ریزش قیمت ها در سرسره ارزی

ریزش قیمت ها در سرسره ارزی

در میانه‌های آخرین ماه بهار، بازار ارز و طلای کشور تابستانی بشدت داغ را با طعم کاهش رکوردشکنانه قیمت‌ها سپری می‌کند.

دوشنبه 20 خرداد 1398 ساعت 11:51

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از قدس آنلاین 

 فرزانه غلامی/

در میانههای آخرین ماه بهار، بازار ارز و طلای کشور تابستانی بشدت داغ را با طعم کاهش رکوردشکنانه قیمت‌ها سپری میکند.

تا لحظه تنظیم این گزارش و در نتیجه فروریختن مرزهای سخت قیمتی، دلار به پایین‌ترین نرخ در سال جاری رسیده و با کاهشی حدود 400 تومانی از کانال 13 هزار تومان سقوط کرده و خرید و فروش آن در صرافی‌ها به ۱۲ هزار و ۸۰۰ و ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان کاهش یافته است. یورو هم با کانال 15 هزار تومان وداع کرده و ۱۴ هزار و ۷۰۰ خریده و 14 هزار و 800 تومان فروخته میشود.

در گرماگرم این ریزش‌های قیمتی، طلا هم با کاهش تقریباً 10 هزار تومانی نسبت به روز گذشته به گرمی 408 هزار تومان کاهش یافته و هر قطعه سکه تمام بهار آزادی با کاهشی حدود 180 هزار تومانی نسبت به شنبه به ۴ میلیون و ۴45 هزار تومان رسیده است. قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم هم  به ۴ میلیون و 350 هزار تومان، نیم سکه به ۲ میلیون و 450 هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۶70 هزار تومان و سکه گرمی هم به۹۹۰ هزار تومان کاهش یافته است.

 ریزش  قیمت‌ها ادامه دارد

مشاهدات از بازار ارز و طلا و اظهارات صرافان و همچنین تحلیل‌های کارشناسان حکایت از تداوم روند کاهشی قیمت‌ها دارد.

خبر آنلاین حتی در گزارشی نوشته: «در حالی که همواره نرخ دلار بین 200 تا 300 تومان بالاتر از قیمت صرافیها قرار میگرفت، هر دلار در میدان فردوسی، از سوی دلالان حاشیه خیابان به قیمت‌هایی پایین‌تر از نرخ صرافی ملی فروخته می‌شود. برخی از فروشندگان خیابانی دلار تأکید دارند، در حجم بالا حتی حاضرند دلار را به قیمت ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان بخرند. منظور این افراد از حجم بالا، تقاضای بیش از ۱۰ هزار دلار، به شرط نقد بودن پول است».

بر اساس همین گزارش «پیشنهاد قیمت‌های ۱۲ هزار و ۱۰۰ تا ۱۲ هزار و 300 تومان برای دلار، ۱۴ هزار و ۶۰۰ تا ۱۴ هزار و ۷۰۰ تومان برای یورو نیز به وفور در میدان فردوسی به گوش میرسد و در حالی تب تند فروش دلار از سوی دستفروشان به چشم می‌خورد که کمتر صراف و دلالی حاضر به خرید دلار از دست مردم است».

گزارش خبرآنلاین، ریزش بیش از پیش قیمت‌ها را در ساعات آینده آن هم با دلایلی از قبیل افزایش عرضه ارز از هفته گذشته، سفر اخیر رئیس کل بانک مرکزی به کره و توافق حاصل شده میان ایران و کره برای تحویل ارزهای ایران پیشبینی کرده و از توقف معامله از سوی برخی صرافان خبر داده است.

