دامپینگ بنزینی دولت علیه بخش‌خصوصی

دامپینگ بنزینی دولت علیه بخش‌خصوصی

مدیرعامل یکی از پتروشیمی های کشور گفت: شرکت ملی پالایش و پخش، با افزایش عرضه بنزین در بازارهای منطقه موجب کاهش قیمت آن و آسیب به شرکت‌های خصوصی شده است.

چهارشنبه 11 دی 1398 ساعت 23:52

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از مهر 

به گزارش خبرنگار مهر، ابراهیم ولدخانی، مدیرعامل یکی از پتروشیمی های کشور با بیان اینکه ایران در صنعت پتروشیمی دارای یک مزیت است، گفت: مهمترین مزیت صنعت پتروشیمی، ایجاد اشتغال بالا در این زمینه به خصوص در بخش پایین‌دستی بوده که به این ترتیب توانسته ایم بخش قابل توجهی از نیاز کشور به صنایع غذایی و پزشکی را برطرف کنیم. این در حالی است که در سال قبل پتروشیمی ها توانستند ۲۰ میلیارد دلار درآمد ارزی برای کشور داشته باشند که البته این درآمد، با  وجود مشکل ناشی از تحریم ها بوده است که در صورت نبود آنها، بی شک صادرات افزایش بیشتری را تجربه می کرد.

وی افزود: خوشبینانه ترین حالت برای درآمدهای نفتی ۵۰ میلیارد دلار در سال است؛ این در حالی است که در صورت حمایت دولت با توسعه بخش پایین دستی در پتروشیمی، می توانیم محصولاتی با ارزش افزوده بالا تولید کرده و درآمد بیشتری کسب کنیم. به طور مثال ما گریدهای مختلف نساجی را تولید کرده و به ترکیه صادر می کنیم که این مواد، در  آنجا تبدیل به الیاف و پارچه شده و مجددا به صورت پوشاک وارد کشور می شود.

ولدخانی با اشاره به اینکه حاشیه سود پتروشیمی های دارای خوراک گازی که نرخ خوراک خود را حدود ۷ تا ۹ سنت از طریق لوله دریافت می کنند، بالا است، گفت: ۵ هزار واحد تولیدی خوراک خود را از پتروشیمی ما دریافت می کنند که در نتیجه، موجب اشتغال صد هزار نیروی کار می شود؛ این در حالی است که در سال گذشته توانستیم ۴۰۰ میلیون دلار ارز آوری داشته باشیم که تمام این ارز، به سامانه نیما عرضه شده است.

وی با تاکید بر اینکه ما بنزین پتروشیمی تولیدی خود را (A۸۰) به میزان ۷۰۰ تا ۸۰۰ تن به افغانستان صادر می کردیم، گفت: در حال حاضر شرکت ملی پالایش و پخش نیز به عنوان یک ابر تولیدکننده بنزین، به این بازار ورود کرده و همین ورود موجب شده است تا در نتیجه افزایش عرضه قیمت بنزین در افغانستان کاهش یابد که این امر، به ضرر کشور خواهد بود؛ ضمن اینکه از سوی دیگر این اقدام پالایش و پخش موجب آسیب به شرکت های کوچک می شود.

ولدخانی اظهار داشت: در بسیاری از موارد شرکت های رقیب مانند شرکت های آمریکایی یا آرامکو عربستان که از ترکیه به رقابت با ما می پردازد؛ به نحوی که آمریکایی ها محصول خود را ۸۰ تا ۱۰۰ دلار زیر قیمت عرضه می کنند یا در برخی موارد آرامکو محصولات خود را به مدت شش ماه در ترکیه دپو می کند تا بازار ترکیه را از دست ایران خارج کند؛ بنابراین رقابت ایران در بازارهای بین المللی با شرکت های خارجی به اندازه کافی سخت است و حضور شرکت های داخلی بزرگ در این بازارها آسیب جدی به شرکت های خرد، می زند.

