رویای رنگ باخته شاهزاده

رویای رنگ باخته شاهزاده

کیث جانسون منبع: فارن پالیسی : چند روز پیش عربستان بالاخره شرایط عرضه بخشی از سهام آرامکو یعنی سودده‌ترین شرکت جهان را اعلام کرد اما میزان عرضه سهام و رقم ارزش‌گذاری این شرکت پایین‌تر از حدی است که محمد بن سلمان مدت‌ها به آن امید داشت و وعده آن را به او داده بودند. روزهای یکشنبه و دوشنبه، مقامات عربستان نشست‌ها با سرمایه‌گذاران آسیایی، اروپایی و آمریکایی را لغو کردند و مشخص شد در نهایت عرضه سهام «جواهر» عربستان، یک فرآیند داخلی است و سهام آن تقریبا به‌طور کامل به سرمایه‌گذاران عربستانی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری در عربستان، خاورمیانه و کشورهایی نظیر چین و روسیه فروخته خواهد شد. اکنون به‌نظر می‌رسد تحقق برنامه‌های جاه‌طلبانه محمد بن سلمان برای قطع ارتباط و وابستگی اقتصاد عربستان به نفت یعنی مبنای برنامه «افق ۲۰۳۰» که در سال ۲۰۱۶ اعلام شده بود و نیز جذب سرمایه‌گذاران خارجی برای آوردن صدها میلیارد دلار پول به عربستان به خطر افتاده است.

پنجشنبه 30 آبان 1398 ساعت 2:20

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

رویای رنگ باخته شاهزاده

نخستین سوال این است که قرار بود عرضه اولیه سهام شرکت آرامکو «مادر» تمامی عرضه‌های اولیه باشد، اما چه رخ داد که شرایط تغییر کرد؟ سال ۲۰۱۶ هنگامی که محمد بن سلمان برای نخستین بار از قصد خود برای عرضه بخشی از سهام شرکت نفتی دولتی آرامکو سخن گفت، مقامات عربستان و برخی بانک‌ های سرمایه ‌گذاری هیجان‌زده شدند. در آن زمان برخی پیش‌بینی می‌کردند این غول نفتی ۱۰ هزار میلیارد دلار ارزش‌گذاری شود. در این سال‌ها محمد بن سلمان از عرضه ۵ درصد سهام شرکت صحبت می‌کرد و اگر شرکت دو هزار میلیارد دلار ارزش‌گذاری می‌شد ۱۰۰ میلیارد دلار نصیب عربستان می‌شد و قرار بود از این پول برای اجرای برنامه‌های مربوط به متنوع کردن اقتصاد طبق برنامه جامع افق ۲۰۳۰ استفاده شود.

حالا مشخص شده هم میزان بسیار کمتری از سهام شرکت یادشده عرضه می‌شود و هم رقم ارزش‌گذاری شرکت پایین‌تر از حدی است که بن‌سلمان تصور می‌کرد. روز یکشنبه مقامات عربستان شرایط عرضه اولیه را که یازدهم ماه آینده میلادی انجام خواهد شد، اعلام کردند. میزان عرضه ۵/ ۱ درصد و قیمت هر سهم بین ۳۰ تا ۳۲ ریال عربستان، یعنی بین ۸ دلار تا ۵۲/ ۸ دلار است. این بدان معناست که آرامکو بین ۶/ ۱ تا ۷/ ۱ هزار میلیارد دلار ارزش‌گذاری شده است. با آنکه هنوز هم آرامکو ارزشمندترین شرکت جهان است. اما رقم ارزش‌گذاری بسیار پایین‌تر از انتظار بن‌سلمان است و یک نکته مهم دیگر این است که رقم کنونی ارزش‌گذاری از دید برخی سرمایه‌گذاران بین‌المللی بالاست.

