دیدگاه‌های متضاد در بازار دلار

دیدگاه‌های متضاد در بازار دلار

دنیای اقتصاد : در دومین روز کاری هفته، سکه تمام بهار آزادی به زیر کانال ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی بازگشت و دلار نیز از نقطه مقاومتی ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومانی عقب‌نشینی کرد. روز یکشنبه، شاخص ارزی ۲۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۱۳ هزار و ۱۹۰ تومان رسید. سکه نیز در واکنش به افت دلار در روزی که بازارهای جهانی تعطیل بودند، ۱۵ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۴ میلیون و ۵۹۵ هزار تومان رسید. این در حالی بود که فلز گرانبهای داخلی دو روز متوالی در کانال ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی نوسان کرده بود. در مورد دلار نیز بازار تنها یک روز قیمت‌های بالای ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان را پذیرفت.

پنجشنبه 12 دی 1398 ساعت 18:26

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

دیدگاه‌های متضاد در بازار دلار

در روزهایی که نوسانات قیمت دلار محدود و در یک بازه ۲۰۰ تومانی زندانی شده است، دیدگاه‌های متفاوتی از معامله‌گران بازار شنیده می‌شود. در یک سر طیف کاهشی‌ها قرار دارند که معتقدند اینکه بازار نمی‌تواند بالای نقطه مقاومتی ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومانی تثبیت شود، به معنای آن است که تقاضای خاصی در بازار وجود ندارد؛ از نظر این گروه بازارساز قیمت‌ها را در دامنه محدودی مدیریت می‌کند تا نوسان‌گیران را خسته و توجه آنها را از این بازار منحرف کند. به باور این گروه، در پس این آرامش کنونی، یک آماده‌سازی برای کاهش دلار به سطوح پایین ایجاد می‌شود.

آنها معتقدند پس از اینکه نوسان‌گیران خسته‌تر شدند و توجه‌ها به بازار کمتر شد، قیمت راه کاهشی را به تدریج در پیش خواهد گرفت که بازار احیانا با حملات سفته‌بازانه نیز مواجه نشود. آنچه برای آینده بازار بیش از هر عامل دیگری اهمیت دارد، حفظ ثبات بازار است که آن هم تنها در محدود کردن دامنه نوسانات رخ می‌دهد. اینکه دلار ظرف یک روز به کانال ۱۱ هزار تومان برگردد و یک باره طی سه روز به کانال ۱۲ هزار تومانی سر بزند، به معنای ثبات بازار نیست؛ هر چند که در این مسیر در مجموع هزار تومان افت نیز به ثبت رسیده باشد.

در حالی که عده‌ای از معامله‌گران عدم توان دلار برای عبوراز نقطه ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومانی را به معنای ضعف افزایشی‌های بازار تعبیر می‌کردند، گروه دیگری از بازیگران بازار از زاویه دیگری این روند را بررسی کرده‌اند. از نظر این عده، درست است که بازار در روزهای اخیر کم نوسان شده، ولی میزان عرضه ارز در بازار افزایش پیدا کرده است و همین عامل موجب شده قیمت توان زیادی برای رشد نداشته باشد.  به باور این گروه، بازارساز همیشه نمی‌تواند در سطح فعلی اقدام به عرضه ارز کند و زمانی که تزریق ارز کاهش پیدا کند، قیمت‌ها سرعتی خواهند شد. چرا که از نظر آنها در شرایط فعلی عرضه ارز نتوانسته است منجر به کاهش قیمت شود و تنها نوسان قیمت‌ها را کاهش داده است.

در مقابل برخی کاهشی‌ها عنوان می‌کنند پس از عبور از دو هفته ابتدایی دی ماه دیگر تقاضای خاصی در بازار وجود ندارد و حتی اگر بازارساز در سطح کنونی عرضه ارز را صورت ندهد، متغیر خاصی برای تحریک قیمت دلار در ادامه سال وجود نخواهد داشت. در مقابل افزایشی‌ها ریسک رفتن ایران به لیست سیاه FATF را به‌عنوان یک ریسک فاکتور در نظر می‌گیرند. آنچه از مجموع نظرات مشخص است، نسبت به آینده دلار دیدگاه‌های بسیار متفاوتی وجود دارد و این دیدگاه‌ها فارغ از نظر معامله‌گران نسبت به وقایع سیاسی آینده است.

معامله‌گران فنی در روزهای اخیر به سایر بازیگران ارزی پیشنهاد می‌دهند به دلیل مشخص نبودن اقدام به خریدهای میان‌مدت نکنند و به سود و ضررهای کوتاه‌مدت اکتفا کنند. به نظر می‌رسد آنها در نزدیکی مرز ۱۳ هزار تومانی خریدار بازار می‌شوند و هر زمان قیمت در نزدیکی محدوده ۱۳ هزار و۲۰۰ تومانی قرار می‌گیرد، میزان فروش‌ها بیشتر می‌شود. بازیگران فنی انتظار دارند در صورتی که قیمت از مرز ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومانی عبور کند، می‌تواند تا نزدیکی محدوده ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومانی افزایش پیدا کند. نقطه حمایتی دلار نیز در شرایط فعلی ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان عنوان شده است.

این مطلب برایم مفید است
83 نفر این پست را پسندیده اند

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

دادگاه عالی آلمان بخشی از برنامه بانک مرکزی اروپا را غیرقانونی اعلام کرد

دادگاه قانون اساسی آلمان با صدور حکمی بخش‌هایی از سیاست محرک پولی بانک مرکزی اروپا را مغایر با قوانین این کشور اعلام کرد.