به گفته این مقام مسئول، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در بسیاری از موارد با علم به اینکه متقاضی مربوطه مشتری شرکت های خصوصی داخلی است، پای مذاکره با آنها می نشیند و باعث از دست رفتن بازار این شرکت های خرد می شود؛ این در حالی است که حتی در بازپرداخت درآمدهای ارزی شرکت ملی پالایش و پخش مطابق نرخ ارز سنا معادل ریالی پرداخت می کند؛ اما شرکت های خصوصی باید ارز روز به سامانه نیما عرضه کنند.

ولدخانی با اعلام اینکه اورهال پتروشیمی بدون کمک هیچ شرکت خارجی و با استفاده حداکثری از تجهیزات ایرانی داخلی انجام شده است، اظهار داشت: توانسته ایم با درخواست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گریدهای مورد نیاز تولید سرنگ را تولید کرده و در این زمینه خودکفا شویم؛ چرا که به دلیل تحریم ها این مواد اولیه را هیچ کشوری در اختیار ایران قرار نمی داد.

وی حاشیه سود این پتروشیمی را بین ۱۰ تا ۱۵ درصد عنوان کردو گفت: نرخ خوراک دریافتی ما ۱۰۶ درصد افزایش داشته؛ در حالی که محصولات تولیدی تنها ۶۷ درصد افزایش قیمت داشته و در مجموع ۱.۸ میلیون تن محصولات میانی و نهایی تولید کرده ایم و در نتیجه، مجموع اقدامات شرکت از خروج ۱۰ میلیون دلار جلوگیری کرده ایم.

به گزارش خبرنگار مهر، در پایان این نشست خبری تفاهم نامه ای بین دو پتروشیمی کشور مبنی بر جداسازی بنزن از بنزین پیولیز انجام شد که ارزش حدودی آن ۴۰ میلیون دلار است و پیش از این اماراتی ها بنزین پتروشیمی ایران را دریافت کرده و طی همین فرآیند بنزن آن را جدا کرده و مجددا به عنوان بنزین یورو ۴ به کشور می فروختند.

کد خبر 4810404
عرفانه تاجیکی

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

آغاز رسمی معاملات شرکت های سرمایه گذاری استانی در بورس

بورس اوراق بهادار تهران از پذیرش و درج نماد شرکت سرمایه گذاری استانی خراسان جنوبی خبر داد و اعلام کرد : با این اتفاق معاملات این شرکت ها در بورس تهران از فردا یکشنبه ۱۹ مرداد ماه رسما آغاز می شود.

 • 38

پیام تبریک مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت عید سعید غدیرخم

مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت عید غدیرخم پیام تبریکی صادر کرد.

 • 36

تغییر ساعت معاملات بورس تهران

مدیرعامل بورس تهران اعلام کرد : از هفته آینده، معاملات بورس در دو زمان مشخص انجام می‌شود.

 • 34

ریزش سراسری بورس های اروپایی

برخلاف شاخص های آمریکایی، شاخص های بورسی مهم اروپا یکدست قرمز شدند.

 • 43

بانک سامان به مجمع می رود

بانک سامان زمان برگزاری عمومی عادی بطور فوق العاده صاحبان سهام خود را اعلام کرد.

 • 53

پروژه تکمیل اورژانس دانشگاه علوم پزشکی تکمیل می شود

مدیریت شعب استان یزد در تکمیل پروژه ساختمان اورژانس دانشگاه علوم پزشکی استان مشارکت کرد.

 • 38

پیام تبریک مدیرعامل بانک رفاه به مناسبت فرا رسیدن عید سعید غدیر

اسماعیل للـه گانی مدیرعامل بانک رفاه کارگران، در پیامی فرا رسیدن عید سعید غدیر و آغاز امامت و ولایت امیرالمؤمنین حضرت علی (ع) را تبریک گفت.

 • 43

کاهش آثار بیماری کرونا بر تجارت خارجی کشور

رئیس کل گمرک ایران گفت: با بررسی آمار تجارت خارجی کشور می‌توان گفت، آثار بیماری کرونا بر تجارت خارجی کشور در حال کمرنگ شدن است.