سوال دیگر این است که چرا رقم ارزش‌گذاری که از سوی مقامات عربستان اعلام شده، بالاتر از پیشنهاد بانک‌های سرمایه‌گذاری و انتظار سرمایه‌گذاران خارجی بود؟ کل برنامه عرضه اولیه سهام آرامکو با هدف کسب منابع مالی و اجرای برنامه افق ۲۰۳۰ از طریق این منابع تدوین شده بود. سرمایه‌گذاران بین‌المللی برای بی‌رغبت بودن به خرید سهام شرکت آرامکو دلایل مختلف دارند. پس از به قتل رسیدن خبرنگار روزنامه واشنگتن‌پست یعنی جمال خاشقجی در سال گذشته به‌دست عوامل دولت عربستان، همکاری تجاری با این دولت امر چندان پذیرفته‌ای محسوب نمی‌شود.

اما غیر از این مورد، رقم ارزش‌گذاری سهام شرکت آرامکو یک دلیل فقدان تمایل سرمایه‌گذاران خارجی به خرید سهام این شرکت است. سرمایه‌گذاران نهادی بزرگ مایل بودند ارزش شرکت آرامکو بین ۲/ ۱ تا ۵/ ۱ هزار میلیارد دلار تعیین شود، نه رقمی که در نهایت دولت عربستان اعلام کرد. واقعیت این است که سرمایه‌گذاران مایلند قیمت‌ها در سطحی باشد که پس از خرید سهام، سود نصیب‌شان شود. اما با توجه به ضعف اقتصاد جهان، ثابت ماندن قیمت نفت و به‌ویژه به دلیل تداوم تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا که سبب کاهش نرخ رشد اقتصاد جهان شده است، بسیاری از سرمایه‌گذاران نمی‌توانستند مطمئن باشند خرید سهام شرکت آرامکو در قیمتی که از نظر ایشان بالاست سودی نصیب‌شان خواهد کرد.

سومین سوال این است که آیا قیمت سهام، تنها دلیل بی‌رغبتی سرمایه‌گذاران بین‌المللی به حضور در فرآیند عرضه اولیه بوده است؟ در پاسخ باید گفت نه، کاملا. سرمایه‌گذاری در صنعت نفت در کل و به‌ویژه سرمایه‌گذاری در سهام شرکت آرامکو ریسک‌های مختلفی به همراه دارد، در نتیجه از اشتیاق سرمایه‌گذاران کاسته شد. هر شرکتی که قصد عرضه اولیه سهام خود را دارد به توضیح افق فعالیت‌های خود، وضعیت مالی و ریسک‌هایی که با آنها مواجه است می‌پردازد. در مورد شرکت آرامکو، ریسک‌ها متعدد و بسیار واقعی هستند. آرامکو درباره میزان نفتی که تولید می‌کند یا میزان سرمایه‌گذاری در توسعه میادین جدید تصمیم‌گیری نمی‌کند؛ بلکه دولت عربستان در این زمینه‌ها تصمیم می‌گیرد. همچنین شرکت آرامکو باید میزان بالایی مازاد ظرفیت تولید داشته باشد. این وضعیت، هزینه‌ساز است، اما به دولت عربستان برتری ژئوپلیتیک می‌دهد. به این ترتیب شرکت آرامکو تصمیم‌هایی می‌گیرد که برای دولت عربستان مفید است، اما لزوما برای سرمایه‌گذاران این شرکت مفید نیست.

از سوی دیگر تنش در روابط بین عربستان و ایران هنوز شدید است. در ماه سپتامبر تاسیسات شرکت آرامکو مورد حمله موشکی و پهپادی قرار گرفت و ظرفیت تولید نفت این شرکت به نصف کاهش یافت. همچنین چندی پیش نفتکش‌های عربستان مورد حمله قرار گرفتند. از سوی دیگر شرکت آرامکو به آسیب‌پذیری سیستم‌های اطلاعاتی‌اش در برابر حملات سایبری اعتراف کرده است. درباره افق تقاضا برای نفت و قیمت این ماده خام هیچ اطمینانی وجود ندارد. با آنکه آرامکو معتقد است حداقل طی یک دهه آینده تقاضای جهان برای نفت رشد مطلوب خواهد داشت، اما درباره صحت این پیش‌بینی قطعیتی وجود ندارد. رشد استفاده از خودروهای برقی و تمرکز بر مبارزه با تغییرات آب و هوایی جهان دو عاملی هستند که سبب کند شدن رشد تقاضا برای نفت خواهند شد.

