دامپینگ بنزینی دولت علیه بخش‌خصوصی

دامپینگ بنزینی دولت علیه بخش‌خصوصی

مدیرعامل یکی از پتروشیمی های کشور گفت: شرکت ملی پالایش و پخش، با افزایش عرضه بنزین در بازارهای منطقه موجب کاهش قیمت آن و آسیب به شرکت‌های خصوصی شده است.

چهارشنبه 11 دی 1398 ساعت 23:52

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از مهر 

به گزارش خبرنگار مهر، ابراهیم ولدخانی، مدیرعامل یکی از پتروشیمی های کشور با بیان اینکه ایران در صنعت پتروشیمی دارای یک مزیت است، گفت: مهمترین مزیت صنعت پتروشیمی، ایجاد اشتغال بالا در این زمینه به خصوص در بخش پایین‌دستی بوده که به این ترتیب توانسته ایم بخش قابل توجهی از نیاز کشور به صنایع غذایی و پزشکی را برطرف کنیم. این در حالی است که در سال قبل پتروشیمی ها توانستند ۲۰ میلیارد دلار درآمد ارزی برای کشور داشته باشند که البته این درآمد، با  وجود مشکل ناشی از تحریم ها بوده است که در صورت نبود آنها، بی شک صادرات افزایش بیشتری را تجربه می کرد.

وی افزود: خوشبینانه ترین حالت برای درآمدهای نفتی ۵۰ میلیارد دلار در سال است؛ این در حالی است که در صورت حمایت دولت با توسعه بخش پایین دستی در پتروشیمی، می توانیم محصولاتی با ارزش افزوده بالا تولید کرده و درآمد بیشتری کسب کنیم. به طور مثال ما گریدهای مختلف نساجی را تولید کرده و به ترکیه صادر می کنیم که این مواد، در  آنجا تبدیل به الیاف و پارچه شده و مجددا به صورت پوشاک وارد کشور می شود.

ولدخانی با اشاره به اینکه حاشیه سود پتروشیمی های دارای خوراک گازی که نرخ خوراک خود را حدود ۷ تا ۹ سنت از طریق لوله دریافت می کنند، بالا است، گفت: ۵ هزار واحد تولیدی خوراک خود را از پتروشیمی ما دریافت می کنند که در نتیجه، موجب اشتغال صد هزار نیروی کار می شود؛ این در حالی است که در سال گذشته توانستیم ۴۰۰ میلیون دلار ارز آوری داشته باشیم که تمام این ارز، به سامانه نیما عرضه شده است.

وی با تاکید بر اینکه ما بنزین پتروشیمی تولیدی خود را (A۸۰) به میزان ۷۰۰ تا ۸۰۰ تن به افغانستان صادر می کردیم، گفت: در حال حاضر شرکت ملی پالایش و پخش نیز به عنوان یک ابر تولیدکننده بنزین، به این بازار ورود کرده و همین ورود موجب شده است تا در نتیجه افزایش عرضه قیمت بنزین در افغانستان کاهش یابد که این امر، به ضرر کشور خواهد بود؛ ضمن اینکه از سوی دیگر این اقدام پالایش و پخش موجب آسیب به شرکت های کوچک می شود.

ولدخانی اظهار داشت: در بسیاری از موارد شرکت های رقیب مانند شرکت های آمریکایی یا آرامکو عربستان که از ترکیه به رقابت با ما می پردازد؛ به نحوی که آمریکایی ها محصول خود را ۸۰ تا ۱۰۰ دلار زیر قیمت عرضه می کنند یا در برخی موارد آرامکو محصولات خود را به مدت شش ماه در ترکیه دپو می کند تا بازار ترکیه را از دست ایران خارج کند؛ بنابراین رقابت ایران در بازارهای بین المللی با شرکت های خارجی به اندازه کافی سخت است و حضور شرکت های داخلی بزرگ در این بازارها آسیب جدی به شرکت های خرد، می زند.

به گفته این مقام مسئول، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در بسیاری از موارد با علم به اینکه متقاضی مربوطه مشتری شرکت های خصوصی داخلی است، پای مذاکره با آنها می نشیند و باعث از دست رفتن بازار این شرکت های خرد می شود؛ این در حالی است که حتی در بازپرداخت درآمدهای ارزی شرکت ملی پالایش و پخش مطابق نرخ ارز سنا معادل ریالی پرداخت می کند؛ اما شرکت های خصوصی باید ارز روز به سامانه نیما عرضه کنند.

