دوراهی انتظارات در بازار دلا‌ر

دوراهی انتظارات در بازار دلا‌ر

دنیای اقتصاد : روز چهارشنبه قیمت دلار تا مرز ۱۳ هزار تومانی نزول کرد؛ ولی از آن نقطه تغییر مسیر داد. بازگشت شاخص ارزی تا محدوده ۱۳ هزار و ۳۰۰ تومان ادامه یافت و موجب شد که اولین افزایش آن پس از ۲ کاهش متوالی به ثبت برسد. به گفته فعالان، رفت‌و‌برگشت قیمتی نشان‌دهنده انتظارات متناقض در بازار بود. گروهی از فعالان باور دارند با آغاز به کار بازار متشکل ارزی، قیمت دلار نزولی خواهد شد. دسته دیگر معتقدند اخبار سیاسی و تصمیم گروه اقدام مالی درباره ایران در روند بازار موثر است.

پنجشنبه 30 خرداد 1398 ساعت 8:25

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

دوراهی انتظارات در بازار دلا‌ر

در پنجمین روز هفته، قیمت دلار در نزدیکی مرز ۱۳ هزار تومانی حمایت شد و توانست از جاده نزولی نیز خارج شود. روز چهارشنبه، شاخص ارزی در همان ابتدای روز تا محدوده ۱۳ هزار و ۷۰ تومانی افت کرد؛ از نزدیکی ساعت ۱۲ ظهر، مسیر قیمتی این ارز تغییر کرد و توانست حدود ساعت ۴ بعدازظهر به قیمت ۱۳ هزار و ۳۰۰ تومانی برسد. این قیمت ۵۰تومان بیشتر از نرخ بسته شده این ارز در روز سه‌شنبه بود و موجب شد که پس از ۲ کاهش متوالی، اولین افزایش دلار به ثبت برسد. به گفته فعالان، افت قیمتی دلار در ابتدای روز بیشتر از کاهش ارزش حواله درهم نشات می‌گرفت و نزول درهم به نزدیکی مرز ۳ هزار و ۶۰۰ تومان در انتظارات معامله‌گران بزرگ داخلی اثر داشت. همزمان، به باور شماری از بازیگران باتجربه بازار، بازگشت قیمتی درهم موجب شد که خرید دلار نیز در بازار داخلی افزایش پیدا کند. رفت و برگشت قیمتی دلار در روز چهارشنبه نشان‌دهنده آن بود که انتظارات دو گانه‌ای بر بازار ارز حکم‌فرماست.

اثر بازار متشکل بر بازار ارز

در این میان، بیشتر فعالان باور دارند، معامله‌گران بازار طی روزهای آتی بیشتر از هر عاملی تحت‌تاثیر دو عامل بنیادی خبری قرار خواهند گرفت؛ دو عامل بنیادی خبری که اکنون برخی نوسان‌گیران را در یک دو راهی تصمیم‌گیری قرار داده است؛ هر چند سهم خبری که از نظر فعالان منجر به کاهش قیمت می‌شود تاکنون بین معامله‌گران بیشتر به چشم آمده است. به گفته برخی بازیگران باتجربه بازار، هم اکنون بیشتر معامله‌گران کاهشی بازار روی خبر آغاز به کار بازار متشکل ارزی مانور می‌دهند. در روزهای اخیر خبرهایی در کانال‌های اطلاع‌رسانی شماری از معامله‌گران برجسته می‌شد که بازار متشکل ارزی از هفته آتی آغاز به کار خواهد کرد و به دنبال این راه‌اندازی نقش حواله درهم در بازار کمرنگ‌تر خواهد شد. در واقع بازار متشکل ارزی موجب خواهد شد که نقش بازارهای همسایه کمرنگ‌تر و نرخ‌ها به‌صورت شفاف‌تر کشف و تاثیرگذاری سفته‌بازان و معاملات خیابانی بر بازار کمتر شود.

البته در آخرین خبرها به نظر می‌رسد، بازار متشکل ارزی حداقل از ابتدای هفته آتی آغاز به کار نخواهد کرد، هر چند که گویی این بار در تیرماه فعال خواهد شد. رئیس کل بانک مرکزی اخیرا عنوان کرده است: برای راه‌اندازی این بازار در حال ثبت‌نام از صرافی‌ها هستیم و مسائل مربوط به برقراری ارتباط سیستم‌های ارتباطی و فناوری اطلاعات بانک‌ها با این شبکه در حال انجام است که در آینده نزدیک نهایی می‌شود.

