جلوی ثبت سفارش واردات کالاهای غیرضرور و لوکس گرفته شود

جلوی ثبت سفارش واردات کالاهای غیرضرور و لوکس گرفته شود

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی گفت: در این شرایط اقتصادی، فقط بایستی کالاهای ضروری که نیاز داخل است، به کشور وارد شود.

پنجشنبه 15 آبان 1399 ساعت 6:46

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، اقتصاد ایران در سال های اخیر با معضلی به نام قاچاق کالا مواجه است. چالشی که از دو منظر حائز اهمیت است. در بخش اول، باعث خروج ارز از کشور برای واردات کالای قاچاق به داخل کشور می شود و در بخش دوم، باعث خروج کالای ضروری از کشور و کمبود در بازار داخلی می شود.

اما در جنگ اقتصادی و با افزایش فشارهای خصمانه دولت هایی نظیر آمریکا بر اقتصاد کشور، واردات کالای قاچاق، منجر به عدم تعادل در بازار ارز و کمبود در این بازار و ضربه تولید داخلی می شود. اتفاقی که در پی آن، فشار بر سفره مردم و چالش های ارزی را به دنبال دارد.

در کنار واردات کالای قاچاق به کشور، معضل دیگری نیز باعث برهم خوردن تعادل در بازار ارز شده و آن، واردات کالای لوکس و غیرضرور و مشابه تولید داخل است که متاسفانه در نبود سازوکار مشخص از سوی متولیانی همچون وزارت صمت و گمرک، همچنان ادامه دارد که در نتیجه این روند، فشار تقاضا در بازار ارز بیشتر شده است.  

اما در شرایطی که کشور با یک جنگ تمام عیار اقتصادی دست و پنجه نرم می کند، چه میزان کالای قاچاق به کشور وارد می شود؟

پاسخ به این سوال در گزارش چند ماه قبل کمیسیون اقتصادی مجلس از تحقیق و تفحص از بررسی سیاست های دولت در مقابله با قاچاق نهفته است. در اردیبهشت ماه امسال، این گزارش در مجلس قرائت شد که بر اساس آن، میزان قاچاق در سال های ۹۵، ۹۶، ۲۱.۵ تا ۲۵.۵ میلیارد دلار بوده است. با وجود آنکه آمار اعلام شده در سال ۹۵، نزدیک به ۱۲.۵ و در سال ۹۶ نزدیک به ۱۳.۱ میلیارد دلار بوده است.

اما در جنگ اقتصادی، علاوه بر واردات کالای قاچاق که منجر به خروج غیرقانونی ارز از کشور می شود، شاهد ورود کالاهای لوکس و غیرضروری از مرزهای رسمی کشور نیز هستیم. مواردی که اکثرا، مشابه تولید داخلی دارند و ضرورت دارد که وزارت صمت و گمرک، این روند را متوقف کنند.

واردات کالای لوکس و غیرضرور، ضربه تولید کننده ایرانی است

در اینباره محمد رشیدی عضو کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تبعات منفی واردات کالای قاچاق و لوکس بر تولید ملی به خبرنگار ایبِنا گفت: مجلس در این خصوص به صورت جدی تذکر داده که واردات کالاهای لوکس و غیر ضرور به کشور جلوگیری شود. وی افزود: بنا به فرموده مقام معظم رهبری و دستور خاص ایشان به دولت، واردات کالاهای غیرضرور و لوکس به کشور ممنوع است.

رشیدی افزود: در این شرایط اقتصادی، فقط بایستی کالاهای ضروری که نیاز داخل است، به کشور وارد شود. به طور جدی تلاش می شود که جلوگیری شود، هرچند قاچاق همچنان وجود دارد و بایستی تمام روزنه های ورود کالای قاچاق و لوکس به کشور بسته شود.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به راه های ممانعت از ورود این کالاها به کشور گفت: بایستی جرایم بسیار سنگینی در نظر گرفته شود، به گونه ای بایستی با قاچاقچیان برخورد شود که هرکسی به خودش اجازه و جرات ندهد که به سمت واردات کالای قاچاق برود. وی افزود: قرار شده که  به دلیل شرایط تحریمی و کمبود ارزی و حمایت از تولید ملی، ثبت سفارش های غیرضروری و لوکس متوقف شود.