 • 37

انجام تشریفات گمرکی باصحت سنجی اطلاعات با کد رهگیری بانک

سخنگوی گمرک سازوکار جدید برای حل مشکل ترخیص کالاها به ویژه کالاهای فسادپذیر، در برهه زمانی که سرویس استعلام ثبت سفارش وزارت صمت دچار مشکلاتی شده را تشریح کرد.

 • 35

لیزینگ کارآفرین هم بورسی شد

با همت وتلاش مدیران شرکت لیزینگ کارآفرین، این شرکت مجوز ورود به بورس را دریافت کرد.

 • 25

الزام بانک ها به ارائه کارت اعتباری با وثیقه سهام عدالت

معاون امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزارت اقتصاد، طی بخشنامه ای، بانک های دولتی را موظف کرد، اطلاع رسانی لازم را در مورد پذیرش سهام عدالت به عنوان وثیقه صدور کارت اعتباری انجام دهند.

 • 36

مرکز عملیات امنیت (SOC) و احراز هویت چند عاملی رونمایی می شود

با توجه به ضرورت ارتقاء سطح امنیت اطلاعات در بازار سرمایه و حفاظت از منافع و اطلاعات سرمایه‌گذاران و مخاطبان بازار سرمایه جلسه‌ای دراین خصوص تشکیل شد.

 • 7

بانک تجارت از زیان به سود رسید

بانک تجارت در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۹۸، به ازای هر سهم خود ۱۰ ریال کنار گذاشت که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته که زیان هر سهم ۲۵ اعلام شده بود، از سودسازی در هر سهم حکایت دارد.

 • 34

توقف ۴ نماد بانکی در بورس/ ۴۰ نماد ممنوع المعامله هستند

انتشار آخرین لیست نمادهای متوقف شده در تالار شیشه ای از سوی بورس اوراق بهادار تهران نشان می دهد که در میان ۴۴ نماد متوقف شده، ۴ نماد بانکی نیز حضور دارد.

 • 28

سهام ۴ شرکت دولتی واگذار می شود

سازمان خصوصی‌سازی بلوک‌های ۱۵ درصدی سهام شرکت‌های پالایش نفت بندرعباس، تهران و اصفهان و نیز بلوک ۱۲.۳۱درصدی شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران را واگذار می کند.

 • 23

با نرخ ترجیحی به مرغداران برای احیاء و توسعه مرغ لاین آرین

بانک کشاورزی با هدف حمایت از طرح احیا و توسعه مرغ بومی نژاد آرین، تسهیلاتی با نرخ ترجیهی به این مرغداران پرداخت می کند.

 • 24

تثبیت شاخص بورس در کانال ۲ میلیون واحدی

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری با رشد بیش از ۳۹۰۰۰ واحدی در کانال دو میلیون واحدی تثبیت شد و به ۲ میلیون و ۳۴ هزار و ۱۸۶ واحد رسید.

 • 34

پرداخت روزانه ۳میلیارد ریال تسهیلات رفع احتیاجات ضروری دربانک ملی

بانک ملی ایران روزانه بیش از سه میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه رفع احتیاجات ضروری از محل منابع قرض‌الحسنه خود در چهار ماه نخست امسال به متقاضیان پرداخت کرده است.

 • 38

جزییات عرضه ۸.۹۹ درصدی سهام بانک سینا

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای جزییات عرضه ۸.۹۹ درصدی سهام شرکت بانک سینا به صورت عمده «غیر مدیریتی» را اعلام کرد.

 • 40

رئیس جدید اداره امور شعب بانک ملی در استان ایلام معارفه شد

مراسم تودیع و معارفه رییس اداره امور شعب بانک ملی در استان ایلام با حضور مدیر امور شعب منطقه یک کشور، رئیس اداره کل سرمایه انسانی و معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری ایلام برگزار شد.

 • 36