دستگاه‌های نظارتی برای عدم ورود کالاهای لوکس و قاچاق فعال شوند

دستگاه‌های نظارتی برای عدم ورود کالاهای لوکس و قاچاق فعال شوند

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: قوه قضاییه و سایر دستگاه‌های نظارتی در امر مبارزه با قاچاق کالا و عدم ورود کالاهای لوکس باید دست به کار شوند.

چهارشنبه 21 آبان 1399 ساعت 11:40

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی به تازگی لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعاده شده از شورای نگهبان را اصلاح کردند. بر اساس ماده واحده این لایحه، به‌ منظور مقابله با قاچاق ارز و مدیریت منابع و مصارف ارزی، کلیه واردکنندگان کالا موظفند منشاء ارز کالای وارداتی خود را پس از ثبت سفارش و قبل از ترخیص، در سامانه این قانون اظهار کنند.

بانک مرکزی نیز موظف شده پس از دریافت اطلاعات منشاء ارز، بلافاصله و در خصوص کالاهای سریع‌الفساد، سریع‌الاشتعال یا مورد نیاز فوری حداکثر ظرف ۲۴ ساعت نسبت به بررسی آن اقدام کرده و در صورت صحت اطلاعات ابرازی، شناسه رهگیری معتبر به اطلاعات مذکور اختصاص دهد. 

محمد علیپور، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در رابطه با این مصوبه به خبرنگار ایبِنا گفت: مجلس دهم لایحه‌ای برای جلوگیری از قاچاق کالا و ارز داشته که شورای نگهبان نسبت به آن ایراد شکلی وارد دانسته بود. نظر شورای نگهبان این بود از آنجا که لایحه فوق ماهیت قضایی دارد باید رییس قوه قضاییه هم آن را مورد تایید قرار دهد که آقای رییسی مطرح کرد پس از بررسی مفاد نظر قوه قضاییه تامین شده است.

وی در ادامه اضافه کرد: کار مجلس در موضوع فوق این است که تنها این ایراد شکلی را برطرف سازد، اما برای بررسی نهایی هنوز شورای نگهبان وارد مفاد آن نشده است. در واقع به کلیت لایحه مورد اشاره ایراد وارد دانسته شده بود و هنوز تکلیف آن به لحاظ تایید یا عدم تایید شورای نگهبان مشخص نیست. اما لایحه چنانچه به شکل قانون در آید بسیار مفصل است و در اجرا موارد زیادی را در برخواهد گرفت. 

این عضو کمیسیون اقتصادی درباره این حجم از قاچاق کالا اظهار داشت: میزان قاچاق کالا در گذشته ۲۰ تا ۲۵ هزار میلیارد دلار مطرح می‌کردند و هدف از تصویب لایحه‌ای که درباره آن صحبت به میان آمد، استحکام قانون مبارزه با قاچاق کالاو ارز که پیش از این وجود داشت، است که با وجود آن باز هم شاهد این کار ناصواب بودیم. به این معنا که به دلیل ازدیاد قاچاق کالا و ضربه‌ای که از این طریق به اقتصاد کشور با توجه به کاهش ارزش پول ملی زده می‌شد، نمایندگان درصدد برآمدند تا قانون جدیدی را به تصویب برسانند تا موانع سخت‌تری در مسیر آن قرار دهند.   

علیپور در رابطه با تخصیص ارز برای کالاهای لوکس نیز ابراز کرد: در حال حاضر ارز ترجیحی یا همان ۴۲۰۰ تومانی تنها برای معدود کالاهای اساسی تخصیص داده می‌شود و بانک مرکزی به شدت ورود هر کالایی به کشور را مدیریت می‌کند. البته بانک مرکزی به لحاظ منابع ارزی هم محدودیت دارد و به قول معروف دستش چندان باز نیست تا برای هر کالایی ارز در نظر گیرد، سیاست‌های انقباضی هم که در این زمینه مدنظر قرار داده، موثر است. پیش از این نظارت بانک مرکزی، مدیریت ارزی درست نبود و ۳۰ ،۴۰ میلیارد دلار ارز کشورتحت عنوان ۴۲۰۰ تومانی و پیش‌تر از آن به عنوان ارز مسافرتی از کشور خارج شده بود. فشاری که در نتیجه این سیاست بر اقتصاد کشور وارد آمد، بر هیچ مسئولی پوشیده نیست.