ولدخانی با اعلام اینکه اورهال پتروشیمی بدون کمک هیچ شرکت خارجی و با استفاده حداکثری از تجهیزات ایرانی داخلی انجام شده است، اظهار داشت: توانسته ایم با درخواست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گریدهای مورد نیاز تولید سرنگ را تولید کرده و در این زمینه خودکفا شویم؛ چرا که به دلیل تحریم ها این مواد اولیه را هیچ کشوری در اختیار ایران قرار نمی داد.

وی حاشیه سود این پتروشیمی را بین ۱۰ تا ۱۵ درصد عنوان کردو گفت: نرخ خوراک دریافتی ما ۱۰۶ درصد افزایش داشته؛ در حالی که محصولات تولیدی تنها ۶۷ درصد افزایش قیمت داشته و در مجموع ۱.۸ میلیون تن محصولات میانی و نهایی تولید کرده ایم و در نتیجه، مجموع اقدامات شرکت از خروج ۱۰ میلیون دلار جلوگیری کرده ایم.

به گزارش خبرنگار مهر، در پایان این نشست خبری تفاهم نامه ای بین دو پتروشیمی کشور مبنی بر جداسازی بنزن از بنزین پیولیز انجام شد که ارزش حدودی آن ۴۰ میلیون دلار است و پیش از این اماراتی ها بنزین پتروشیمی ایران را دریافت کرده و طی همین فرآیند بنزن آن را جدا کرده و مجددا به عنوان بنزین یورو ۴ به کشور می فروختند.

کد خبر 4810404
عرفانه تاجیکی

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام بانک گردشگری تمدید شد

سازمان بورس اوراق بهادار با صدور یک مجوز مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام بانک گردشگری را تمدید کرد.

 • 218

نقش پذیرش دیجیتال در ارتباط توسعه صنعت پرداخت و رشد اقتصادی

گزارش کارشناسی نقش پذیرش دیجیتال در ارتباط توسعه صنعت پرداخت و رشد اقتصادی از سوی پژوهشکده پولی و بانکی منتشر شد.

 • 77

سامانه یکپارچه اطلاعاتی قدرت نظارتی بانک مرکزی را افزایش می‌دهد

کارشناس مسائل اقتصادی گفت:نیازمند سامانه یکپارچه اطلاعاتی مشتریان بانکی هستیم واین اقدام تاحدود زیادی با رصد بانک‌ها امکان‌پذیر است چرا که امروزه بیش از ۹۸درصد نقدینگی در حساب‌های بانکی مبادله می‌شود.

 • 212

افزایش سقف انتقال وجه در همراه بانک کشاورزی

بانک کشاورزی سقف انتقال وجه در همراه بانک نسخه اندروید را افزایش داد.

 • 247

مجلس آماده برطرف کردن خلاء قانونی بازگشت ارزهای صادراتی

نماینده مجلس با اشاره به آمادگی مجلس برای رفع خلاء‌های قانونی بازگشت ارز،‌ افزود: باید با آن دسته از افرادی که با همه تشویق‌هایی که شده باز هم حاضر به بازگردادن ارزهای صادراتی نیستند، برخورد قاطع شود.

 • 210

تقدیر از بانک تجارت در همایش ترویج فرهنگ حمایت از دانش بنیان‌ها

لوح تقدیر صندوق نوآوری و شکوفایی به واسطه سهم ویژه بانک تجارت در صدور ضمانتنامه برای شرکت‌های دانش بنیان معرفی شده از سوی این صندوق به مدیرعامل این بانک اعطا شد.

 • 99

برگزاری مجمع سهامداران بانک سرمایه برای سال مالی ۱۳۹۸

مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده نوبت بانک سرمایه برای سال مالی ۱۳۹۸ برگزار و صورت‌های مالی مربوطه به تصویب سهامداران این بانک رسید.

 • 96

مشارکت بانک رفاه در طرح های عمرانی دانشگاه بیرجند

در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی، بانک رفاه کارگران در طرح های عمرانی دانشگاه بیرجند مشارکت کرد.

