحلیل‌های کارشناسان حکایت از تداوم روند کاهشی قیمت‌ها دارد.

خبر آنلاین حتی در گزارشی نوشته: «در حالی که همواره نرخ دلار بین 200 تا 300 تومان بالاتر از قیمت صرافیها قرار میگرفت، هر دلار در میدان فردوسی، از سوی دلالان حاشیه خیابان به قیمت‌هایی پایین‌تر از نرخ صرافی ملی فروخته می‌شود. برخی از فروشندگان خیابانی دلار تأکید دارند، در حجم بالا حتی حاضرند دلار را به قیمت ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان بخرند. منظور این افراد از حجم بالا، تقاضای بیش از ۱۰ هزار دلار، به شرط نقد بودن پول است».

بر اساس همین گزارش «پیشنهاد قیمت‌های ۱۲ هزار و ۱۰۰ تا ۱۲ هزار و 300 تومان برای دلار، ۱۴ هزار و ۶۰۰ تا ۱۴ هزار و ۷۰۰ تومان برای یورو نیز به وفور در میدان فردوسی به گوش میرسد و در حالی تب تند فروش دلار از سوی دستفروشان به چشم می‌خورد که کمتر صراف و دلالی حاضر به خرید دلار از دست مردم است».

گزارش خبرآنلاین، ریزش بیش از پیش قیمت‌ها را در ساعات آینده آن هم با دلایلی از قبیل افزایش عرضه ارز از هفته گذشته، سفر اخیر رئیس کل بانک مرکزی به کره و توافق حاصل شده میان ایران و کره برای تحویل ارزهای ایران پیشبینی کرده و از توقف معامله از سوی برخی صرافان خبر داده است.

 تداوم سیاست‌های ارزی؛ رمز تداوم ثبات بازار

یک کارشناس اقتصادی در گفتوگو با خبرنگار ما با بیان اینکه ثبات به بازار ارز بازگشته، اما دلار هنوز با ارزش ذاتی خود فاصله دارد، اظهار داشت: به‌طبع با تضعیف شدید پول ملی و بهصرفه شدن صادرات و حتی صادرات کالاهای اساسی، ارز بیشتری به کشور تزریق شده است که در بلند مدت خبر خوبی است، چرا که اقتصاد کشور به گشایش‌های ارزی نیاز دارد. در همین حال دخالت دولت در بازار، بالا کشاندن نرخ نیمایی همراستا با بازار آزاد، ترغیب پتروشیمیها به بازگشت ارزهای صادراتی، بازار متشکل ارزی و مواردی از این دست در کاهش نرخ ارز نقش داشته است.

علی جعفری تداوم سیاست‌های ارزی دولت را تضمین‌کننده ثبات در بازار ارز دانست و ادامه داد: دولت قصد دارد از طریق بورس انرژی، فروش نفت و ورود ارز را بیشتر کند.

این صاحبنظر اقتصادی سفر نخست‌وزیر ژاپن به ایران و ارتباط حسنه با چین و روسیه را در ثبات ارزی کشور مؤثر دانست و گفت: نیاز کشور به ارز برای تأمین کالاهای اساسی، نیازی سنگین است که باید با تمرکز بر نفت، پتروشیمی و محصولات پالایشی و فولادی تأمین شود و امیدواریم فعالان ناخشنود بازار، دولت را برای توقف این سیاست‌ها مجاب نکنند.

 تخلیه 140 هزار تومانی حباب بازار طلا

رئیس پیشین اتحادیه طلا و جواهر کشور هم کاهش قابل توجه نرخ طلا و سکه را نتیجه کاهش نرخ ارز دانست و به خبرنگار ما گفت: قیمت جهانی طلا در سه روز گذشته 36 دلار رشد کرده و طبعاً باید شاهد رشد قیمت در داخل باشیم.

به گفته محمد کشتی آرای کاهش نرخ ارز، منجر به تخلیه حباب قیمتی در بازار طلا نمی-شود، اما کاهش تقاضای خرید طلا که در نتیجه جو روانی شکل گرفته، توانسته حباب را کمتر کند، به نحوی که حباب قیمتی از 580 هزار تومان در هفتههای پیش دیروز (یکشنبه) به 440 هزار تومان کاهش یافته است.

این فعال بازار طلای کشور پیشبینی کرد، با تداوم سیاست‌های بانک مرکزی در حوزه ارز و بهبود تعاملات سیاسی کشور، روند کاهشی قیمت طلا هم تداوم یابد.

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

رئیس اتحادیه: بازار طلا آرام تر می شود/ از فروش اینترنتی طلا جلوگیری می کنیم

امسال در بازار طلا و ارز نوساناتی وجود داشته اما قیمت ها نشان می دهد، هر روز که جلوتر می رویم، به آرامش بازار بیشتر نزدیک می شویم چون قیمت ها معمول و معقول نوسان داشته است مثل انس جهانی که در هفته گذشته به نزدیک 1560 دلار رسید که امروز باز به زیر 1500 دلار برگشته است. اما خوشبختانه ما در بازار ایرا ...