امید افزایشی‌ها به اخبار سیاسی

در مقابل خبری که کاهشی‌ها بر آن تاکید می‌کنند، افزایشی‌ها، بالا رفتن تنش‌های منطقه‌ای و تصمیم FATF در مورد ایران را از جمله عواملی می‌دانند که می‌تواند فضای معاملات بازار داخلی را تحت تاثیر قرار دهد. به گفته آنها، بالا رفتن تنش‌ها می‌تواند منجر به افزایش خریدهای احتیاطی در بازار شود. این در حالی است که در حال حاضر از نظر آنها کمبود تقاضا در بازار مهم‌ترین عاملی است که ضربه‌گیر قیمتی شده است و در صورت بازگشت تقاضا به بازار جهت قیمت افزایشی خواهد شد.

این صحبت‌ها در حالی مطرح می‌شود که دیروز بازار به خبر شلیک موشک به مقر برخی شرکت‌های نفتی در موصل عراق واکنش نشان نداد. البته عده‌ای از فعالان باور داشتند، اظهارات ترامپ عاملی بود که بازار خبر موشکی را چندان جدی نگیرد. ترامپ اعلام کرد حادثه نفتکش‌ها کوچک بوده است و در مورد استفاده از نیروی نظامی برای تضمین امنیت عرضه نفت در خلیج‌فارس نیز تردید دارد. با این حال، برخی فعالان بازار باور داشتند، معامله‌گران در شرایط فعلی توجه چندانی به اخبار ندارند و بیشتر به دلیل عرضه مناسب ارز توسط بازارساز به دنبال کسب سودهای کوتاه‌مدت از معاملات هستند و کمتر کسی به دنبال خرید ارز برای کسب سود در میان‌مدت است. از نظر این عده هر زمان عرضه بازارساز دچار مشکل شود، خریدهای سفته‌بازانه نیز بیشتر خواهد شد. دیروز سکه نیز با ۲۵ هزار تومان افزایش به بهای ۴ میلیون و ۶۵۵ هزار تومان رسید. به این ترتیب سکه به حرکت همسو با دلار ادامه داد و در صورت افزایش بهای اونس می‌تواند رشد بیشتری را نیز به ثبت برساند.

این مطلب برایم مفید است

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

قیمت سبد نفتی اوپک به ۶۳ دلار نزدیک شد

قیمت سبد نفتی اوپک با ۲۸ سنت افزایش به مرز ۶۳ دلار رسید.

 • 5

نیازمند افرادی برای ایثار و آبروداری هستیم

مشهد - عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: در قشر وکلا نیازمند افراد ایثارگری هستیم که آبرو جمع کنند تا اشکلات دیده نشود.

 • 6

اهدای نشان برند مسئولیت‌پذیری اجتماع به بانک توسعه تعاون

بانک توسعه تعاون در دومین آیین تجلیل از چهره‌های نامی صنعت و اقتصاد کشور، نشان برند مسئولیت‌پذیری اجتماعی را دریافت کرد.

 • 8

بازدید مدیرعامل بانک توسعه تعاون از طرح‌های تعاونی گیلان

مدیرعامل بانک توسعه تعاون از طرح‌های تعاونی گیلان بازدید کرد.

 • 8

ضرب‌الاجل به نیازمندان برای استفاده از یارانه بیمه

معاون بیمه خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت گفت: نیازمندان فاقد بیمه ۶ ماه فرصت دارند برای استفاده از یارانه ای که دولت برای بیمه شدن آنها در نظر گرفته است ، در سامانه ثبت نام کنند.

 • 8

بانک تجارت با بخش انرژی کشور همکاری پایداری دارد

اجلاس مدیران عامل شرکت ها، هلدینگ ها و مجتمع‌های تولیدی پتروشیمی با حضور محمدی معاون وزیرنفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و مدیرعامل بانک تجارت برگزار شد.

 • 4

ضرورت حمایت از معدن و صنایع معدنی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی

مدیرعامل بانک صنعت و معدن گفت: حمایت از معدن و صنایع معدنی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی باید اجرایی شود.

