دولت ترامپ شیوه‌های تجارت ویتنام را زیر نظر گرفت!

دولت ترامپ شیوه‌های تجارت ویتنام را زیر نظر گرفت!

دولت ترامپ، تحقیق در مورد شیوه‌های تجارت ویتنام به عنوان یکی از بزرگترین شرکای تجاری خود را آغاز کرد.

دوشنبه 14 مهر 1399 ساعت 21:41

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

 به نقل از راشاتودی، دولت ترامپ با استفاده از همان قانونی که به ایالات متحده اجازه می دهد تعرفه هایی را برای واردات به ارزش میلیاردها دلار برای چین اعمال کند، تحقیق در مورد شیوه های تجارت یکی از بزرگترین شرکای تجاری خود یعنی ویتنام را آغاز کرد.

این تحقیق، به دستور رییس جمهور دونالد ترامپ آغاز شده و اواخر روز جمعه توسط دفتر نماینده تجارت ایالات متحده اعلام شده، روی دو موضوع تمرکز دارد. اولین مورد این است که آیا ویتنام عمدا ارز خود، دانگ را کم ارزش می کند؟ بنابراین محصولات خود را در خارج از کشور ارزان تر می کند و به تجارت ایالات متحده آسیب می رساند.

رابرت لایتهایزر، نماینده تجارت ایالات متحده، به نقل از رسانه ها، گفت: "اقدامات ارزی غیر منصفانه می تواند به کارگران و کسب و کار آمریکایی آس که با محصولات ویتنامی رقابت می کنند آسیب برساند به طوری که ممکن است قیمت ساختگی پایین تری داشته باشد.

همچنین واشنگتن خواستار بررسی واردات ویتنام از برداشت یا معامله چوب غیرقانونی است، که به گفته وی "به محیط زیست آسیب می رساند و برای کارگران و مشاغل آمریکایی غیر منصفانه است."

این تحقیق بر اساس بند ۳۰۱ قانون تجارت ۱۹۷۴ استوار است - همان ماده ای که دولت ترامپ برای شروع جنگ تجاری با چین و سیلی زدن به واردات چین با تعرفه های مجازات به کار برد. همچنین واشنگتن در اوج تنش های تجاری بین دو اقتصاد بزرگ جهان، از ادعاهای دستکاری ارز علیه چین استفاده کرد. سال گذشته ، ایالات متحده آمریکا  رقیب جنگ تجاری را به عنوان یک دست کار کننده ارز تعیین کرد، اما سرانجام با آتش بس تجاری، پکن را از لیست خارج کرد.

در حال حاضر، ویتنام در میان ۱۰ شریک تجاری بزرگ ایالات متحده است، اما در عین حال چهارمین مازاد تجاری با خود را دارد. کسری تجاری آمریکا با ملت آسیا تا جولای نزدیک به ۳۵ میلیارد دلار بود که تنها توسط چین، مکزیک و سوئیس پیش گرفت.

ویتنام از سال گذشته در لیست دست کاری کنندگان ارز وزارت خزانه داری است. در ماه آگوست، وزارت خزانه داری آمریکا تعیین کرد که ویتنام در مورد تجارت لاستیک، ارزش پول خود را کاهش داده و گفته بود که ارزش دانگ در برابر دلار حدود ۴.۷درصد کاهش یافته است.

هانوی بارها این ادعاها را رد کرده و گفته است که استفاده از نرخ ارز و سیاست های پولی برای ایجاد مزیت های رقابتی غیرمنصفانه در تجارت بین الملل نیست. ویتنام به عنوان یکی از برنده های قدر درگیری تجاری آمریکا و چین در نظر گرفته شده بود، زیرا برخی از تولیدکنندگان تصمیم گرفتند برای فرار از تعرفه ها، فعالیت های خود را به این کشور منتقل کنند. اگرچه اقدام واشنگتن علیه ویتنام ممکن است موجب ضرر تولیدکنندگان شود، اما بعید است که تحقیقات قبل از انتخابات به پایان برسد، زیرا معمولاً ماه ها طول می کشد.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام بانک گردشگری تمدید شد

سازمان بورس اوراق بهادار با صدور یک مجوز مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام بانک گردشگری را تمدید کرد.

 • 210

نقش پذیرش دیجیتال در ارتباط توسعه صنعت پرداخت و رشد اقتصادی

گزارش کارشناسی نقش پذیرش دیجیتال در ارتباط توسعه صنعت پرداخت و رشد اقتصادی از سوی پژوهشکده پولی و بانکی منتشر شد.

 • 76

سامانه یکپارچه اطلاعاتی قدرت نظارتی بانک مرکزی را افزایش می‌دهد

کارشناس مسائل اقتصادی گفت:نیازمند سامانه یکپارچه اطلاعاتی مشتریان بانکی هستیم واین اقدام تاحدود زیادی با رصد بانک‌ها امکان‌پذیر است چرا که امروزه بیش از ۹۸درصد نقدینگی در حساب‌های بانکی مبادله می‌شود.

 • 203

افزایش سقف انتقال وجه در همراه بانک کشاورزی

بانک کشاورزی سقف انتقال وجه در همراه بانک نسخه اندروید را افزایش داد.

