روایت رئیس اتحادیه طلا از بازگشت تعادل به قیمت‌ها

روایت رئیس اتحادیه طلا از بازگشت تعادل به قیمت‌ها

رییس اتحادیه طلا و جواهر مشهد گفت: بعد از ۲۰ فروردین که بانک مرکزی دلار را به بازار تزریق کرد، روند افزایشی قیمت‌ها کاهش پیدا کرد، قیمت‌ها به همان میزان سال قبل رسید و اکنون متعادل شده است.

شنبه 24 فروردین 1398 ساعت 22:49

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از قدس آنلاین 

به گزارش قدس آنلاین، باقر معبودی‌نژاد در خصوص وضعیت بازار طلا و ارز، اظهار کرد: سال ۹۷ سالی بود که قیمت‌ها در ارز، طلا و سکه بسیار افزایش پیدا کرد و بحث تورم‌ها نیز بود اما وضعیت امسال مانند سال ۹۷ نخواهد بود.
وی افزود: از سال ۹۱ ارزش دلار نسبت به ریال تقریبا ثابت و حدود ۴ هزار تومان بود اما ما در این سال‌ها در کشور تورم داشتیم و باید به موازات آن ارزش دلار نیز افزایش پیدا می‌کرد، یعنی تورم، ارزش پول ما را خود به خود پایین آورده بود، باید دلار نیز با شیب ملایم افزایش پیدا می‌کرد اما از سال ۹۱ تا پایان سال ۹۶ هیچ افزایش قیمتی نداشتیم، افزایش بسیار پایین اما تورم بالاتر بود.
معبودی‌نژاد ادامه داد: این امر موجب شد در سال ۹۱ نتوانند قیمت‌ها را ثابت نگه دارند و مساوات برقرار شود. سال ۹۷ سالی بود که باید آن موازنه بین تورم و کاهش قیمت ریال برقرار می‌شد، در حالی که نتوانستند این فنرها را نگه دارند، فنر رها شد و قیمت‌ها افزایش پیدا کرد.
رییس اتحادیه طلا و جواهر مشهد با بیان اینکه اگر این افزایش قیمت‌ها نبود، ما در بحث صادرات با چالش بزرگی روبه‌رو می‌شدیم، عنوان کرد: یک صادرکننده باید با تورم داخلی جنس را آماده کند، مواد اولیه را با قیمت‌های دارای تورم بخرد و بعد زمانی که بخواهد صادر کند، باید با دلار با قیمت پایین ارائه دهد، این امر مقداری برای صادرات مشکل ایجاد کرد، در نتیجه مجبور شدند، فنر را رها کنند که قیمت‌ها افزایش پیدا کرد.
وی ادامه داد: قیمت دلار ۱۴ هزار تومان کاذب است. تورم ما از سال ۹۱ تا ۹۷، تقریبا ۱۰۰ تا ۱۵۰ درصد بود، بنابراین نباید قیمت دلار این میزان باشد و قیمت مناسب آن بین ۹ تا ۱۰ هزار تومان است.
معبودی‌نژاد بیان کرد: بانک مرکزی باید تدابیری بیندیشد که این قیمت‌ها را را بازگرداند. دلار مورد نیاز صادرات و بازار را به بازار تزریق کند تا اشباع شود و در نهایت به تدریج قیمت دلار به قیمت واقعی خود حدود ۱۰ هزار تومان برسد. افزایش کنونی، نرخ ثابت دلار و طلا نیست. امیدواریم سال ۹۸ سالی باشد که قیمت‌ها ثابت شده و مقداری کاهش یابد تا به قیمت‌های واقعی برسد.
رییس اتحادیه طلا و جواهر مشهد با اشاره به اینکه اکنون افزایش قیمت‌ها کنترل شده است، تصریح کرد: بعد از ۱۳ فروردین بانک مرکزی تزریق دلار به بازار برای عرضه و تقاضا را به تاخیر انداخت، متاسفانه دلار را تزریق نکردند و چون تقاضای زیادتری برای دلار وجود داشت، افزایش قیمت پیدا کرد.
وی اضافه کرد: از روز ۱۴ تا ۲۰ فروردین دلار به بازار نیامد، در نتیجه قیمت از ۱۳ هزار تومان به تومان ۱۴۵۰۰ و سکه نیز از ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به ۵ میلیون یا ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسید اما بعد از ۲۰ فروردین که بانک مرکزی دلار را به بازار تزریق کرد، روند افزایشی قیمت‌ها کاهش پیدا کرد و اکنون متعادل شده است.
منبع: ایسنا
انتهای خبر /

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

رئیس کل بانک مرکزی با مقامات عراقی گفت و گو کرد

بغداد - ایرنا - رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با سفر به بغداد پایتخت عراق با چندتن از مقامات عراقی دیدار و گفت و گو کرد.

 • 7

طرح اتهام جدید علیه گوسن

دنیای‌اقتصاد : ...