سوال چهارم این است که تحولات روزهای گذشته چه اثراتی بر برنامه‌های جاه‌طلبانه عربستان در حوزه اصلاحات اقتصادی و کاهش وابستگی به نفت خواهد داشت؟ عربستان امیدوار بود از محل عرضه اولیه سهام شرکت آرامکو بتواند پروژه‌هایی برای کاهش وابستگی اقتصاد به نفت اجرا کند. با آنکه عرضه سهم آرامکو حدود ۲۵ میلیارد دلار درآمد نصیب عربستان می‌کند اما این رقم در مقایسه با رقمی که بن‌سلمان امیدوار بود کسب شود یا پولی که در سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ او به زور از ثروتمندان عربستان گرفت، یعنی بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار، بسیار کمتر است.

برای تحقق برنامه افق ۲۰۳۰ بن‌سلمان باید سرمایه‌گذاران بین‌المللی را به حضور در این کشور متقاعد کند. این در حالی است که سرمایه‌گذاری خارجی در عربستان هنوز به رقمی که چند سال پیش مشاهده شد نرسیده است. نکته دیگر که بسیار نگران‌کننده است، اینکه فقدان تمایل به سرمایه‌گذاری در شرکت آرامکو که شرکتی بسیار سودده است، نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران خارجی در ابعاد وسیع‌تر به حضور در عربستان تمایل چندانی ندارند. عربستان به مقادیر بسیار بالای پول نیاز دارد و این در حالی است که قیمت نفت که بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴، صد دلار یا بالاتر بود، به محدوده ۶۰ دلار در هر بشکه کاهش یافته است. در نتیجه وضعیت بودجه عربستان مناسب نیست. در مقابل، هزینه‌های دولت بالاست و یک دلیل عجله برای عرضه سهام شرکت آرامکو همین نیاز است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

کلینیک سینا مهر تحت پوشش بیمه آتش سوزی بیمه آسیا قرار دارد

بیمه آسیا خسارت آتش سوزی ساختمان، تاسیسات و تجهیزات اداری و پزشکی کلینیک سینا مهر را تا سقف تعهدات بیمه نامه پرداخت می‌کند.

 • 19

دسترسی مجدد به مرکز ارتباط با مشتریان بانک رفاه کارگران برقرار شد

دسترسی مجدد مشتریان به مرکز ارتباط با مشتریان این بانک فراهم شده و مشتریان می توانند خدمات خود را دریافت کنند.

 • 20

سامانه کارت پرداخت بانک رفاه کارگران در روز جمعه ارتقا می یابد

روابط عمومی بانک رفاه کارگران از ارتقای سامانه کارت پرداخت به منظور افزایش ظرفیت سامانه در روز جمعه خبر داد.

 • 22

تجارت خارجی ایران با اوراسیا به بیش از ۲.۴ میلیارد دلار رسید

میزان تجارت خارجی ایران با اتحادیه اوراسیا با اجرای موافقت نامه تجارت ترجیحی تا پایان خرداد از حیث ارزش به دو میلیارد و۴۱۷ میلیون و۸۳۰ هزارو ۳۲ دلار و از لحاظ وزنی به۶میلیون و ۸۷۳ هزار و ۵۹۲ تن رسید.

 • 24

جزییات پیاده‌سازی گمرک هوشمند

رییس کل گمرک ایران جزییاتی از برنامه گمرک الکترونیک و پیاده سازی گمرک هوشمند را تشریح کرد.

 • 4

اطلاعیه مهم درباره تغییر دامنه نوسان صندوق ETF‌ها

دامنه نوسان روزانه صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله سهامی و مختلط در بورس تهران از روز دوشنبه ۱۳۹۹/۰۴/۱۶ به ۱۰ درصد کاهش می‌یابد.

 • 24

افتتاح و بهره برداری از ساختمان جدید شعبه بانک صنعت و معدن سبزوار

ساختمان جدید شعبه بانک صنعت و معدن سبزوار با حضور مسؤلان استانی و شهرستانی و به صورت ارتباط برخط با مدیرعامل این بانک به افتتاح و بهره برداری رسید.