 • 238

مجلس آماده برطرف کردن خلاء قانونی بازگشت ارزهای صادراتی

نماینده مجلس با اشاره به آمادگی مجلس برای رفع خلاء‌های قانونی بازگشت ارز،‌ افزود: باید با آن دسته از افرادی که با همه تشویق‌هایی که شده باز هم حاضر به بازگردادن ارزهای صادراتی نیستند، برخورد قاطع شود.

 • 199

تقدیر از بانک تجارت در همایش ترویج فرهنگ حمایت از دانش بنیان‌ها

لوح تقدیر صندوق نوآوری و شکوفایی به واسطه سهم ویژه بانک تجارت در صدور ضمانتنامه برای شرکت‌های دانش بنیان معرفی شده از سوی این صندوق به مدیرعامل این بانک اعطا شد.

 • 98

برگزاری مجمع سهامداران بانک سرمایه برای سال مالی ۱۳۹۸

مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده نوبت بانک سرمایه برای سال مالی ۱۳۹۸ برگزار و صورت‌های مالی مربوطه به تصویب سهامداران این بانک رسید.

 • 94

مشارکت بانک رفاه در طرح های عمرانی دانشگاه بیرجند

در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی، بانک رفاه کارگران در طرح های عمرانی دانشگاه بیرجند مشارکت کرد.

 • 96

تحقق اولین بستر بانکداری شرکتی باز در سیستم بانکی کشور

معاون فناوری و برنامه‌ریزی بانک صنعت و معدن در نشستی که به منظور تبیین ۴ سامانه و محصولات جدید این بانک سخن می‌گفت به تشریح خصوصیات فنی این سامانه‌ها پرداخت.

 • 104

گام‌های مؤثر بانک مهر ایران برای توسعه روستاها

مدیرعامل بانک مهر ایران با توجه به اهمیت نقش روستاها در توسعه اقتصادی گفت: توسعه روستایی تنها از طریق توجه به زیرساخت‌های عمرانی محقق نمی‌شود، بلکه نیازمند اشتغال‌زایی پایدار برای روستاییان است.

 • 110

رشد ۲۴۵۲۵ واحدی شاخص بورس

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری با رشد بیش از ۲۴۵۰۰ واحدی باعث شد تا نماگر اصلی بازار به یک میلیون و ۵۱۴ هزار و ۶۹۹ واحد برسد.

 • 99

بانک توسعه صادرات کمترین عدم رفع تعهد ارزی را درنظام بانکی داراست

مدیرعامل بانک توسعه صادرات گفت: تنها ۲.۳۴ درصد از مشتریان این بانک تعهد ارزی خود را ایفا نکرده اند و این بانک با پایش مستمر ایفای تعهدات مشتریان از بانکهای دارای کمترین عدم رفع تعهد است.

 • 90

صورت‌های مالی بانک توسعه صادرات ایران تصویب شد

مجمع عمومی عادی سالیانه بانک توسعه صادرات ایران با حضور اعضای مجمع این بانک برگزار و صورت‌های مالی سال ۹۸ به تصویب رسید.

 • 90

لزوم استفاده مشتریان پست‌ بانک‌ از درگاه‌های الکترونیکی

با توجه به افزایش شیوع کرونا و تشدید محدودیت ها، پست‌بانک‌ از مشتریان و سایر هموطنان درخواست کرد برای انجام عملیات بانکی حتماً ازدرگاه‌های الکترونیکی این بانک استفاده نمایند.

 • 89

کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای تعهدی برای بازگشت ارز ندارند

رییس سابق سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در سال‌های اخیر با پدیده جدیدی به نام «کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای» مواجه‌ایم که هویت تجاری واقعی ندارند و تعهدی نیز در برابر بازگشت ارز صادراتی خود ندارند.

 • 94

چگونه ارزش ریال را برگردانیم؟

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: انتظارات غیرمنطقی که یک سری عنوان می‌کنند بانک مرکزی مسئول افزایش نرخ ارز است و یا بانک مرکزی باید نرخ ارز را پایین بیاورد، اصولا مطالبی بی‌پایه و اساس است.

 • 104

هشدار بورس تهران به ۳ کارگزاری برای لغو مجوز معاملات آنلاین

بورس اوراق و بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: برخی از مجوزهای فعالیت شرکت‌های کارگزاری، در صورتی که تا مهلت مقرر موفق به تجمیع مجوزهای خود نشوند لغو می‌شود.

 • 89

محدودیتی برای پرداخت تسهیلات گلخانه ها نداریم

مدیرعامل بانک کشاورزی  با اشاره به اینکه توسعه کشت گلخانه‌ای یکی از اولویت‌های دولت است و ما مکلفیم از این قشر حمایت کنیم  گفت: محدودیتی برای پرداخت تسهیلات در بخش گلخانه نداریم.

 • 94

همکاری بانک قوامین با سازمان امور مالیاتی

معاون مالی بانک قوامین ضمن اعلام همکاری کامل و همه جانبه این بانک با مراجع، نهادها و سازمان‌های مربوطه به خصوص سازمان مالیاتی تصریح کرد: این بانک همکاری لازم با سازمان مالیاتی را داشته است.

 • 95

رونمایی از جشنواره یاقوت سرخ همزمان با سفر وزیر جهاد کشاورزی

مدیر عامل بانک کشاورزی از رونمایی جشنواره یاقوت سرخ همزمان با سفر وزیر جهاد کشاورزی به استان خراسان جنوبی خبر داد.

 • 96