 تداوم سیاست‌های ارزی؛ رمز تداوم ثبات بازار

یک کارشناس اقتصادی در گفتوگو با خبرنگار ما با بیان اینکه ثبات به بازار ارز بازگشته، اما دلار هنوز با ارزش ذاتی خود فاصله دارد، اظهار داشت: به‌طبع با تضعیف شدید پول ملی و بهصرفه شدن صادرات و حتی صادرات کالاهای اساسی، ارز بیشتری به کشور تزریق شده است که در بلند مدت خبر خوبی است، چرا که اقتصاد کشور به گشایش‌های ارزی نیاز دارد. در همین حال دخالت دولت در بازار، بالا کشاندن نرخ نیمایی همراستا با بازار آزاد، ترغیب پتروشیمیها به بازگشت ارزهای صادراتی، بازار متشکل ارزی و مواردی از این دست در کاهش نرخ ارز نقش داشته است.

علی جعفری تداوم سیاست‌های ارزی دولت را تضمین‌کننده ثبات در بازار ارز دانست و ادامه داد: دولت قصد دارد از طریق بورس انرژی، فروش نفت و ورود ارز را بیشتر کند.

این صاحبنظر اقتصادی سفر نخست‌وزیر ژاپن به ایران و ارتباط حسنه با چین و روسیه را در ثبات ارزی کشور مؤثر دانست و گفت: نیاز کشور به ارز برای تأمین کالاهای اساسی، نیازی سنگین است که باید با تمرکز بر نفت، پتروشیمی و محصولات پالایشی و فولادی تأمین شود و امیدواریم فعالان ناخشنود بازار، دولت را برای توقف این سیاست‌ها مجاب نکنند.

 تخلیه 140 هزار تومانی حباب بازار طلا

رئیس پیشین اتحادیه طلا و جواهر کشور هم کاهش قابل توجه نرخ طلا و سکه را نتیجه کاهش نرخ ارز دانست و به خبرنگار ما گفت: قیمت جهانی طلا در سه روز گذشته 36 دلار رشد کرده و طبعاً باید شاهد رشد قیمت در داخل باشیم.

به گفته محمد کشتی آرای کاهش نرخ ارز، منجر به تخلیه حباب قیمتی در بازار طلا نمی-شود، اما کاهش تقاضای خرید طلا که در نتیجه جو روانی شکل گرفته، توانسته حباب را کمتر کند، به نحوی که حباب قیمتی از 580 هزار تومان در هفتههای پیش دیروز (یکشنبه) به 440 هزار تومان کاهش یافته است.

این فعال بازار طلای کشور پیشبینی کرد، با تداوم سیاست‌های بانک مرکزی در حوزه ارز و بهبود تعاملات سیاسی کشور، روند کاهشی قیمت طلا هم تداوم یابد.

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

رشد پله‌ای در بازار ارز

دنیای اقتصاد : ...

 • 15

مروری بر تجارب جهانی

میثم رادپور /کارشناس اقتصادی ...

 • 16

ظهور قدرت‌های انحصاری؟

دکتر سجاد برخورداری/ هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران ...

 • 20

الزامات موفقیت

موسی شهبازی غیاثی/ کارشناس اقتصادی ...

 • 14

مسیر سرمایه گذاری کشور برای پژوهش نادرست است

کاشان - معاون علم و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه مسیر سرمایه گذاری کشور بر روی پژوهش نادرست است، گفت: تکنولوژی با پول به دست نمی آید.

 • 7

رفع مشکلات ۱۳۰ واحد صنعتی کرمان/ به دنبال توسعه پتروشیمی هستیم

کرمان - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: وضعیت ۱۳۰ واحد صنعتی در حال رصد است و به دنبال رفع مشکلات آنها هستیم.

 • 6

دیدار مدیرعامل بانک توسعه تعاون با استاندار خراسان جنوبی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون در سفر به استان خراسان جنوبی با استاندار دیدار و گفتگو کرد

 • 27

تذکر مجدد نماینده اهواز در خصوص مسکن کارکنان لوله‌سازی اهواز

نماینده مردم اهواز در مجلس در خصوص وضعیت مسکن کارکنان لوله‌سازی اهواز با بیان اینکه «منازل کارکنان لوله سازی هنوز در ملکیت بانک است» مجدادا به وزیر اقتصاد تذکر داد.