این نماینده مجلس در اینباره که کدام نهاد باید سهل‌انگاری‌هایی که تا به امروز صورت گرفته را مانع شود؟ توضیح داد: یکی از نهادهای نظارتی که به طور جد ‌می‌تواند در موارد این چنینی ورود پیدا کند، خانه ملت است. البته در کنار مجلس، قوه قضاییه و سایر دستگاه های نظارتی مانند دیوان محاسبات هم باید دست به کار شوند، ولی همانطور که مورد اشاره قرار دادم از تمام آنها موثرتر نهاد مجلس است.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

پرداخت ۴۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانک ملی به بنگاه های کوچک

بانک ملی ایران به منظور حمایت از گردش چرخ بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط به عنوان موتور محرکه صنعت کشور، بیش از ۴۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات به این بخش ها اعطا کرده است.

 • 118

یک گام مثبت برای مهار نقدینگی/ اثر ضدتورمی انتشار اوراق قرضه

یک کارشناس بانکی گام اول بانک مرکزی در راستای کاهش نقدینگی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: انتشار اوراق بدهی با مداخله بانک مرکزی در جهت تامین کسری بودجه دولت اثرگذاری بیشتر از استقراض دولت و چاپ پول دارد.

 • 126

اطلاعیه بانک سرمایه در خصوص تغییر ساعت کار شعبه ایلام

بانک سرمایه در اطلاعیه‌ای تغییر ساعت کار شعبه ایلام این بانک را اعلام نمود.

 • 113

احراز هویت غیرحضوری سجام در شعب منتخب بانک کارآفرین شهر تهران

احراز هویت غیرحضوری سامانه سجام در ده شعبه منتخب بانک کارآفرین در شهر تهران عملیاتی شد.

 • 119

آمادگی بانک توسعه تعاون به منظور حمایت از تعاونی‌های مسکن

جلسه‌ای با حضور اعضای هیات مدیره و تعدادی از مدیران بانک توسعه تعاون و مقامات مسئولی از سازمان بورس کالا به منظور هم‌اندیشی و بررسی راهکارهای ارائه تأمین مالی مسکن بر مبنای انتشار اوراق سلف برگزار شد.

 • 39

ارتباط مستقیم تلفنی معاون اجرایی بانک رفاه کارگران با مشتریان

به منظور تکریم، افزایش رضایتمندی و پاسخگویی به سوالات مشتریان، ارتباط مستقیم تلفنی معاون مدیرعامل در امور اجرایی بانک رفاه کارگران با مشتریان فراهم شده است.

 • 41

ارائه خدمات مطلوب به کارگران جزو برنامه های اصلی بانک رفاه

بانک رفاه کارگران همواره تلاش می کند تا خدمات مطلوب تری به جامعه کارگری کشور ارائه دهد و امضای این تفاهم نامه زمینه خدمات رسانی بهتر را فراهم می کند.

 • 38

حمایت بانک توسعه تعاون از فعالان گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز

بانک توسعه تعاون در راستای حمایت از هنرمندان صنایع‌دستی و همچنین سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در حوزه گردشگری، تفاهم‌نامه‌ای با اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان البرز منعقد کرد.

 • 24

واریز ماهانه مبالغ خرد و دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران این امکان را فراهم کرده تا با واریزهای مستمر ماهانه، پس از مدت مشخصی بتوانید تسهیلات قرض‌الحسنه دریافت کنید.