 • 21

تقدیر وزیر اقتصاد از تلاش های بانک ملی ایران در پذیره نویسی ETF

وزیر اقتصاد از تلاش های بی وقفه بانک ملی ایران در پذیره نویسی ETF و خدمات رسانی به مردم و مشتریان تقدیر کرد.

 • 23

بزرگ‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه و خصوصی تاسیس می‌شود

معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار ‌از اخذ موافقت با تاسیس بزرگ‌ترین صندوق‌های ‌سرمایه‌گذاری جسورانه و خصوصی در بازار سرمایه خبر داد.

 • 18

انتشار ۱۰ هزار میلیارد ریالی اوراق سلف «فولاد»

عرضه اولیه یک هزار میلیارد تومان اوراق سلف موازی استاندارد ورق گرم نوردیده فولاد مبارکه با هدف تأمین سرمایه در گردش شرکت با مشارکت تامین سرمایه بانک ملت روز شنبه ۱۴تیرماه در بورس کالا انجام می شود.

 • 18

ادامه سقف شکنی بورس

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری با رشد بیش از ۶۶۰۰۰ واحدی علاوه بر سقف شکنی مجدد در آخرین روز معاملاتی هفته جاری به یک میلیون و ۶۱۲ هزار و ۸۸۲ واحد رسید.

 • 20

گمرک مرزبان اقتصادی است اما ابزار اجرای آن را ندارد

رئیس کل گمرک ایران از ایجاد شبکه‌ای از فعالان اقتصادی شناسنامه‌دار برای حمایت از تولید و تسهیل تجارت خبر داد.

 • 3

پتروشیمی بندر امام در راه بازار سهام

سهام شرکت پتروشیمی بندر امام امسال به بازار سرمایه عرضه می‌شود.

 • 15

آغاز دوره معاملاتی قرارداد اختیار معامله سهام بانک پارسیان

بورس تهران با صدور اطلاعیه از آغاز دوره معاملاتی قرارداد های اختیار معامله خرید و فروش سهام بانک‌پارسیان‌ (وپارس) برای سررسید مهرماه ۱۳۹۹ در بازار مشتقه بورس اوراق بهادار تهران خبر داد.

 • 22

درج نماد «آبادا» در بورس

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه از درج نماد «آبادا» در تالار شیشه ای خبر داد.

 • 18

جایگاه مطلوب «ابزارهای پذیرش» بانک ملی ایران در گزارش شاپرک

شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت (شاپرک) در گزارش اردیبهشت ماه خود اعلام کرده است که بانک ملی ایران در بررسی عملکرد عمده ابزارهای پذیرش جایگاه های مطلوبی در اختیار دارد.

 • 18

۷۰ درصد از تسهیلات اگزیم بانک در اختیار بخش صنعت و معدن

معاون اداره صادرات کالای اگزیم بانک کشور اعلام کرد: بالغ بر ۷۰ درصد تسهیلات اعطایی طی سال ۹۸ به بخش صنعت و معدن اختصاص یافته که این رقم نسبت به سال گذشته از رشد مثبت برخوردار بوده است.

 • 17

بازار سرمایه جایگزینی مناسب برای جذب نقدینگی

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: به دلیل تورم بالا در سایر بازارها و نقدشوندگی پایین آنها، بازار سرمایه می‌تواند جایگزین مناسبی برای سرمایه و نقدینگی افسارگسیخته جامعه باشد.

 • 5

معامله آپارتمان در بورس املاک و مستغلات

مدیرعامل بورس تهران گفت: یکی از اهداف بورس جدید، سرمایه‌گذاری و پس انداز سالانه در بخش مسکن به صورت متری خواهد بود.

 • 17

ورود به درگاه‌های اینترنتی پست بانک دو عامله شد

رییس اداره‌کل بانکداری الکترونیک پست‌بانک‌ایران اعلام کرد: در راستای افزایش ضریب امنیتی درگاه‌های اینترنتی، ورود به سامانه اینترنت این بانک دو عامله شد.

 • 30