رشیدی تاکید کرد: در کمیسون ویژه جهش تولید به شدت حمایت می کنیم تا جلوی ثبت سفارش واردات کالاهای غیرضرور و لوکس گرفته شود تا از کالای ملی در داخل حمایت شود. وقتی جلوی واردات کالای لوکس و غیرضرور به کشور گرفته شود، اولا به ثبات بازار ارز کمک می کند و ثانیا به تولید داخلی کمک جدی می شودد. متاسفانه وقتی  در کنار تولید داخلی، واردات هم باشد، تولید کننده ایرانی به طور جدی آسیب می بیند.

وی افزود: باید در این شرایط سخت تحریمی و جنگ اقتصادی به تولیدکننده داخلی کمک کنیم و از ورود کالای مشابه داخلی و لوکس به کشور جلوکیری کنیم. در جنگ اقتصادی نیازمند آن هستیم که هم اشتغال را تقویت کنیم و هم تولید ناخالص ملی بالا ببریم تا بتوان به بهبود اقتصاد کشور کمک کرد.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

راه اندازی زیرسامانه مدیریت چک (صیاد)

بانک توسعه تعاون با راه‌اندازی زیرسامانه مدیریت چک (صیاد) در سامانه بانکداری مجازی توسعه تعاون امکان مراحل ثبت، صدور و انتقال چک را مهیا نموده است.

 • 5

شاخص کل بورس بیش از ۵ هزار واحد افزایش یافت

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۵ هزار و ۸۶۰ واحدی معادل ۰.۵۰ درصد به یک میلیون و ۱۷۵ هزار و ۵۸۴ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۴۰ واحدی به ۱۶ هزار و ۹۴۵ واحد رسید.

 • 4

مصوبات بودجه نباید شاکله آن را به هم ریزد

یک عضو سابق کمیسیون اقتصادی گفت: مصوبات بودجه نباید به شکلی باشد که شاکله آن را به هم ریزد. مواردی مانند تنخواه برای هدفمندی یارانه‌ها از جمله همین موضوعات به حساب می‌آید و امسال اضافه شده است.

 • 11

تامین بودجه، مهم‌ترین چالش بانک مرکزی در سال ۱۴۰۰

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه مهم‌ترین چالش در سال آینده چگونگی تامین بودجه است، تصریح کرد: بانک مرکزی باید از اکنون سناریوهای مختلفی را برای مواجهه با کسری بودجه طراحی کند.

 • 11

تخصیص هزار میلیارد تومان برای افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: دولت در سال آینده مکلف شد تا هزار میلیارد تومان از محل فروش دارایی های دولت صرف افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون کند.

 • 4

سود سهام عدالت سال ۹۸ چگونه پرداخت می‌شود؟

رئیس سازمان بورس گفت: امسال سود سال ۹۸ سهام عدالت افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند به همان روش سهام‌داران مستقیم سهام عدالت و توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی واریز می‌شود.

 • 30

تلاش برای آزادسازی منابع بلوکه شده ایران

تلاش بانک مرکزی همسو با دستگاه دیپلماسی کشور ادامه دارد و به زودی شاهد آزادسازی منابع مالی ایران در برخی کشورها خواهیم بود.

 • 58

اخذ مالیات از حساب‌های بانکی در راستای مبارزه با پولشویی

مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران اخذ مالیات از حساب‌های بانکی را در راستای مبارزه با پولشویی عنوان کرد.