 • 36

روز سبز شاخص کل بورس در کانال یک میلیون و ۲۰۰

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار با افزایش ۹۷۱۷ واحدی معادل ۰.۷۸ درصد به رقم یک میلیون و ۲۵۷ هزار و ۳۶۷ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۴۴ واحدی به رقم ۱۶ هزار و ۳۹ واحد رسید.

 • 28

بازدید معاون اعتبارات و راهبری شعب بانک صنعت و معدن استان فارس

عبدالرضا ولی الهی عضو هیأت عامل و معاون اعتبارات و راهبری شعب به همراه سید مهدی صدری رییس اداره بازاریابی و بانکداری شرکتی بانک صنعت و معدن از سه واحد تولیدی بزرگ در استان فارس بازدید نمود.

 • 32

افزایش تولید و صادرات فولاد بناب در سال ۹۹

با حمایت گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری، افزایش تولید و صادرات فولاد بناب در سال ۹۹ محقق شد.

 • 16

ابراز رضایت برندگان یکصدمیلیون ریالی جشنواره همراه بانک پارسیان

طی مراسمی با حضور مدیران روابط عمومی و سیستم های نرم افزاری و اطلاعاتی بانک پارسیان، دو برنده یکصدمیلیون ریالی جشنواره همراه بانک پارسیان، جوایز خود را دریافت کردند.

 • 28

صورت‌های مالی سال ۹۸ بانک سپه با حضور وزیر اقتصاد تصویب شد

مدیذعامل بانک سپه با اشاره به اینکه سال گذشته سال ماموریت‌های بزرگ برای بانک سپه بود، افزود: بانک سپه با ظرفیت‌های قوی تر نقش آفرین در عرصه کلان اقتصادی خواهد بود.

 • 28

بانک‌پاسارگاد به فعالان بخش کشاورزی، تسهیلات اعطا می‌کند

بانک‌پاسارگاد در راستای برنامه پنج‌ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ج.ا.ا و با هدف حمایت از بخش کشاورزی، اقدام به اعطای تسهیلات به فعالان بخش کشاورزی می‌کند.

 • 30

پرداخت تسهیلات اشتغال آفرین بانک توسعه تعاون در خراسان رضوی

بانک توسعه تعاون در قالب تفاهم‌نامه‌ای سه‌جانبه به ایجاد و تقویت کسب‌وکارهای خرد در شهرستان تاریخی باخرز خراسان رضوی کمک می‌کند.

 • 32

از هیچ کمکی در راستای حمایت از تولیدکنندگان دریغ نخواهیم کرد

مدیر عامل بانک صنعت و معدن در بازدید از گروه صنعتی زر اعلام کرد: در سال جهش تولید از هیچ کمکی در راستای حمایت از تولیدکنندگان و کارآفرینان دریغ نخواهیم کرد.

 • 29

تقویت ۲۶۵۱۶ واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار با افزایش ۲۶۵۱۶ واحدی معادل ۲.۱۷ درصد به رقم یک میلیون و ۲۴۷ هزار و ۵۹۱ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۳۹۹ واحدی به رقم ۱۵ هزار و ۹۹۴ واحد رسید

 • 37

حمایت۱۰۲۰میلیاردی از مرکزلجستیک وپایانه صادرات محصولات کشاورزی

بزرگترین مرکز لجستیک و پایانه بین المللی صادرات محصولات کشاورزی با حمایت و مشارکت ۱۰۲۰میلیارد ریالی بانک کشاورزی در استان مازندران راه اندازی شده است.

 • 29

ایده‌ نو بانک مهر ایران برای استفاده مستمر از تسهیلات قرض‌الحسنه

در طرح «اندوخته اجتماعی» بانک قرض‌الحسنه مهر ایران متقاضیان می‌توانند با پس‌انداز مبالغ اندک خود به‌صورت ماهانه، بیش از یک بار وام قرض‌الحسنه دریافت کنند.

 • 40