 • 9

بیمه رایگان یک آهن فروش میلیاردر/تعیین تکلیف ۸۰ هزار چند بیمه ای

ساری - مدیرکل بیمه سلامت مازندران گفت: یک فرد به رغم داشتن فروشگاه آهن آلات و درآمدهای میلیاردی به صورت رایگان تحت پوشش بیمه همگانی سلامت است که با اجرای طرح تعیین مزد، عدالت محقق می شود.

 • 14

بزرگترین مرکز خدمات‌رسانی بیمه‌ای شرق کشور افتتاح شد

بزرگترین و مجهزترین مرکز خدمات‌رسانی بیمه‌ای شرق کشور در مشهد با حضور مدیرعامل بیمه ایران افتتاح شد.

 • 8

کاهش ۳۸۰۰ واحدی شاخص بورس

پس از رشد فزاینده نماگر اصلی بورس در روز گذشته این شاخص امروز ۳۸۴۳ واحد افت کرد و به کانال ۳۰۲ هزار واحدی بازگشت.

 • 18

انتقال شعبه بانک توسعه صادرات در آستارا به شعبه رشت

شعبه بانک توسعه صادرات ایران در شهرستان آستارا به شعبه رشت در استان گیلان انتقال می یابد.

 • 9

هفتمین دوره ماراتون برنامه‌نویسی تلفن همراه برگزار می‌شود

هفتمین دوره ماراتون برنامه نویسی تلفن همراه کشور، با حمایت شرکت بیمه تعاون توسط دانشگاه صنعتی شریف برگزار خواهد شد.

 • 10

کشاورزان آمریکایی ۵ میلیارد دلار کمک‌هزینه دریافت کردند

رییس ارتباطات وزارت کشاورزی آمریکا گفت که این وزارتخانه در جدیدترین دور کمک مالی در برابر جنگ تجاری با چین، ۴.۰۷ میلیارد دلار به کشاورزان آمریکایی پرداخت کرده است.

 • 13

گوانتانامو، گران‌ترین بازداشتگاه جهان: هر زندانی ۱۳ میلیون دلار

زندان گوانتانامو که ۱۸ سال پیش برای نگهداری بازداشت‌شدگان به اتهامات تروریستی تاسیس شد، گران قیمت‌ترین زندان جهان شده است.

 • 13

قیمت دلار ۲۶ شهریور ۹۸ در صرافی‌های بانکی به ۱۱۴۵۰ تومان رسید

قیمت فروش هر دلار آمریکا (اسکناس) امروز، ۲۶ شهریور ۹۸ در صرافی‌های بانکی به ۱۱۴۵۰ تومان رسید.

 • 13

بازار سرمایه به جهش بیشتری نیاز دارد

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام کرد: بازار سرمایه روند بسیار خوبی را طی می‌کند و به جهش بیشتری نیاز دارد.

 • 4

همتی: ارتباط بانکی ایران و روسیه با سپام برقرار شده است

رئیس‌کل بانک مرکزی خبر داد ارتباط بانکی ایران و روسیه از طریق پیام‌رسان روسی و سپام بانک مرکزی بدون نیاز به سویفت برقرار شده است.

 • 9

برخی مدیران دچار روزمرگی شدند/اجرای ۹طرح بزرگ سرمایه‌گذاری در نیر

نیر - فرماندار شهرستان نیر با بیان اینکه برخی مدیران دچار روزمرگی شده اند، گفت: دستگاه‌های اجرایی باید در تمامی شرایط با برنامه و منسجم پیش روند.

 • 10

کم رونقی معاملات در سامانه نیما/محدودیت واردات قیمت را کاهش داد

فعالان بازار ارز می‌گویند که هم اکنون عرضه در سامانه نیما، نسبت به تقاضا پیشی گرفته و همین امر منجر به کاهش معاملات این سامانه شده؛ اگرچه برخی روزها قیمت دلار نیمایی بیشتر از بازار است.

 • 10

تسهیلات ۳ هزار میلیاردی سیستم بانکی به مددجویان کمیته امداد

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) از پرداخت تسهیلات تکلیفی ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی سیستم بانکی به مددجویان کمیته امداد خبر داد.

 • 13

مشهد مرکز واردات دلار شرق کشور است/ ورود فراوان دلار از هرات ،دلیل ارزانی اسکناس درمشهد/دلارهراتی بر بازار ارز کشور هم تاثیر دارد

رئیس اتحادیه طلا و جواهر مشهد گفت: بازار دلار رابطه مستقیمی با سیاست دارد و دقیقا به همین دلیل هیچ پیش بینی هم برای این بازار وجود ندارد.

 • 9

۷ نکته درباره آرامکو، سودآورترین شرکت جهان

شرکت ملی نفت عربستان سعودی که بانام سعودی آرامکو شناخته می‌شود، با تولید و فروش روزانه ۱۰ میلیون دلار بشکه نفت خام و همچنین گاز طبیعی در صدر فهرست شرکت‌هایی قرار گرفت که در نیمه اول سال ۲۰۱۷ میلادی بیشترین سهم از اقتصاد جهانی را به خود اختصاص داده بودند.

 • 8

کتاب‌های نادر در یک مزایده

یک حراجی واقع در شیکاگو مجموعه‌ای ‌از کتاب‌های نادر یک مجموعه‌دار خصوصی را در ماه نوامبر به مزایده می‌گذارد.

 • 8