 • 26

«بانک آفیسر» جایگزین سرویس‌های بانکداری سنتی می‌شود

مدیرعامل بانک ملی ایران با بیان اینکه این بانک برای نخستین بار سیستم یکپارچه بانکی معروف به سیبا و خدمات بانکی آنلاین را در نظام بانکی کشور پیاده سازی کرد، گفت: سیبا جایگزین روش‌های سنتی بانکداری شد.

 • 25

«بانک آفیسر» جایگزین سرویس‌های بانکداری سنتی می‌شود

مدیرعامل بانک ملی ایران با بیان اینکه این بانک برای نخستین بار سیستم یکپارچه بانکی معروف به سیبا و خدمات بانکی آنلاین را در نظام بانکی کشور پیاده سازی کرد، گفت: سیبا جایگزین روش‌های سنتی بانکداری شد.

 • 24

دستورالعمل مالیاتی خریداران سکه ابلاغ شد

دستورالعمل سازمان امور مالیاتی موضوع مالیات عملکرد دریافت کنندگان سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از سوی رئیس کل سازما مالیاتی ابلاغ شد.

 • 24

تنش‌ بین آمریکا و ایران قیمت نفت را افزایش داد

قیمت نفت در بازارهای جهانی به علت تنش‌های آمریکا و ایران در خلیج فارس با 43 سنت افزایش 65.63 دلار معامله شد.

 • 31

مطالباتِ داروخانه ها پرداخت می شود

قزوین_ مدیرکل بیمه سلامت استان قزوین گفت: مطالباتِ اردیبهشت ماه داروخانه ها پرداخت می شود.

 • 24

پرسپولیس و ذوب آهن جریمه شدند/ تیم برانکو اخطار گرفت

کنفدراسیون فوتبال آسیا آرای انضباطی خود را منتشر کرد که بر این اساس پرسپولیس و ذوب آهن جریمه شدند.

 • 25

هر پزشک باید برای ویزیت بیمار چند دقیقه وقت بگذارد؟

مدیرکل بیمه سلامت استان هرمزگان با بیان اینکه بیمه‌شدگان روستایی و کمیته امداد برای کاهش هزینه‌های درمان ملزم به رعایت سیستم ارجاع هستند، گفت: هر پزشک متخصص باید درازای دریافت ویزیت ۲۰ دقیقه به بیماران خدمات‌رسانی کنند و بیماران باید به حقوق خود واقف بوده و مطالبه گر باشند.

 • 24

رشد ۵۱۰۰ واحدی شاخص کل/ جابجایی ۳.۵میلیارد برگه بهادار در بورس

شاخص بورس روز جاری با رشد ۵۱۰۸ واحدی در پایان معاملات به ۲۴۲ هزار و ۵۶۷ واحد رسید.

 • 29

تسهیلات ۱۴۰۰ میلیارد ریال بانک توسعه تعاون در خراسان جنوبی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون از پرداخت ۱۹۰۰ میلیارد ریال تسهیلات از ابتدای دولت یازدهم و دوازدهم و پرداخت ۱۴۰۰میلیارد ریال در سال ۹۷ در استان خراسان جنوبی خبر داد و عملکرد این استان را مثبت ارزیابی نمود.

 • 35

تسهیلات ۱۴۰۰ میلیارد ریال بانک توسعه تعاون در خراسان جنوبی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون از پرداخت ۱۹۰۰ میلیارد ریال تسهیلات از ابتدای دولت یازدهم و دوازدهم و پرداخت ۱۴۰۰میلیارد ریال در سال ۹۷ در استان خراسان جنوبی خبر داد و عملکرد این استان را مثبت ارزیابی نمود.

 • 26

بازدید مدیرعامل بانک توسعه تعاون از شعب استان خراسان جنوبی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون به همراه فتاحی عضو هیئت‌مدیره و هیئت همراه از مدیریت شعب بانک توسعه تعاون خراسان جنوبی و شعب مرکزی بیرجند، شعب جمهوری و باجه شهید رجائی بازدید کرد.

 • 30