 • 8

بیمه سلامت به یک میلیون مددجوی شهری کمیته امداد خدمات می دهد

تهران- ایرنا- مدیرکل بیمه گری و درآمد سازمان بیمه سلامت گفت: پس از انعقاد تفاهم نامه بین سازمان بیمه سلامت و کمیته امداد امام خمینی (ره)، بیمه سلامت به یک میلیون مددجوی شهری کمیته امداد خدمات سلامت را ارائه می دهد.

 • 15

بودجه بیمه سلامت در استان ها 10 درصد افزایش یافت

تهران- ایرنا- مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: متناسب با افزایش تعرفه‌های پزشکی، بودجه بیمه سلامت در استان‌ها تا 10 درصد افزایش پیدا ‏کرده است.‏

 • 13

عملیات بازار باز؛ نقطه پایان بر تعیین دستوری نرخ سود بانکی

تهران- ایرنا- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با طراحی «عملیات بازار باز» به عنوان یکی از مهمترین ابزارهای غیرمستقیم اجرای سیاست پولی، تعیین دستوری نرخ سود بانکی را کنار می گذارد و دامنه مجاز نرخ سود را مشخص می کند.

 • 18

شاخص کل بورس 53 واحد عقب نشینی کرد

تهران- ایرنا- شاخص کل در بازار بورس امروز (دوشنبه) 53 واحد کاهش داشت و در نهایت این شاخص به رقم 204 هزار و 321 واحد رسید.

 • 17

بهای سکه در بازار آزاد افزایش یافت

تهران- ایرنا- بهای انواع ارز و مسکوکات در بازار تهران امروز (دوشنبه) روند افزایشی یافت و هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با رشد حدود 120 هزار تومانی قیمت نسبت به شنبه، چهار میلیون و 850 هزار تومان فروخته شد.

 • 15

ایران سال ۹۶ بالغ بر ۱.۲ میلیارد دلار گاز مجانی به ترکیه تحویل داد

بر اساس گزارش تفریغ بودجه ۹۶، ایران در این سال از مجموع ۱.۸ میلیارد دلار ارزش گاز صادراتی به ترکیه، ۱.۲ میلیارد دلار را به دلیل رأی دیوان داوری بین‌المللی به رایگان در اختیار طرف ترک قرار داد.

 • 12

رعایت نکردن اصول ابتدایی کار دست فوتبال ایران داد

تهران- ایرنا- کنفدراسیون فوتبال آسیا در تازه ترین احکام انضباطی خود، فدراسیون فوتبال ایران و باشگاه های سایپا و ذوب آهن را بابت تخلفاتی که جزء ابتدایی ترین اصول حرفه ای محسوب می شود، نقره داغ کرد.

 • 15

هلدینگ «صدر تامین» چهارشنبه در بازار سرمایه عرضه می شود

تهران- ایرنا- مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی( شستا) گفت: با توجه به اتمام کامل فرآیندهای مربوط به ورود به بورس هلدینگ صدر تامین، عرضه اولیه این سهام با نماد «تاصیکو» روز چهارشنبه چهارم اردیبهشت‌ماه انجام می‌شود.

 • 8

قیمت طلا، سکه و ارز در روز دوشنبه

بازار ارز و سکه پس از یک روز تعطیلی میان هفته کار خود را از سر گرفت.

 • 24

بانک مرکزی مطالبات سپرده گذاران موسسه بدر توس را پرداخت کند

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان رضوی گفت: طبق مصوبه ستاد نمایندگان سران سه قوه در زمینه موسسات مالی - اعتباری، انتظار می رود بانک مرکزی هر چه سریعتر مطالبات سپرده گذاران موسسه منحله بدرتوس را پرداخت کند.

 • 13

تشریح اهداف سفر وزیر بهداشت به عراق/توجه به توریسم سلامت

وزیر بهداشت، به تشریح اهداف سفرش به کشور عراق پرداخت.

 • 12

واکنش ها به راه اندازی بازار متشکل ارزی

تهران- ایرنا- رسانه های داخلی با توجه به تصمیم اخیر بانک مرکزی مبنی بر راه اندازی بازار متشکل ارزی به بررسی نقاط مثبت و منفی این بازار پرداختند و بر لزوم شفافیت آن تاکید کردند.

 • 18

قیمت نفت برنت با نگرانی از محدودیت عرضه از ۷۴ دلار فراتر رفت

پس از اینکه آمریکا اعلام کرد معافیت تحریمی خرید نفت از ایران را تمدید نخواهد کرد و صادرات نفت ایران بیش از گذشته کاهش می‌یابد، قیمت نفت برنت ۷۴ دلاری شد.

 • 14

بهای جهانی نفت به بیش از 74 دلار رسید

تهران - ایرنا - رویترز نوشت: بهای جهانی نفت روز دوشنبه با سه درصد افرایش به بیشترین میزان خود از اواخر نوامبر 2018 رسید.

 • 17