 • 366

سقوط ۳۵ درصدی سود خالص توتال در سه ماهه اول ۲۰۲۰

به دنبال کاهش تقاضای نفت خام با شیوع ویروس کرونا و سقوط قیمت‌های نفت، سود خالص شرکت توتال در سه ماهه اول با سقوط سنگینی روبرو شد.

 • 119

خزانه‌داری آمریکا ۳ تریلیون دلار قرض می‌گیرد/ثبت یک رکورد جدید

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد در نظر در ۳ ماهه دوم امسال ۳ تریلیون دلار قرض کند. این بیشترین میزان در تاریخ آمریکا و بیش از ۵ برابر رکورد قبلی است.

 • 122

تجهیزات آزمایشگاهی ساخت ایران‌ در مسیر صادرات

یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با طراحی و ساخت تجهیزات آزمایشگاهی علاوه بر این که از خروج ارز از کشور جلوگیری کرده، با وارد شدن به کریدور صادرات به دنبال کسب بازارهای جهانی است.

 • 109

بورس و هراس از میلیونی شدن/ شستا به داد شاخص سهام رسید

شاخص کل بورس تهران امروز نتوانست از سد یک میلیون واحد عبور کند و به لطف معاملات نماد تازه‌وارد خود تنها ۱۴۶۶ واحد رشد کرد.

 • 150

مراحل ثبت نام پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بیمه سلامت ایران مراحل ثبت نام پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی برای ساکنین شهرهای بالای ٢٠ هزار نفر جمعیت را توضیح داد.

 • 148

قیمت سکه طرح جدید ۱۶ اردیبهشت ۹۹ به ۶ میلیون و۵۱۵ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ در معاملات بازار آزاد تهران به ۶ میلیون و ۵۱۵ هزار تومان رسید.

 • 139

افزایش شدید حجم نقدینگی بورس/دولت نظارت کند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از رئیس جمهور  و وزیر اقتصاد درخواست کرد مدیریت صحیحی بر بازار بورس صورت گیرد.

 • 118

جزییات قیمت رسمی انواع ارز/ نرخ یورو کاهش یافت

بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۳ ارز از جمله یورو کاهش، نرخ ۲۷ واحد پولی همانند پوند افزایش و نرخ دلار و ۶ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 124

آغاز پذیره‌نویسی سهام دولت از طریق بانک پاسارگاد

پذیره‌نویسی «واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF) واسطه گری مالی یکم» در بانک ‌پاسارگاد آغاز شد.

 • 133

بانک مرکزی گزارش داده است؛ ۱.۶ میلیارد دلار همچنان بلاتکلیف

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از ارائه گزارش بانک مرکزی درباره وضعیت ارز دولتی سال ۹۷ به مجلس و دیوان محاسبات خبر داد.

 • 129

جزییات دو مصوبه مهم شورای عالی بورس

وزیر اقتصاد از ممنوعیت صدور وکالت نامه برای مدیریت سهام عدالت و همچنین آماده سازی زیرساخت احراز هویت غیرحضوری خبر داد.

 • 110

حمایت بانک شهر از تولیدکنندگان داخلی با هدف تحقق عملی "جهش تولید

معاون اعتبارات بانک شهر از حمایت بانک شهر از تولیدکنندگان داخلی با هدف تحقق عملی "جهش تولید خبر داد.

 • 140

بودجه کرونایی صندوق بیمه بیکاری پرداخت نشد/ دو ماه و نیم گذشت

اگرچه سامانه بیمه بیکاری دوران کرونا از اسفند ماه فعال شده و طبق آخرین آمار حدود ۶۷۰ هزار نفر مشمول شده اند، اما از تخصیص ۵ هزار میلیارد تومان کمک دولت به صندوق بیمه بیکاری هنوز خبری نیست.

 • 161

شطرنج تاریخی در بورس تهران

دنیای‌اقتصاد-فاطمه اسماعیلی : ...

 • 117

تمام احراز هویت‌های دریافت کدبورسی از فردا غیرحضوری انجام می‌شود

وزیر اقتصاد گفت: طبق مصوبه شورایعالی بورس به دلیل ازدحام در دفاتر پیشخوان دولت، احراز هویت تمامی افرادی که می خواهند کد بورسی دریافت کنند، به صورت غیر حضوری و الکترونیکی انجام می‌شود.

 • 153

نصرالله: اقدام آلمان علیه حزب‌الله تحت فشار آمریکا و اسرائیل انجام شد

دبیرکل حزب‌الله سخنرانی امروز خود را با واکنش به تصمیم آلمان در تروریستی خواندن این جنبش آغاز کرد و گفت، این اقدام با فشارهای آمریکا و برای راضی کردن رژیم صهیونیستی انجام شد.

 • 132

پرداخت بیش از ۳۵هزار فقره وام کرونایی به خانوارهای در صف

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی از پرداخت بیش از ۳۵هزار فقره تسهیلات یک میلیون تومانی کرونا به یارانه بگیران در صف دریافت خبر داد.

 • 145

برنامه آموزشی بازرسان به شیوه آنلاین برگزار شد

برنامه آموزشی بازرسان به شیوه آنلاین در بانک توسعه تعاون برگزار شد.

 • 111

تسهیلات کمک معیشتی به آسیب دیدگان کرونا پرداخت می شود

تسهیلات کمک معیشتی با همکاری بانک قرض الحسنه رسالت و بنیاد مستضعفان به آسیب دیدگان کرونا پرداخت می شود.

 • 143