 • 97

تحقق اولین بستر بانکداری شرکتی باز در سیستم بانکی کشور

معاون فناوری و برنامه‌ریزی بانک صنعت و معدن در نشستی که به منظور تبیین ۴ سامانه و محصولات جدید این بانک سخن می‌گفت به تشریح خصوصیات فنی این سامانه‌ها پرداخت.

 • 105

گام‌های مؤثر بانک مهر ایران برای توسعه روستاها

مدیرعامل بانک مهر ایران با توجه به اهمیت نقش روستاها در توسعه اقتصادی گفت: توسعه روستایی تنها از طریق توجه به زیرساخت‌های عمرانی محقق نمی‌شود، بلکه نیازمند اشتغال‌زایی پایدار برای روستاییان است.

 • 111

رشد ۲۴۵۲۵ واحدی شاخص بورس

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری با رشد بیش از ۲۴۵۰۰ واحدی باعث شد تا نماگر اصلی بازار به یک میلیون و ۵۱۴ هزار و ۶۹۹ واحد برسد.

 • 101

بانک توسعه صادرات کمترین عدم رفع تعهد ارزی را درنظام بانکی داراست

مدیرعامل بانک توسعه صادرات گفت: تنها ۲.۳۴ درصد از مشتریان این بانک تعهد ارزی خود را ایفا نکرده اند و این بانک با پایش مستمر ایفای تعهدات مشتریان از بانکهای دارای کمترین عدم رفع تعهد است.

 • 91

صورت‌های مالی بانک توسعه صادرات ایران تصویب شد

مجمع عمومی عادی سالیانه بانک توسعه صادرات ایران با حضور اعضای مجمع این بانک برگزار و صورت‌های مالی سال ۹۸ به تصویب رسید.

 • 91

لزوم استفاده مشتریان پست‌ بانک‌ از درگاه‌های الکترونیکی

با توجه به افزایش شیوع کرونا و تشدید محدودیت ها، پست‌بانک‌ از مشتریان و سایر هموطنان درخواست کرد برای انجام عملیات بانکی حتماً ازدرگاه‌های الکترونیکی این بانک استفاده نمایند.

 • 90

کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای تعهدی برای بازگشت ارز ندارند

رییس سابق سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در سال‌های اخیر با پدیده جدیدی به نام «کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای» مواجه‌ایم که هویت تجاری واقعی ندارند و تعهدی نیز در برابر بازگشت ارز صادراتی خود ندارند.

 • 96

چگونه ارزش ریال را برگردانیم؟

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: انتظارات غیرمنطقی که یک سری عنوان می‌کنند بانک مرکزی مسئول افزایش نرخ ارز است و یا بانک مرکزی باید نرخ ارز را پایین بیاورد، اصولا مطالبی بی‌پایه و اساس است.

 • 106

هشدار بورس تهران به ۳ کارگزاری برای لغو مجوز معاملات آنلاین

بورس اوراق و بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: برخی از مجوزهای فعالیت شرکت‌های کارگزاری، در صورتی که تا مهلت مقرر موفق به تجمیع مجوزهای خود نشوند لغو می‌شود.

 • 92

محدودیتی برای پرداخت تسهیلات گلخانه ها نداریم

مدیرعامل بانک کشاورزی  با اشاره به اینکه توسعه کشت گلخانه‌ای یکی از اولویت‌های دولت است و ما مکلفیم از این قشر حمایت کنیم  گفت: محدودیتی برای پرداخت تسهیلات در بخش گلخانه نداریم.

 • 96

همکاری بانک قوامین با سازمان امور مالیاتی

معاون مالی بانک قوامین ضمن اعلام همکاری کامل و همه جانبه این بانک با مراجع، نهادها و سازمان‌های مربوطه به خصوص سازمان مالیاتی تصریح کرد: این بانک همکاری لازم با سازمان مالیاتی را داشته است.

 • 97

رونمایی از جشنواره یاقوت سرخ همزمان با سفر وزیر جهاد کشاورزی

مدیر عامل بانک کشاورزی از رونمایی جشنواره یاقوت سرخ همزمان با سفر وزیر جهاد کشاورزی به استان خراسان جنوبی خبر داد.

 • 97