 • 53

ارسال کمک‌های گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری به مناطق محروم

گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری در راستای ایفای مسئولیت‌های اجتماعی، یک بار دیگر در راستای فرامین مقام معظم رهبری مبنی بر توزیع کمک‌های مومنانه، بسته‌های معیشتی را روانه مناطق محروم کرد.

 • 49

امکان ارائه خدمات جدیدچک درسامانه بانکداری مجازی بانک توسعه تعاون

زنجیره خدمات بانکداری مدرن بانک توسعه تعاون با فراهم آمدن امکان ثبت و تائید چک های صیادی در سامانه بانکداری مجازی تکمیل شد.

 • 51

اعلام برنده دومین مرحله قرعه کشی هفتگی جشنواره «رفاه ملی»

برنده دومین مرحله قرعه کشی هفتگی جشنواره «رفاه ملی» بانک ملی ایران با جایزه ویژه خودرو برلیانس مشخص شد.

 • 35

شاخص کل بورس به کانال یک میلیون و ۱۹۳ هزار واحد رسید

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۱۱ هزار و ۸۵۵ واحدی معادل ۰.۹۸ درصد به یک میلیون و ۱۹۳ هزار و ۹۷۶ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۱۳۰ واحدی به ۱۶ هزار و ۹۸۶ واحد رسید.

 • 22

تأثیر نظارت مستمر بر برنامه‌های عملیاتی

مدیرعامل پست‌بانک ایران با اشاره به اجرای موفق برنامه عملیاتی بانک در سال گذشته و دستیابی به سود ۱۳۹۸ میلیارد تومانی گفت: در سال جاری برنامه‌های عملیاتی را از نظر کمی و کیفی توسعه دادیم.

 • 58

تقدیر دکترشیری از اعضای هیات مدیره،معاونین،مشاوران ومدیران بانک

به مناسبت میلاد حضرت علی (ع) دکتر شیری از زحمات و تلاشهای اعضای هیات مدیره، معاونین، مدیران امور، مشاوران و روسای ادارات کل ستادی و مناطق تهران با رعایت پروتکلهای بهداشتی، تقدیر به عمل آورد.

 • 59

اعطای۳۹۰۰میلیاردریال تسهیلات به صادرکنندگان تا پایان سال

رئیس شعبه کرمان بانک توسعه صادرات ایران، از هدف گذاری برای عبور از اعطای ۳۹۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به صادرکنندگان تا پایان سال خبر داد.

 • 60

افزایش بیش از ۳۷ درصدی جذب سپرده بانک تجارت

بانک تجارت از افزایش بیش از ۳۷ درصدی جذب سپرده‌های ریالی در مقطع پایان آذرماه سال جاری نسبت به پایان اسفندماه سال ۱۳۹۸ خبر داد.

 • 64

واریز به خزانه کل کشور از درآمدهای بیمه‌ شخص‌ثالث

نمایندگان مجلس تعیین کردند که مبلغی از درآمدهای ناشی از حق بیمه شخص ثالث شرکت‌های بیمه‌ای به خزانه کل کشور واریز شود.

 • 52

دیدار مدیرعامل بانک رفاه کارگران با وزیر صنعت، معدن و تجارت

اسماعیل لله گانی مدیرعامل بانک رفاه کارگران با علیرضا رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت در دفتر وزیر دیدار و در خصوص موضوعات مختلف کاری به گفت و گو پرداختند.

 • 61

پیام تبریک مدیرعامل بانک رفاه کارگران به مناسبت ولادت حضرت علی(ع)

مدیر عامل بانک رفاه کارگران در پیامی، سالروز ولادت با سعادت حضرت علی(ع) و روز پدر را تبریک گفت.

 • 51

پیام مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت ولادت حضرت علی(ع)

مدیرعامل بانک صنعت و معدن، به مناسبت فرارسیدن ۱۳ رجب سالروز ولادت حضرت علی علیه السلام و روز پدر پیام تبریکی صادر نمود.

 • 92