 • 9

واکنش رئیس کل بانک مرکزی به نوسان نرخ ارز

رئیس کل بانک مرکزی در واکنش به نوسان امروز نرخ ارز گفت: از نظر بانک مرکزی تغییر خاصی در متغیرهای کلیدی بازار نیفتاده است و این بانک با اقتدار به عنوان بازارساز در بازار ارز حضور فعال دارد.

 • 6

جزئیاتی از آخرین اتصال ابوبکر البغدادی به اینترنت

منابع خبری چهارشنبه جزئیاتی از اتصال سرکرده داعش به اینترنت در آخرین پناهگاه خود در شمال سوریه منتشر کرده‌اند.

 • 7

توضیحات بانک کشاورزی درباره خبر پاداش نجومی به هیات مدیره

پیرو انتشار خبرهایی مبنی بر پرداخت پاداش نجومی به هیات مدیره بانک کشاورزی اداره کل روابط عمومی این بانک توضیحاتی ارائه کرد.

 • 6

توضیحات بانک کشاورزی درباره خبر پاداش نجومی به هیات مدیره

پیرو انتشار خبرهایی مبنی بر پرداخت پاداش نجومی به هیات مدیره بانک کشاورزی اداره کل روابط عمومی این بانک توضیحاتی ارائه کرد.

 • 5

دفاتر پیشخوان متعهد به عدم افشای اطلاعات افراد هستند

مدیرکل حراست سازمان بیمه سلامت با اشاره به اینکه دفاتر پیشخوان متعهد به عدم افشای اطلاعات افراد هستندگفت: اگر مشخص شود افشای اطلاعات انجام شده، علیه آن دفتر اقدام قضایی می‌شود.

 • 6

دلهره مشتریان و سکوت مراجع بانکی!

اخبار متناقض درباره هک شدن حساب‌های بانکی یا برداشت‌هایی که از حساب‌ مشتریان انجام و کلاهبرداری شده موجب شده مشتریان بانکی در نگرانی و اضطراب باشند. در این بین بانک مرکزی هنوز موضع مشخصی نشان نداده تا بتواند فضای موجود را تا حدی آرام کند.

 • 5

موافقت مجلس با مستثنی شدن بانک رفاه از سقف مجاز تملک سهام

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی ضمن تشکر از نمایندگان بابت موافقت با بررسی اولویت‌دار طرح مستثنی شدن بانک رفاه از سقف مجاز تملک سهام گفت: مصوبه مجلس کمک قابل توجهی به گردش نقدینگی ما می کند.

 • 6

افزایش ۴۳۹ واحدی شاخص تالار شیشه‌ای

شاخص بورس روز جاری با رشد ۴۳۹ واحدی در پایان معاملات به ۳۰۷ هزار و ۹۴ واحد رسید.

 • 4

تداوم روند کاهشی شاخص بورس در هفته‌های پیش رو

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه روند شاخص بورس در هفته‌های پیش رو، روند کاهشی را دنبال خواهد کرد، گفت: پیش‌بینی می‌شود که رونق بورس از دیماه ۹۸ آغاز شده و در سال ۹۹ هم ادامه یابد.

 • 5

جزئیات نرخ رسمی انواع ارز/کاهش قیمت یورو و پوند

نرخ ۲۷ ارز مانند یورو و پوند امروز چهارشنبه ۲۲ آبان ۹۸، نسبت به روز گذشته کاهش و قیمت۱۰ واحد پولی افزایش یافت.

 • 7

جزئیات نرخ رسمی انواع ارز/کاهش قیمت یورو و پوند

نرخ ۲۷ ارز مانند یورو و پوند امروز چهارشنبه ۲۲ آبان ۹۸، نسبت به روز گذشته کاهش و قیمت۱۰ واحد پولی افزایش یافت.

 • 7

خبر خوش بانکی برای تولیدکنندگان

کلیات طرح گواهی اعتبار مولد (گام) که با هدف ابزارسازی برای تأمین اعتبار واحدهای تولیدی در قالب زنجیره تأمین از سوی بانک مرکزی پیشنهاد شده است، عصر دیروز در شورای پول و اعتبار مورد تایید قرار گرفت.

 • 8

بانک‌ها نباید برای رمز دوم از مردم هزینه‌ای بگیرند

رئیس کل بانک مرکزی گفت: بانک‌ها نباید برای اعطای رمز دوم یک بار مصرف از مردم هزینه ای دریافت کنند.

 • 3